Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικές του Soundcloud


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

 

ενώ αν περιμένεις από το SC θα γίνεις διάσημος overnight...


Όχι, γι αυτό και ανεβάζω παντού... Αλλά και πάλι τίποτα δε πιάνω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε


Όχι, γι αυτό και ανεβάζω παντού... Αλλά και πάλι τίποτα δε πιάνω :P

 

Ψάξε να βρεις τί κάνουν αυτοί που έχουν πολλές επισκέψεις στα κομμάτια τους! 😇

Προσοχή όμως! Κάθε ΜΚΔ έχει άλλο αλγόριθμο! Θα πήξεις! 🙄

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πιο απλό είναι το bandlab. Εάν δεν έχει όριο σε uploads, θα αντικαταστήσω το soundcloud με αυτό. Είναι κρίμα να πληρώνω 60 ευρώ τον χρόνο.

 

Νομίζω κάνει και κάποιου είδους ψευτομαστερινγκ, και έχει διαφορετικό ήχο σε σχέση με το soundcloud. Ανέβασα ήδη δυο κομμάτια, δοκιμαστικά.

 

https://www.bandlab.com/user6893651034873170/mellow-dream-2a300318

 

Μπορείτε να το ακούσετε?

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

To πιο απλό είναι το bandlab. Εάν δεν έχει όριο σε uploads, θα αντικαταστήσω το soundcloud με αυτό. Είναι κρίμα να πληρώνω 60 ευρώ τον χρόνο.

 

Νομίζω κάνει και κάποιου είδους ψευτομαστερινγκ, και έχει διαφορετικό ήχο σε σχέση με το soundcloud. Ανέβασα ήδη δυο κομμάτια, δοκιμαστικά.

 

https://www.bandlab.com/user6893651034873170/mellow-dream-2a300318

 

Μπορείτε να το ακούσετε?

 

 

Κανονικότατα. Βέβαια έχω κάνει κι εγώ λογαριασμό εκεί και είμαι logged in - αν παίζει κάποιο ρόλο..

  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Ψάξε να βρεις τί κάνουν αυτοί που έχουν πολλές επισκέψεις στα κομμάτια τους! 😇

Προσοχή όμως! Κάθε ΜΚΔ έχει άλλο αλγόριθμο! Θα πήξεις! 🙄


Εγώ στο YouTube επικεντρώνομαι, γιατί φτιάχνω και τα visual και γουστάρω. Αλλά γενικά παίζει πολύ το να ανεβάζεις συχνά και σταθερά, τα ψαγμένα "thumbnails", και το πολύ spam promotion στα social media (teasers, ads, behind the scenes κτλ). Εγώ χρόνο δεν έχω να ανεβάζω συχνά. Με το ζόρι φτιάχνω ότι φτιάχνω. Μισώ τη δουλειά μου, ονειρεύομαι τη στιγμή που θα τους κουνίσω το μαντίλι, αλλά δυστυχώς δε βλέπω το πώς θα γίνει η μετάβαση. Δε ξέρω καν αν γίνεται. Στο κάτω κάτω, δε θέλω να γίνω ούτε content creator, ούτε influencer. Δύσκολα τα πράγματα.

 

19 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Μπορείτε να το ακούσετε?

Μπορώ κανονικά, πρώτη φορά το βλέπω το site. Φαίνεται αρκετά κοντά στο Soundcloud.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Εγώ στο YouTube επικεντρώνομαι, γιατί φτιάχνω και τα visual και γουστάρω. Αλλά γενικά παίζει πολύ το να ανεβάζεις συχνά και σταθερά, τα ψαγμένα "thumbnails", και το πολύ spam promotion στα social media (teasers, ads, behind the scenes κτλ). Εγώ χρόνο δεν έχω να ανεβάζω συχνά. Με το ζόρι φτιάχνω ότι φτιάχνω. Μισώ τη δουλειά μου, ονειρεύομαι τη στιγμή που θα τους κουνίσω το μαντίλι, αλλά δυστυχώς δε βλέπω το πώς θα γίνει η μετάβαση. Δε ξέρω καν αν γίνεται. Στο κάτω κάτω, δε θέλω να γίνω ούτε content creator, ούτε influencer. Δύσκολα τα πράγματα.

 

Τα καλά βίντεο θέλουν πολύ χρόνο γενικά.. Βέβαια, τυγχάνουν μεγαλύτερης αποδοχής.. Είναι θέμα ποιες προτεραιότητες βάζει ο καθένας.. Γενικά, imho όλα τα ΜΚΔ θέλουν πάρα πολύ χρόνο για ένα πολύ αβέβαιο αποτέλεσμα.. Αν σου κάτσει δηλαδή.. Και η δοκιμή θέλει αρκετές εβδομάδες συνήθως.. να μην πω μήνες..

 

Μετά πρέπει να είσαι και αδίστακτος: διάφοροι μπαίνουν και κάνουν like χωρίς να ακούσουν καν το κομμάτι σου για να κοιτάξεις εσύ το κανάλι τους.. είπαμε, αλλά όχι κι έτσι.. (και δεν αρχίσαμε να μιλάμε για αγορασμένα κανονικά μεγέθη: επί πληρωμή συνδρομητές, views, likes - εκεί να δεις!)

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Τα καλά βίντεο θέλουν πολύ χρόνο γενικά.. Βέβαια, τυγχάνουν μεγαλύτερης αποδοχής.. Είναι θέμα ποιες προτεραιότητες βάζει ο καθένας.. Γενικά, imho όλα τα ΜΚΔ θέλουν πάρα πολύ χρόνο για ένα πολύ αβέβαιο αποτέλεσμα.. Αν σου κάτσει δηλαδή.. Και η δοκιμή θέλει αρκετές εβδομάδες συνήθως.. να μην πω μήνες..

Μετά πρέπει να είσαι και αδίστακτος: διάφοροι μπαίνουν και κάνουν like χωρίς να ακούσουν καν το κομμάτι σου για να κοιτάξεις εσύ το κανάλι τους.. είπαμε, αλλά όχι κι έτσι.. 

 

Καλά τα λες. Βέβαια εγώ έχω κανάλι εδώ και 2 χρόνια περίπου, και δεν έχω καλά καλά 100 subs. Σίγουρα φταίει ότι δεν ανεβάζω συχνά, αλλά δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια να το κάνω, ούτε και να κάνω δοκιμές στα σόσιαλ (τα οποία γενικά οφελούν περισσότερο τις φώτο φαγητού, καθημερινότητας και οπισθίων). Μια η δουλειά κάθε μέρα, μια η κακή ψυχολογία, και άλλα τόσα... που εν τέλει με κάνουν να απορώ αν υπάρχει έστω και μία πιθανότητα για να κάνω μια σοβαρή δουλειά.

Γενικά το πώς θα καταφέρω το στόχο μου με απασχολεί πολύ τώρα τελευταία. Κάποια στιγμή θα κάνω ένα νήμα να πάρω απόψεις πιο συγκεκριμένα και στοχευμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω (ή μάλλον καταλαβαίνω, αλλά προσωπικά έχω πάψει να ασχολούμαι με την ιδέα) την έννοια που βάζουν μερικοί στο να διευρύνουν την βάση των followers.

Το παιχνίδι στα μέσα αυτά είναι σκληρό και ο αγώνας επιβίωσης στον ωκεανό είναι άνισος.

Είτε θα φτιάξεις πιασάρικια πράγματα (εντελώς), ή θα βάλεις κράχτες εικόνες με λεζάντες (πλέον ακόμα και κανάλια όπως του Beato με 2Μ συνδρομητές το κάνουν) ή θα αγοράσεις ακόλουθους.

 

Για την ώρα μένω στο sc όπου έχω μια προ συνδρομή διότι δεν μου έφτανε ο χρόνος και ένα κανάλι στο youtube.

Ό,τι φτιάχνω το φτιάχνω για πάρτη μου και το ακούνε 10 άνθρωποι στο νοιζ (κυριολεκτικά κι απ αυτούς ίσως όχι στο 100%) και άλλοι 10-15 φίλοι (κανονικοί όχι φβ).

Αν ήταν να φτιάχνω κάτι επί 4 -5 μήνες για να το δει κόσμος και να το επικροτήσει στα μέσα αυτά και μόνο θα είχα πηδήξει από το μπαλκόνι.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου