Προς το περιεχόμενο

Online mastering A-B test...πάλι...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδεύομαι να κάνω, όσο γίνετε με τα μέσα και τα αυτιά που έχω, τα κομμάτια μου πιο εύηχα. Να ακούγονται παντού σχετικά καλά.

 Γι αυτό λοιπόν έκανα μια δοκιμή με ένα κομμάτι μου που ποτέ δεν μπόρεσα να το κάνω να ακούγετε όπως θα ήθελα.

 Του έκανα μια καινούρια μίξη κι ένα άλλο ψευτομάστεριγκ. Αυτή τη φορά στο master track έχω μόνο κομπρέσορα, λίμιτερ και ένα Eq μόνο και μόνο για να κόψω τις συχνότητες κάτω από τα 35-40 χερζ

Εδώ από κάτω...🤓  έχω το κομμάτι με το δικό μου μάστερ (το mine) και την "προσπάθεια" του bandlab.com    https://www.bandlab.com/mastering   (το net).

Εννοείτε ότι αυτό που ανέβασα στο bandlab ότι είχα στο μάστερ του το έσβησα. Μόνο τα όργανα στην μίξη νέτα σκέτα.

Ανεβάζω και μια φωτό με τα δυο Mp3 στο reaper για εξαγωγή συμπερασμάτων. Το Almost gypsy 2 (το κάτω) είναι το δικό μου και το Almost gypsy 4 του bandlab.

Προσωπικά το δικό μου ψευτομάστεριγκ στα ακουστικά μου άρεσε περισσότερο (παρόλα τα λιγότερα πρίμα), αλλά στο στέρεο του σαλονιού (καλούτσικο Hi fi) αυτό του νετ μάλλον υπερισχύει...

Στου νετ τα όργανα είναι πιο απλωμένα (μάλλον καλύτερη στερεοφωνία) και καλύτερος ήχος μπάσου (γενικού..).

Εάν δεν σας κάνει κόπος ακούστε και πείτε γνώμες.

.

 

Almost gypsy.png

Almost gypsy mine.mp3

Εδώ το κομμάτι με το μάστεριγκ από το bandlab

Almost gypsy net.mp3

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bandlab πολύ καλύτερο ("εύρος-ενδιαφέρον-ψυχολογική ευκρίνεια ήχου"). Σόρρυ μαν. :-( 

Από ηχεία Behringer MS16 και κάρτα ήχου onboard.

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Ευχαριστώ 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, John Tzinieris είπε

Bandlab πολύ καλύτερο ("εύρος-ενδιαφέρον-ευκρίνεια ήχου"). Σόρρυ μαν. :-( 

Από ηχεία Behringer MS16 και κάρτα ήχου onboard.

Μ'έκανες την καρδιά περιβόλι.....  πλάκα κάνω.

Επειδή στα ακουστικά μου τα πρίμα του μου χτυπάνε, ας πούμε, άσχημα.. εσύ τα ακούς φυσιολογικά;

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cigaret13 είπε

Μ'έκανες την καρδιά περιβόλι.....  πλάκα κάνω.

Επειδή στα ακουστικά μου τα πρίμα του μου χτυπάνε, ας πούμε, άσχημα.. εσύ τα ακούς φυσιολογικά;

 

Σόρρυ, καταλαβαίνω.. :-) 

Ναι, τα πρίμα ΟΚ, ελάχιστα έως λίγο πιο τονισμένα στο bandlab - αυτή η μικροδιαφορά ίσως ενισχύεται στα ακουστικά (λέω εγώ τώρα..).

Φυσικά περιμένεις να ακούσεις κι άλλους. Μία άποψη = καμία..

 

 

  • Ευχαριστώ 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, John Tzinieris είπε

 

Σόρρυ, καταλαβαίνω.. :-) 

Ναι, τα πρίμα ΟΚ, ελάχιστα έως λίγο πιο τονισμένα στο bandlab - αυτή η μικροδιαφορά ίσως ενισχύεται στα ακουστικά (λέω εγώ τώρα..).

Φυσικά περιμένεις να ακούσεις κι άλλους. Μία άποψη = καμία..

Ευχαριστώ John, υποχρεωμένος....

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 από τα δυο λιγότερο χειρότερο το bandlab.

Εγω θα ήθελα αλλιώς ή θα έκανα αλλιώς.

Το έτοιμο τσιμπάει λίγο πρίμα, αλλά έχει βελτιώσεις σε περισσότερα πράγματα

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 από τα δυο λιγότερο χειρότερο το bandlab.

Εγω θα ήθελα αλλιώς ή θα έκανα αλλιώς.

Το έτοιμο τσιμπάει λίγο πρίμα, αλλά έχει βελτιώσεις σε περισσότερα πράγματα

Δημήτρη πέρα από τα πρίμα, όσο το ακούω, τόσο περισσότερο μου αρέσει αυτό του bandlab. 

Ένα ακόμη όμως που άκουσα τώρα είναι και ο ήχος του ταμπούρου που άλλαξε μάλλον προς το χειρότερο, θυμίζει snare 80,s..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω ότι με ένα mastering εργαλείο με λογικό ποσό θα κάνεις καλύτερη δουλειά.

πχ το chanel strip του Scheps της waves ή το abbey road tg mastering που χρησιμοποιώ κάνουν καλύτερη δουλειά από τα ετοιματζήδικα. Και αυτές τις μέρες τα δίνουν 28 ευρω

 

και βασικά έχεις τον έλεγχο.

Δες το chanel strip σε youtube βίντεο που το εξηγεί ο ίδιος, να δεις πως αλλάζεις ήχο στο snare και όχι μόνο....

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

 

Ένα ακόμη όμως που άκουσα τώρα είναι και ο ήχος του ταμπούρου που άλλαξε μάλλον προς το χειρότερο, θυμίζει snare 80,s..

 

Να σου πω τι πιστεύω.

Άλλαξε το eq του κομματιού (αν βάλεις και το κομπρεσάρισμα στις ανάλογες συχνότητες παίρνεις το αποτέλεσμα του online μαστερά).

Το eq έγινε χαμόγελο (σε γενικές γραμμές λιγότερα μεσαία, τονισμός μπάσων / πρίμων), αλλά με ανάλογο κομπρεσάρισμα επίσης.

Τώρα για τις συχνότητες που τονίστηκαν και αυτές που υποβιβάστηκαν δεν μπορώ να βοηθήσω, καθότι είμαι εντελώς κουφός.

 

Γι' αυτό σου ακούγεται έτσι το ταμπούρο, έχασε σώμα, κέρδισε άκρες.

 

13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

πιστεύω ότι με ένα mastering εργαλείο με λογικό ποσό θα κάνεις καλύτερη δουλειά.

πχ το chanel strip του Scheps της waves ή το abbey road tg mastering που χρησιμοποιώ κάνουν καλύτερη δουλειά από τα ετοιματζήδικα.

 

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα εργαλείων εδώ, αλλά τρόπου χειρισμού τους, εμπειρίας, και προσωπικού γούστου.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα εργαλείων εδώ, αλλά τρόπου χειρισμού τους, εμπειρίας, και προσωπικού γούστου.

+1...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου