Προς το περιεχόμενο

Βομβος και φυσημα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, Nestoras είπε

Κι εγώ που παντρεύτηκα, την ώρα που ψεκάζει με το σύστημα σιδερώματος το ακούω από τον ενισχυτή μου (όταν παίζω ταυτόχρονα).

"Get married, yeah, its gonna be fun!" (that's what they said...)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετακομισα σε νεο σπιτι πριν 2 μερες. Πρωτη μου δουλεια ηταν δοκιμασω 1-2 ενισχυτες για να δω τι θορυβο θα εχει. Δοκιμασα σε κουζινα, τζιφος. Φουλ θορυβος σε σημειο που εαν αφηνα χορδες, δεν ακουγα ηχο κιθαρας. Παω στο σαλονι, και ηταν χειροτερα. Και με διπλοπηνιους ειχα θεμα. Τελικα, μου 'κοψε και δοκιμασα μια τριτη πριζα απο αλλη γραμμη, ειδα το φως το αληθινο. Φυσιολογικο και διακριτικο hum.

 

Ηθικο διδαγμα: "Μη σταματας να δοκιμαζεις πριζες"

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Μετακομισα σε νεο σπιτι πριν 2 μερες. Πρωτη μου δουλεια ηταν δοκιμασω 1-2 ενισχυτες για να δω τι θορυβο θα εχει. Δοκιμασα σε κουζινα, τζιφος. Φουλ θορυβος σε σημειο που εαν αφηνα χορδες, δεν ακουγα ηχο κιθαρας. Παω στο σαλονι, και ηταν χειροτερα. Και με διπλοπηνιους ειχα θεμα. Τελικα, μου 'κοψε και δοκιμασα μια τριτη πριζα απο αλλη γραμμη, ειδα το φως το αληθινο. Φυσιολογικο και διακριτικο hum.

 

Ηθικο διδαγμα: "Μη σταματας να δοκιμαζεις πριζες"

ξεχωριστή γραμμή με άλλη σφάλεια από τον πίνακα και καθάρισες.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nasokosm Eυχαριστω

Σαφως δεν με ενοχλει η προστακτικη. Δεν την θεωρω τετοια αλλως τε, την στιγμη που μου προτεινεις δοκιμες. Καποιες απο αυτες τις εχω κανει. Καλη η συσχετιση που εκανες με το θεμα της ησυχιας η μη του περιβαλοντος, αλλα οχι δυστυχως.... Στο σπιτι 2 ειναι απολαυστικο να παιζεις, διοτι ειναι ησυχο και περιβαλοντικα και ηλεκτρολογικα. Το σπιτι 1 ειναι εν Αθηναις, αλλα ενω πραγματι εχει θορυβο απο το εξωτερικο περιβαλλον, ο βομβος ειναι διακριτος. Υπολογισε οτι υπαρχουν και ωρες που επικρατει ησυχια (παιζω χαμηλα) και εκει πλεον ακουγεται ξεκαθαρα οτι υπαρχει προβλημα.

Απαντησε μου στο εξης αν μπορεσεις: Αν γύρισεις τον προσανατολισμό στο σώμα καθώς παίζεις, αλλάζει ο θόρυβος σε σενα η οχι; (Μιλω για μονοπηνιους μαγνητες). Με το πολυμετρο μπορεις να διαπιστωσεις αν υπαρχει γειωση, με το γειωσομετρο, ποια ειναι η τιμη της. Ευχαριστω που βοηθησες

Φιλε mkm

Ευχαριστω. Εχουμε παρα πολυ συγγενικο προβλημα. Ολα οσα περιγραφεις τα βιωνω καθε φορα πόυ παιζω κιθαρα. Συμφωνω με ολα οσα λες. Τα noise supressors κοβουν το φυσημα, αλλα αυτο που προερχεται απο αλλη αιτια. (Πχ υψηλο gain). Τελος, οταν λεω <<ρευματα>> εννοω οσες συσκευες ειναι εντος, αλλα φυσικα καi εκτος του σπιτιου σε κοντινη αποσταση Πχ Μετ./της ΔΕΗ

Aγαπητε GK.... (Δυσκολο ονομα)

Σε ευχαριστω. Γελασα πολυ με την γλαφυρη περιγραφη σου, αλλα με παρακινησες ουσιαστικα: θα βαλω την μεγαλη μου μπαλαντεζα για να δοκιμασω σε κανα δυο πριζες ακομη, που τις αφησα αδοκιμαστες γιατι απελπιστηκα. Παντως απο οτι λες, εχεις τεραστιο προβλημα σε σχεση με μενα. Το παρηγορο ειναι οτι ξερεις σε ποια πριζα να <<αποταθεις>>...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Dimsonic

<<ξεχωριστή γραμμή με άλλη ασφάλεια από τον πίνακα>> εννοεις να γινει σκαψιμο σε τοιχο και περασμα νεων ξεχωριστων καλωδιων η να μεταφερω συσκευες σε γραμμη που ηδη υπαρχει, για να αφησω καποια κενη με σκοπο να την αξιοποιησω για την κιθαρα κ τους ενισχυτες;; (Αν λεω βλακεια ας μου συγχωρεθει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ποιό τροφοδοτικό χρησιμοποιείς για τα πεταλάκια; συγκεκριμένο μοντέλο, μία φωτό θα μας διαφωτίσει.

Επίσης (σημαντικό), δοκίμασες να λειτουργήσεις τα πεταλάκια με μπαταρίες αντί του τροφοδοτικού;

 

Και κάτι ακόμα, ποιόν ενισχυτή χρησιμοποιείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Μανωλη εστειλα φωτο και προδιαγραφες ενισχυτων σε προηγουμενη απαντηση.

Εχω πολλα τροφοδοτικα, ολα παρουσιαζουν την ιδια συμπεριφορα. Αυτο που χρησιμοποιω κυριως ειναι το κλασσικο που προτεινει η Βοςς στα 200mA. Aνδε βρεις πιο πανω τα τεχνικα στοιχεια και την φωτο πες μου να στα ξαναστειλω. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Βρήκα την παρακάτω φωτογραφία στην πρώτη σελίδα. Δεν φαίνεται όμως καλά ποιό ακριβώς είναι. Μάλλον παλαιού τύπου.

 

PRACTICAL CONVENIENT FX SETUP.jpg

 

Αν γίνεται κάνε αυτό που σου είπα με τις μπαταρίες, θα ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Επίσης ποιός ενισχυτής είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο, δεν φαινεται καλα, αλλα πλεον καταλαβες ποιο ειναι. (Ελπιζω)

Η χρηση μπαταριων δε θα αλλαξει τιποτα εφ οσον οταν στελνω απ ευθειας καλωδιο σε ενισχυτη., παλι ο βομβος εχει τα ιδια χαρακτηριστικα

Ενισχυτες: ENGL SCREAMER 50, Μarshall VS-65, AMPEG VH-70, FENDER FRONTMAN 100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου