Προς το περιεχόμενο

Γνώμονας ΦΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε


Νίκησε, κλειδώστε το νήμα!

Σορρυ γκαιζ δεν ηθελα να σας χαλασω το νημα....αλλα από την άλλη δεν μπορώ και να συμμετέχω οσο θελω λόγω απόστασης....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε


Αυτός που θα το κλείσει θα μοιράσει τα κέρδη προφανώς. Χρειάζεσαι αποδεικτικό συναλλαγής όμως.

 

Εγώ ξέρω ότι όταν κλειδώνουνε τα ματσάκια δεν πλερώνουνε τίποτις.

Το έπαιξα από internet σε ασιατικό ποντάρισμα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Το έπαιξα από internet σε ασιατικό ποντάρισμα.


Μη πιστεύεις ότι διαβάζεις στο ρημάδι το ιντερνέ... Του διαόλου είναι!

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2021 στις 6:22 ΜΜ, musician είπε

μια ταμπλατούρα φέρτε μου και  σκίστε τα πτυχία..

Πού ακριβώς είπα ότι δεν χρειάζεται μελέτη;

 

Πού ακριβώς είπα ότι η ταμπλατούρα εκπαιδεύει στη μουσική;

 

Ένα πράγμα είπα: ότι είναι σαφέστερη κι ακριβέστερη μέθοδος αποθήκευσης σύνθεσης απ' την παρτιτούρα, κάτι που δεν απαντήθηκε (παρά μόνο σε ΕΝΑ σχόλιο, από ΕΝΑΝ χρήστη κι αυτό με υποσημειώσεις και υπό συνθήκες)

Στις 7/7/2021 στις 9:26 ΠΜ, Ali Barout είπε

Έλα ντε; Γιατί τα γράφουμε;

Μα... ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ έγραψα (σε αντίθεση με πολλούς)...: ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να τά γράφουμε, ΠΡΕΠΕΙ να τά γράφουμε.

 

Είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ μία μέθοδος αποθήκευσης σύνθεσης.

 

Και προσωπικά, προτιμώ την ταμπλατούρα από την παρτιτούρα για τους λόγους που είπα και δεν απαντήθηκαν παρά μόνο με ειρωνίες και πλακίτσες.

Στις 7/7/2021 στις 10:55 ΠΜ, Spyros Delta είπε

Να οι κιθάρες του με τις 12 μι στην ίδια οκτάβα.

 

 

IMG_20210707_105152.jpg

Το ΑΝΤΙΘΕΤΟ είπα: 1 Μι σε 12 οκτάβες.

 

Κι ότι 12 οκτάβες ΔΕΝ χωράνε στη παρτιτούρα γι' αυτό και για 'μένα δεν εξυπηρετούνται στην παρτιτούρα όργανα όπως η κιθάρα που έχουν 12 επαναλήψεις για κάθε νότα.

 

12 νότες σε 12 οκτάβες ΔΕΝ σημειώνονται στην παρτιτούρα που χωράει ΜΟΝΟ 2 οκτάβες, ενώ σημειώνονται ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ και πρακτικά στην ταμπλατούρα.

 

Ορίστε αυτό που θέλεις εσυ: την παρτιτούρα να προσπαθεί να χωρέσει πάνω από... 2 οκτάβες:

 

20210710_090016.thumb.jpg.bcf4d93e27949e5ab65a09b432bea329.jpg

 

Βολικό, πρακτικό κι καλαίσθητο, έ;...! 🤣

 

 

 

Ρε παιδιά...

 

Γιατί τέτοια επιθετικότητα;

 

Δέχομαι ειρωνίες, επιθέσεις, προκλήσεις και προσβολές ενώ δεν υπήρξα καθόλου προσβλητικός κι επιθετικός...

 

Γιατί τέτοια εμπάθεια;

 

Σκεφτείτε σε ποιόν επιτίθεστε:

 

Είμαι απλώς κάποιος που προτιμά ώς μέθοδο γραφής και αποθήκευσης μιάς σύνθεσης τη ταμπλατούρα...

 

Δεν μείωσα την παρτιτούρα, απλώς ανέλυσα τα επιχειρήματα που μέ οδηγούν στην έν λόγω προτίμηση.

 

Κι εσείς φέρεστε σαν να έχετε αναλάβει κάποια "Σταυροφορία", κάποιο "Ιερό Πόλεμο", κάποια "Ευλογημένη Εκστρατεία" υπέρ της παρτιτούρας!

 

Αρνούμενοί μου το δικαίωμα της άποψης και της επιλογής μου.

 

Γιατί αντιδράτε τόσο;

 

Ποιά είναι η ρίζα αυτής της αντιδραστικής επίθεσης;

 

Ποιά η πηγή αυτού του φανατισμού;

 

Μήπως εσείς εφηύρατε την παρτιτούρα;! 🤣

 

Μήπως η ολοήμερη και αποκλειστική ενασχόλησή σας με το forum σάς δίνει ζωή και η παρουσία μου στα νήματα αναζωπύρωσε το ενδιαφέρον σας και σάς ξύπνησε από τον στάσιμο καθημερινό "forumικό" λήθαργο;

 

Δεν απάντησε ΚΑΝΕΙΣ στο επαναλαμβανόμενο επιχείρημά μου ("άν διαβάσουμε τη νότα Μι στο κλειδί Σολ της παρτιτούρας, ποιά από τις 12 Μι της κιθάρας θα παίξουμε;...") εκτός από ΕΝΑΝ, ο οποίος απάντησε εμπεριστατωμένα κι όμως, ακόμη κι αυτό το επιχείρημά του ήταν με υποσημειώσεις, αστερίσκους και υπό συνθήκες, ενδυναμώνοντας το επιχείρημά μου περί πολύ μεγαλύτερης σαφήνειας και ακρίβειας της ταμπλατούρας έναντι της παρτιτούρας...

 

Κατά τα άλλα, τα περισσότερα (άν όχι όλα) από τα σχόλιά σας δεν είναι ΚΑΝ εντός θέματος, παρά αναλώνεστε σε προσωπικές επιθέσεις, ειρωνίες και χαριτωμένους (κι άλλοτε γελοίους) αστεϊσμούς μεταξύ σας...

 

Εγώ βλέπω απαντήσεις που μέ αφορούν και μέ αναγκάζουν να απαντήσω και βαριέμαι: όλο εύχομαι να τελειώσει η κουβέντα διότι μέ κουράζει.

 

Όχι όμως εσείς: εσείς ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ να σχολιάζετε και να συνεχίζετε την κουβέντα, ακόμη κι όταν δεν απαντώ εγώ και όταν μάλιστα απουσιάζω για μέρες!

 

Προφανώς το forum σάς δίνει ζωή, τί να πώ;...

 

Ποιά η πηγή αυτής της συμπεριφοράς;...

🤔

 

Αναμφίβολα αποτελείτε πηγή κοινωνικο-ψυχολογικής μελέτης...

Επεξεργασμένο από BassicallyGuitarist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BassicallyGuitarist είπε

Γιατί τέτοια επιθετικότητα;

 

 

Για εμένα θα μιλήσω μόνο. Καμία επιθετικότητα, καμία αντιπάθεια προς τα εσένα δεν τρέφω.

 

Αλλά ρε παιδί μου, ισχυρίζεσαι κάποια πράγματα, ισχυρίζεσαι, δεν λες, που δεν έχουν καμία βάση.

 

Κανείς δεν κατηγόρησε την ταμπλατούρα. Θες ταμπλατούρα; Ταμπλατουρα. Αν είσαι σίγουρος ότι όλη σου τη ζωή θα ασχολείσαι μόνο με όργανα με ταστιέρες, γίνε ο Ύπερταμπλατουράτορας, μόνο όφελος θα έχεις. Όλοι τραβάμε τα μαλλιά μας με τις 12 οκτάβες. Δεν υπάρχουν 12 οκτάβες στην κιθάρα. Δεν υπάρχουν 12 οκτάβες σε ένα πιάνο. Δεν υπάρχουν 12 οκτάβες στο midi πρότυπο που έχει μόνο 128 νότες ενώ οι 12 οκτάβες 144.

 

Μπήκες σε ένα thread που ξεκίνησε ο killbill και το έστριψες αλλού. Δεν πειράζει. Σου απαντήσαν πάρα πολλοί, και πολύ σοβαρά. Δεν καλύφθηκες. Δεν πειράζει. Μετά το γυρίσαμε όλοι στην πλάκα. Κι από την πλάκα δεν καλύφθηκες, αν και μεταξύ σοβαρού κι αστείου λέγονται πολλά σωστά. Δεν πειράζει. Μη λες τώρα ότι τα έχω μαζί σου και σε κοροϊδεύω. Σε καμία περίπτωση.

 

Αν θες κάτι συγκεκριμένο να μάθεις, ρώτα κι αν ξέρει κάποιος θα απαντήσει. Εσύ ξεκινάς από αφορισμούς, κάποιες τελείως προσωπικές θέσεις, πολύ αμετακίνητες παρεμπιπτόντως, και προσπαθείς να βρεις κάποιο ψήγμα πληροφορίας να το αρματώσεις απάνω τους. Λυπάμαι, αλλά αυτό δε γίνεται. Μερικές φορές πρέπει να εγκαταλείπεις την αρχική θέση, και να αξιολογείς τις πληροφορίες απο μηδενική βάση.

 

Υ.Γ.: Αυτή η παρτιτούρα που έχεις βάλει είναι λάθος. Δεν πειράζει

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Like 5
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BassicallyGuitarist είπε

 

Το ΑΝΤΙΘΕΤΟ είπα: 1 Μι σε 12 οκτάβες.

 

Κι ότι 12 οκτάβες ΔΕΝ χωράνε στη παρτιτούρα γι' αυτό και για 'μένα δεν εξυπηρετούνται στην παρτιτούρα όργανα όπως η κιθάρα που έχουν 12 επαναλήψεις για κάθε νότα.

 

12 νότες σε 12 οκτάβες ΔΕΝ σημειώνονται στην παρτιτούρα που χωράει ΜΟΝΟ 2 οκτάβες, ενώ σημειώνονται ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ και πρακτικά στην ταμπλατούρα.

 

Ορίστε αυτό που θέλεις εσυ: την παρτιτούρα να προσπαθεί να χωρέσει πάνω από... 2 οκτάβες:

 

20210710_090016.thumb.jpg.bcf4d93e27949e5ab65a09b432bea329.jpg

 

Βολικό, πρακτικό κι καλαίσθητο, έ;...! 🤣

 

Κανουν αυτές οι κιθάρες και για τις 12 οκτάβες που θέλεις να χωράνε.

 

Γράψε μου σε παρακαλώ, σε tab τις 12 οκτάβες που χωράει η κιθάρα. (Χωρίς whammy).

 

Βέβαια υπάρχουν κόλπα που γράφεις όσες οκτάβες θέλεις στην παρτιτούρα χωρίς να χρειάζονται τόσες βοηθητικές γραμμές, αλλά δεν τα έχεις μάθει ακόμα.

 

Βασικά μόνο η 4η οκτάβα της κιθάρας χρειάζεται πάνω από 3 βοηθητικές γραμμές που είναι το συνηθισμένο, αλλά όπως είπα υπάρχει κόλπο που δεν βάζουμε πάνω από 3 βοηθητικές.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ειπαν και οι αλλοι, αλλα ας το ξαναπω και γω - η κιθαρα ΔΕΝ εχει 12 οκταβες, κανεις ΛΑΘΟΣ. Επισης λαθος ειναι και η παρτιτουρα σου. 

 

Ετσι για το γαμωτο, αν δεν εχω κανει λαθος στο μετρημα, η "νοτα" που εγραψες στην παρτιτουρα σου θα ηταν η Α11. Λεω θα ηταν, γιατι προφανως δεν υπαρχει η νοτα Α11 που εγραψες, διοτι δεν υπαρχει κανενα οργανο που να μπορει να παιξει αυτη τη νοτα. Ουτε κιθαρα, ουτε πιανο ουτε τιποτα. Και δεν υπαρχει κανενα οργανο που να παιζει τοσο ψηλα γιατι δεν υπαρχει κανενα ανθρωπινο αυτι που να μπορει να ακουσει τετοιες συχνοτητες, στα 56.3kHz (περιπου) οπου θα βρισκοταν η "νοτα" που εγραψες. Αν ηταν γραμμενο σε tab αυτο το πραγμα θα αντιστοιχουσε στο ταστο 77 στην 1η χορδη, φανταζομαι δεν εχεις προβλημα να παιξεις το 77ο ταστο σε μια κιθαρα. 

 

Οποτε ναι, δεκτον οτι η παρτιτουρα δεν ειναι και το πιο βολικο συστημα αν θες να γραφεις νοτες που δεν υπαρχουν. Η συνταγες μαγειρικης ξερω γω.

 

 

 

 

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α' Δημοτικού

Μαθαίνουμε να συλλαβιζουμε.

Μ και Α, μα

Λ και Α, λα

Αλλά πριν μάθουμε να συλλαβιζουμε, ας διδάξουμε.

 

 

 

.

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BassicallyGuitarist είπε

Δεν απάντησε ΚΑΝΕΙΣ στο επαναλαμβανόμενο επιχείρημά μου ("άν διαβάσουμε τη νότα Μι στο κλειδί Σολ της παρτιτούρας, ποιά από τις 12 Μι της κιθάρας θα παίξουμε;...")

 

Ειναι μεγιστο troll κ γι αυτο δεν αξιζει η συνεχεια της συζητησης...

Σε αντίθεση περίπτωση (χλωμο) , Bassicallyguitarist,  πηγαινε σε ενα δασκαλο ή αφου επιμενεις σε απαντησεις σε μορφη αναγνωσης, παρε ενα βιβλιο, θα βρεις το φως σου. 

Φιλικα

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξύπνησα σήμερα το πρωί κρανιωμένος, γιατί συνειδητοποίησα ότι δεν πρόκειται να πάω διακοπές.

 

Μεσολάβησαν διάφορες σκέψεις σχετικά με τη ματαιότητα της ύπαρξης, την εγγενώς καταθλιπτική υπόσταση του χόμο σάπιενς και τη δυσκολία του να παίξεις ένα inverted paraddidle, σε 5 against 7.

 

Και εκεί με χτύπησε. Όχι μόνο δεν χρειάζεται το κλειδί του φα αλλά ούτε η νότα φα.
Δηλαδή τι σκατά κάνει το φα, που δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς αυτό;

 

Θα σας πω εγώ: Τίποτα. Καταργήστε τη γαμημένη νότα και θα ξαλαφρώσετε.

Εγώ το έκανα και είμαι καλά.

 

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν LK κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου