Προς το περιεχόμενο

Πού χρησιμεύει ο μαέστρος σε μιά Συμφωνική Ορχήστρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτα ηρθαν για το κλειδι του Φα, και σιωπησα
       - γιατι δεν ημουν πιανιστας.
Μετα ηρθαν για τον μαεστρο, και σιωπησα
       - γιατι δεν ημουν μαεστρος.
Τελος ηρθαν και για μενα, και σιωπησαν ολοι

       - γιατι ελειπε ο μαεστρος και χασανε ολοι το cue τους.

 

 

 

Τι α κανς, α κατς α σκας?

 

  • Like 1
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mikeRORY είπε

γιατί δε βλέπω διάθεση να δεχτείς απόψεις άλλων.

Το θέμα είναι ότι εγώ δεν μπήκα να προκαλέσω, να προβοκάρω, να φιλονικήσω ή να τσακωθώ.

 

Άλλοι ειρωνεύτηκαν.

 

Εγώ απλώς άνοιξα το νήμα "γκρινιάζοντας" για τη δημοσιότητα που παίρνει ένα πρόσωπο που, ΟΥΤΕ έγραψε το έργο, ΟΥΤΕ τό παίζει.

Παράθεση

 

Κι αν σου φαίνεται εύκολο να ακούσεις το φάλτσο/λάθος ανάμεσα σε 100 όργανα και να καταλάβεις αυτόματα ποιος το έκανε, γίνε μαέστρος, να είσαι και πρώτη μούρη.

 

 

Άν παιχτεί κάτι λάθος ανάμεσα στα 100 όργανα ποιός φταίει;

 

Εγώ πιστεύω ο οργανοπαίκτης.

 

Εσείς πιστεύετε ο μαέστρος, αφού "ελέγχει τη ψυχή του οργανοπαίκτη ο οποίος είναι εργαλείο του μαέστρου"...

Επεξεργασμένο από BassicallyGuitarist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

"Απλά";

 

Τί άλλο να κάνουν δηλαδή;

 

Λίγο είναι να παίζουν τις νότες;

 

Η μουσική νότες είναι.

 

 

Eισαι σίγουρος?

Και οι 2 αυτοι ντραμμερ τις ιδιες ΝΟΤΕΣ παιζουν,γιατι ο ενας εχει παιξει σε 1560 δισκους και τον αλλον δεν τον ξερει ουτε η μανα του? Γιατι με τον εναν σε πιανει υπνος και με τον αλλον θες να σηκωθεις και να χορεψεις?

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, gmoukou είπε

 

Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα όμως οτι οι μουσικοί θα το εκτελέσουν και ακριβώς όπως πρέπει (Μη ξεχνάμε οτι όλοι οι μουσικοί μιας ορχήστρας είναι άνθρωποι με διαφορετικές προσλαμβάνουσες και χαρακτήρες).

Όπως τό βλέπω εγώ, αυτό είναι πρόβλημα του οργανοπαίκτη: άν δεν μπορεί να είναι "όσο ρομπότ (άρα άψογος στην εκτέλεση) απαιτείται", τί γυρεύει στην Ορχήστρα;

 

Άν πάω εγώ να παίξω βιολί που τό βλέπω μόνο στα χέρια του φίλου μου που παίζουμε μαζί... τί θα καταφέρει μαζί μου ο μαέστρος; Θα μπεί στη ψυχή μου να μέ καταστήσει "όργανό του";...

 

Το ΜΟΝΟ που δέχομαι ότι ΙΣΩΣ κάνει ο μαέστρος είναι το εξής:

 

Η νότα είναι αυτή, και η διαρκειά της εκείνη. Αυτό που ΔΕΝ αναφέρεται στη παρτιτούρα και αφορά το συναίσθημα, είναι το "πόσο δυνατά ή απαλά θα χτυπήσει/τραβήξει/φυσήξει τη νότα" ο οργανοπαίκτης.

 

ΙΣΩΣ λοιπόν ο μαέστρος να λέει αυτό.

 

Επεξεργασμένο από BassicallyGuitarist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Το ΜΟΝΟ που δέχομαι ότι ΙΣΩΣ κάνει ο μαέστρος είναι το εξής:

 

 

 

 

herbert-von-karajan-by-bock-schroeder-001.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Όχι, ο ζωγράφος είναι ο συνθέτης του έργου.

 

 

Όχι, τα χρώματα είναι τα μουσικά όργανα. Επίσης είναι οι τεχνικές τους, η αλληλουχία των νοτών, η διάρκειά τους, κλπ.

Εργαλείο είναι το μουσικό όργανο.

 

Τό κάνεις ό,τι θέλεις.

 

Ο μαέστρος ΔΕΝ κάνει την Ορχήστρα ό,τι θέλει, δεν τού ανήκουν οι ψυχές των οργανοπαικτών.

 

Άν εγώ, εκεί που παίζω τη "Λίμνη Των Κύκνων" με όλη την Ορχήστρα ξαφνικά τό γυρίσω και παίξω το "Master Of Puppets" ποιός θα μέ σταματήσει;

 

Ο μαέστρος;... Πώς; Με τη δύναμη του νού του;...

Άρα ΑΛΛΑΖΕΙ το κομμάτι.

Και πάλι: τό άλλαξαν

 

Άρα τό διασκευάζουν.

 

Δεν παίζουν πιά Μότσαρτ, αλλά κάτι άλλο, βασισμένο στη τέλεια σύνθεση του Μότσαρτ, και πειραγμένο από το θράσος του υπαλλήλου του Μότσαρτ, του μαέστρου.

 

 

Καταρχάς θα συμφωνήσουμε ότι ο συνθέτης είναι ο ζωγράφος. Όλα ξεκινούν και πηγάζουν από εκείνον. 

Εάν βγεις να παίξεις το πάπετ μάστερ θα φύγεις σούμπιτο και η ορχήστρα θα συνεχίσει χωρίς εσένα. 

 

Σε κανένα δεν ανήκουν οι ψυχές της ορχήστρας, από που προκύπτει κάτι τόσο εξωφρενικό; 

 

Εγώ είμαι purist με κάποιες εξαιρέσεις. Θέλω δηλαδή ο μαέστρος να φτάνει όσο το δυνατόν περισσότερο στο πνεύμα του δημιουργού όταν διευθύνει. 

Οι μαέτροι που θεωρούνται κορυφαίοι έχουν καταφέρει να κάνουν πρωτίστως αυτό και μετά φυσικά έδωσαν στον εαυτό τους, χάρη στην τεράστια πια εμπειρία και γνώση τους, την δυνατότητα εξερεύνησης, χωρίς, κι αυτό είναι σημαντικό, να προδίδουν το πνεύμα του έργου ή του δημιουργού. Και βέβαια παίζουν Μότσαρτ. Μα με μία πινελιά από Φον Κάραγιαν. Βέβαια, όλοι θα θέλαμε να ακούγαμε και να βλέπαμε Μότσαρτ υπό τη διεύθυνση Μότσαρτ μα όπως καταλαβαίνεις, αν δεν έχεις μια χρονομηχανή αυτό είναι αδύνατο. Αν ωστόσο η επιθυμία μας για αγνό Μότσαρτ είναι μεγάλη, φέρε δυο φτυάρια κι ένα φακό και πάμε να τον ψάξουμε κάπου στο Σάλτσμπουργκ ή στη Βιέννη. Κάπου στη Γερμανία όπως και να χει.   

 

Και για να το πάμε σε μια αντιστοιχία. Θεωρώ τις μοντέρνες παραστάσεις αρχαίας τραγωδίας αξιολύπητες.

Επεξεργασμένο από atreu73

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Δες και αυτά να καταλάβεις τι κάνει ο μαέστρος.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ωρε ΣΩΒΕ που πεφτει.....🤣

"Atmen Sie lang"....θεος!

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BassicallyGuitarist είπε

Άν εγώ, εκεί που παίζω τη "Λίμνη Των Κύκνων" με όλη την Ορχήστρα ξαφνικά τό γυρίσω και παίξω το "Master Of Puppets" ποιός θα μέ σταματήσει;

 

Ο μαέστρος;... Πώς; Με τη δύναμη του νού του;...

 


Υπαρχουν κι αλλοι τροποι 🤭
 

 

57 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Άν παιχτεί κάτι λάθος ανάμεσα στα 100 όργανα ποιός φταίει;

Εγώ πιστεύω ο οργανοπαίκτης.

Εσείς πιστεύετε ο μαέστρος, αφού "ελέγχει τη ψυχή του οργανοπαίκτη ο οποίος είναι εργαλείο του μαέστρου"...

Στα αυτονοητα θα απανταμε?
Φυσικα ο παιχτης φταιει.
Ο μαεστρος θα φταιει αν το γεγονος δεν ηταν μεμονομενο και παραυτα τον κραταει στην ορχηστρα.

Γιατι το τραβας στα ακρα?
Ποια ψυχη να κατευθυνει? Καθοδηγηση για το πως θελει να παιχτει το εργο κανει.
Ειναι κατι ευρεως αποδεκτο απο τους επαγγελματιες (σεσσιον) μουσικους.
ΚΑι ειναι λογικο.
Δεν παιζουν τη μουσικη τους, αλλα τη μουσικη αλλων.
Αυτοι οι αλλοι (ή αυτος που εχει αναλαβει να εκφρασει τους αλλους) θελουν να ακουστει με συγκεκριμενο τροπο η μουσικη τους.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Χαχα 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

 


Δεν παιζουν τη μουσικη τους, αλλα τη μουσικη αλλων.
Αυτοι οι αλλοι (ή αυτος που εχει αναλαβει να εκφρασει τους αλλους) θελουν να ακουστει με συγκεκριμενο τροπο η μουσικη τους.

 

Εγώ ασούμε, θα γούσταρα να παίζει ο Μπετόβες πιάνο και να έχει και μαέστρο να του λέει τι να κάνει.

  • Χαχα 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου