Προς το περιεχόμενο

Σεξισμός. Υπάρχει ή όχι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

αν βάλεις το μάτι πολύ πολύ κοντά στην ταστιέρα, μπορεί να περάσεις και την κιθάρα για άταστη.

 

Αν το βάλεις το μάτι πολύ κοντά στην τοστιέρα .... το αυγό μάτι το έχεις ακουστά?

 

 

Από εκεί και πέρα δεν μου φαίνεται παράξενο, μάλλον φυσιολογικό.

Με τόσα που έχουν περάσει στους αιώνες (και σε κάποιο σημείο ακόμα περνάνε) οι γυναίκες, δικαιολογημένα κάποιες φτάνουν στο άλλο άκρο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Συμφωνώ 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κομμάτι (άσχετα με τα πεπραγμένα του καλλιτέχνη που τραγουδάει εδώ) είναι σεξιστικό ή όχι?

 

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Είχα γράψει μιά "σεντονιάδα" για να σχολιάσω κι εγώ επι του θέματος, αλλά προτιμώ να πώ μόνο το συμπέρασμα: Εφ'όσον υπάρχει η προσωπική επιλογή δεν πρόκειται να εκλείψει ποτέ ο σεξισμός. Απο τη μία είναι καλό διότι πρέπει να υπάρχει η προσωπική επιλογή, απο την άλλη είναι κακό, διότι: Οι άνθρωποι χαμηλών πνευματικών ικανοτήτων (λόγω κακής ανατροφής, λόγω ελλιπούς παιδείας, λόγω έλλειψης κριτικής σκέψης, λόγω έλλειψης αυτογνωσίας, λόγω εγωισμού, λόγω φόβου κτλ) ήταν, είναι και θα είναι πλειοψηφεία. Οι προσωπικές επιλογές αυτής της πλειοψηφείας δεν θα επιτρέψουν την εξαφάνιση του σεξισμού και πολλών άλλων δεινών. Hence the human drama..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Όμως πιστεύω ότι για την πλειοψηφία, δεν ισχύει το ότι δεν θέλουν την θετική πλευρά της διαφορετικής αντιμετώπισης (και όχι "ανισότητας" όπως έγραψες φίλτατε musician, στην ανισότητα δεν υπάρχει θετική πλευρά)

Δεν είναι δική μου έκφραση αυτή.. απάντησα στον Alex Raptakis  βάζοντας σε εισαγωγικά την φράση του ‘’θετική πλευρά της ανισότητας’’  επιμένοντας ότι αυτέ οι συμπεριφορές δεν μπορούν να υπαχθούν στην έννοια του σεξισμού.

3 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Ο σεξισμός έχει να κάνει με τους ρόλους των φύλων και τα στερεότυπα που περιβάλλει αυτούς τους ρόλους, όχι με θετικές και αρνητικές πλευρές.

Διαφωνούμε στους ορισμούς ...Κάτω από την ταμπέλα του όρου ‘’σεξισμός’’ δεν μπορούμε να συμπεριλάβουμε έννοιες   και διαδικασίες οι οποίες είναι φύσει ευρύτερες, όπως η έννοια του πολιτισμικού πρότυπου  και η διαδικασία υπαγωγής σε αυτό ( διαδικασία ‘’εμπολιτισμού’’ στην κοινωνική ανθρωπολογία). Εδώ υπάγονται δηλαδή οι ρόλοι των φύλων και τα στερεότυπα που αναφέρθηκαν.  

 

3 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Παιδιά δε τα χω βγάλει από το μυαλό μου, ήμαρτον. Όλοι οι ορισμοί αυτό λένε, και όλες ο φεμινισμός αυτό προσπαθεί να αλλάξει, τους ρόλους σε όλη τους την εμβέλεια.

 Όντως το φεμινιστικό κίνημα μάχεται ενάντια στην εξουσία  της πατριαρχικής δομής των κοινωνιών, η οποία δημιουργεί άτυπες μορφές κοινωνικού ελέγχου και πολλά άλλα  που καταπιέζουν το γυναικείο φύλο. Ο διαχωρισμός συμπεριφορών και δραστηριοτήτων ανάλογα με το φύλο τόσο στην ιδιωτική όσο και στην δημόσια ζωή είναι βασικός μηχανισμός διατήρησης της πατριαρχικής δομής των κοινωνιών αλλά δεν λέγεται σεξισμός, είναι στενότερος σαν όρος. Για   το φεμινιστικό κίνημα λοιπόν ο σεξισμός είναι το έναυσμα για την  μάχη ενάντια στην πατριαρχική δομή και όχι ο τελικός ή αποκλειστικός στόχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγω μπορώ να αντλήσω παραδείγματα απο την προσωπική μου ζωή και μόνον.

Ουτε στατιστικές με ενδιαφέρουν, ούτε ότι ναι μπορεί να υπαρχουν και πολλοί  ηλίθιοι αντρες.

 

Πες ότι θες να βάψεις την πρόσοψη από το σπίτι σου.

Τηλεφωνείς τον αντρα μπογιατζη και του λες ΒΑΨΤΟ και πόσα θες να τελειώνουμε. ΟΚ Αφεντικό λέει.

 

Και μετά διαπιστώνεις ότι πρέπει να βγάλεις άδεια για τη σκαλωσιά απο την πολεοδομία (με υπαλλήλους 80% γυναικες) , να δηλωσεις ξεχασμένα τετραγωνικά στον δήμο (με υπαλλήλους 80% γυναίκες)  και να πληρωσεις το προστιμο στην εφορία (με υπαλλήλους 80% γυναίκες) και αν κανεις κατι "λάθος" θα σε δικασει κατα 99% ....γυναίκα.

Μαντέψτε ποιος μου κάνει τη ζωή δύσκολη (και όλα αυτά με μια συμπεριφορά δική μου...¨ναι μαλιστα".....γιατι ξερω ότι αν πω τιποτα, δεν θα γινει η δουλεια μου ΠΟΤΕ) ..σε εναν κόσμο πλασμένο ......για αντρες.

 

Υ.Γ . Μην βιαστεί κάποιος να πει "ναι, αλλα όλους αυτούς τους νόμους τους ψήφισαν άντρες".

Το θέμα ειναι ΠΟΙΟΣ (ποιά) καλείται να ερμηνεύσει και να εφαρμόσει αυτούς τους νόμους.....αν θέλει να καταλάβει και τον σκοπο του νόμου, ή αν απλά κρύβεται ΜΟΝΟ πίσω από , ναι μια πολυνομία, απλά και μόνο να μην κάνει μια ενέργεια.....μιας και οπως και να έχει ο μισθός θα πέσει........και θα τον φάει στα ΧΟΝΤΟΣ ΣΕΝΤΕΡ ενυγουευ και ποιος τον μαμει τον άλλον.

 

ΥΓ2. Υστερα από 23 χρόνια Δικηγορίας μπορώ να πω ανετα ότι γυναικες σε θέση εξουσίας (και είναι ο κανόνας στην Ελλάδα-Δεν μιλαω για υπουργιλικια, αυτοι αλλωστε διακοσμητικοι είναι), αλλά σε θέσεις που ερχονται σε επαφη με κόσμο ΘΑ ΣΕ ΣΚΙΣΟΥΝ....και πείτε με σεξιστή...δεκάρα δεν δίνω 😀

 

ΥΓ3....Ούτε φυσικά να πάει η κουβέντα στο "Δημόσιο" θέλω , αλλά εκ των πραγμάτων στην Ελλάδα φορέας εξουσίας ΕΙΝΑΙ το Δημόσιο. Τι εξουσία να μου πουλήσει μια που πουλάει κουφώματα ας πουμε, αν πεί και κάτι παραπάνω.....ή καμία λαλακία....παώ και τα παίρνω απο αλλου.

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, cigaret13 είπε

Το "Λάκης" απ'το Χρυσόστομος βγαίνει...; 😜

Απο το Χριστόδουλος 😀

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

με υπαλλήλους 80% γυναίκες

 

Ρε συ για ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ γυναίκες είναι το θέμα. 

Μη τα μπερδεύεις. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ε μα γέμισε το Δημόσιο , οι ΔΕΚΟ.....οι ΟΤΑ με ΓΥΝΑΙΚΕΣ που μας τρέχουν ΟΛΗΗΗΗΗ την ημέρα και βρέθηκε και ένας λαλάκας (που να του κόψουμε το χέρι δεν λέω) που χούφτωσε μια υπάλληλο σε φαστ φουντ.....και μιλάμε για εργασιακό σεξισμό στην Ελλάδα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

μιας και οπως και να έχει ο μισθός θα πέσει........και θα τον φάει στα ΧΟΝΤΟΣ ΣΕΝΤΕΡ ενυγουευ και ποιος τον μαμει τον άλλον

 

Στον ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ πάντως η εμπειρία μου 35 χρόνια τώρα που έχω εργαστεί και συνεργαστεί με πληθώρα επιχειρήσεων σε πολλούς διαφορετικούς τομείς είναι ότι οι γυναίκες και πιο αποδοτικές και πιο γρήγορες και πιο επαγγελματίες είναι. 

Ειδικά σε διευθυντικές θέσεις τις προτιμώ σαφώς .

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου