Προς το περιεχόμενο

Stiff playing stratocaster, τι να κάνω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Pacfan είπε

Οκ μάλλον τότε θα περιμένω για την επόμενη αλλαγή χορδών

 

 

Εάν δε σε ευχαριστεί να παίζεις, μην περιμένεις την επόμενη αλλαγή. Είναι κρίμα. Κάνε το τώρα, και αλλάζεις χορδές μια μια χωρίς θέμα, αργότερα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Κάτι τελευταίο, που όμως επηρεάζει αρκετά την αίσθηση ενός οργάνου bolt on, είναι η γωνία του μπράτσου, καλό θα ήταν να δεί την κιθάρα κάποιος που ξέρει το ζήτημα, ίσως βοηθήσει.

Επεξεργασμένο από ez
  • Συμφωνώ 3

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pacfan είπε

 

Θα το τσεκάρω κι αυτό. Μπορώ να κάνω τη ρύθμιση στο truss rod με τις τωρινές χορδές που έχω ή πρέπει να ξεκινήσω με καινούριες χορδές;

 

Μια χαρά θα είσαι με τις τωρινές. 

Μετά αλλάζεις. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ σε όλους για τις συμβουλές. Αγόρασα καινούριες χορδές χθες και αφού τις πέρασα μία-μία δοκίμασα να σφίξω το truss rod 1/4 της στροφής. Τώρα το relief είναι σχεδόν μηδενικό (πριν ήταν λίγο πάνω από 0.25 mm). Η διαφορά στις χορδές είναι αισθητή, ωστόσο ακόμα μου φαίνεται πως είναι κάπως σκληρές όταν πας να κάνεις bend. Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κοιτάξω; Ακολούθησα το βιντεάκι για να τσεκάρω το nut και μου φάνηκε εντάξει. Υπάρχει πείπτωση να φταίνε τα ελατήρια του τρέμολο; Έχω 3 ελατήρια επάνω που πιάνουν στα 3 κεντρικά δόντια και απλώνουν σαν τρίγωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Pacfan είπε

Έχω 3 ελατήρια επάνω που πιάνουν στα 3 κεντρικά δόντια και απλώνουν σαν τρίγωνο.

 

Μεγα λάθος. 

Βάλτα ίσια. 

Αν θες να είναι floating κάνε αυτό 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pacfan είπε

Ευχαριστώ πολύ σε όλους για τις συμβουλές. Αγόρασα καινούριες χορδές χθες και αφού τις πέρασα μία-μία δοκίμασα να σφίξω το truss rod 1/4 της στροφής. Τώρα το relief είναι σχεδόν μηδενικό (πριν ήταν λίγο πάνω από 0.25 mm). Η διαφορά στις χορδές είναι αισθητή, ωστόσο ακόμα μου φαίνεται πως είναι κάπως σκληρές όταν πας να κάνεις bend. Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κοιτάξω; Ακολούθησα το βιντεάκι για να τσεκάρω το nut και μου φάνηκε εντάξει. Υπάρχει πείπτωση να φταίνε τα ελατήρια του τρέμολο; Έχω 3 ελατήρια επάνω που πιάνουν στα 3 κεντρικά δόντια και απλώνουν σαν τρίγωνο.

 

Ποσα mm ειναι το action? Ισως χρειαζεται λιγο ψηλωμα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβα στο 2-2.2 να δεις μηπως βελτιωθει.

Τι μαρκα χορδες χρησιμοποιεις?

 

Επισης, εχουν υπαρξει περιπτωσεις που η συγκεκριμενη κιθαρα  ή αλλη κιθαρα με 9αρες, ειχε πιο μαλακο παιξιμο?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω Elixir nickel plated. Δεν θυμάμαι τ συγκεκριμένη κιθάρα να είχε πιο μαλακό παίξιμο. Ωστόσο σε μία squier που είχα πάλει βάλει Elixir, μπορεί και 10αρες δεν είμαι σίγουρος, έπαιζε πολύ ωραία και μαλακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σκληρη αισθηση εχουν οι elixir. Σου συστηνω να δοκιμασεις αλλη μαρκα με την πρωτη ευκαιρια. Προτεινω ghs boomers.

 

Ειναι καθαρα θεμα σεταρισματος το μαλακο παιξιμο. Και θεμα μανικιου και ταστων. Παιξε και με το action.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου