Προς το περιεχόμενο

Cubase και Nuendo χωρίς dongle στο εξής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Σε ένα μακροσκελές νήμα στο Twitter, η Steinberg δεσμεύτηκε να καταργήσει τη μακροχρόνια πολιτική της που απαιτεί από τους χρήστες Cubase και Nuendo να συνδέονται με dongle στους υπολογιστές τους για να χρησιμοποιήσουν το λογισμικό της.

 

"Ήρθε η ώρα να θέσουμε την προσέγγισή μας στη διαχείριση αδειών, στο επίκεντρο της προσοχής μας. Η τεχνολογία προστασίας από την πειρατεία δεν πρέπει να σας περιορίζει ως πελάτη, αλλά να διασφαλίζει την επένδυσή σας. Είναι πολύ νωρίς για να ανακοινώσουμε λεπτομέρειες σχετικά με το πρόγραμμα ή το νέο περιβάλλον αλλά ένα πράγμα είναι σίγουρο: το μέλλον θα είναι απαλλαγμένο από dongle."

 

Αμήν.

Μπορείτε να διαβάσετε την πλήρη ανακοίνωση του Twitter εδώ.

 

  • Like 4

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιααα να δούμε τι θα δούμε... Βήμα αργόν από τη steinberg, ψυχοβγάλτες είναι ώρες ώρες. Και αν δεν ήταν το Dorico που στην ουσία έφερε ένα φρέσκο μερίδιο καταναλωτών στην εταιρία, με άλλες συνήθειες και ήθος, το dongle δε θα άλλαζε ποτέ κατά τη γνώμη μου. Θα συζητάγαμε αν θα βγει type-C ή NVME dongle, αλλά να καταργηθεί... μπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Γιααα να δούμε τι θα δούμε... Βήμα αργόν από τη steinberg, ψυχοβγάλτες είναι ώρες ώρες. Και αν δεν ήταν το Dorico που στην ουσία έφερε ένα φρέσκο μερίδιο καταναλωτών στην εταιρία, με άλλες συνήθειες και ήθος, το dongle δε θα άλλαζε ποτέ κατά τη γνώμη μου. Θα συζητάγαμε αν θα βγει type-C ή NVME dongle, αλλά να καταργηθεί... μπα.

Και μεις που το εχουμε δηλ τι αλλάζει;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Και μεις που το εχουμε δηλ τι αλλάζει;

 

Έλα ντε; Αυτό είναι που μας απασχολεί. Γιατί τώρα, το στικάκι είναι η προστασία και η εξακρίβωση της αυθεντικότητας. Ήτοι, όπου και να πάω, είτε μουσαφίρης είτε σώγαμπρος, αν έχω το στικάκι μου μαζί, κατεβάζω το cubase (ή όποιο προϊόν της steinberg) και παίζω μπαλίτσα αυθεντικότατος. Ελπίζω όταν αλλάξουν τα κόζα να μην μου πουν ότι  η εγκατάσταση περιορίζεται σε κάτω των 3 υπολογιστών, ή κάνουν κάτι πολύ πολύπλοκο. Άντε μέχρι και extrapin στο κινητό να το δεχτώ να βάλω, όπως με τις τράπεζες αν είναι να μην υπάρχει όριο υπολογιστών. Να επιτρέψουν σε όποιον θέλει να το κρατήσει άραγε; Αν και δύσκολο το βλέπω να συντηρούν δύο συστήματα εξακρίβωσης/προστασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

 

Έλα ντε; Αυτό είναι που μας απασχολεί. Γιατί τώρα, το στικάκι είναι η προστασία και η εξακρίβωση της αυθεντικότητας. Ήτοι, όπου και να πάω, είτε μουσαφίρης είτε σώγαμπρος, αν έχω το στικάκι μου μαζί, κατεβάζω το cubase (ή όποιο προϊόν της steinberg) και παίζω μπαλίτσα αυθεντικότατος. Ελπίζω όταν αλλάξουν τα κόζα να μην μου πουν ότι  η εγκατάσταση περιορίζεται σε κάτω των 3 υπολογιστών, ή κάνουν κάτι πολύ πολύπλοκο. Άντε μέχρι και extrapin στο κινητό να το δεχτώ να βάλω, όπως με τις τράπεζες αν είναι να μην υπάρχει όριο υπολογιστών. Να επιτρέψουν σε όποιον θέλει να το κρατήσει άραγε; Αν και δύσκολο το βλέπω να συντηρούν δύο συστήματα εξακρίβωσης/προστασίας.

 

τον κακό τους....

μη χ μεσα.

Δεν μας φτάνουν όλα τα καθημερινά του προβλήματα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

 

Ήτοι, όπου και να πάω, είτε μουσαφίρης είτε σώγαμπρος, αν έχω το στικάκι μου μαζί, κατεβάζω το cubase (ή όποιο προϊόν της steinberg) και παίζω μπαλίτσα αυθεντικότατος.

Το μουσικό σύνταγμα στο ακροτελεύτιο άρθρο του αναφέρει πως η προστασία της αυθεντικότητας του μουσικού software επαφίεται στον πατριωτισμό των μουσικών-χρηστών.

 

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cos_dr είπε

Το μουσικό σύνταγμα στο ακροτελεύτιο άρθρο του αναφέρει πως η προστασία της αυθεντικότητας του μουσικού software επαφίεται στον πατριωτισμό των μουσικών-χρηστών.

 

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Εμ, αυτό είναι το πρόβλημα. Όταν απειλείται το σύνταγμα... ενίοτε δημιουργούνται αντάρτες. Καλύτερα με ντονγκλ ελεύθερη ζωή, παρά μόνο σε δύο πισιά και με λογκιν.

 

Εγώ έχω κρυφή ελπίδα πάντως το στικάκι να απαιτούσε πολύ και παλιό κώδικα, και επί τη ξεφορτώσει μπας και δούμε κανα φως με τα χρονίζοντα μπαγκ. Πώς έγινε με το ΠΑΣΟΚ δηλαδή, που με το που ξεφορτώθηκε τον Άκη πήρε τα απάνω του; Έτσι ακριβώς.🤣😂🙉

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα τον κώδικα του Ακη.

Μη μας μπλέξουν με online μόνο γιατί τη βάψαμε.

Ασε που μυρίζομαι σιγά σιγά και συνδρομή

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ασε που μυρίζομαι σιγά σιγά και συνδρομή

Αυτό το έχουν αποκλείσει κατηγορηματικά, και ελπίζω να το εννοούν και να έχουν αλήθεια μάθει από την Avid και τα τερτίπια της. Ήδη το Sibelius το εγκαταλείπουν πάρα πολλοί για το Dorico. Ένας πολύ σημαντικός λόγος είναι η συνδρομή. Το ιδιο και τα protools, που για το μέσο χρήστη η τιμή τους είναι απαγορευτική. Δε νομίζω να είναι πια τόσο μπουμπούνες. Βλέπουν την τσέπη και αποφασίζουν.

 

Το online... Δεν θα το γλιτώσουμε μάλλον. Απλά ελπίζω να είναι αραιά τα λογκιν. Να κάνεις πχ μια φορά το εξάμηνο ή το χρόνο και μετά να μπορείς να μένεις οφφλαιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου