Προς το περιεχόμενο

Σεξισμός. Υπάρχει ή όχι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι αυτό εννοούσες.

 

Όμως αυτό ισχύει και αντίστροφα (από την γυναίκα προς τον άνδρα), έτσι δεν είναι?

 

...

 

Γι' αυτό είπα ότι αυτό είναι ένα θέμα που δεν είναι εύκολα επεξεργάσιμο μέσω πληκτρολογίου, λόγω μεγέθους και πολυπλοκότητας.


Πολύ σωστά τα λες. Σεξισμός υπάρχει και από τις δύο κατευθύνσεις, απλά όπως και να το κάνουμε, υπερτερεί το άντρας προς γυναίκα, αυτή είναι η πραγματικότητα. Και δυστυχώς ναι, αυτοί υπέρ της ισότητας φανατίζονται με το ιδεατό, και διαγράφουν το σεβασμό στη διαφορετικότητα.

Φυσικά και το θέμα δεν είναι εύκολα επεξεργάσιμο, όχι μόνο μέσω πληκτρολογίου αλλά γενικώς. Μιλάμε για μεγάλους αγώνες, κόντρες, έρευνες, κτλ, και πάλι το θέμα είναι στο ξεκίνημά του. Εγώ είμαι μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μικρό απόσπασμα από την Σύσταση της Επιτροπής Υπουργών του Συμβουλίου Της Ευρώπης CM/REC 2019 ( συνεδρίαση 1342/27-03-2019).

Ορισμός: Για τους σκοπούς της παρούσας Σύστασης σεξισμός είναι:

 Οποιαδήποτε ενέργεια, χειρονομία, οπτική παρουσίαση, προφορικός ή γραπτός λόγος, πρακτική ή συμπεριφορά βασισμένη στην ιδέα ότι ένα πρόσωπο ή μια ομάδα προσώπων είναι κατώτερα λόγω του φύλου τους, η οποία συντελείται στη δημόσια ή ιδιωτική σφαίρα, είτε διαδικτυακά είτε όχι, με σκοπό ή αποτέλεσμα:

i. να παραβιάζεται η εγγενής αξιοπρέπεια ή τα δικαιώματα ενός προσώπου ή μιας ομάδας προσώπων,

 ή ii. να καταλήγει σε σωματική, σεξουαλική, ψυχολογική ή κοινωνικοοικονομική βλάβη ή πόνο σε ένα άτομο ή σε μια ομάδα ατόμων,

 ή iii. vα δημιουργεί ένα εκφοβιστικό, εχθρικό, εξευτελιστικό, ταπεινωτικό ή προσβλητικό περιβάλλον,

 ή iv. να αποτελεί εμπόδιο στην αυτονομία και στην πλήρη πραγμάτωση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων από ένα πρόσωπο ή μια ομάδα προσώπων,

ή v. να διατηρεί και να ενισχύει τα στερεότυπα φύλου

 Διατομεακές διακρίσεις, καταστάσεις ευάλωτων σημείων και επιβαρυντικές περιστάσεις:

 Οι γυναίκες και οι άνδρες ενδέχεται να αντιμετωπίζουν διαφορετικές και διατομεακές μορφές σεξισμού, οι οποίες βασίζονται σε μια σειρά άλλων παραγόντων, που περιλαμβάνουν (αλλά δεν περιορίζονται), την εθνοτική ή μειονοτική καταγωγή ή το καθεστώς της/του αυτόχθονα, την ηλικία, τη θρησκεία, το καθεστώς γυναίκας ή άνδρα πρόσφυγα ή μετανάστριας/στη, την αναπηρία, την οικογενειακή κατάσταση, την κοινωνική προέλευση, την ταυτότητα φύλου, το σεξουαλικό προσανατολισμό ή την έκφραση σεξουαλικότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@musician Προφανώς τα παραπάνω είναι ένα προστατευτικό πλαίσιο. Δε μπορείς να απαγορεύσεις τη θετική πλεύρα της ανισότητας δια νόμου, καθώς πρακτικά δημιουργεί κοινωνικό όφελος. Και καλά το κάνουν εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

@musician Προφανώς τα παραπάνω είναι ένα προστατευτικό πλαίσιο. Δε μπορείς να απαγορεύσεις τη θετική πλεύρα της ανισότητας δια νόμου, καθώς πρακτικά δημιουργεί κοινωνικό όφελος. Και καλά το κάνουν εννοείται.

Η ''θετική πλευρά της ανισότητας'' δεν είναι σεξισμός. Δεν έχει καμία σχέση,αυτό εννοώ.

42 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Το να επιμένει να πληρώνει ο άντρας στο πρώτο ραντεβού και να κρατάει την πόρτα ανοιχτή, προφανώς και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συζητάμε.

Έτσι ακριβώς!

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Ο σεξισμός δεν περιλαμβάνει μόνο τα κακά, αλλά και τα "καλά".

Δεν το πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, musician είπε

Η ''θετική πλευρά της ανισότητας'' δεν είναι σεξισμός. Δεν έχει καμία σχέση,αυτό εννοώ.


Ο σεξισμός έχει να κάνει με τους ρόλους των φύλων και τα στερεότυπα που περιβάλλει αυτούς τους ρόλους, όχι με θετικές και αρνητικές πλευρές.

 

Παιδιά δε τα χω βγάλει από το μυαλό μου, ήμαρτον. Όλοι οι ορισμοί αυτό λένε, και όλες ο φεμινισμός αυτό προσπαθεί να αλλάξει, τους ρόλους σε όλη τους την εμβέλεια.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσέξτε τώρα την λεπτή διαχωριστική γραμμή.

Άλλο πράγμα είναι ο σεξισμός στα μάτια/μυαλά των φανατικών φεμινιστριών, και άλλο πράγμα στα μάτια/μυαλά του μέσου ανθρώπου (άνδρα ή γυναίκας).

Αυτό που λέει ο Alex ισχύει (και το έχω διαπιστώσει ο ίδιος) σε κάποιες περιπτώσεις.

Μου έχει τύχει να μην αφήσω γυναίκα να σηκώσει κάποιες πασίβαριες κούτες, και να με κοιτάει με θυμό, λέγοντάς μου "Νομίζεις ότι δεν μπορώ? Ανάπηρη είμαι?".

 

33 λεπτά πριν, musician είπε

Η ''θετική πλευρά της ανισότητας'' δεν είναι σεξισμός.

 

 

Για κάποιες γυναίκες, αυτό δεν είναι θετικό, δεν το θέλουν, αλλιώς θα υπήρχε και .... καλός σεξιστής.

 

Όμως πιστεύω ότι για την πλειοψηφία, δεν ισχύει το ότι δεν θέλουν την θετική πλευρά της διαφορετικής αντιμετώπισης (και όχι "ανισότητας" όπως έγραψες φίλτατε musician, στην ανισότητα δεν υπάρχει θετική πλευρά).

Θέλουν να αντιμετωπίζονται διαφορετικά προς το καλύτερο.

Από εκεί και πέρα βέβαια, και αυτά τα "θέλω" με νοοτροπίες και στερεότυπα έχουν να κάνουν.

 

Διαλέγετε και παίρνετε ....

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Νομίζεις ότι δεν μπορώ? Ανάπηρη είμαι?.

Και έτσι το θύμα του σεξισμού μίλησε υποτιμητικά για τα άτομα με ειδικές ανάγκες θεωρώντας τα προφανώς κατώτερα.🤪

 

  • Χαχα 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Και έτσι το θύμα του σεξισμού μίλησε υποτιμητικά για τα άτομα με ειδικές ανάγκες θεωρώντας τα προφανώς κατώτερα.🤪

 

 

Έχεις ένα δυνατό point εδώ παλικάρι.

Πολύ δυνατό.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισότητα και εξάλειψη του σεξισμού χωρίς σολομώντειες λύσεις δεν ξέρω πως μπορεί να επιτευχθεί

 

Πλήρης ισότητα θα σήμαινε πχ με ελληνικά δεδομένα από υποχρεωτική στράτευση μέχρι συνεπιμελεια 

 

Πολλά μετά είναι θέματα που κάνουν τζιζ 

 

Σεξισμός για μένα είναι ( και ) να με παροτρύνουν να φερθώ ....σαν άντρας και γενικά οποιαδήποτε έκφραση έχει μείνει στην καθομιλουμένη που αναφέρει " άντρες "

 

Από την άλλη , όσο και να σας φανεί απίστευτο , γενικά το δημόσιο τα προσχήματα τα κρατάει σε κάτι τέτοια θέματα . Όπως πχ άδειες ανατροφής τέκνου σε άντρες , ίδια κριτήρια για όλους κλπ 

 

Αλλά από αυτό, μέχρι το να δεις πχ 4 γυναίκες στην ίδια ομάδα ΔΙΑΣ ή στα ΜΑΤ ( μου ήρθαν παραδείγματα στρατιωτικού τύπου για κάποιο λόγο ) απέχουμε πολύ . Όταν δω περιπολικό να κάνει μεταγωγές κρατουμένων ανδρών σε φυλακές επαρχείας με μόνο γυναίκες φύλακες ( άντε ένας άνδρας για τα θέματα τουαλέτας ) τότε ίσως θα υπάρχει ισότητα σε ρόλους 

 

Με τα σημερινά δεδομένα όπως ισχύουν εμπράκτως , για μένα ισότητα υπάρχει αλά καρτ και σύμφωνα με το τι συμφέρει και βολεύει τον καθένα μας 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Συμφωνώ 2

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Έχεις ένα δυνατό point εδώ παλικάρι.

Πολύ δυνατό.

The point is... για μενα πάντα, έτσι;

 

Υπάρχουν αδικίες σε αυτόν τον κόσμο. Το ξέρουμε. Άλλες φορές αδικούμαστε, άλλες φορές αδικούμε. Αν εγώ έχω πρόβλημα με τον Μήτσο, και με αδικεί σε μια πτυχή της συνύπαρξης μας, εργασιακής, κοινωνικής, διαπροσωπικής, ιδεολογικής, όποιας φύσεως, πρέπει να πάω να του πω "ρε Μήτσο τι γ#_4+ ναουμ;" και να το λύσουμε. Αν εγώ ψηθώ ότι ο Μήτσος είναι χψιστής, και γι' αυτό είναι έτσι όπως είναι, πάει. Πρέπει να λύσουμε μετά το πρόβλημα σε ανώτατο επίπεδο, και να αναδείξουμε τον χψισμό, και να τον πολεμήσουμε όλοι μαζί. Φέξε μου και γλίστρησα.

 

Ταυτόχρονα ο Μήτσος τα έχει μαζί μου γιατί εγώ είμαι λίγο αβιστής χωρίς να το ξέρω, αλλά αυτός έτσι με κόβει. Και τελικά που καταλήγουμε; Να είμαστε μίζεροι, ανήμποροι, να περιμένουμε τη λύση από κάποιο μαγικό κοινωνικό μετασχηματισμό, αντί να μετασχηματιστούμε εμείς μέσω ημών. Σεχταρισμός. Διάσπαση. Σκατούλες.

 

Σκεφτείτε πόσα πράγματα υπάρχουν διαφορετικά που μας χαρακτηρίζουν. Σκεφτείτε τώρα πώς υπό ένα πουριτανικό πρίσμα όλα μπορούν να θεωρηθούν πάθη ή ατοπήματα. Πόσο ασυγχώρητα αμαρτήματα. Εδώ είμαστε. Ο σεβασμός στη διαφορετικότητα δεν μπορεί να υπάρχει χωρίς την ανεκτικότητα. Μα όταν κάποιος περιχαρακώνεται σε ένα πολύ μικρό κομμάτάκι της ζωής και το ανάγει σε μέγιστο αγαθό, πώς να δει πέρα από αυτό;

 

Για να μην το κουράζω, αν βάλεις το μάτι πολύ πολύ κοντά στην ταστιέρα, μπορεί να περάσεις και την κιθάρα για άταστη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου