Προς το περιεχόμενο

Βομβος και φυσημα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
1 ώρα πριν, ScottTracey είπε

Σωστα Μανωλη. Μονο σε μαγνητες ΗΒ δεν υπαρχει βομβος κ επισης αλληλεπιδραση σε σχεση με την θεση της κιθαρας.

Οπότε κάτι παίζει με τους μαγνήτες - εσωτερική συνδεσμολογία της κιθάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πω κάτι.

Όταν πήρα τον roland cube 30, τον έβαλα σε μια θέση και ήμουν ενθουσιασμένος.

Κάποια στιγμή τον άλλαξα θέση γιατί άλλαξα διαρύθμιση. Τον έβαλα 3 μέτρα αριστερά και κάθετα από ό,τι ήταν πριν.

Ρεύμα πήρε από την ίδια πρίζα, δυό πολύπριζα παρακάτω.

Όλες μου οι κιθάρες στη θέση αυτή, βγάζουν βόμβο. Μικρό αλλά ακουστό. Ακόμα και οι διπλοί.

Δεν ασχολούμαι, ούτε θα ασχοληθώ περαιτέρω.

Ενθουσιασμένος ήμουν, ενθουσιασμένος είμαι.

Δεν μπορείς να περιμένεις όταν ενισχύεις ένα ελάχιστο σήμα 100άδες φορές να μην αρπάξει κάτι.

 

γι αυτό λέω δώσε ήχο. Κάτι που μπορεί να είναι ανυπόφορο για κάποιον για άλλον είναι ...σχεδόν φυσιολογική συμπεριφορά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως με παρόμοιο πρόβλημα, μόλις άλλαξα σπίτι εξαφανίστηκαν όλα. Όλα όμως. Δεν ακούγεται κιχ.

Εννοείται χωρίς καμία αλλαγή στο σεταπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως θα έπρεπε να σταθούμε λίγο παραπάνω στο ότι ακόμα και χωρίς να έχεις κουμπωμενο τίποτε στον ενισχυτή ο θόρυβος μεταβάλλεται καθώς πλησιάζεις η απομακρύνεσαι.Ειχα διαβάσει σε ένα άρθρο ότι "πολλές φορές όταν υπάρχει εξωτερικό RF η η interference λειτουργούμε εμείς οι ίδιοι σαν κεραία καθώς είμαστε καλοί αγωγοί με 70% νερό" κτλ....

Δεν ξέρω αν έχει βάση αυτό αλλά αν ισχύει τότε ίσως εσύ ο ίδιος είσαι που προκαλείς τον βόμβο...ένα βόμβο τέτοιας έντασης ώστε να ακούγεται με singles αλλά να "καμουφλαρεται" με humbuckers...(δοκίμασε όταν είσαι με humbuckers να ανεβάσεις πολύ την ένταση....τα πρίμα ...και το gain....ακούς κάτι αναπιθυμητο στο βάθος όπως όταν είσαι με single;) 

Αν ισχύει το παραπάνω σεναριο δεν μπορείς να κάνεις και πολλά....δεν είναι ηλεκτρολογικό το θέμα....είναι στον αέρα και έρχεται απ' έξω....

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leon7pap είπε

 όταν υπάρχει εξωτερικό RF η η interference λειτουργούμε εμείς οι ίδιοι σαν κεραία καθώς είμαστε καλοί αγωγοί με 70% νερό" κτλ....

 

 

αυτό ισχύει.

Στην περίπτωση αυτή κοιτάμε πχ αν έχει καμιά κεραία κινητής στην απέναντι ταράτσα κλπ.

 

Εχω φίλο που μένει απέναντι από κεντρικό κτίριο του ΟΤΕ και όταν ανοίγει τις μπαλκονόπορτες έχει παράσιτο στη μουσική που ακούει. Όταν τις κλείνει είναι όλα ΟΚ.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nasokosm είπε

Μήπως φωτοβολεί  το βράδυ και δεν το έχει ανακαλύψει?

 

Λοιπόν αυτό που θα γράψω είναι πραγματικό γεγονός.

Στα παλιά τα χρόνια, τότε που ήμουν παντρεμένος, ένα βράδυ που κοιμόμασταν με την γυναίκα μου συνέβη το εξής.

 

Ξύπνησα να πάω για τσίσα μου, και είδα ένα φως στο κρεβάτι.

Ξύπνησα την γυναίκα μου, και συνειδητοποιήσαμε και οι δύο ότι .... έφεγγε η ίδια, σαν μεγάλη λάμπα.

Σηκώθηκε έντρομη και ήταν σαν λαμπατέρ, και μάλιστα φαινόταν και φωτεινές γραμμές (σαν φωτεινά καλώδια) μέσα από την πυτζάμα.

 

Αφού ούρλιαξε, πέταξε την πυτζάμα, η οποία συνέχισε να φέγγει για λίγα δευτερόλεπτα ακόμα στο πάτωμα ώσπου να σβήσει.

 

Έφεγγε η πυτζάμα.

 

Μέχρι σήμερα, ακόμα δεν έχω καταλάβει τι έγινε.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να ξαναφορέσει τη πιτζάμα να το πιστοποιήσει

κάποια χρώματα φωσφωρίζουν δλδ δέχονται μια ακτινοβολία από το περιβάλλον και ακτινοβολούν ( φως με χαμηλότερο μήκος κύμματοσ) ακόμα και μετά απο αρκετή ώρα

έχει συμβεί και σε μένα ένα παράδοξο

είχα ένα παλιό κινητό (δλδ παντόφλα μεγάλης ισχύος)στο οποίο έκανα μια κλήση και το έβαλα δίπλα σε μια λάμπα φθορισμού

για λίγο η ακτινοβολία του κινητού φωτοβόλησε και άναψε τη λάμπα!

Κανονικό πείραμα φυσικής!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου