Προς το περιεχόμενο

Βομβος και φυσημα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ScottTracey είπε

Αγαπητε Dimsonic

Eυχαριστω που μπηκες στον κοπο να ασχοληθεις με το προβλημα μου. Δεν αρπαζομαι. Αν διαβασεις τους ανωτερω διαλογους, θα δεις οτι δεν αλλαξα εγω το κλιμα της συζητησης.

Γνωριζω οτι τα 9V δεν ειναι προβλημα. Απλα το ανεφερα επειδη εχω μια λιστα με καταγεγραμμενα τα χαρακτηριστικα απο 10-12 τροφοδοτικα, απο τα οποια, μονο της Boss εχει  απολυτη ακριβεια στην ονομαστικη τιμη σε σχεση με την πραγματικη. Το δευτερο τροφοδ. που βαζω, ειναι των 300mA (E, 500mA νομιζω ειναι υπεραρκετα) , αλλά αναφερω οτι ειναι στα 9,39V και ελπιζω οτι ειναι εντος αποδεκτων οριων λειτουργιας. (Δεν γνωριζω ποια ειναι αυτα ομως). Ξαναγραφω οτι το τροφ της ΒΟSS  παιζει με περισσοτερα εφφε και ειναι λειτουργικοτατο.  Για το DAISY CHAIN δεν ξερω περισοοτερα. (Αν θες κ εχεις χρονο κ διαθεση, παρακαλω διαφωτισε με) Επιμενω οτι η λυση ειναι στην λεξη κλειδι: <<ΒΡΩΜΙΚΟ ΡΕΥΜΑ>> και εκει ειναι που περιμενω καποιες απαντησεις απο οσους φυσικα επιθυμουν να απαντησουν. Ευχαριστω θερμα

 

Επιμένεις να επαναλαμβάνεις ορισμένα πράγματα που φαίνεται από τον τρόπο επιμονής ότι δεν γνωρίζεις.

Το ότι το τροφοδοτικό είναι 9 ακριβώς δεν παίζει τον παραμικρό ρόλο με το αν είναι 8.90 ή 9.3. Αρκεί να είναι σταθερό. Δηλαδή η τιμή να μην κυμαίνεται, που σημαίνει ότι το τροφοδοτικό έχει σωστή σταθεροποίηση και εξομάλυνση.

Αλλά για το θέμα του βόμβου ΚΕΦΑΛΑΙΩΔΗΣ σημασία είναι τα αμπέρ.

Σου εξήγησα ότι τα πετάλια σου όλα μαζί κοντεύουν τα 200ma και σαφώς δεν τους φτάνει. Όταν το τροφοδοτικό αποδίδει μικρότερη ένταση (=αμπερ) από αυτα που ζητούν προς κατανάλωση τα πετάλια έρχεται βόμβος. Αυτός ο βόμβος θα είναι μεγαλύτερος σε περιβάλλον που το ρεύμα είναι ήδη προβληματικό. Στο χωριό που το ρεύμα είναι ήδη ΟΚ μπορεί αυτό να μικραίνει τόσο που δεν το ακούς.

Επίσης το ότι έχεις στην ίδια αλυσίδα πετάλια που είναι ψηφιακά (delay +korg) με αναλογικά σίγουρα χειροτερεύουν τα πράγματα. Καλό θα ήταν τα ψηφιακά να έχουν δικό τους τροφοδοτικό.

Τώρα το οτι ησυχάζει όταν στρίβεις την κιθάρα, αυτό σημαίνει όπως ήδη επισημάνθηκε ότι οι μαγνήτες αρπάζουν ΗΜ πεδίο από κάτι άλλο κοντά σου. Κύριος ύποπτος είναι συνήθως ένα μόνιτορ υπολογιστή ή ένας υπολογιστής.

Επίσης δεν μας δίνεις πληροφορίες για τον ενισχυτή. Τι είδους φις έχει? σούκο ? με γείωση? Είναι λάμπα ή τρανζίστορ?

Αν έχει απλό φις δοκίμασε να το αντιστρέψεις. 

Επίσης τσεκάρισε τι άλλο υπάρχει στο σπίτι που εκπέμπει ΗΜ ακτινοβολία. Κινητό, ρούτερ κλπ. Δοκίμασε με κλεισμένα αυτά.

Τέλος ενδέχεται να μην έχετε περάσει σωστά τη γείωση. Η γείωση εκ των υστέρων δεν είναι εύκολη δουλειά. Η πρώτη λύση μπορεί να είναι σωλήνας ύδρευσης, αλλά θα πρέπει με ένα αμπερόμετρο να ελέγξεις αν υπάρχει ρεύμα διαρροής επάνω στον ενισχυτή. Δηλαδή αν η πρίζα σου είναι σούκο (με γείωση) και παρ όλα αυτά υπάρχει ρεύμα διαρροής επάνω στον ενισχυτή η γείωση δεν πέτυχε. Επίσης το ίδιο αν γυρνώντας το φις στην πρίζα παίρνεις διαφορετική τιμή.

 

Τέλος, μην συνεχίζεις αυτό το περί αγένειας. Βλέπεις 5-6 άτομα ασχολούνται να σου βρουν λύση...

επίσης ...μήπως έχεις λάμπες φθορισμού στο σπίτι?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Dimsonic

Eγραψα με σαφηνεια: <<Γνωριζω οτι τα 9V δεν ειναι προβλημα>> Τα 6V αποκλισης oμως, που εχω δει σε αλλα, ισως ειναι (γιατι μπορει να καει καποιο κυκλωμα).... Αυτο που εγραψα οτι ΔΕΝ ξερω, ειναι το <<ποιο ειναι το αποδεκτο ευρος αποκλισης>>, (σε V εννοω) Εκει θα ηταν χρησιμη μια απαντηση...

Δεν σας εδωσα πληροφορίες για τον ενισχυτή, για να ειναι λιτη η περιγραφη του προβληματος. (Αλλα επισης διοτι ΔΕΝ προερχεται απο εκει το προβλημα).  Εστω ομως. Εχω εναν ΑΜEG VH-70 Transistor , εναν Marshall VS-65 (Mε λυχνια στην προεσισχυση), εναν ΕΝGL (Full tube) Screamer 50, και εναν Fender Frontman 100W (tranzistor) Σε ολους υπαρχει η ιδια συμπεριφορα. Ολοι εχουν πριζα σουκο με γειωση. (Υπαρχουν ενισχυτες κιθαρας χωρις γειωση;)

Παλι λεω: Το συνολο των 500mA (δυο τροφοδοτικα) υπερκαλυπτει τις αναγκες του κυκλωματος...

Δεν εχω κοντα μου συστηματα υπολογιστων.

Η αντιστροφή του ακροδεκτη mains εχει ηδη δοκιμαστει. (Αν και προσεξα οτι γραφεις <<αν εχει απλο φις>>). Εχω την αισθηση οτι ισως το προβλημα εχει να κανει με την σωστη τοποθετηση της φασεως και του ουδετερου στις εκαστοτε πριζες, αλλά αν ισχυει, θα πρεπει να γινει σε ολες. Πραγματι το σπιτι δεν ειχε γειωση (αξιζει να αναφερθει οτι μου το αφησε χωρις γειωση <<επαγγελματιας>> ηλεκτρολογος...) Μολις αντεληφθην οτι δεν υπαρχει γειωση, ημουν περιχαρής διοτι θεωρησα οτι θα λυθει οριστικα και αμετακλητα το προβλημα. Οχι ομως... και μαλιστα μετρηθηκε η γειωση με ενα γειωσομετρο (ετσι τα λενε οι ηλεκτρολογοι) και η τιμη της ειναι καλη. Χρησιμοποιηθηκε επαφη σε σωληνα της υδρευσης, αλλά ενημερωνω τους φιλους συζητητές (προσπαθωντας να ειμαι χρησιμος), οτι δεν θεωρειται πλεον αποτελεσματικη η γειωση αυτου του τυπου, διοτι το κυκλωμα υδρευσης ειναι πλεον σε πολλα σημεια του πλαστικο, λογω της εξελιξης των σωληνωσεων... Η πληροφορια που μου δινεις για την διαρροη ειναι καλη και θα την εχω υπο οψιν μου. Αν δεν σε κουραζει, θα ηθελα να μου πεις πως θα πρεπει να ελεγξω για την υπαρξη, η μη, διαρροης. (Με ενα συμβατικο πολυμετρο γινεται;) Λαμπες φθορισμου δεν εχω αλλά ειναι ευστοχη η επισημανση σου κ δεν την διαβασα απο αλλους. Υγ: Ευχαριστω και τους 5-6 που ασχολουνται μαζι μου κ συμμετεχουν στη συζητηση. Ομως δεν ειναι ενδειξη ευγενειας το ποσοι ασχολουνται με το προβλημα, αλλα ο τροπος που γραφουν για αυτο. Αν οχι αξιώνω, προσδοκώ απαντησεις στο ιδιο υφος που γραφω, που δεν ειναι προσβλητικο... και παλι ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ScottTracey είπε

Αγαπητε Dimsonic

Eγραψα με σαφηνεια: <<Γνωριζω οτι τα 9V δεν ειναι προβλημα>> Τα 6V αποκλισης oμως, που εχω δει σε αλλα, ισως ειναι (γιατι μπορει να καει καποιο κυκλωμα).... Αυτο που εγραψα οτι ΔΕΝ ξερω, ειναι το <<ποιο ειναι το αποδεκτο ευρος αποκλισης>>, (σε V εννοω) Εκει θα ηταν χρησιμη μια απαντηση...

μπορείς να είσαι ήσυχος με ένα +/- 10-15%

7 λεπτά πριν, ScottTracey είπε

Δεν σας εδωσα πληροφορίες για τον ενισχυτή, για να ειναι λιτη η περιγραφη του προβληματος. (Αλλα επισης διοτι ΔΕΝ προερχεται απο εκει το προβλημα).  Εστω ομως. Εχω εναν ΑΜEG VH-70 Transistor , εναν Marshall VS-65 (Mε λυχνια στην προεσισχυση), εναν ΕΝGL (Full tube) Screamer 50, και εναν Fender Frontman 100W (tranzistor) Σε ολους υπαρχει η ιδια συμπεριφορα. Ολοι εχουν πριζα σουκο με γειωση.

 

τώρα έγινε σαφές. Το τι είναι σαφές για αυτόν που ζει με το πρόβλημα δεν είναι απαραίτητα σαφές για όλους τους... περαστικούς

 

7 λεπτά πριν, ScottTracey είπε

 

 

 

(Υπαρχουν ενισχυτες κιθαρας χωρις γειωση;)

 

ναι

 

7 λεπτά πριν, ScottTracey είπε

Παλι λεω: Το συνολο των 500mA (δυο τροφοδοτικα) υπερκαλυπτει τις αναγκες του κυκλωματος...

 

Εγώ κατάλαβα ότι χρησιμοποιείς για όλα το boss των 200ma

7 λεπτά πριν, ScottTracey είπε

Δεν εχω κοντα μου συστηματα υπολογιστων.

Η αντιστροφή του ακροδεκτη mains εχει ηδη δοκιμαστει. (Αν και προσεξα οτι γραφεις <<αν εχει απλο φις>>). Εχω την αισθηση οτι ισως το προβλημα εχει να κανει με την σωστη τοποθετηση της φασεως και του ουδετερου στις εκαστοτε πριζες, αλλά αν ισχυει, θα πρεπει να γινει σε ολες.

 

άν έχει απλό φις= φις χωρίς γείωση

7 λεπτά πριν, ScottTracey είπε

 

Πραγματι το σπιτι δεν ειχε γειωση (αξιζει να αναφερθει οτι μου το αφησε χωρις γειωση <<επαγγελματιας>> ηλεκτρολογος...) Μολις αντεληφθην οτι δεν υπαρχει γειωση, ημουν περιχαρής διοτι θεωρησα οτι θα λυθει οριστικα και αμετακλητα το προβλημα. Οχι ομως... και μαλιστα μετρηθηκε η γειωση με ενα γειωσομετρο (ετσι τα λενε οι ηλεκτρολογοι) και η τιμη της ειναι καλη. Χρησιμοποιηθηκε επαφη σε σωληνα της υδρευσης, αλλά ενημερωνω τους φιλους συζητητές (προσπαθωντας να ειμαι χρησιμος), οτι δεν θεωρειται πλεον αποτελεσματικη η γειωση αυτου του τυπου, διοτι το κυκλωμα υδρευσης ειναι πλεον σε πολλα σημεια του πλαστικο, λογω της εξελιξης των σωληνωσεων...

δεν ξέρω που απευθύνθηκες, αλλά θεωρώ ότι ο ηλεκτρολόγος που εκδίδει το πιστοποιητικό μπορεί να σου δώσει λύση. Η ενδεδειγμένη είναι σωλήνας χαλκού χωμένος στη γη

 

7 λεπτά πριν, ScottTracey είπε

Η πληροφορια που μου δινεις για την διαρροη ειναι καλη και θα την εχω υπο οψιν μου. Αν δεν σε κουραζει, θα ηθελα να μου πεις πως θα πρεπει να ελεγξω για την υπαρξη, η μη, διαρροης. (Με ενα συμβατικο πολυμετρο γινεται;)

γίνεται. Βασικά γίνεται απλώς με το χέρι σου πάνω στο σασί. Αν ακουμπώντας ελαφρά στο σασί νιώθεις γαργάλημα και αν αντιστρέψεις το φις δεν νιώθεις η δεύτερη είναι η σωστή θέση φις. Με το πολύμετρο απλώς μετράς κι όλας. Αλλά εφ όσον έχεις σούκο θεωρητικά δεν τίθεται θέμα. Αν και ποτέ δεν ξέρεις. Αλλά αν το κάνουν όλοι το ξεχνάς.

 

7 λεπτά πριν, ScottTracey είπε

Λαμπες φθορισμου δεν εχω αλλά ειναι ευστοχη η επισημανση σου κ δεν την διαβασα απο αλλους. Υγ: Ευχαριστω και τους 5-6 που ασχολουνται μαζι μου κ συμμετεχουν στη συζητηση. Ομως δεν ειναι ενδειξη ευγενειας το ποσοι ασχολουνται με το προβλημα, αλλα ο τροπος που γραφουν για αυτο. Αν οχι αξιώνω, προσδοκώ απαντησεις στο ιδιο υφος που γραφω, που δεν ειναι προσβλητικο... και παλι ευχαριστω

Πιθανότατα είναι θέμα κάποιας περισσής γείωσης κάπου που δημιουργεί βρόχο και εντείνεται σε χώρο που το ρεύμα είναι προβληματικό.

Η άποψή μου είναι ότι όλοι ασχολούνται σοβαρά στο θέμα σου και μην απαξιώνεις τον τρόπο προσέγγισής τους. Εχουν όλοι τον ίδιο σκοπό.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<<άν έχει απλό φις= φις χωρίς γείωση >> (Εννουσα οτι το δοκιμασα και αυτο, παρα την υπαρξη γειωσης) Τωρα που γραφω, θυμαμαι οτι εβαλα προσφατα 2 σποτ στην οροφη μου, αλλα οταν εκανα τεστ πριν τα συνδεσω, ειχα μια μικρη ενδειξη διαφορας δυναμικου στο πολυμετρο μου, με κλειστο τον διακοπτη και φοβουμενος μην γινει κατι απροβλεπτο, τηλεφ σε ηλεκτρολογο και ελυσε το προβλημα αλλαζοντας την πολικοτητα στα καλωδια... Αυτο μαλλον εχει να κανει με το προβλημα, αλλα το λεω <<διαισθητικα>>...

<<μπορείς να είσαι ήσυχος με ένα +/- 10-15% >> Πολυ χρησιμη πληροφορια ευχαριστω

 

Καθαρα απο περιεργεια, αν εχεις υπο οψιν καποια μαρκα ενισχυτων κιθαρας με απλο φις, θα θελα να μου πεις, αλλά δεν ειναι προτεραιοτητα. Ισως ομως με εναν αγειωτο ενισχυτη να υπαρχει ακομη μεγαλυτερος βομβος; Ισως επιπλεον να ειναι παρακινδυνευμενο να μην εχει γειωση ;

 

<<Η ενδεδειγμένη είναι σωλήνας χαλκού χωμένος στη γη>>  Εφερα ηλεκτρολ κ απεφανθη οτι δεν μπορει να μου δωσει εγγυηση οτι θα εχω καλυτερη τιμη γειωσης στο γειωσομετρο, οποτε δεν πηρα το ρισκο, καθ' όσον δεν μου περισσευουν χρηματα.

 

Γαργαλημα δεν νοιωθω, αλλά αν ενοιωθα, ισως η διαρροη θα ηταν στα ορια της επικινδυνοτητος. Δεν ξερω ομως να μετρησω Ampere  με το πολυμετρο.

 

Για το τελευταιο που γραφεις, δεν αλλαζει κατι. Ηταν ξεκαθαρη οσο και ευλογη η τοποθετηση μου. Ομως απο το να παρω μια απαντηση με αγενεια και υφακι, προτιμω ειλικρινα να εχω τον βομβο μου. Λιγοτερο θα με ενοχλησει. Δεν ειμαι αγνωμων, οπότε για αλλη μια φορα ευχαριστω απαντες και χαρα μου θα ειναι να μοιραστω τις εμπειριες μου μαζι σας. (Κατι ξερω κ εγω μετα απο τοσα χρονια...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε με σβηστά τα σποτάκια και το τροφοδοτικό τους αν έχουν.

 

Εχω έναν roland cube 30 που έχει απλό φις.

και ο αρχαίος diy λαμπάτος που έχω επίσης.

Πρόβλημα κανένα με βόμβο και με τους δυο.

 

Δεν γνωρίζω τι είπε και γιατί ο ηλεκτρολόγος. Φυσικά είναι δύσκολο να το κάνεις σε διαμέρισμα.

 

Το γαργάλημα είναι σύνηθες σε μηχανήματα με απλό φις. Επικίνδυνο όχι. Αλλά γενικά το προσέχεις.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Γενικα ειναι διαφορα πραγματα που μπορουν να προκαλουν βομβο και παρασιτα. Κακη ποιοτητα ρευματος (διακυμανσεις στην ταση, 60 cycle hum, η θορυβοι και παρεμβολες που προκαλουνται απο οτιδηποτε μπορεις να φανταστεις που ειναι συνδεδεμενο στο κοντινο δικτυο), ελλειψη γειωσης η κακη γειωση καπου στην αλυσιδα (κιθαρα, ενισχυτης, πεταλιερα), απο το τροφοδοτικο αν δεν ειναι καλης ποιοτητας σταθεροποιημενο και με isolated outputs για καθε χρηση, στανταρτ απο λαπτοπ η οθονες και τα τροφοδοτικα τους (ειδικα αν ειναι κοντα στα κιθαριστικα), μαγνητικοι θορυβοι που εξαφανιζονται αν απομακρυνεις λιγο την κιθαρα απο τα υπολοιπα η ακομη και αν αλλαξεις γωνια, στατικοι θορυβοι απο καλωδια κτλ...

 

Αναλογα τον χωρο μπορει να μην εχεις προβλημα η και να εχεις. Η μπορει να ερχεται και να φευγει. Αν πχ παιζεις απο δω και απο κει καταληγεις να προσεχεις τα παντα, και σε μενα τα πολυμπριζα με φιλτρο, καλα τροφοδοτικα και καλα καλωδια εκαναν τη μεγαλυτερη διαφορα.

 

Πρεπει να πας απο απλο κιθαρα ενισχυτη, προσθετωντας ενα ενα τα πεταλια για να δεις που εμφανιζεται το προβλημα, που συνηθως λυνεται δια της ατοπου απαγωγης.. Και ενα πολυμπριζο με φιλτρο δεν ειναι χαμενα λεφτα αλλα ειναι παρα πολυ καλη αγορα αν εχεις μηχανηματα καθως σε γλιτωνει απο φθορα και πιθανες βλαβες.

Επεξεργασμένο από Alter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω πολυ Alter

Τα εχω δοκιμασει ολα αυτα, εκτος απο το πολυπριζο με φιλτρο. Αν εισαι κοντα στο Γαλατσι, ελα μια μερα να τα πουμε κι απο κοντα, να ανταλλαξουμε αποψεις και αν φερεις και το πολυπριζο να το δοκιμασω, θα ειναι τελεια. (Ευχαριστως θα αγοραζα καποιο, αρκει να ειναι διαπιστωμενη η<<ησυχια του>> )

Υγ: κατι που εγραψα πιο πανω σε προηγουμενη απαντηση ειναι αληθες. Εχω φιλο που παιζει πληκτρα ειναι επαγγελματιας, ημασταν μαζι στο στρατο (που σημαινει οτι τον ξερω καλα) και του εχω εμπιστοσυνη, διοτι ειναι σοβαρο ατομο. Μοιραζει τη ζωη του μεταξυ Ν. Υορκης και Αθηνας. Ασχολειται κυριως με παραγωγες και με τη δικη του μουσικη φυσικα. Εχει στουντιο στο Γερακα και πληρωσε 10.000ευρω!!! για να ησυχασει απο ο,τιδηποτε θα μπορουσε να του προκαλεσει θορυβο. Ακομα κ κεραυνος να πεσει την ωρα που ηχογραφει, δεν θα ακουστει τιποτα γραμμενο...

Εχει εναν βαρεως τυπου πινακα μεσα στο στουντιο του. Οπως καταλαβαινεις ομως, αν ειχα τοσα λεφτα θα παντρευομουν....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ScottTracey είπε

 

Εχει εναν βαρεως τυπου πινακα μεσα στο στουντιο του. Οπως καταλαβαινεις ομως, αν ειχα τοσα λεφτα θα παντρευομουν....

 

Κι εγώ που παντρεύτηκα, την ώρα που ψεκάζει με το σύστημα σιδερώματος το ακούω από τον ενισχυτή μου (όταν παίζω ταυτόχρονα).

  • Χαχα 4

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου