Προς το περιεχόμενο

ANASTASIS Solo + Discussion


Alex Raptakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Με αφορμή του ότι κλείνω ένα χρόνο από τότε που πήρα την πρώτη μου κιθάρα και ξεκίνησα να το παίρνω λίγο πιο σοβαρά, έκατσα να βγάλω one-take το σόλο που έγραψα για το πασχαλινό αριστιούργημα Anastasis. Βέβαια κάθε φορά που το παίζω εκτός ηχογράφησης το παίζω τέλεια. Μόλις πατήσω το record... αφήστε το καλύτερα... Άσε που έχω βγάλει κάτι φούσκες και δε μπορώ να παίξω πάνω από 20 λεπτά... (δικαιολογίες για τις τσαπατσουλιές στο βίντεο)

 

Θα ήθελα την άποψή σας για τη μουσικότητα του, γιατί αυτό το σόλο το αγάπησα, μάλλον γιατί είναι και το πρώτο μου. Είχα γράψει πριν καμια 12αριά χρόνια στο Guitar Pro κάτι άλλα σόλο αλλά δε τα μετράω γιατί δε παιζόντουσαν καν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Αυτό που είδα και άκουσα ήταν άμουσο. Και δεν εννοώ ότι δεν είχε μούσι.


Πώς με πετσόκοψες έτσι!?
Το μικρό ψάρι - Πως τους γάμησες έτσι (Πετρόπουλος) on Make a GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η ιδέα και η δομή του solo είναι μια χαρά, οπότε δε σχολιάζω κάτι ως προς αυτά.

 

Για το παικτικό κομμάτι τώρα. Πολύ καλά για έναν χρόνο ενασχόλησης, φαίνεται στα βιμπράτα και στα σηκώματά σου ότι είσαι στην αρχή του δρόμου ακόμα. Θέλουν δουλίτσα αυτά, θα πρότεινα να βγάλεις μερικά αργά solos/lead lines ώστε να εστιάσεις εκεί. Πρέπει να ακούγεσαι κουρδισμένος και σίγουρος όταν ηχογραφείς.

 

Το tapping section δε μου κάθισε καλά γιατί είχες πολλές νότες μέσα και με μεγάλες αποστάσεις από δεξί σε αριστερό χέρι, νομίζω θα έπρεπε να φέρεις τα διαστήματά σου λίγο πιο κοντά, αλλά αυτό είναι προσωπική αισθητική άποψη.

 

Το picking σου είναι πολύ καλό, ειδικά στα 3 note per string περάσματα που έκανες, όπως και το legato σου.

 

Αυτό που θα έκανα στη θέση σου θα ήταν να παίξω πρώτα το solo στα πλήκτρα για να είναι καθαρογραμμένο και να μπορώ να ακούσω πώς πατάω αρμονικά στο progression και μετά θα προσπαθούσα να το γράψω, ιδανικά section-section και όχι όλο μαζί. Μπράβο για τη γενναιότητα να μας ανεβάσεις live take, αλλά όπως ξέρεις πλέον δεν πολυπαίζει αυτό, ειδικά στα είδη που σου αρέσουν, οπότε μην είσαι αυστηρός με τον εαυτό σου.

 

Συμπερασματικά, good job, έχεις πράγματα να βελτιώσεις όπως όλοι μας, βάρα!

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, nickrahm είπε

πολυ καλο-πολυ μικρο alex


Νικ πρέπει να αρχίσω να παίζω παραπάνω σαν εσένα!

Πάλι φούσκες έβγαλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2021 στις 2:10 ΜΜ, Alex Raptakis είπε

 1)  Θα ήθελα την άποψή σας για τη μουσικότητα του,

 2)  γιατί αυτό το σόλο το αγάπησα, μάλλον γιατί είναι και το πρώτο μου. 

1) Alex sorry αλλά δεν άκουσα μουσικότητα στο σόλο σου

2) ξαναμανά sorry...

 Πάντως για έναν χρόνο ενασχόλησης με το όργανο, γ@μείς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, ξέρω έχω ΠΟΛΥ δρόμο μπροστά μου, γι αυτό είμαι εδώ, για να πάρω γνώμες, απόψεις και να πάω ένα βήμα παρακάτω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου