Προς το περιεχόμενο

ΑΛΛΑΓΗ ΜΑΓΝΗΤΩΝ - HUMBUCKER


Η απάντηση από τον kpeyos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αλλαξω μαγνητες σε μια squier που έχω και να βάλω δυο humbucker, σε ένα μαγαζι που βρήκα καποιους -οικονομικους- ρωτησα εαν ειναι για θεση bridge η neck και μου είπε κανει και για τις δυιο θεσεις. Οντως ισχυει; καμια αλλη παρατηρηση;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Ierotheos Panagiotidis είπε

καμια αλλη παρατηρηση;

Φυσικά θα αλλάξεις pickguard, θα σκάψεις το σώμα για να χωρέσουν οι HB (αν δεν είναι ήδη σκαμμένο), θα αλλάξεις σε 3θέσιο (μάλλον), καλωδίωση/σύνδεση κλπ, pots ίσως. Κάποιοι συμφορουμίτες τα γνωρίζουν πολύ καλύτερα, εγώ έχω επιδερμική εώς καθόλου σχέση με αυτά 😁

 

Υπάρχουν και οι αγγελίες εδώ που μπορείς να βρεις επώνυμους μαγνήτες σε σχεδόν μισή τιμή

https://smart.noiz.gr/listings.php?page=1&category=23&ipokatigoria=Μαγνήτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
  • Λύση
Στις 24/6/2021 στις 11:24 ΠΜ, Ierotheos Panagiotidis είπε

Θέλω να αλλαξω μαγνητες σε μια squier που έχω και να βάλω δυο humbucker, σε ένα μαγαζι που βρήκα καποιους -οικονομικους- ρωτησα εαν ειναι για θεση bridge η neck και μου είπε κανει και για τις δυιο θεσεις. Οντως ισχυει; καμια αλλη παρατηρηση;

ευχαριστω

Η απάντηση είναι και ναι και όχι. Σήμερα για να είναι ισσοροπημένοι κυρίως σαν ένταση και δευτερευόντως σαν συχνοτική απόκριση προτιμάται ο bridge να είναι πιο δυνατός από τον neck. Το πόσο δυνατός είναι ένας μαγνήτης εξαρτάται από μια σειρά πραγμάτων αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις φαίνεται απ την ωμική αντίσταση του μαγνήτη: Όσο μεγαλύτερη είναι, τόσο πιο δυνατός. 

Παλιότερα, όταν είχαν πρωτοβγεί αυτοί οι μαγνήτες, έμπαιναν σχεδόν τυχαία στις διάφορες θέσεις στις κιθάρες. Επίσης, κάποιοι μπορεί να έχουν συγκεκριμένο λόγο έναν μαγνήτη που συνήθως μπαίνει neck να τον βάλουν στο bridge. Άλλοι πάλι χρησιμοποιούν τον ιδιο μαγνήτη και στις δύο θέσεις. Εκεί πηγαίνει λοιπόν το και ναι και όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2021 στις 11:24 ΠΜ, Ierotheos Panagiotidis είπε

Θέλω να αλλαξω μαγνητες σε μια squier που έχω και να βάλω δυο humbucker, σε ένα μαγαζι που βρήκα καποιους -οικονομικους- ρωτησα εαν ειναι για θεση bridge η neck και μου είπε κανει και για τις δυιο θεσεις. Οντως ισχυει; καμια αλλη παρατηρηση;

ευχαριστω

Πολλοι επώνυμοι κατασκευαστές για τον ιδιο μαγνητη βγαζουν χωρια neck/bridge. Συνηθως ο κυριος λογος ειναι η διαφορετικη διάταξη των polepieces ετσι ωστε παντα οι χορδες να βρισκονται πανω τους

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου