Προς το περιεχόμενο

Σεξισμός. Υπάρχει ή όχι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε


Έχουμε καμία ελεύθερη κοντά στα 25-30? Δε ρωτάω για μένα, αλλά για ένα φίλο μου...

 

Κάτι θα βρούμε, έτσι κι αλλιώς στην πατρίδα τους το προξενιό είναι ο βασικός τρόπος γνωριμίας  :)

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Κάτι θα βρούμε, έτσι κι αλλιώς στην πατρίδα τους το προξενιό είναι ο βασικός τρόπος γνωριμίας  :)


Είμαι διατεθειμένος να πάρω Τέλε άμα λάχει... Εε, όχι εγώ, ο φίλος μου εννοούσα.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

 

 η θεση της γυναίκας είναι οριακά υψηλότερη του κατοικίδιου) υπερ-σαφέστατα 

 

 

Γυναίκα δικαστικό και πρόεδρο της δημοκρατίας έχουμε. 

 Οι γυναίκες έχουν κατακλύσει και την αγορά εργασίας και τους θεσμούς και μπράβο, όποιος δε τολμά να πειράξει γυναίκα και τον καταγγείλει στην Ελλάδα καλύτερα να αλλάξει πλανήτη. 

 Διαφωνώ μαζί σου σύντροφε.😀

 Εγώ δεν βλέπω και τέτοια ανισότητα πλέον, ίσα ίσα και μετά τον Αλέξη εισήχθησαν και στη νομοθεσία τα άλλα φύλα με προτροπή και προάσπιση της ισότητας και ο τωρινός Πρωθυπουργός έχει το θέμα μπροστά στην πολιτική μεταρρυθμιστικη του ατζέντα, μια από τις σπάνιες καταστάσεις που οι πολιτικοί φορείς δίνουν συναίνεση και αλληλεγγύη. 

 Και θα προωθήσουν και προγράμματα πολλά και θα φάνε και από αυτά οι κουμπάροι χαχαχαχαχα. 

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε


Είμαι διατεθειμένος να πάρω Τέλε άμα λάχει...

 

Tele made in Japan βέβαια, όχι αμερικάνα ....

Καλά σώματα έχουν, αλλά μάπα μαγνήτες πες του φίλου σου ....

Θα πρέπει να της αλλάξει τους μαγνήτες.

Βέβαια με καλά εσώρουχα, μπορεί και να του αρέσει, που ξέρεις ...

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σόρι αν σας τρόμαξα αλλά να, επειδή οι συμμετέχοντες ενεργά, συνήθως είμαστε αγοράκια δεν καταλαβαίνουμε όταν κάνουμε πλάκα πως όταν τσουβαλιάζουμε ολόκληρο φύλο, αυτό είναι ο ορισμός του σεξισμού.

Βέβαια κανείς εδω μέσα δεν το κάνει υποτιμητικά... αντιθέτως μάλιστα!

Αλλά είναι ένας υποσυνείδητος σεξισμός που βέβαια δεν σημαίνει πως δεν είναι και αμφίπλευρος.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yameth είπε

Σόρι αν σας τρόμαξα αλλά να, επειδή οι συμμετέχοντες ενεργά, συνήθως είμαστε αγοράκια δεν καταλαβαίνουμε όταν κάνουμε πλάκα πως όταν τσουβαλιάζουμε ολόκληρο φύλο, αυτό είναι ο ορισμός του σεξισμού.

Βέβαια κανείς εδω μέσα δεν το κάνει υποτιμητικά... αντιθέτως μάλιστα!

Αλλά είναι ένας υποσυνείδητος σεξισμός που βέβαια δεν σημαίνει πως δεν είναι και αμφίπλευρος.


Καταλαβαίνω απόλυτα τον τρόπο σκέψης, αλλά το χιούμορ παραμένει χιούμορ. Προσωπικά πιστεύω ότι οι λέξεις (πέραν της μετάδοσης πληροφορίας), είναι εξαιρετικά αδύναμες. Μπορώ να λέω ότι θέλω. Μπορώ να πω "Σ' αγαπώ", αλλά αν δε το δείξω ποτέ δεν έχει νόημα. Μπορώ να πω "Θα σε απολύσω", αλλά αν δε το κάνω θα συνεχίζω να έχω δουλειά, κοκ. Η απειλή πχ είναι το "σοβαρό" σήμα ότι ενδέχεται όντως να κάνω πράξη αυτό που λέω. Αλλά, εφόσον μια λέξη παραμένει λέξη και δε γίνεται πράξη, τότε το αποτέλεσμα δεν αλλάζει.

 

Φυσικά υπάρχουν οι άγραφοι και υπερβολικά περίπλοκοι νόμοι της ψυχολογίας, και σίγουρα υπάρχουν και τα άτομα που κάθε λέξη την παίρνουν 100% κυριολεκτικά, αλλά, νομίζω αυτά τα άτομα ζουν σε βαθεία θλίψη και άγχος. Αν χάσουμε και το χιούμορ, τη βάψαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν είναι θέμα χιούμορ.

Οταν λες ανέκδοτα π.χ. για Πόντιους, για χοντρούς, για μια ολόκληρη ομάδα ατόμων είναι χοντροκομμένο και μάλλον του λείπει το... χιούμορ. Είναι ρατσιστικό, υποτιμητικό ή και σεξιστικό αν μιλάμε για το άλλο φύλο. 

Σε όλα αυτά οι λέξεις παίζουν σοβαρότατο λόγο και εκφράζουν πτυχές και συμπεριφορές μιας κοινωνίας. 

 

Θα συμφωνήσω πως απο το ένα άκρο φτάσαμε στο άλλο και στην Αμερική πχ έχουν χάσει το χιούμορ τους καθώς η πολιτική ορθότητα έχει ισοπεδώσει τα πάντα αλλά το να λες "οι γυναίκες είναι κλπ..." είναι σεξισμός.

Οχι πως δεν ισχύει και το αντίθετο αλλά "για όλα φταίνε οι άντρες" (που είναι σεξιστικότατο) σύμφωνα με το σημερινό γίγνεσθαι οπότε δεν... ισχύει για εμάς. Και κάπου εκεί νομίζω χάνεται η μπάλα.

Εχουμε καιρό μπροστά μας για να κάνει τον κύκλο του και να γυρίσουμε στην πραγματική ισότητα.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά στην Αμερική πλέον φοβάσαι πραγματικά να εκφραστείς, ειδικά τώρα με το λεγόμενο cancel culture, μπορεί πανεύκολα να καταστραφεί η ζωή σου με το παραμικρό, ακόμη και αν είναι ψέμα που έχει πει άλλος για σένα.

 

Σίγουρα οι λέξεις έχουν μεγάλη δύναμη και καταλαβαίνω ότι για τους περισσότερους έτσι έχουν τα πράγματα. Οι άνθρωποι έχουν μάθει να βασίζονται κατά κύριο λόγο στις λέξεις, και παίρνουν εξαιρετικά μεγάλη δύναμη από αυτές. Εγώ το θεωρώ ανθρώπινο ελάττωμα, αλλά από την άλλη αντιλαμβάνομαι πώς δεν είμαστε δα και ρομπότ. Ξέρω ότι εγώ διαφέρω (κατά πολύ και γενικώς) από τον μέσο όρο, αλλά σίγουρα δεν απαιτώ από τον άλλο να τις λαμβάνει με τον ίδιο τρόπο που τις λαμβάνω εγώ.

 

Έτσι κι αλλιώς, η ισότητα ξεκινάει κυρίως από το σεβασμό. Εκεί έρχεται και ο άλλος για να εκφραστεί με όμορφο πάντα τρόπο, για να δείξει τα δικά του όρια. Στο κάτω κάτω, ο μόνος κανόνας της ευημερίας αν το καλοσκεφτείς, δεν είναι τίποτα άλλο από το - "ου βλάψεις". Τώρα για το πώς μπορείς να μη βλάψεις... αυτό είναι άλλη, υπερ-τεράστια συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου