Προς το περιεχόμενο

Online mastering A-B test...πάλι...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Δεν έχεις άδικο βρε Alex αλλά μέχρι 9 MB την φορά αφήνει ο Yameth....

Τι έκανες ρε θηρίο? Του έδωσες πνοή του κομματιού!  Μόνο με τα μπάσα (μπότα και μπάσο) έχω κάποιους ενδοιασμούς, αλλά κατά τ'άλλα σ'ωραίος.  Ελεύθερος είσαι;😜


Ναι τώρα που το ξανακούω το παράκανα στα μπάσα. Γενικά το δωμάτιό μου είναι απαράδεκτο - μάλλον γιατί είναι όλο μου το σπίτι (γκαρσονιερίτσα) και δεν έχω ούτε bass traps ούτε τίποτα.

 

Ελεύθερος εδώ και χρόνια. Μη ρωτήσεις πόσα. Πολλά, δυστυχώς.

  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έκανα άλλο ένα μάστεριγκ του κομματιού, αυτή τη φορά με άλλον κομπρέσορα και πρόσθεσα reverb, harmonic exciter και stereo imaging σε λογικές ποσότητες... Ανέβασα λίγο και όλα τα πιάτα στο midi των τυμπάνων... Αυτήν την φορά σε mp3 256kbps...

 Το ξέρω γίνομαι σπ@ρτ@ρχ1δης αλλά ρωτώντας πας στην πόλη.....

 

Almost gypsy 5.mp3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το κάνεις και ποστάρεις. Θα πάρεις πολλές απόψεις γιατί όλοι έχουμε διαφορετικά συστήματα, και επίσης, το mastering δεν είναι 100% αντικειμενικό, υπάρχουν και οι προτιμήσεις.

 

Να σου πω ακόμη ότι, επειδή υπάρχει μεγάλη περίπτωση τα αυτιά σου να έχουν συνηθήσει αυτό που ακούν (ειδικά αν το τελείωσες σήμερα το κομμάτι), δώσε του λίγο χρόνο, "ξαναδές" το αύριο με νέο... αυτί.

 

Γενικά είναι καλό να "τελειώνεις" το mix μια και καλή. An ξεκινήσεις να πηγαίνεις πέρα δώδε από mix σε master, θα τελειώσεις του χρόνου!

 

Επίσης μη το κάνεις σαν εμένα που κάνω master μέσα στο mix...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alex Raptakis είπε

Επίσης μη το κάνεις σαν εμένα που κάνω master μέσα στο mix...

xa xa xa  αυτό ακριβώς κάνω αδελφή ψυχή!😎

 Το κομμάτι το έγραψα πριν 5 χρόνια κι από τότε του έχω αλλάξει τον αδόξαστο....

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

xa xa xa  αυτό ακριβώς κάνω αδελφή ψυχή!😎

 Το κομμάτι το έγραψα πριν 5 χρόνια κι από τότε του έχω αλλάξει τον αδόξαστο....


Αχαχαχ ντάξει δεν είμαι μ΄όνος!
Κατάλαβα, κάτι μου λέει ότι το βλέπεις και στον ύπνο σου...

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ προτιμώ το net. Έχει μεν πολλά πρίμα, αλλά τα τύμπανα δεν ακούγονται σαν να είναι καλυμένα με κουβέρτα.

Σαφώς, θα έκανα διαφορετικές ρυθμίσεις έαν το είχα στα χέρια μου.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "mastering" του Bandlab ειναι σαφως καλύτερο.

 

Κανένα mastering ομως δεν μπορει να σωσει μια προβληματική μίξη.

 

Οπότε θα σου δώσω τη "συμβουλή" που δίνω πάντα: επικεντρώσου στη ΜΙΞΗ...το "mastering" ειναι απλά

το κερασάκι στην τούρτα.

 

Kανονικα δεν πρεπει να χρειάζεται να κάνεις τίποτα το ΔΡΑΣΤΙΚΟ οταν κανεις mastering απλά λίγο compression & limiting.   

 

Κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει είναι να έχεις ΜΟΝΙΜΑ  στο master bus του mix σου   ενα glue compression με ηπιες ρυθμίσεις (αυτό δεν θα το πειράζεις θα ειναι "set and forget") και ενα EQ τυπου Pultec  το οποίο θα έχεις σε ενα βασικό bus mix setting (εδω καποιον χωρις εμπειρία θα βοηθήσουν καποια απο τα preset που εχουν τα eq αυτα) και με το οποίο θα δινεις "κατευθυνση" σε ΟΛΟ το mix έχοντας και τη δυνατοτητα να επέμβεις στα επιμέρους "προβληματικά κανάλια"....

 

Οποτε ΣΥΧΝΟΤΙΚΑ οταν έχεις τελειώσει το mix σου θα πρέπει να είσαι 95% οκ.

 

Στο mastering δοκίμασε να δουλέψεις ΜΟΝΟ με multiband compressors & limiters σε συνδιασμο (αν θες να "ζεστάνεις" το τελικο αποτελεσμα ) με καποιο tape emulation .

Αν τωρα σου λείπει κάτι στο eq (συνήθως αυτό ειναι το "magic dust" στα υψηλομεσαία και υψηλά) χρησιμοποιησε ΜΕ ΦΕΙΔΩ κάποιο "αυτόματο"  "all in" mastering tool (εγω χρησιμοποιω οταν χρειάζεται το GW MIX CENTRIC) ΠΡΙΝ το MB compression & limiting   

 

Ετσι θα αποφύγεις το overprocessing που ειναι η καταρα του ερασιτεχνη μιξαδορου & μαστερα.

 

Αυτο ειναι το mastering chain που προσωπικά χρησιμοποιω στο 90% των ψευτομαστερινγκ μου (το GW πάνω αριστερα πολύ σπάνια και σε πολυ χαμηλο setting).

 

 

16232230087124971839988163988652.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να γράψω πολλά τώρα αν και τα έχω ξαναγράψει σαν απόψης αλλά για εμένα το emastered είναι καλύτερο από το δωρεάν bandlab online mastering με την προϋπόθεση φυσικά μιας ισορροπημένης σωστής μίξης /ενορχήστρωσης.

 

 Το bandlab μου αρέσει, είναι καλό αλλά το emastered για εμένα πάντα είναι άλλη κατηγορία. Δίνεις κάτι παραπάνω αλλά το ακούς. Ακούγεται. Μου έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.  Μου έληξε η συνδρομή που είχα πληρώσει αλλά δεν μετάνιωσα που την πλήρωσα. 

 

 Βολεύομαι πάντως και με το bandlab. Αν βρω χρόνο θα βάλω μια μίξη μου με emastered και bandlab και νομίζω πως θα σας αρέσει και εσάς περισσότερο το emastered. 

 

 Χαχαχαχαχαχαχαχα 

 

 

  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο, Superfunk & cos_dr ευχαριστώ πολύ.

 Πάντως σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω μια συνδρομή στο emastered (το ξέρω το σάιτ) και να μου κάνουν αυτοί το μάστεριγκ στα 64 (μέχρι τώρα) κομμάτια μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου