Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικές του Soundcloud


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μενα το καλύτερο είναι το soundcloud. Και γιατί να πληρώνετε ρε παιδιά; Εγώ δεν πληρώνω. Γιατί να πληρώσω; 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atreu73 είπε

Για μενα το καλύτερο είναι το soundcloud. Και γιατί να πληρώνετε ρε παιδιά; Εγώ δεν πληρώνω. Γιατί να πληρώσω;


Γιατί κάποιοι αφοσιώνουν χρόνο και μεράκι για να σου παρέχουν αυτό που χρησιμοποιείς εσύ δωρεάν. Και για να είναι δωρεάν σε εσένα, δίνουν την επιλογή να πληρώνει όποιος θέλει και του δίνουν το κάτι παραπάνω. Στο κάτω κάτω και αυτοί πρέπει να φάνε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alex Raptakis είπε

δίνουν την επιλογή να πληρώνει όποιος θέλει

 

 

οχι ακριβως.

 

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πληρωνει όποιος θελει να ανεβασει (και να εχει μονιμα ανεβασμενα) ΠΟΛΛΑ κομματια.

Για λιγα κομματια ειναι δωρεαν.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε


Γιατί κάποιοι αφοσιώνουν χρόνο και μεράκι για να σου παρέχουν αυτό που χρησιμοποιείς εσύ δωρεάν. Και για να είναι δωρεάν σε εσένα, δίνουν την επιλογή να πληρώνει όποιος θέλει και του δίνουν το κάτι παραπάνω. Στο κάτω κάτω και αυτοί πρέπει να φάνε κάτι.

 

Η υπηρεσία του soundcloud μέχρι νομίζω 100 λεπτά είναι δωρεάν. Πως έφτασες στο συμπέρασμα ότι κάποιος πληρώνει για μένα; Τα έσοδα του σαουντκλαουντ δε νομίζω να έχουν να κάνουν μόνο με συνδρομές. 

 

Όπως και να'χει τα 100 λεπτά είναι αρκετά για οτιδήποτε θέλει να ανεβάσει κανείς. Δεν ανενβάζουν όπερα για να χρειαστούν περισσότερα. Δεν έχω καταλάβει τι παραπάνω προσφέρει μια συνδρομή. Αν θες μπορείς να μου εξηγήσεις. 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

οχι ακριβως.

 

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πληρωνει όποιος θελει να ανεβασει (και να εχει μονιμα ανεβασμενα) ΠΟΛΛΑ κομματια.

Για λιγα κομματια ειναι δωρεαν.


Ναι το γνωρίζω, είναι το free μοντέλο του Soundcloud. Αλλά το επιχείρημά μου είναι ότι δεν είναι υποχρεωτικό, δε σε αναγκάζει δηλαδή να το κάνεις κλειδώνοντας τον λογαριασμό σου.

 

1 λεπτό πριν, atreu73 είπε

Πως έφτασες στο συμπέρασμα ότι κάποιος πληρώνει για μένα;

Όταν δεν πληρώνεις εσύ για κάτι, κάποιος άλλος το κάνει, ειδάλλως δε θα υπήρχε σαν υπηρεσία, εφόσον δε μιλάμε για φιλανθρωπική οργάνωση, ή κάποιο προσωπικό project. Επίσης δεν είπα ότι είναι μόνο οι συνδρομές. Υπάρχει πχ και το Repost που ανήκει στο Soundcloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, John Tzinieris είπε

. Γενικά, imho όλα τα ΜΚΔ θέλουν πάρα πολύ χρόνο για ένα πολύ αβέβαιο αποτέλεσμα.. Αν σου κάτσει δηλαδή.. Και η δοκιμή θέλει αρκετές εβδομάδες συνήθως.. να μην πω μήνες..

 

Γενικα πρεπει να ψαχνεις λιγο και το ΠΟΥ στοχευεις....ειδικα αν θες μεσω καποιων Forums να "προωθησεις" αυτο που κανεις...

 

Αν ας πουμε καποιος ανεβασει στο NOIZ link με ΛΑΪΚΑ ή τιποτα ψαγμενα alternative ή country....τζαμπα κοπο κανει..... 🤣...

 

Προσωπικα τα περισσοτερα hits & downloads (αλλα και πωλησεις στο bandcamp) τα εχω απο το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ειτε σε forum που  ασχολουνται...με ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΙΘΑΡΑ ΤΟΥ ΚΟΖΜΟΥ 😂 ,είτε σε  φορουμ μουσικης παραγωγης & gear (κυριως Αμερικανικα και Γερμανικα)  οποτε αυτοματα οτιδηποτε instrumental, twangy & americana με ακΣΙοπρεπη παραγωγη....εχει hits ...

 

αν τους ανεβασω  βεβαια καμμια εντεχνη παπαρια με ελληνικο στιχο ...ουτε που θα ασχοληθουν....😉...(παντως οι Αμερικάνοι, ειδικα στο Nashville απο οπου προερχεται η συντριπτικη πλειοψηφια των μελλων των φορουμ που συχναζω στα εξωτερικα,    γουσταρουν τρελλα την παλια μπάντα μου που παιζαμε εναλαΧτικο σκυλοροκ 😁 )

 

Οπως ελεγαν και στο χωρΓιο μου "pick your battles" 

3 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Όταν δεν πληρώνεις εσύ για κάτι, κάποιος άλλος το κάνει,

 

 

παλι για τις ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ θα μιλησουμε ? 🤣😂😉😁🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε


Ναι το γνωρίζω, είναι το free μοντέλο του Soundcloud. Αλλά το επιχείρημά μου είναι ότι δεν είναι υποχρεωτικό, δε σε αναγκάζει δηλαδή να το κάνεις κλειδώνοντας τον λογαριασμό σου.

 

Όταν δεν πληρώνεις εσύ για κάτι, κάποιος άλλος το κάνει, ειδάλλως δε θα υπήρχε σαν υπηρεσία, εφόσον δε μιλάμε για φιλανθρωπική οργάνωση, ή κάποιο προσωπικό project. Επίσης δεν είπα ότι είναι μόνο οι συνδρομές. Υπάρχει πχ και το Repost που ανήκει στο Soundcloud.

 

Ίσως να μην κατάλαβες. Η υπηρεσία προσφέρεται δωρεάν. Το ποιος πληρώνει για τα δικά μου ανεβάσματα το γνωρίζει μόνο η εταιρεία στην απέραντη σοφία της. Οι περισσότεροι απ' ότι βλέπω ανεβάζουν στο δωρεάν πακέτο γιατί το άλλο δεν προσφέρει πολλά πράγματα. 

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, atreu73 είπε

Ίσως να μην κατάλαβες. Η υπηρεσία προσφέρεται δωρεάν. Το ποιος πληρώνει για τα δικά μου ανεβάσματα το γνωρίζει μόνο η εταιρεία στην απέραντη σοφία της. Οι περισσότεροι απ' ότι βλέπω ανεβάζουν στο δωρεάν πακέτο γιατί το άλλο δεν προσφέρει πολλά πράγματα.


Χάνεις το νόημα, μονίμως. Πιο πάνω είπες "Και γιατί να πληρώνετε ρε παιδιά;" και είπα απλά ότι κάποιος πρέπει να πληρώσει, γιατί οι άνρθωποι δε το κάνουν φιλανθρωπικά. Επίσης κάποιοι θέλουν αυτά τα έξτρα που εσένα δε σου φαίνονται πολλά. Αν κάτι δεν έχει αξία για εσένα, δεν αναιρεί ότι το ίδιο μπορεί να έχει μεγάλη αξία για κάποιον άλλο, και το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο soundcloud θα πληρώσεις όταν έχεις υπερβεί τις 2 ώρες ανεβάσματος, άρα κάπου τα 40 tracks, και θέλεις να ανεβάσεις κι άλλα κομμάτια. Εγώ είμαι στο 80+ τοις εκατό, και ψάχνω τις επιλογές μου. Επίσης, όταν πληρώνεις, σε αφήνει να αντικαταστήσεις αρχείο σε ένα upload. Τέλος, σου προσφέρει πολλές επιλογές προώθησης κλπ (κάτι που δεν με ενδιαφέρε).

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε


Χάνεις το νόημα, μονίμως. Πιο πάνω είπες "Και γιατί να πληρώνετε ρε παιδιά;" και είπα απλά ότι κάποιος πρέπει να πληρώσει, γιατί οι άνρθωποι δε το κάνουν φιλανθρωπικά. Επίσης κάποιοι θέλουν αυτά τα έξτρα που εσένα δε σου φαίνονται πολλά. Αν κάτι δεν έχει αξία για εσένα, δεν αναιρεί ότι το ίδιο μπορεί να έχει μεγάλη αξία για κάποιον άλλο, και το αντίθετο.

 

Καλέ μου φίλε. Κανείς δεν "πρέπει" να πληρώσει. Δεν πληρώνεις για εμένα πίστεψέ με. Το πιθανότερο είναι να πληρώνω εγώ πολλά πολλά για εσένα μέσω των φόρων μου. Μια σκέψη μόνο. Μη νευριάσεις.  Εσύ πληρώνεις για τις επιπλέον υπηρεσίες. Αν θέλεις μην πληρώνεις. Πάλι μπορείς να ανεβάζεις.

 

6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Στο soundcloud θα πληρώσεις όταν έχεις υπερβεί τις 2 ώρες ανεβάσματος, άρα κάπου τα 40 tracks, και θέλεις να ανεβάσεις κι άλλα κομμάτια. Εγώ είμαι στο 80+ τοις εκατό, και ψάχνω τις επιλογές μου. Επίσης, όταν πληρώνεις, σε αφήνει να αντικαταστήσεις αρχείο σε ένα upload. Τέλος, σου προσφέρει πολλές επιλογές προώθησης κλπ (κάτι που δεν με ενδιαφέρε).

 

 

Αμφισβητώ την αποτελεσματικότητα της προώθησης. 

  • Λυπάμαι 1
  • Μπερδεύτηκα 1

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου