Προς το περιεχόμενο

Stiff playing stratocaster, τι να κάνω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι είχα διαβάσει ένα thread που ανέφερε αυτές τις χορδές και πήρα ένα σετ. Στην επόμενη αλλαγή θα τις δοκιμάζω. Απλώς έχω συνηθίσει να βάζω elixir γιατί κρατάνε αρκετό καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χορδες κρατανε οσο θες, αρκει να τις καθαριζεις τακτικα. Βεβαια, χαλαει σταδιακα ο ηχος τους, αλλα η καλη αισθηση παραμενει.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα. Γνώμη μου είναι πως αυτό που "φταίει" στην περίπτωση σου είναι το ύψος των vintage τάστων που αν δεν κάνω λάθος έχει η κιθάρα. Και το λέω αυτό διότι εστίασες στην δυσκολία των bends. Λογικά, η squier που αναφέρεις θα έχει ψηλότερα τάστα.

Εγώ αφού θα σέταρα το όργανο σωστά όπως αναφέρθηκε, σαν μέτρο προσαρμογής θα σήκωνα λίγο παραπάνω το action απ'ότι συνήθως.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τα τάστα είναι vintage. Μπέρδεψα μάλλον το μοντέλο και είπα ότι είναι classic series αντί για classic player 50's. Ωστόσο και να ήταν δεν καταλαβαίνω γιατί το να σηκωθεί το action θα βοηθήσει στο να είναι πιο μαλακά τα bends.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Pacfan είπε

αντί για classic player 50's.

 

Αν είναι player έχει ωραιότατα medium jumbo frets

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pacfan είπε

Νομίζω ότι τα τάστα είναι vintage. Μπέρδεψα μάλλον το μοντέλο και είπα ότι είναι classic series αντί για classic player 50's. Ωστόσο και να ήταν δεν καταλαβαίνω γιατί το να σηκωθεί το action θα βοηθήσει στο να είναι πιο μαλακά τα bends.

Αν έχει δίβιδο τρεμολο τότε είναι classic player, άρα medium jumbo τάστα.

Εξάβιδο = classic series = vintage τάστα.
 

Εφόσον το action είναι το ύψος της χορδής από την κορυφή του τάστου, τότε για το ίδιο action ένα medium jumbo τάστο ας πούμε με 1,3mm ύψος θα έχει αρκετά διαφορετική αίσθηση στα bends από ένα vintage με 0,9mm ύψος. Άλλος το συνηθίζει και απλά παίζει, άλλος όχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου