Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικές του Soundcloud


Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εγώ είμαι στο 80+ τοις εκατό, και ψάχνω τις επιλογές μου. Ε

 

Εμένα 2 ώρες δεν με φτάνουν ούτε για το καλημέρα. 

Προτείνω το pro

To έχω χρόνια. 

Βέβαια και πάλι σβήνω παλαιότερα tracks....οπότε έχω αρχίσει να γλυκοκοιτάζω και το unlimited..

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Εμένα 2 ώρες δεν με φτάνουν ούτε για το καλημέρα. 

Προτείνω το premier

To έχω χρόνια. 

Βέβαια και πάλι σβήνω παλαιότερα tracks....οπότε έχω αρχίσει να γλυκοκοιτάζω και το unlimited..

 

Στο bandlab κατεληξα. Γνωριζεις εαν εχει οριο upload?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Στο bandlab κατεληξα. Γνωριζεις εαν εχει οριο upload?

 

Δεν εχει.

 

Αλλα δεν εχει και πολλη κινηση (μονο σοναρακηΔες το βλεπουν συνηθως & ναι μεν ειμαστε το ΑΝΦΑΝ ΓΚΑΤΕ τσι κΕνωνιας ιμεθα ομως ΟΛΙΓΟΙ...σε σχεση με την υπολοιπη ΠΛΕΜΠΑ 😁)

 

edit ...το PRO που εχω τωρα (360 λεπτα) δεν βλεπω να το προσφερει πλεον

 

εδω ειναι τα πακετα

 

https://checkout.soundcloud.com/pro?ref=t254

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, atreu73 είπε

Δεν έχω καταλάβει τι παραπάνω προσφέρει μια συνδρομή. Αν θες μπορείς να μου εξηγήσεις. 

Περισσοτερο χρονο. Εγω κοντευω να εξαντλησω τον χρονο και του προ και στην επομενη χρονια ισως παρω το επομενο πακετο

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

Περισσοτερο χρονο. Εγω κοντευω να εξαντλησω τον χρονο και του προ και στην επομενη χρονια ισως παρω το επομενο πακετο

Γραφω και συνηθως ανω των 10 λεπτων...

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, atreu73 είπε

 

Καλέ μου φίλε. Κανείς δεν "πρέπει" να πληρώσει. Δεν πληρώνεις για εμένα πίστεψέ με. Το πιθανότερο είναι να πληρώνω εγώ πολλά πολλά για εσένα μέσω των φόρων μου. Μια σκέψη μόνο. Μη νευριάσεις.  Εσύ πληρώνεις για τις επιπλέον υπηρεσίες. Αν θέλεις μην πληρώνεις. Πάλι μπορείς να ανεβάζεις.

 

Μα τι λες... ποιοί φόροι σου πάνε στην ιντερνετική, ιδιωτική επιχείριση της Αμερικής ή έστω και ντόπια; 

Νομίζεις μήπως πως κάποια πονηρή σοφία κρύβεται απο πίσω; 

Τα μοντέλα monetization είναι είτε συνδρομή, είτε έσοδα απο διαφήμιση ή προσφερόμενες υπηρεσίες κατ' αποκοπή.

Αν δεν υπάρξουν, κλείνουν. Και έχουν κλείσει πολλά.

 

Το ότι εγω πληρώνω συνδρομή στο Spotify ή το Youtube για να μην ακούω διαφημίσεις, είναι μια επιλογή που κάνω συνειδητά και μου προσφέρεται διότι απο κάπου πρέπει να έχουν έσοδα και γιατί όχι κέρδος κάποια στιγμή, για να μου προσφέρουν την υπηρεσία που γουστάρω.

Άλλος βάζει adblock. Ισως να μην έχει λεφτά ή απλά δεν αξιολογεί ανάλογα την υπηρεσία (τουλάχιστον).

 

Τελος πάντων και στο Soundcloud που συζητάμε, προσφέρουν μια fair υπηρεσία. Δωρεάν έως μια χωρητικότητα και συνδρομή απο ένα όριο και πάνω. Για κάποιους δημιουργικούς ή επαγγελματίες, αυτό το όριο ξεπερνιέται.

Κάπως πρέπει να βγάλουν τα έξοδα υποδομής και προσωπικού και γιατί όχι πάλι, αν κάνουν κάτι καλό και χρήσιμο να ζήσουν άνετα απο τη δουλειά τους και... μπράβο τους. 

 

Δική μας η επιλογή να στηρίξουμε ή όχι μια υπηρεσία ή προιόν που μας αρέσει.

 

Παράκληση: ας μην πάμε off topic το θέμα.

  • Like 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, yameth είπε

 

Μα τι λες... ποιοί φόροι σου πάνε στην ιντερνετική, ιδιωτική επιχείριση της Αμερικής

 

Βερολίνο είναι το SC παρακαλώ, δικά μας παιδΓια :)

Μόνο και μόνο για αΦτο χαλάλι η συνδρομή (δουλεύουν και αρκετοί Έλληνες εκεί)

 

Έξω από την πλάκα αυτή τη στιγμή και παρά τον πακτωλό επενδύσεων που έχουν γίνει από διάφορα funds η sc δεν είναι κερδοφόρα.

 

Έκλεισε τα αμερικανικά γραφεία της στο San Francisco, ,νομίζω ότι εχει όμως ακόμα στην ΝΥ,και στο Βερολίνο που είναι η έδρα της όλοι οι υπάλληλοι της δουλεύουν από το σπίτι....και τα γραφεία είναι πολύ μικρά. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Εμένα αυτό που μου τη δίνει περισσότερο με το soundcloud είναι το παραεμπόριο με τα αγορασμένα plays που αρχίζω να πιστεύω οτι είναι στ'αλήθεια δικό τους.. αλλά μου αρέσει το απλο και αφαιρετικό design τους. Κι επίσης γουστάρω που ανακαλύπτω μουσικάρες απο το bandcamp. Για κάποιο περίεργο λόγο, έχω βρεί περισσότερα νέα ακούσματα απο το bandcamp παρά απο το soundcloud. Κατα τ'άλλα.. Κομματάρα το Butter smooth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yameth είπε

 

Μα τι λες... ποιοί φόροι σου πάνε στην ιντερνετική, ιδιωτική επιχείριση της Αμερικής ή έστω και ντόπια; 

Νομίζεις μήπως πως κάποια πονηρή σοφία κρύβεται απο πίσω; 

Τα μοντέλα monetization είναι είτε συνδρομή, είτε έσοδα απο διαφήμιση ή προσφερόμενες υπηρεσίες κατ' αποκοπή.

Αν δεν υπάρξουν, κλείνουν. Και έχουν κλείσει πολλά.

 

Το ότι εγω πληρώνω συνδρομή στο Spotify ή το Youtube για να μην ακούω διαφημίσεις, είναι μια επιλογή που κάνω συνειδητά και μου προσφέρεται διότι απο κάπου πρέπει να έχουν έσοδα και γιατί όχι κέρδος κάποια στιγμή, για να μου προσφέρουν την υπηρεσία που γουστάρω.

Άλλος βάζει adblock. Ισως να μην έχει λεφτά ή απλά δεν αξιολογεί ανάλογα την υπηρεσία (τουλάχιστον).

 

Τελος πάντων και στο Soundcloud που συζητάμε, προσφέρουν μια fair υπηρεσία. Δωρεάν έως μια χωρητικότητα και συνδρομή απο ένα όριο και πάνω. Για κάποιους δημιουργικούς ή επαγγελματίες, αυτό το όριο ξεπερνιέται.

Κάπως πρέπει να βγάλουν τα έξοδα υποδομής και προσωπικού και γιατί όχι πάλι, αν κάνουν κάτι καλό και χρήσιμο να ζήσουν άνετα απο τη δουλειά τους και... μπράβο τους. 

 

Δική μας η επιλογή να στηρίξουμε ή όχι μια υπηρεσία ή προιόν που μας αρέσει.

 

Παράκληση: ας μην πάμε off topic το θέμα.

 

Φυσικά δεν μιλάω για το σάουντκλαουντ. Μιλάω για τους πραγματικούς φόρους μου. Θυμίζω στον φίλο ότι όχι μόνο δεν καρπώνομαι την επένδυσή του στο σάουντκλαουντ, γιατί αυτός μόνο μπορεί να την καρπωθεί, αλλά και πιθανότατα πληρώνω πολλαπλάσιους φόρους από αυτόν στην πραγματική ζωή.

 

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Περισσοτερο χρονο. Εγω κοντευω να εξαντλησω τον χρονο και του προ και στην επομενη χρονια ισως παρω το επομενο πακετο

Γραφω και συνηθως ανω των 10 λεπτων...

 

Αυτό όντως θέλει χρόνο κι ενδεχομένως χρήμα. Εγώ δεν έχω πρόβλημα, όταν δεν μου φτάνει ο χρόνος σβήνω κάτι από τα παλιά.

34 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

 Κι επίσης γουστάρω που ανακαλύπτω μουσικάρες απο το bandcamp. Για κάποιο περίεργο λόγο, έχω βρεί περισσότερα νέα ακούσματα απο το bandcamp παρά απο το soundcloud. Κατα τ'άλλα.. Κομματάρα το Butter smooth.

 

Εγώ παρατηρώ πως στο soundcloud σου βγάζει αυτόματα γαμάτα τραγούδια που δεν θα άκουγες διαφορετικά.

Επεξεργασμένο από atreu73

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 λεπτά πριν, atreu73 είπε

 

Θυμίζω στον φίλο ότι όχι μόνο δεν καρπώνομαι την επένδυσή του στο σάουντκλαουντ, γιατί αυτός μόνο μπορεί να την καρπωθεί, αλλά και πιθανότατα πληρώνω πολλαπλάσιους φόρους από αυτόν στην πραγματική ζωή.

 

 

Αν η ύπαρξη του site εξαρτάται απο τους συνδρομητές, φυσικά και καρπώνονται την δωρεάν υπηρεσία αυτοί που δεν συνδράμουν, γιατί αλλιώς δεν θα υπήρχε.

 

Οσο για τους φόρους, σίγουρα δεν είναι μέρος αυτής της κουβέντας. Έτσι δεν είναι;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yameth είπε

 

Αν η ύπαρξη του site εξαρτάται απο τους συνδρομητές, φυσικά και καρπώνονται την δωρεάν υπηρεσία αυτοί που δεν συνδράμουν, γιατί αλλιώς δεν θα υπήρχε.

 

Οσο για τους φόρους, σίγουρα δεν είναι μέρος αυτής της κουβέντας. Έτσι δεν είναι;

 

Ποιος είπε ότι η ύπαρξη του σαιτ εξαρτάται από τους συνδρομητές; Και ποιων τα χρήματα καρπώνομαι εγώ που το έχω δωρεάν τη στιγμή που αυτή είναι η πολιτική της εταιρίας; Προσφέρει η εταιρία κάτι δωρεάν και βγαίνει ο φίλος να μου πει πως μου πληρώνει το σάουντκλαουντ τη στιγμή που ο ίδιος αποφασίζει να πληρώσει, και το ξέρει, όχι για να στηρίξει εμένα, μα τον εαυτό του.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου