Προς το περιεχόμενο

Περί distortion pedals


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτα τα άτιμα τα distortion δεν είναι αυτό που λέμε one tricky pony, αφού από την μικρή μου προσωπική πείρα, μεγάλο ρόλο παίζει πέρα από τι ήχο ακριβώς θέλεις να βγάλει, σε πόσο "καθαρό" κανάλι θα το βάλεις, όπως και τι θα του "φορέσεις" από μπροστά ή από πίσω για να το μπουστάρεις δίνοντάς σου το αποτέλεσμα που περιμένεις σε ένα solo ή σε ένα lead part που θες να βγεις μπροστα...

Σε αυτό που θέλεις ΟΡ ρίξε και ματιά στο Aftermath της VS audio, αν είναι στο μπατζετ σου. Απο τα βιντεο reviews φαίνεται ότι κανει δουλίτσα και σε low gain καταστάσεις, και δεν φαίνεται να πολυfuzzαρει όσο και να ανεβάσεις το gain του. Το συγκεκριμένο πέρα το ότι είναι ελληνικό, έχει και ανεξάρτητο κύκλωμα boost.

Προσωπικά εμένα μου κλείνει το μάτι εδω και λίγο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, funnyboy είπε

Aftermath της VS audio

 

Το άκουσα μόλις. Πολύ καλό, και με independed boost. Πιο πολύ μου κάνει για ρυθμικά παρά για lead μερη ο ήχος του.

Αυτό που ψήνομαι να αγοράσω είναι αυτό το distortion/fuzz. Έχει ακριβώς τον ήχο που θέλω. Kαι καθαρίζει απίστευτα με ρίξιμο το vol.

 

 

Αγόρασα, επίσης, δύο boss για να πειραματιστώ. Το bd-2, το οποίο και είναι φανταστικό σε dark ενισχυτές. Πραγματικά φανταστικό, και κακώς περίμενα τόσο καιρό για να αγοράσω ένα. Με αυτό παίζω όλη την ώρα σπίτι. Αγόρασα και το ds-1, το οποίο έχει καλά στοιχεία και πολλούς αξιοποιήσιμους ήχους. Αλλά, δίπλα στο tc dark matter, που έχουν σχεδόν το ίδιο ήχο και range, το dark matter φαντάζει με πετάλι 3πλάσιας αξίας (άσχετα που είναι φτηνότερο)...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dark matter ειναι για τα λεφτα του φοβερο, γενικα η tc σαν εταιρεια ειναι πολυ οκ για αυτα που προσφερει.

Για πιο high gain & fuzzy ήχους, πολυ τίμιο και φοβερο για τα λεφτα του το κλασσικο Proco rat.

Και το ctc πολυ αξιολογο, επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ξέθαψα μια κινεζιά (της κακιάς ώρας) rat από το συρτάρι, έκανα μια δοκιμή σε όλο το φάσμα του gain. Έχει πολύ καλό ήχο στον ht1 με Line in εγγραφή και ακόμα καλύτερο σε ζωντανές συνθήκες. Το χρησιμοποιούσα στα πρώτα μου λαιβ, και έχοντας 2-3 χρόνια να το χρησιμοποιήσω, είχα ξεχάσει τον ήχο του.

 

Εδώ με tele σε ένα ωραιο backing track που βρήκα...

 

rat blues.mp3

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2021 στις 11:02 ΠΜ, gkourmoul1 είπε

 

 

 

 

Αγόρασα, επίσης, δύο boss για να πειραματιστώ. Το bd-2, το οποίο και είναι φανταστικό σε dark ενισχυτές. Πραγματικά φανταστικό, και κακώς περίμενα τόσο καιρό για να αγοράσω ένα. 

Kαι που να του κανεις και μια δυο mods για να απαλλαγεις απο το αδυνατο σημειο του, τα πενιχρα και θολα μπασα ιδιως οσο ανεβαινει το gain. Απο τα καλυτερα πεταλια της Boss.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fenderiarhs είπε

Kαι που να του κανεις και μια δυο mods για να απαλλαγεις απο το αδυνατο σημειο του, τα πενιχρα και θολα μπασα ιδιως οσο ανεβαινει το gain. Απο τα καλυτερα πεταλια της Boss.

 

Μου αρέσει το μπάσο στο bd2. Δεν θέλω σφικτο ηχο, αλλά χαλαρό, παχύ, και να φαζιζει ελαφρώς.

Το ds1 πιο πολύ το χρησιμοποιώ σα boost. Σαν distortion, σε καθαρό σήμα, βλέπω ότι έχει αδύναμα σημεία.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου