Προς το περιεχόμενο

Περί distortion pedals


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, KostasP είπε

1)To Rat δεν το θεωρώ το τυπικό distortion, είναι μια μίξη dist-fuzz. Σίγουρα δεν είναι fuzz αλλά έχει το δικό του ηχητικό αποτύπωμα.

 

2)Ένα πετάλι που έχω σχέση αγάπης-μίσους είναι το Xotic BB preamp. Δε θα ήταν πρώτη μου επιλογή για distortion αλλά έχει περισσότερο γκάζι από ένα τυπικό OD και παίζει πολύ καλά με το γκάζι από χαμηλά έως το μηδέν, έτσι το χρησιμοποιώ συνήθως.

 

3) Συνηθως όμως, αντί για distortion χρησιμοποιώ δύο overdrives, το ένα boostαρει το άλλο.

1) +1

2) Το έχω αγοράσει και πουλήσει 4 φορές.

3) Αλλά και fuzz/overdrive, όπως και distortion/overdrive.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Nestoras είπε

 

2) Το έχω αγοράσει και πουλήσει 4 φορες.

Και γω το εχω αγορασει δυο φορες, τη δευτερη απο τον Νεστορα. Λεω να μην το ξαναπουλησω. 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2021 στις 1:20 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

Κατι αντιστοιχο με το dark matter ψαχνω.Απο καπου πρεπει να ειναι βασισμενο, αλλα δεν μπορω να ανακαλυψω απο που.

 

άσχετο αλλά τελικά το dark metter κάνει για μέταλ ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανει, εαν υπαρχουν πολυ hot μαγνητες.

Με νορμαλ μαγνητες, το drive του φτανει σε επιπεδα 80s metal.

 

Βεβαια, δεν εχει μεταλ ηχο. Ειναι το πεταλι που χρησιμοποιω σε ολες τις εγγραφες που κανω τελευταιο ετος. Δεν υπαρχει κανενα αλλο που θα μπορουσε να υποκαστησει τον ηχο του, τοσο σε low gain stuff, οσο και σε high gain. Εχει τον πληρεστερο ηχο, τον σουπερ ιδανικο αυτια μου. Και ολα αυτα με 45 ευρω...

 

Και σκεφτομουν οτι τετοιο πεταλι, πρεπει να βασιζεται σε καποιο αλλο ακριβοτερο, και (μαλλον) καλυτερο. Αυτο ψαχνω...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2021 στις 7:01 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

... Θελω να δουλευει καλυτερα σε low gain, και να εχεις και μεγαλυτερη ευκρινεια/εστιαση σαν ηχος. Ψαχνω κατι σαν το dark matter, που για μενα αγγιζει το τελειο, αλλα σε καλυτερη εκδοση. Δεν μπορει, κατι θα υπαρχει.

Γιατί σε καλύτερη έκδοση? Τι θα ήθελες να κανει καλύτερα το dark matter?
Κι εγώ στην ίδια αναζήτηση είμαι, για κάτι με καλή απόδοση σε low gain. Βέβαια δεν ξέρω ακόμα αν κάνω καλά που ψάχνω τελικά σε distortion ή να παω για overdrive... 
Εδώ και λίγο καιρό έχει βγάλει η TC το "magus pro". To οποίο μοιάζει να είναι ιδανικό για όποιον ψάχνει κάτι σαν το rat και υπόσχεται καλή απόδοση σε Low gain, με modes και για fat και για turbo. Ειναι αρκετά καινούργιο και δεν υπάρχουν πολλά reviews ακόμα για να μάθουμε λεπτομέρειες. Θα το παρακολουθώ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό φαίνεται το Magus. Με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμασω.

 

8 ώρες πριν, AchtArmAs είπε

Γιατί σε καλύτερη έκδοση? Τι θα ήθελες να κανει καλύτερα το dark matter?

 

Μπορεί πχ μια καλύτερη εκδοση να είναι περισσότερο παραμετροποιήσιμη, ή να καθαρίζει λίγο καλύτερα με ρίξιμο του vol. Ή μπορεί, απλά, να είναι λίγο διαφορετική και να μου αρέσει εξίσου. Δεν βρίσκω κάποιο αρνητικό στο dark matter. Έχει ακριβώς τον ήχο που θέλω.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 χρονια εψαχνα για το ιδανικο distortion pedal. Σε ολο αυτο το διαστημα πρεπει να ξοδεψα ποσα σιγουρα τετραψηφια μονο για το συγκεκριμενο πεταλι, δοκιμασα σχεδον οτι υπηρχε στην αγορα απο ταπεινα Boss μεχρι καστομιες. Κανενα μα κανενα δεν με ικανοποιησε 100%, και πλεον τωρα που εχω καταληξει καπου (που θα αναφερω σε λιγο) υποθετω οτι αυτο συμβαινει γιατι απλα δεν υπαρχει τετοιο πεταλι .

 

Μετα λοιπον απο ολη αυτη την περιπετεια και αφου απυηδησα αρχισα να πειραματιζομαι με μιξεις δυο (η και περισσοτερων) πεταλιων, και ω του θαυματος, ανοιχτηκε ενας αλλος κοσμος. Κατ' αρχην μιξαροντας δυο πεταλια μπορεις να εχεις το ενα να καλυπτει το ηχητικο φασμα που λειπει απο το αλλο (πχ ενα με πλουσια μεσσαια να καλυπτει τα scooped μεσσαια του αλλου), κατι που δεν γινεται με ενα μονο πεταλι. Επισης η μιξη δυο πεταλιων ανοιξει μια τετοια γκαμα πιθανων συνδυασμων που εινβαι πρακτικα αδυνατο να μη βρεις αυτο που θελεις.

 

Μετα λοιπον απο αιωνες δοκιμων κατεληξα στα εξης δυο διδυμα:

 

Boss HM2 (mij) + Buffalo fx RH-x σαν booster με πολυ χαμηλα το gain (ουσιαστικα ενα rams head με ποτενσιομετρο για επιπλεον μεσαια)

και

Βοss Combo Drive BC2 (ναι η γελατε)+ Boss BD2 σαν booster(modded)

Επεξεργασμένο από fenderiarhs
  • Like 3

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fenderiarhs είπε

Μετα λοιπον απο ολη αυτη την περιπετεια και αφου απυηδησα αρχισα να πειραματιζομαι με μιξεις δυο (η και περισσοτερων) πεταλιων,

Κάνω ακριβώς το ίδιο, έχοντας το booster πάντα μετά το drive για παραπάνω headroom. Αν δε, βάλει το Boss GE-7, διορθώνεις όπως θες τον ήχο, ανάλογα με το κάθε πετάλι. Και να βράσω και τα μπουτίκ και τα hand-wired :P

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα πιο συνήθη mid gain distortions πλέον είναι αυτά που προσωμοιώνουν ενισχυτές:

Marshall, Boogie, Vox, Bad Cat, Bogner, Revv, οι επιλογές είναι πάρα πολλές. Εξαρτάται προς τα

πού θέλεις να κινηθείς. 

Τα πιο ευέλικτα distortions είναι τα κυκλώματα του BJFE. Μπορείς να τα βρείς και σε υλοποιήσεις

από Bearfoot FX και με κάποιες διαφοροποιήσεις στα Mad Professor.  Πραγματικά πρωτότυπα κυκλώματα

τα οποία έχουν και το καλό ότι κάνουν stacking (μπαίνουν το ένα πριν ή μετά το άλλο) καλύτερα κι από τουβλάκια της lego.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου