Προς το περιεχόμενο

Βομβος και φυσημα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα βασανιστικο ερωτημα για τους φιλους κιθαριστες: Εχω ενα συγκεκριμενο set up με εναν ενισχυτη και μια σειρα απο πεταλακια.

Γιατι εχω ενοχλητικο βομβο στο σαλονι μου ενω με τις ιδιες ακριβως συνιστωσες, εχω ελαχιστο εως μηδενικο βομβο (ακομα και σε single coil μαγνητες) οταν παιζω στο εξοχικο μου; Στο σπιτι μου στην Αθηνα εβαλα προσφατα γειωση, αλλα δυστυχως δεν λυθηκε, ουτε μειωθηκε το προβλημα. Ξερω οτι υπαρχουν τεχνικοι εξειδικευμενοι για τα ρευματα και ειδικοτερα στα studio, αλλά δεν μπορω να διαθεσω 10.000ευρω οπως εκανε ενας φιλος μου που ομως ειναι επαγγελματιας. Μηπως ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο, δηλαδη απο που να αρχισω να ψαχνω το προβλημα και αν οχι, μηπως γνωριζουμε καποιον που να αναλαμβανει να δωσει λυση, αλλά πιο οικονομικη; Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Απο τα λίγα που γνωρίζω, τα ηλεκτρικά σήματα και τα ηχητικά σήματα ΔΕΝ πρέπει να περνούν απο τα ίδια καλώδια. Π.χ.: Στο ίδιο πολύμπριζο που έχεις τον ενισχυτή ή την κονσόλα, δεν πρέπει να έχεις ένα φωτιστικό ας πούμε.. (που γενικότερα δηλ. καλύτερα να μην έχεις καν πολύμπριζα) Εγώ πάντως απο τότε που έφτιαξα standalone πρίζες στον τοίχο και κατήργησα τα πολύμπριζα είδα σημαντική διαφορά. Και νομίζω οτι κάτι αντίστοιχο πρέπει να παίζει και με τις ασφάλειες στον πίνακα.. Όσο για τεχνικό, δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον να προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
9 ώρες πριν, ScottTracey είπε

Ξερω οτι υπαρχουν τεχνικοι εξειδικευμενοι για τα ρευματα και ειδικοτερα στα studio, αλλά δεν μπορω να διαθεσω 10.000ευρω οπως εκανε ενας φιλος μου που ομως ειναι επαγγελματιας.

🤔

 

Με εις άτοπον απαγωγή θα το λύσεις.

Πρώτα λειτουργεί ο ενισχυτής μόνος. Κάνει τον θόρυβο;

Μετά η κιθάρα καρφί στον ενισχυτή. Τι λέει;

Μετά πεταλάκια ενα ένα, τα/το τροφοδοτικό τους και σιγά σιγά θα καταλήξεις τι φταίει. Το ρεύμα ή τα μηχανήματα σου.

Μετά το συζητάμε πάλι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανο σε ευχαριστω για την απαντηση. Αν κ δεν εχω καταλαβει τι ακριβως εννοεις <<stand alone>> πριζες,  εν τουτοις, δεν φαινεται να ενοχλουν, ουτε ανεμιστηρας, ουτε φωτιστικο κλπ. Μονο το λαπτοπ ενοχλει σε μερικες περιπτωσεις. Ισως ειναι ηδη αρκετος ο βομβος και δεν ακουγεται διαφορα. Ενδεχεται να φταιει η ποιοτητα της γειωσης μου , αλλά την μετρησα με μετρητη γειωσης και ειναι σε αποδεκτα ορια παρα το οτι δεν ειναι  με χαλκο στο εδαφος, αλλα πανω σε σωληνα υδρευσης. Τελος, κατι που ισως ειναι σημαντικο. Το σπιτι ειτε χωρις γειωση (απο λαθος του ηλεκτρολογου), ειτε με γειωση, δεν εδειξε διαφορα στη συμπεριφορα του ως προς τον ενισχυτη μου....

Γιαννη Μεθ σε ευχαριστω για την απαντηση. Πιθανολογω οτι δεν φταιει τιποτα απο τον εξοπλισμο μου, διοτι με το ιδιο ακριβως setup παιζω στο εξοχικο μου και εκει, ακομα και οι single coil μαγνητες ειναι σχεδον αθορυβοι...

15 λεπτά πριν, yameth είπε

🤔

 

Με εις άτοπον απαγωγή θα το λύσεις.

Πρώτα λειτουργεί ο ενισχυτής μόνος. Κάνει τον θόρυβο;

Μετά η κιθάρα καρφί στον ενισχυτή. Τι λέει;

Μετά πεταλάκια ενα ένα, τα/το τροφοδοτικό τους και σιγά σιγά θα καταλήξεις τι φταίει. Το ρεύμα ή τα μηχανήματα σου.

Μετά το συζητάμε πάλι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα καλώδια ρεύματος και audio καλό είναι να μην συνυπάρχουν αλλά όταν μιλάμε για πλεξούδες σε στούντιο και όχι σε 2-3καλώδια ενισχυτή αφου είναι εύκολο να τα ξεχωρίσεις.

Υπάρχουν άπειρα θέματα στο φόρουμ με το ίδιο θέμα αν ψάξεις.

Εγω θεωρώ πως είναι κάτι στα πετάλια σου και ιδιαίτερα το τροφοδοτικό που μπορεί να μην είναι isolated και ανάλογα με την εγκατάσταση έχει άλλη συμπεριφορά.

Αν δεν κάνεις την δοκιμή αυτή ΜΕΘΟΔΙΚΑ δεν μπορείς να λύσεις το πρόβλημα.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω. Θα την κανω την δοκιμη, αλλά τολμω να προφητευσω οτι θα επανελθω χωρις αποτελεσμα.

Το τροφοδοτικο ειναι της BOSS στα 9V ακριβως με 200 mA. Δεν νομιζω να φταιει αυτο παντως. Αν θες παρέπεμψέ με ενδεικτικα σε καποιο σχετικο αρθρο μηπως και συμπεραμω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Βγαλε απο την ιδια μπριζα οτιδηποτε αλλο, και δοκιμασε να τα προσθετεις ενα ενα μηπως βρεις τι φταιει. Το λαπτοπ πχ μπορει ανετα να προκαλει τον θορυβο, η το κλιματιστικο, ενα dimmer σε φωτα, το ψυγειο, κτλ.. Αν δεν φυγει το προβλημα, δοκιμασε να παρεις ενα καλο πολυμπριζο με φιλτρο, ειναι φτηνα και κανουν δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω Alter.

Δεν εχω οδηγηθει σε καποιο διεξοδο παρα το οτι το εχω δοκιμασει αυτο. Μια καλη λυση ειναι να αλλαξω γειτονια, αλλα πριν απο αυτο θα δοκιμασω καποιο πολυπριζο με φιλτρο (Αν εχει καποιος φιλος θα το εκτιμουσανα το φερει να το δοκιμασουμε για να μην μπω στη διαδικασια να αγοραζω ο,τι πιθανον σχετιζεται με τη λυση🤮) Κλιματιστικο κ dimmer δεν εχω, αλλά αν σου λεει κατι αυτο, τωρα που σου γραφω με το λαπτοπ πανω στα ποδια μου, αν πλησιασει το χερι μου στην κιθαρα, ο βομβος αυξανεται. Ακομη ομως κι αν βγαλω το λαπτοπ εκτος, ο βομβος παραμανει αναλλοιωτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κοίτα είναι κουραστικό να παίζουμε την κολοκυθιά.

Αν θες βοήθεια μην περιμένεις να πάρεις την λύση που έχεις προδιαγράψει στο μυαλό σου, ντε και καλά και κοστίζει 10,000 ευρώ ή αγορά σπιτιού για να συνδέσεις μια κιθάρα.

 

Πες ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ απο τον ενισχυτή και πέρα. Το παρακάτω δεν λέει τίποτα.

Στις 6/6/2021 στις 12:23 ΠΜ, ScottTracey είπε

Εχω ενα συγκεκριμενο set up με εναν ενισχυτη και μια σειρα απο πεταλακια.

 

Απο τι αποτελείται;

Πόσα και πως είναι συνδεδεμενα;

Το  Boss τροφοδοτικό σου είναι daisy chained; Με 200mΑ και τα σηκώνει όλα;

 

Μετά κάνε ένα-ένα τα βήματα που σου πρότεινα.

Απάντησε "έκανα αυτό και δεν λύθηκε το θέμα"

Μετα ίσως πάμε παρακάτω.

 

 

  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητε δεν καταλαβαινω το υφος σου. Υποτιθεται οτι το forum εχει φιλικο χαρακτηρα. Αλλως τε δεν εισαι υποχρεωμενος να απαντησεις. Η ερωτηση απευθυνεται σε οσους εχουν αντιμετωπισει ενα κατα το δυνατον συγγενικο προβλημα κ εχουν την καλη διαθεση να απαντησουν. Ολα οσα προταθηκαν, τα εχω ηδη δοκιμασει και παντως το σημειο κλειδι (που δεν εγινε αρκουντως κατανοητο), ειναι οτι το ιδιο συστημα παιζει τελεια σε αλλο περιβαλλον. Αρα οι προτασεις για λυση δεν πρεπει να ειναι <<πονταρισμα στη ρουλετα>> αλλά κατι ουσιαστικο, που προφανως σχετιζεται με την ηλεκτρολογικη εγκατασταση του σπιτιου και οχι τοσο με τα πεταλια η τα τροφοδοτικα. Η αλυσιδα μου ειναι : ΒΟSS LS-2 (Line Selector) σε δυο καναλια : Α: KORG PANDORA'S BOX MULTI EFFECT σε ενα BOSS DS-1 (R. Keely) και Β: ΒΟSS CHORUS (CE-5). Πριν τον επιλογεα (LS-2) τοποθετω ενα BOSS Compressor (CS-3) Monte Alums και στο τελος του loop ακολουθει ενα BOOS Delay (DD-3) To τροφοδοτικο παραδοξως σηκωνει πιο πολλα εφφε απο τα 200mA που διαθετει. Λειτουργει με ολα κ κατα καιρους εχω βαλει δοκιμαστικα και αλλο ενα. Επισης εντυπωσιακο ειναι οτι βγαζει ακριβως 9V. Για να προλαβω απαντησεις, ναι ,εχω διαμοιρασει το ρευμα και με ενα δευτερο τροφοδοτικο στα 300mA, χωρις ομως να ακουστει καποια διαφορα. Ολα τα εφφε ειναι daisy chained. Ευχαριστω θερμα οσους ασχοληθηκαν με το προβλημα μου, (προφανως και εσενα Γιαννη) και θα επανελθω αν εχω νεα δεδομενα, προσπαθωντας να προσφερω κι εγω κατι, για να φανω με τη σειρα μου χρησιμος στην κοινοτητα μας.

PRACTICAL CONVENIENT FX SETUP.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου