Προς το περιεχόμενο

Βομβος και φυσημα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αφού εξαφανίζεται με τον humbucker και εξαρτάται από τον προσανατολισμό της κιθάρας κατά πάσα πιθανότητα είναι θόρυβος που τον κάνει pick-up ο μαγνήτης. Δηλαδή μάλλον δεν είναι ripple του τροφοδοτικού των πεταλιών ή κάποιο ground loop αλλά κάτι που εκπέμπει ΗΜ χαμηλής συχνότητας εκεί μέσα. Μπορεί να είναι και τα καλώδια που περνάνε από τους τοίχους αν και συνήθως είναι τόσο κοντά μεταξύ τους που αλληλοεξουδετερώνονται.

Θα δοκίμαζα να κατεβάσω δοκιμαστικά τις ασφάλειες των άλλων δωματίων από τον πίνακα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηarilatron γεια

Αυτο ειναι μια πολυ ωραια ιδεα. Θα το δοκιμασω. Υγ Εσυ ακους διαφορά οταν αλλαξεις τη θεση της κιθαρας σε σχεση με τον ενισχυτη;; Ανεξαρτητα απο single coil η Humbucker; (Νομιζα οτι συμβαινει αυτο σε ολους μας. Ευτυχως δεν συμβαινει με την ακουστικη μου τουλαχιστον....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα μην ειναι κοντα στον ενισχυτη-καμπινα γιατι τα μεγαφωνα εκπεμπουν μαγνητικα πεδια

Δοκιμασε να απομακρυνθεις με ενα μακριο καλωδιο απο αντικειμενα που εχουν μαγνητισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με single coil βέβαια, στρίβοντας αριστερά/δεξιά (πάνω/κάτω δεν είναι πρακτικό) μπορείς να μειώσεις το θόρυβο αν είναι τέτοιας προέλευσης. Με τους humbucker δεν υπάρχει τέτοιου είδους θόρυβος έτσι κι αλλιώς - τον αυτο-εξουδετερώνουν τα αντίρροπα τυλίγματα στους μαγνήτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eyxaristω Rockhead

Δεν παρουσιαζει διαφορα ομως η αποσταση.

Ευχαριστω Harilatron

 

Πραγματι δεν ειναι πρακτικο να παιζεις οπως θελει η κιθαρα σου. Το αντιθετο ειναι το ζητουμενο....

Ευχαριστω Harilatron

 

Πραγματι δεν ειναι πρακτικο να παιζεις οπως θελει η κιθαρα σου. Το αντιθετο ειναι το ζητουμενο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια πράγματα που μου είχαν δημιουργήσει θόρυβο στο παρελθόν.

 

Φτηνό τροφοδοτικό λάπτοπ. αυτό με τρέλανε μέχρι να καταλάβω τι συμβαίνει, μου πήρε ένα χρόνο γιατι ο θόρυβος υπήρχε ακόμα και όταν το λάπτοπ ήταν κλειστό. Το έβγαλα από την πρίζα και το πρόβλημα λύθηκε.

 

Καλό Ups. Το οποίο πήρα για να μην έχω πρόβλημα, όταν το κοίταζαν οι μαγνήτες (sc) μεγάλος έρωτας.

Το έκρυψα πίσω από την οθόνη και δεν ξαναειδώθηκαν. Το πρόβλημα παραμένει ελαφρά όταν υπάρχει κομπρέσορας στην αλυσίδα.

 

Καλή επιτυχία εύχομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να προσθέσω την αποψάρα μου:

 

Όταν παίζω κιθάρα με μονούς μαγνήτες έχω πάντα hum. Δεν εχω άποψη αν μεταβάλεται ανάλογα με το που παίζω (προβάδικο - σπίτι 1 - σπίτι 2). 

Όμως πάντα δεν υπάρχει όταν παίζω με humbuckers.

Με βάση τα παραπάνω εξάγω το συμπέρασμα ότι λογικά είναι οι μαγνήτες με συνδυασμό κάποιας/ων ΗΜ παρεμβολών και πιστεύω ότι δεν φτιάχνεται, απλά υπάρχει λόγω της ηλεκτρικής εγκατάστασης, των πριζών, ηλεκτρικών συσκευών κλπ.

 

Δεν πιστεύω ότι θα βοηθήσει ένα καλύτερο πολύμπριζο. 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητε Panorios Eυχαριστω

Πραγματι ολα αυτα που η νεα γενια θα εχει ως δεδομενα, εμεις τα μαθαμε σαν τυφλα κουταβια.

Το τροφοδοτικο απο ενα ROLAND μικρο πιανο που ειχα μου δημιουργουσε προβλημα πριν απο πολλα πολλα χρονια και εμαθα εκτοτε, οτι πρεπει να ειναι μακρυα απο τους ενισχυτες. Δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις για την κατασταση με το UPS. Aν θελεις καποια στιγμη εξηγησε μου

Μιλτο γεια χαρα και σε ευχαριστω

Ναι και εγω πιστευω οτι δε θα βοηθησει το πολυπριζο με φιλτρο, αλλα δεν ειναι κακη ιδεα να δοκιμαστει και αυτο. Ισχυει οτι ο sc εχει παντα ενα φυσημα. Αυτο ομως στο σπιτι 1 (οπως λες και εσυ) ειναι ενοχλητικο, ενω στο σπιτι 2 ειναι απλα και οριακα αντιληπτο. Αυτο ειναι που ψαχνω, δηλαδη πως θα φερω τα ρευματα στο σπιτι 1, στην κατασταση του σπιτιου 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μονοπήνιοι ειναι ευαίσθητοι μαγνήτες και επηρεάζονται από μαγνητικά πεδία που τυχόν υπάρχουν και δεν το καταλαβαίνουμε

το καλύτερο τεστ ειναι: κλείνεις όλες τις συσκευές δίπλα σου φώτα κλπ  και βάζεις μόνο την κιθάρα σου στον ενισχυτή,

ακούς θόρυβο ?

γύρισε τον προσανατολισμό στο σώμα καθώς παίζεις, αλλάζει ο θόρυβος?

πήγαινε μακρυά από τον ενισχυτή, αλλάζει?

κλείσε τον ενισχυτή από το Γενικό διακόπτη, μέχρι να σβήσει ο ήχος του ενισχυτή μήπως σταματάει και ο θόρυβος?

μή ψάχνεις για γειώσεις αυτές μετριάζουν το θέμα δεν το εξαφανίζουν!

δεν μπορείς να μετρήσεις γειώσεις- διαρροές με ένα  απλό πολύμετρο!

άν είχες βρόγχους γειώσεων το πρβλ θα ήταν χειρότερο

 

και κάτι τελευταίο και σημαντικό

μήπως το σπίτι 2 ειναι πολύ ποιό ήσυχο από το σπίτι1?

ο τρόπος που αντιλαμβανόμαστε τους ήχους δεν ειναι γραμμικός

 

ελπίζω να μη σε ενοχλεί η προστακτική που χρησιμοποιώ το κάνω για να είμαι ποιό άμεσος, εξ άλλου εδώ όπως και αλλού ειναι μεγάλο το ηλικιακό εύρος και μοιραία επικρατεί κάποιος κοινός τρόπος επικοινωνίας

καλή συνέχεια!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε ένα σπίτι παλιότερα. Το έκανε μόνο με μονούς και σε συγκεκριμένη γωνία ως προς το σπίτι. Αν γύριζα την κιθάρα ξάπλα, έφευγε, ανεξαρτήτα πλέον απο τον προσανατολισμό.

Δεν το έλυσα το πρόβλημα.

Κάπως το θέμα μειώθηκε με καλύτερο shielding στην κιθάρα, και ένα EH Hum Debugger. Δεν έφυγε όμως ποτέ εντελώς. Δεν νομίζω να έχει να κάνει με τα ρεύματα. Μάλλον είναι κάτι εξωτερικό (κανένας μετασχηματιστής ΔΕΗ, γραμμές τρόλει, τραμ κλπ), αν και εκεί που ήμουν δεν φαινόταν τίποτα κοντά. Δεν ξέρω μόνο αν υπήρχαν τίποτα υπόγεια καλώδια.

Αυτό που ήταν περίεργο ήταν οτι το έκανε σε συγκεκριμένη θέση/γωνία/προσανατολισμό ως προς το σπίτι, παντού μέσα στο σπίτι, και στην ίδια θέση με 180 μοίρες περιστροφή, ανεξάρτητα απο τη θέση του ενισχυτή κλπ. Σαν να υπήρχε κανένα ΗΜ πεδίο και "έπιανε" το σήμα στη θέση αυτή.

 

 

Επεξεργασμένο από mkm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου