Προς το περιεχόμενο

Βομβος και φυσημα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
2 λεπτά πριν, ScottTracey είπε

Εχεις δικιο, δεν φαινεται καλα, αλλα πλεον καταλαβες ποιο ειναι. (Ελπιζω)

Μάλλον το παλιό PSA των 200mA πρέπει να είναι,

 

2 λεπτά πριν, ScottTracey είπε

Η χρηση μπαταριων δε θα αλλαξει τιποτα εφ οσον οταν στελνω απ ευθειας καλωδιο σε ενισχυτη., παλι ο βομβος εχει τα ιδια χαρακτηριστικα

Με καλώδιο από την κιθάρα κατευθείαν στον ενισχυτή έχεις το πρόβλημα. Μάλιστα.

1) Το κάνει ο ενισχυτής και χωρίς να συνδέσεις την κιθάρα;

2) Δοκίμασες άλλη κιθάρα με άλλο καλώδιο;

    Μπορεί να φταίει το καλώδιο ή η εσωτερική συνδεσμολογία της κιθάρας (μαγνήτες κλπ).

 

2 λεπτά πριν, ScottTracey είπε

Ενισχυτες: ENGL SCREAMER 50, Μarshall VS-65, AMPEG VH-70, FENDER FRONTMAN 100

Όλοι οι ενισχυτές, χωρίς να συνδέσεις καθόλου τα πεταλάκια, σου παρουσιάζουν τον ίδιο θόρυβο;

Δηλαδή, η κιθάρα > καλώδιο > ενισχυτή, σου παρουσιάζουν όλοι οι ενισχυτές το ίδιο πρόβλημα;

 

 

Υ.Γ.

Αν και "μικροί" ενισχυτές, λίγο δύσκολο να είναι όλοι τόσο χάλια...

Δοκίμασε αρχικά άλλο καλό καλώδιο. Μετά δοκίμασε άλλη κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ScottTracey είπε

 

Απαντησε μου στο εξης αν μπορεσεις: Αν γύρισεις τον προσανατολισμό στο σώμα καθώς παίζεις, αλλάζει ο θόρυβος σε σενα η οχι; (Μιλω για μονοπηνιους μαγνητες). 

Έχω και γω θόρυβο με μονοπήνιους αλλά δεν του δίνω σημασία, συνήθως όμως παίζω με διπλούς

δεν παίζω σε χαμηλές εντάσεις οπότε η κιθάρα υπερκαλύπτει τον οποιοδήποτε θόρυβο

άν αλλάξω δωμάτιο και φύγω από το ηχητικά μονωμένο μου χώρο ναι ακούω ακόμα και τον βόμβο του ενισχυτή όταν ανοίγω τον διακόπτη χωρίς κάν να βάλω το βίσμα της κιθάρας, αλλά επειδή γνωρίζω καλά τι σημαίνει Λαμπάτος ενισχυτής και μετασχηματιστής τροφοδοσίας αγνοώ πλήρως τον βόμβο και συγκεντρώνομαι στη μουσική

να σου δώσω ένα παράδειγμα ψύχοακουστικής υπερευαισθησίας που μου έτυχε χθές

ο μικρότερος μου υιός έπαιζε χαμηλόφωνα  με το ηλεκτρικό του πιάνο στο δωμάτιο 

με φωνάζει και μου λέει ότι ακούει ένα βιμπράτο στον ήχο που δεν υπήρχε πριν στο πιάνο, δεν μπορεί του λέω έχεις αλλάξει preset ήχου, τους δοκιμάζουμε όλους καμμιά δεκαριά όλοι είχαν ένα ελάχιστο 

βλέπω τον ανεμιστήρα οροφής να λειτουργεί ακριβώς από πάνω τον κλείνω και ως δια μαγείας το βιμπράτο εξαφανίστηκε! Με τα ακουστικά δεν υπήρχε βιμπράτο το οποίο δημιουργούταν με την κίνηση των πτερυγίων του ανεμιστήρα στο δωμάτιο κάτι σαν Leslie από τα παλιά fender Rhodes!

Έυχομαι να βρείς τη λύση που σου χαλάει την ησυχία  σου

δοκίμασε φορητό ενισχυτή με μπαταρίες μια και παίζεις σιγά

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε είχα και εγώ αυτό το θέμα.Μονο στο σπίτι είχα θορυβο...και όχι παντα.Κιθαρα-boss gt100-ενισχυτης.Ειχε θόρυβο ΜΟΝΟ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ όταν έβρεχε η είχε πολύ υγρασία!!!Καλοκαίρι ποτέ!Επίσης μόλις συνέδεα την πεταλιερα με usb στον υπολογιστή ώστε να ηχογραφήσω....ως δια μαγείας έβλεπα το φως το αληθινό....έφευγαν όλοι οι θόρυβοι και τα hum ...έφευγαν όλα...oμως αν κουνουσες πχ το mouse παίζει να το άκουγες από τον ενισχυτή σου!Εκανα shielding σε όλες τις κιθάρες μου ακόμα και αυτές που είχαν humbuckers αφού φυσικά τσεκαρα τα ηλεκτρικά και οι κολλήσεις να είναι οκ.(πολλοί κάνουν λάθος το shielding καθώς είτε δεν υπάρχει "συνέχεια" μεταξύ των φύλλων χαλκοταινιας η στην shielding paint και στο τέλος δεν βάζουν καλωδιακι από το cavity προς τη γείωση οπότε όλη η ιδέα για Faraday cage πάει περίπατο)

Τέλος πάντων είδα βελτίωση όμως το πρόβλημα εξακολουθούσε να υπάρχει...απλά κατά κάποιο τρόπο καμουφλαριζοταν...(το καταλάβαινα κάθε φορά που με τον ίδιο εξοπλισμό έπαιζα άλλου και δεν άκουγα το παραμικρό)

Σε κάποια φάση αφού είχα δοκιμάσει τα πάντα και είχα σηκώσει τα χέρια ΠΣηλά ....σταμάτησε να υπάρχει θόρυβος και εδώ και χρόνια δεν έχει ξαναεμφανιστεί...ότι να ναι!

Οπότε αν δε σου βγαίνει τίποτα....δοκίμασε απλά να ΣΗΚΩΣΕΙΣ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ!!!

 

(Αστειεύομαι....

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τελικα είναι τόσο διαφορετικές οι συνθήκες από στούντιο σε στούντιο...από σπίτι σε σπίτι...και από μαγαζί σε μαγαζί...που ίσως το μόνο που χρειάζεται τελικά είναι να κάνουμε κάθε φορά ADAPT...)

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανωλη ευχαριστω

Τον ενισχυτη μονο του, δεν σκεφτηκα να τον δοκιμασω και θα επανελθω. (Αλλα θα το ειχα παρατηρησει πιστευω) Παντως εν γενει υπαρχει η ιδια κλινικη εικονα σε ολα τα καλωδια, ενισχυτες, κιθαρες κλπ. Η συνδεσμολογια της κιθαρας δεν φταιει, για αυτο αλλως τε παιζει ησυχα σε αλλο περιβαλλον. Εχω κανει και θωρακιση (shielding) με ειδικη βαφη. Ουτε εκει ακουσα τιποτα. Το πιο χαρακτηριστικο συμπτωμα ειναι οτι οταν παιζω και στριβω το σωμα μου μαζι με την κιθαρα βεβαια, παρατηρειται αυξομοιωση στον θορυβο αναλογως του πως τοποθετουμαι. (οχι ομως σε HMBCKERS). Eχθες επειδη το εχουν παρει ζεστα οι φιλοι το θεμα, βαλθηκα και εγω να το ψαξω εκ νεου. Παρατηρησα λοιπον κατι ανεξηγητο: Εχω βαλει την κιθαρα στο σταντ και σηκωθηκα να ρυθμισω κατι στον ενισχυτη. Μετ' εκπληξεως διαπιστωσα οτι πλησιαζοντας το χερι μου στο πανελ με τα κουμπια αυξανοταν ο βομβος και αυτο χωρις να κρατω κιθαρα στα χερια μου!!! Στα τοσα χρονια που παιζω δεν εχω βιωσει τετοιο θεμα....Ισως αυτο να οδηγησει καποιους σε συμπερασματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω Nasokosm

 

Πραγματι καμμια φορα που προβαρω και κανει ζεστη, ανοιγω ανεμιστηρα δαπεδου. Ευτυχως δεν μου μεταβαλει το βομβο μεν, αλλά ναι, ο ηχος της μπαντας χανει και αν μπορουσα να το προσδιορισω θα ελεγα οτι υπευθυνο για αυτο ειναι οτι ο ανεμιστηρας περιοριζει την αμεσοτητα μεταδοσης του ηχου. Φαντασου να εισαι μεσα στη θαλασσα (με τα ωτα σου εντος του υδατος) και ο γιος σου να σου μεταδιδει σηματα με δυο πετρες που τις κρουει (μεσα στη θαλασσα) απο 50μ αποσταση. Αν ξαφνικα υπαρξει εγκαρσιο ρευμα υδατος σε σχεση με τον αξονα μεταδοσης του ηχου, θα αντιληφθεις την διαφορα αμεσα. Τελος, συμφωνω οτι καμμια φορα τα ψαχνουμε πολυ τα ηχητικα εμεις οι κιθαριστες και αρκετες φορες χωρις ουσια.

χαχα οχι dimsonic Δεν εχω εμβολιαστει. Αν ομως θα εχει ψυχοακουστικη επιδραση επανω μου και με κανει να ξεχασω το θεμα, θα ειναι ενας παραπανω λογος για να το κανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ScottTracey είπε

χαχα οχι dimsonic Δεν εχω εμβολιαστει. Αν ομως θα εχει ψυχοακουστικη επιδραση επανω μου και με κανει να ξεχασω το θεμα, θα ειναι ενας παραπανω λογος για να το κανω...

 

 

Λοιπόν, ξεκίνα τώρα με τους εξωτερικούς παράγοντες.

Βγες στο μπαλκόνι και δες τι έχει έξω.

Πχ αν έχει κανένα μετασχηματιστή της ΔΕΗ. Δες αν περνάνε από το δρόμο σου υπόγεια καλώδια της ΔΕΗ ή ακόμα χειρότερα μέση (ή και υψηλή τάση). Υψηλή τάση είναι σπάνιο, αλλά σε αρκετές πόλεις περνάνε υπόγεια 15000 βολτ από 3-4 δρόμους. Επίσης δες αν στην οικοδομή σου ή σε γειτονική υπάρχει υποσταθμός της ΔΕΗ. Θα το καταλάβεις, είναι ένας χώρος σαν κατάστημα αλλά είναι κλειστός και μη προσβάσιμος και έχει το σήμα της ΔΕΗ απ έξω.

Δεν θυμάμαι αν έχεις δοκιμάσει σε άλλα δωμάτια του σπιτιού. Γιατί τότε μπορεί να σχετίζεται με κάποιον γείτονα και τι έχει σπίτι του.

Επίσης, έκανες αυτό που προτείναμε?

Δηλαδή να φέρεις ηλεκτρολόγο και να σου τραβήξει ΜΙΑ πρίζα με ξεχωριστή ασφάλεια απ ευθείας από τον πίνακα?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω Leon

Aν αναλαμβανεις το shielding σε μια απο τις κιθαρες μου, να το κανονισουμε (επ αμοιβει εννοειται). Βεβαιως δεν ειναι η λυση εκει, αλλα θα παιζει ακομα πιο ησυχα η κιθαρα σε αλλο περιβαλον. Το Adapt, πραγματι ειναι το ζητουμενο, αλλά δεν ξερω πως μπορει καποιος να δινει λυση σε βομβους, καθε φορα που αλλαζει περιβαλον. Δεν ειναι ευκολο θεμα και παντως εγω ουτε στο δικο μου περιβαλον μπορω να βρω το προβλημα. Το οτι σταματησε ο θορυβος οφειλεται προφανως σε καποια συσκευη που επαψε να λειτουργει εντος σπιτιου, η εκτος αλλά πλησιον του. Συνηθως λαμπες φθορισμου ειτε και τα κομπιουτερ παραγουν βομβους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ScottTracey είπε

Ευχαριστω Leon

Aν αναλαμβανεις το shielding σε μια απο τις κιθαρες μου, να το κανονισουμε (επ αμοιβει εννοειται). Βεβαιως δεν ειναι η λυση εκει, αλλα θα παιζει ακομα πιο ησυχα η κιθαρα σε αλλο περιβαλον. Το Adapt, πραγματι ειναι το ζητουμενο, αλλά δεν ξερω πως μπορει καποιος να δινει λυση σε βομβους, καθε φορα που αλλαζει περιβαλον. Δεν ειναι ευκολο θεμα και παντως εγω ουτε στο δικο μου περιβαλον μπορω να βρω το προβλημα. Το οτι σταματησε ο θορυβος οφειλεται προφανως σε καποια συσκευη που επαψε να λειτουργει εντος σπιτιου, η εκτος αλλά πλησιον του. Συνηθως λαμπες φθορισμου ειτε και τα κομπιουτερ παραγουν βομβους.

1.Shielding αν βάλεις εσύ τα υλικά μπορώ να στο κάνω δωρεάν αλλά πρακτικά είναι αδύνατον γιατί μένω στα Χανιά.

2.Περι adapt....το noise gate...και ένας μικροσυμβιβασμος του στυλ ρίχνω λίγο τα πρίμα και τα mids δεν έβλαψε ποτέ :-) 

3.Στη δική μου περίπτωση εντός σπιτιού δεν άλλαξε τίποτα...

4.Ανεβασε ένα ηχητικό η ένα βιντεάκι...θόρυβος από θόρυβο έχει διαφορά...πιθανότατα θα βοηθήσει...

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dim γεια

Εξω απο το σπιτι, δεν εχω κατι απο αυτα που περιγραφεις, εκτος ισως απο υπογεια καλωδια (δεν μπορω να γνωριζω)

Αυτο που εχω ως πιθανο υποπτο, ειναι τα ρολογια της δεη που ειναι πισω ακριβως απο τον τοιχο μου οπου ειναι η εισοδος της πολυκατοικιας. Κατι που προταθηκε ειναι (αφου μονο ενας τοιχος χωριζει το <<studio>> μου απο τα ρολογια), να ανοιξω τρυπα και να παρω γραμμη απ ευθειας απο το ρολοι, αλλά μονο για τις αναγκες του στουντιο. και ας πουμε οτι φωναζω εναν μερακλη ηλεκτρολογο και το φτιαχνει. Μετα θα εχω λυσει το προβλημα;; Αν καποιος το εχει δοκιμασει και διαπιστωσε διαφορα, τοτε αξιζει να μπω στον κοπο.

Σε αλλα δωματια, ιδια κατασταση .... Ευχαριστω παντως και μαλλον θα ακολουθησω αυτη την λυση που προτεινεις η αυτη που σου εγραψα, αν ο ηλεκτρολογος την αναγνωρισει ως πιο δόκιμη.

Λεων ευχαριστω

Καλη η ιδεα για το βιντεο. Θα ανεβασω καποια στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου