Προς το περιεχόμενο

Βομβος και φυσημα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
9 ώρες πριν, ScottTracey είπε

Μανωλη ευχαριστω

Τον ενισχυτη μονο του, δεν σκεφτηκα να τον δοκιμασω και θα επανελθω. (Αλλα θα το ειχα παρατηρησει πιστευω) Παντως εν γενει υπαρχει η ιδια κλινικη εικονα σε ολα τα καλωδια, ενισχυτες, κιθαρες κλπ. Η συνδεσμολογια της κιθαρας δεν φταιει, για αυτο αλλως τε παιζει ησυχα σε αλλο περιβαλλον. Εχω κανει και θωρακιση (shielding) με ειδικη βαφη. Ουτε εκει ακουσα τιποτα. Το πιο χαρακτηριστικο συμπτωμα ειναι οτι οταν παιζω και στριβω το σωμα μου μαζι με την κιθαρα βεβαια, παρατηρειται αυξομοιωση στον θορυβο αναλογως του πως τοποθετουμαι. (οχι ομως σε HMBCKERS). Eχθες επειδη το εχουν παρει ζεστα οι φιλοι το θεμα, βαλθηκα και εγω να το ψαξω εκ νεου. Παρατηρησα λοιπον κατι ανεξηγητο: Εχω βαλει την κιθαρα στο σταντ και σηκωθηκα να ρυθμισω κατι στον ενισχυτη. Μετ' εκπληξεως διαπιστωσα οτι πλησιαζοντας το χερι μου στο πανελ με τα κουμπια αυξανοταν ο βομβος και αυτο χωρις να κρατω κιθαρα στα χερια μου!!! Στα τοσα χρονια που παιζω δεν εχω βιωσει τετοιο θεμα....Ισως αυτο να οδηγησει καποιους σε συμπερασματα.

 

Δοκίμασε αυτά που σου έγραψα πιό πάνω.

 

www.noiz.gr/community/forums/topic/60306-βομβος-και-φυσημα/?do=findComment&comment=931229

 

Ειδικά το παρακάτω.

 

Παράθεση

2) Δοκίμασες άλλη κιθάρα με άλλο καλώδιο;

    Μπορεί να φταίει το καλώδιο ή η εσωτερική συνδεσμολογία της κιθάρας (μαγνήτες κλπ).

 

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Επειδή τα έχουμε πει όλα Μανώλη αλλά για κάποιο λόγο μάλλον ο φίλος δεν το κοιτάει μεθοδικά με εις άτοπον απαγωγή, θα πω και ένα τελευταίο να διαβάσει στο άρθρο για τα power conditioner.

Υπάρχουν επίσης isolators που κάνουν καλή δουλειά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xρησιμη η αναφορα για το power conditioner. Ωστοσο δισταζω να το αγορασω, επειδη δεν ειναι σιγουρο οτι θα δωσει αποτελεσμα. Ελπιζω να το δοκιμασω απο καποιον φιλο.Υγ: Απο που συνεπέρανες οτι δεν εχω κοιταξει ολα οσα εχουν προταθει; Τα μισα απο αυτα τα δοκιμασα πριν κανω την αναρτηση, κατι που το ξαναεγραψα, αλλά αναγκαζομαι να ξαναγραψω οτι δοκιμασα: ενισχυτες, κιθαρες, καλωδια, τροφοδοτικα, πριζες, σβησιμο συσκευων, απ ευθειας συνδεσεις χωρις εφφε κλπ. Οπως καταλαβαινεις δεν εφερα ακομα ηλεκτρολογο για να βαλει ανεξαρτητη γραμμη, αλλά αυτο δεν ειναι κατι που γινεται αμεσα και θα πρεπει μεν να δοκιμασθει ως λυση, αλλά  επι αποτυχιας απλουστερων προσεγγισεων.

Ευχαριστω που εξαντλησες το θεμα. Αν θες ομως, αφησε ανεπηρεαστα οσους εχουν καποια εμπνευση να προτεινουν κατι, η καποια εμπειρια να την μοιραστουν. Δεν εξαναγκαζουμε κανεναν να ξενυχτα πανω απο το συγκεκριμενο προβλημα, το οποιο ειρησθω εν παροδω δεν ειναι μονο δικο μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

28 λεπτά πριν, ScottTracey είπε

Απο που συνεπέρανες οτι δεν εχω κοιταξει ολα οσα εχουν προταθει; 

 

Απο αυτό.

 

Στις 12/6/2021 στις 4:42 ΜΜ, ScottTracey είπε

Μανωλη ευχαριστω

Τον ενισχυτη μονο του, δεν σκεφτηκα να τον δοκιμασω και θα επανελθω. (Αλλα θα το ειχα παρατηρησει πιστευω) 

 

Το είπαμε απο την πρώτη σελίδα και αναλυτικά για κάθε μέρος της αλυσίδας. Να τα αποκλείουμε ένα-ένα δηλαδή.

 

Στις 6/6/2021 στις 9:49 ΠΜ, yameth είπε

Με εις άτοπον απαγωγή θα το λύσεις.

Πρώτα λειτουργεί ο ενισχυτής μόνος. Κάνει τον θόρυβο;

Μετά η κιθάρα καρφί στον ενισχυτή. Τι λέει;

Μετά πεταλάκια ενα ένα, τα/το τροφοδοτικό τους και σιγά σιγά θα καταλήξεις τι φταίει. Το ρεύμα ή τα μηχανήματα σου.

Μετά το συζητάμε πάλι.

 

Εύχομαι να λύσεις το πρόβλημα σου φίλε μου.

  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψα οτι <<θα  επανελθω>>... Το οτι δεν απαντησα, δεν σημαινει οτι δεν το δοκιμασα. Αρα επρεπε ισως να προηγηθει ερωτηση για το αν δοκιμασα αυτο που προτεινε ο Μανωλης, αντι αβεβαιων και βιαστικων συμπερασματων.( <<ο φίλος δεν το κοιτάει μεθοδικά με εις άτοπον απαγωγή>>). Εν πασει περιπτωσει δεν ενημερωσα τους φιλους για μια και μονη δοκιμη, (δεν προλαβα ουσιαστικα), αλλα για οτι αλλο εχει προταθει, εχει γινει και ξαναγινει ελεγχος. (Για την ιστορια κ μονο, ο ενισχυτης μονος, ειναι αθορυβος, οταν συνδεω κιθαρα, υπαρχει η ιδια <<κλινικη εικονα>> με τον θορυβο να μεταβαλλεται αναλογως της θεσης της κιθαρας). Το προβλημα ειναι ξεκαθαρα απο το ρευμα, οχι απο τον εξοπλισμο διοτι ολα εχουν δοκιμαστει και μαλιστα σε δυο διαφορετικα περιβαλλοντα, εκ των οποιων το ενα ειναι απολυτως <<συμβατο>>. Ευχαριστω ΟΛΑ τα παιδια που ασχοληθηκαν με το προβληλα μου, καποιοι ομως επιμενουν να με κατευθυνουν στα εφφε ,τροφοδοτικα, καλωδια κλπ ενω η ερωτηση (ουσιαστικα) απευθυνεται σε οσους ειχαν αντιστοιχη εμπειρια με ρευματα και εδωσαν λυση. Αυτοι ηταν που καταλαβαν ακριβως τη φυση του προβληματος. Μενει να δοκιμασω το furmann και ειλικρινα θα το αγοραζα αν δεν ημουν για 4 χρονια ανεργος. Φανταζεσαι ομως να δωσω ενα 500ευρω και να μην λυθει το προβλημα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, ScottTracey είπε

Για την ιστορια κ μονο, ο ενισχυτης μονος, ειναι αθορυβος, οταν συνδεω κιθαρα, υπαρχει η ιδια <<κλινικη εικονα>> με τον θορυβο να μεταβαλλεται αναλογως της θεσης της κιθαρας

Οπότε, δοκίμασε στον δικό σου εξοπλισμό άλλη κιθάρα με άλλο καλώδιο.

Υποπτεύομαι ένα από τα δύο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 λεπτό πριν, ScottTracey είπε

Mανωλη γεια. Εγραψα οτι και αυτο εχει δοκιμαστει. Εχω 4 κιθαρες και εχω και καποια καλωδια.

Δηλαδή όλες σου οι κιθάρες κατευθείαν στους ενισχυτές σου, χωρίς να είναι συνδεδεμένο κανένα πεταλάκι, παρουσιάζουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα Μανωλη. Μονο σε μαγνητες ΗΒ δεν υπαρχει βομβος κ επισης αλληλεπιδραση σε σχεση με την θεση της κιθαρας.

Ναι dim, πρεπει να ανεβασω ενα video αλλα δεν ειναι οτι απλουστερο αυτες τις μερες, λογω προτεραιοτητων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου