Προς το περιεχόμενο

Γνώμονας ΦΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Ποιο απο τα 5 κλειδια ντο?
Και κλειδι σολ της 1ης γραμμης? φα της 3ης και 5ης?
 

 

Άμα βάλω και του αυτοκινήτου, του σπιτιού, της αποθήκης .... τι μπρελόκ να πάρω ....

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Ποιο απο τα 5 κλειδια ντο?
Και κλειδι σολ της 1ης γραμμης? φα της 3ης και 5ης?
 

All_clefs_svg.thumb.png.5e77654229c564fc83c179ff9cc7a010.png

 

Α δεν ξέρω εγώ απ' αυτά, δεν έχω ιδέα. Ότι βλέπω στο google λέω

Επεξεργασμένο από Dr. No
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cos_dr είπε

ΠΑΣΟΚ, ΠΑΝΤΑ ΠΑΣΟΚ

🎵🎵🎵🎶

Απτάλικον Χιτζαζ

 

Κουπλε Α

 

Τη μέρα που επέθανα τρακάρησα το Χάρο

και οβολό μου γύρεψε αν θέλω να σαλπάρω

 

Του λέω Χάρο δε χρωστώ - εσύ 'μα θες χρωστάς,

γι' αυτό στην όχθη αντίπερα στο τζάμπα θα με πας.

 

Ρεφραιν

 

Τότε λοιπόν με κοίταξε - το βλέμμα του φευγάτο

και το κουπί του γλίστρησε στου Αχέροντα τον πάτο.

 

Κουπλε Β

 

Απέναντι με έβγαλε λάμωνοντας μονοκούπι

κι ούτε κουβέντα έβγαζε ούτε μιλούσε ρούπι

Αμέσως τον κατάλαβα πως ήτανε σε σοκ

 

Αρχή Μέτρου, Κόψιμο, Ελεύθερα: "Γελώντας και χτυπώντας τον στον ώμο να πάρει απάνω του ο Χάροντας του λέω:"

 

Αχ μωρε Μαυροχάροντα... Έζησα με ΠΑΣΟΚ!🎶

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Παιδιά προσωπικά δεν πολυ-συμπαθώ την παρτιτούρα διότι, όπως τό βλέπω εγώ, η παρτιτούρα δεν μάς εξηγεί σε ποιά οκτάβα παίζουμε!

 

Αυτό είναι το καλό με τη ταμπλατούρα: εξηγεί ακριβώς πού θα παιχτεί η νότα.

 

Το μόνο που προσφέρει η παρτιτούρα είναι οι χρόνοι, πόση ώρα θα παίζουμε κάθε νότα, κάτι που απουσιάζει από τη ταμπλατούρα. Όμως αυτό εύκολα διορθώνεται όταν στη ταμπλατούρα σημειώνουμε το ανάλογο σύμβολο (τέταρτο, όγδοο, κλπ) της παρτιτούρας.

 

Το πεντάγραμμο δεν μάς εξηγεί σε ποιά οκτάβα θα παίξουμε κάποια νότα, αφού έχει μόνο δύο οκτάβες!

 

Πώς θα γραφτούν π.χ. σε πεντάγραμμο οι πρώτες δύο νότες του "Welcome Home (Sanitarium)" των Metallica;

 

Στη ταμπλατούρα είναι:

 

e---------<12>-----
B-------------------
G-------------------
D-------------------
A-------------------
E--0----------------

 

Έχουμε λοιπον μία νότα Μι στην μπάσσα χορδή Μι και μία νότα Μι στη δεύτερη οκτάβα της ψιλής χορδής Μι (και μάλιστα ώς φυσική αρμονική, όπως δηλώνεται από την αγκύλη), άρα, 12 οκτάβες πιό ψηλά! (Αφού κάθε χορδή της κιθάρας έχει 2 νότες Μι. 2 × 6χορδές = 12)

 

Πώς θα σημειωθεί στη παρτιτούρα μία νότα Μι κι αμέσως μετά μία άλλη νότα Μι 12 οκτάβες παραπάνω; Πόσες γραμμούλες να τραβήξουμε ακόμη στο πεντάγραμμο;!!!

 

Τη νότα Μι τή συναντάμε κάθε 3,5 γραμμές του πενταγράμμου.

 

Άρα, η δεύτερη Μι του "Sanitarium" θα πρέπει να γραφτεί (12 οκτάβες × 3,5 γραμμές) 42 γραμμές παραπάνω!!!

 

Εμφανισιακά χάλια κι οπτικά μή λειτουργικό...

 

Βέβαια εδώ φαίνεται έτσι:

 

20210701_181511.jpg.8d49346a15bf59679eb518c4a477207e.jpg

 

Αλλά δεν νομίζω ότι ξεκαθαρίζεται ότι η μία Μι από την άλλη απέχει 12 οκτάβες...

 

Κι εδώ συζητάμε σε ποιό κλειδί γράφεται κάθε χέρι στο πιάνο!

 

Πόση σημασία έχει;

 

Όταν ακόμη και το πιάνο με τις 7μιση οκτάβες βλέπω από τα σχόλιά σας πως δυσκολεύεται να "εξυπηρετηθεί" στις δύο οκτάβες του πενταγράμμου, τί να πεί η κιθάρα που έχει 12 οκτάβες;;;!!!

 

Όταν στο πεντάγραμμο μπορούν να σημειωθούν μόνο δύο νότες π.χ. Μι, πώς θα εξυπηρετηθεί η κιθάρα που έχει 12 νότες Μι στη ταστιέρα;!...

 

Κι άν στο πεντάγραμμο γράψουμε τη νότα Μι, ποιά από τις 12 Μι της ταστιέρας της κιθάρας εννοούμε;... 🤔

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Παιδιά προσωπικά δεν πολυ-συμπαθώ την παρτιτούρα διότι, όπως τό βλέπω εγώ, η παρτιτούρα δεν μάς εξηγεί σε ποιά οκτάβα παίζουμε!


Ωχ πάλι εσύ. Οκ, μάλλον οι γνώσεις σου είναι αρκετά περιορισμένες, ή τρολλάρεις αβέρτα.
Το κλειδί δείχνει ΑΚΡΙΒΩΣ σε ποια οκτάβα παίζουμε, υποδεικνύοντας το Σολ/Φα/Ντο της οκτάβας. Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε


Ωχ πάλι εσύ.

Ναί, πάλι εγώ.

 

Γίνεσαι ΚΑΙ ΠΑΛΙ (όπως στο άλλο νήμα) επιθετικός και προσβλητικός, στοιχεία που δεν έδειξα πουθενά εγώ διότι δεν μέ εκφράζουν.

 

Γιατί έτσι;

 

Θα περίμενε κανείς μεγαλύτερο πολιτισμό από μέλος μουσικού φόρουμ...

 

Και γιατί ενοχλείσαι τόσο;

 

Όπως σημείωσα στο σχόλιό μου είναι "όπως τό βλέπω εγώ", κάτι που στα Ελληνικά επιπέδου Α' Δημοτικού σημαίνει "η άποψή μου, η δική μου θέαση των πραγμάτων, προσωπική, όχι επιβαλλόμενη"...

 

Απλώς κατέθεσα μία γνώμη. Καμμία αντίσταση, καμμία αντίδραση, καμμία διαμαρτυρία.

 

Γιατί έχεις τέτοια αντιδραστικά κι επιθετικά αντανακλαστικά;

 

Προφανώς δεν σού άρεσε ή νόμισες ότι σέ αφορά προσωπικά.

 

Μήπως πάσχεις από μανία καταδίωξης;...

 

Κοίταξέ το.

 

22 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Το κλειδί δείχνει ΑΚΡΙΒΩΣ σε ποια οκτάβα παίζουμε, υποδεικνύοντας το Σολ/Φα/Ντο της οκτάβας. Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξής του.

Δεν απάντησες όμως.

 

Έχουμε λοιπόν 3 κλειδιά με 2 οκτάβες το καθένα (αφού δύο οκτάβες χωρούν στο πεντάγραμμο), άρα 6 οκτάβες.

 

Η κιθάρα έχει 12 οκτάβες και στο παράδειγμά μου η μία Μι από την άλλη απέχουν 12 οκτάβες.

 

Ακόμη και στο ίδιο bar να αλλάζαμε κλειδί, πάλι δεν βγαίνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

 

Η κιθάρα έχει 12 οκτάβες 

 

Αυτή στην φωτό μπορεί, για τις 6-7χορδες δεν νομίζω.

 

d72b7c01b4ebbe46f86658f5eefb85b7.jpg

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Ναί, πάλι εγώ.

 

Γίνεσαι ΚΑΙ ΠΑΛΙ (όπως στο άλλο νήμα) επιθετικός και προσβλητικός, στοιχεία που δεν έδειξα πουθενά εγώ διότι δεν μέ εκφράζουν.

 

Γιατί έτσι;

 

Θα περίμενε κανείς μεγαλύτερο πολιτισμό από μέλος μουσικού φόρουμ...

 

Και γιατί ενοχλείσαι τόσο;

 

 

 Δεν νομίζω να είμαι επιθετικός, ούτε ειρωνεύομαι, ούτε είπα κάτι άμεσα κακό. Το σχόλιο μου προς εσένα ήταν καθαρή παρατήρηση.

 

Ασχολούμαι γιατί νοιάζομαι, όσο και αν σου φαίνεται περίεργο. Προσπαθώ να κάνω το λόγο μου όσο κυριολεκτικό, και δομημένο γίνεται, εφόσον μιλάμε για κάποιον που δε γνωρίζει και θέλει να μάθει φυσικά.


Σε κάποια θέματα, δεν υπάρχει άποψη ή "όπως το βλέπω εγώ", εκτός αν είσαι κάποιος ερευνητής σε κάποιον επιστημονικό κλάδο. Στο συγκεκριμένο θέμα, έχουμε απαντήσει μπροστά μπροστά, και είναι δική σου ευθύνη να το διαβάσεις και να μορφωθείς περί αυτού. Το να κάνουμε copy paste τα ίδια ενώ μιλάς στο ακριβώς ίδιο νήμα, το θεωρώ περιττό.

 

Αλλα θα στο ξαναπώ εφόσον το θες μασημένο. Το κλειδί δείχνει ακριβώς την οκτάβα. Αν όχι, υπάρχει ένδειξη "8va". Τώρα τι να σου πω? Να σου κάνω σημείωση σε εικόνα από κάθε όργανο που είναι κάθε νότα ανάλογα το κλειδί?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 Δεν νομίζω να είμαι επιθετικός, ούτε ειρωνεύομαι, ούτε είπα κάτι άμεσα κακό.

Ήδη στο άλλο νήμα μέ χαρακτήρισες "υπερόπτη" και σημειώσες οτι "..."ξερω" (εντός εισαγωγικών άρα υπονόησες ότι δεν ξέρω) το guitarpro", ενώ εδώ δυσφόρησες με τη παρουσία μου στο νήμα.

 

Μή δουλευόμαστε μεταξύ μας

 

Παράθεση

 

Το κλειδί δείχνει ακριβώς την οκτάβα. Αν όχι, υπάρχει ένδειξη "8va". Τώρα τι να σου πω? Να σου κάνω σημείωση σε εικόνα από κάθε όργανο που είναι κάθε νότα ανάλογα το κλειδί?...

Θα τό πώ λοιπόν αλλιώς:

 

Άν σού δώσω μία Μι στο κλειδί του Σολ...

 

...ποιά από τις 12 Μι της ταστιέρας της κιθάρας εννοώ;... 🤔

25 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Αυτή στην φωτό μπορεί, για τις 6-7χορδες δεν νομίζω.

 

d72b7c01b4ebbe46f86658f5eefb85b7.jpg

Κάθε χορδή έχει δύο οκτάβες.

 

Κάθε κιθάρα έχει 6 χορδές.

 

6 ×2 = 12.

 

Επεξεργασμένο από BassicallyGuitarist
  • Χαχα 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BassicallyGuitarist είπε

Παιδιά προσωπικά δεν πολυ-συμπαθώ την παρτιτούρα διότι, όπως τό βλέπω εγώ, η παρτιτούρα δεν μάς εξηγεί σε ποιά οκτάβα παίζουμε!

 

Αυτό είναι το καλό με τη ταμπλατούρα: εξηγεί ακριβώς πού θα παιχτεί η νότα...

Σε αυτό το νήμα έπρεπε να γράψεις πρώτα, όχι στους μαέστρους.

Μάλλον πρώτα έπρεπε να ανοίξεις ένα θέμα "τι είναι νότες ή φθόγγοι" να τα πάρουμε με τη σειρά από το πρώτο κεφάλαιο.

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν LK κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου