Προς το περιεχόμενο

Eric Clapton - εμβόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
40 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Ο Έρικ και ο Βαν είναι θεοί της μουσικής. Τεράστιοι, αξεπέραστοι, τους έχω εικόνισμα. Μακάρι να έμεναν σε αυτό που ξέρουν να κάνουν καλά και να άφηναν τα υπόλοιπα για κατ' ιδίαν συζητήσεις.

Αυτό είναι μια τεράστια συζήτηση, σχηματικά και συνοπτικά να πω -αφού ξεκαθαρίσω πως έχω άλλη άποψη- οτι έχει σημασία ο πομπός και ο δέκτης αλλά και η συγκεκριμμένη κατάσταση που τους διακατέχει. Σκεφτείτε πόσες φορές λέμε μέσα μας (αλλά και έξω μας) πόσο μας αρέσουν η μας εκφράζουν δηλώσεις του τάδε η του δείνα, απλά και μόνο επειδή είναι "κατάλληλη" η στιγμή, κάποιες φορές φυσικά και γενικότερα και σε βάθος χρόνου. Προσωπικά αποδέχομαι και επικροτώ την στάση καλλιτεχνών να μιλάνε ελεύθερα και δημόσια για όσα πιστεύουν η νομίζουν, όσο κι αν κάποτε τα βατράχια κάνουν πάρτυ με όσα ακούγονται απο το στόμα τους. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να γίνει ακόλουθος τους και πολύ περισσότερο ν' αγοράσει το υλικό τους εφόσον κρίνει ανάλογα. Αντίθετα ακριβώς με τις μαλακίες που γράφει ο SF, που δεν έχουν καμμιά απολύτως θέση σε συζητήσεις σοβαρών ανθρώπων και αξίζουν διαγραφής.

  • Like 4

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ez είπε

Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να γίνει ακόλουθος τους και πολύ περισσότερο ν' αγοράσει το υλικό τους εφόσον κρίνει ανάλογα.

 

Έτσι είναι φυσικά Ηλία. Βέβαια, κατά τη δική μου οπτική, ο καλλιτέχνης που είναι και δημόσιο πρόσωπο (και ειδικά στην περίπτωση αυτών των δύο μιλάμε για ογκόλιθους παγκόσμιου βεληνεκούς) οφείλει να φιλτράρει το τι λέει δημοσίως, ειδικά αν πρόκειται για θέματα τόσο σοβαρά.

 

Και οφείλει να το κάνει αυτό, όχι φυσικά για να συντηρήσει την εικόνα του και να τον αγαπάνε όλοι, αλλά γιατί αποτελεί είδωλο και πολύς κόσμος ακολουθεί τα είδωλα τυφλά. Προσωπικά, χαίρομαι όταν οι προσωπικές απόψεις πολύ γνωστών καλλιτεχνών γίνονται αντικείμενο συζήτησης και αμφισβήτησης.

 

Όσον αφορά το θέμα του κατά πόσο πρέπει να εκφράζεται ένας καλλιτέχνης ανοιχτά και δημοσίως σχετικά με θέματα εκτός της ειδικότητάς του, τα έχω γράψει και παλιότερα. Θεωρώ ότι έχουν περάσει οι εποχές που η πραγματικότητα ήταν πολύ κοντά στην αναλογία άσπρο-μαύρο. Που το "κακό" ήταν εύκολα διαχωρίσιμο από το "καλό" και που οι κατευθύνσεις ήταν λίγο-πολύ δύο. 

 

Η ανθρωπότητα είναι αντιμέτωπη με ως επί το πλείστον γκρι αποχρώσεις πλέον. Φυσικά κάποιος θα μου πει "έτσι σου φαίνεται γιατί το μαύρο έχει μάθει να καμουφλάρεται". Ναι αλλά και το άσπρο έτσι κάνει πια.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη, αλλα υπαρχει μια σημαντικη διαφορα εδω. Το να βγει καποιος καλλιτεχνης, καλη ωρα ο Clapton, και να εκφρασει τη γνωμη του επι καποιου θεματος, στα πλαισια μιας συνεντευξης πχ ή σε ενα δημοσιο βημα ειναι κατανοητο.  Μπορει να μου πεφτουν τα μαλια με αυτο που ακουω, μπορει το τι λεει να επηρεαζει τη γνωμη που εχω για το ατομο του, μπορει και οχι - αλλα δεκτο το οτι εχει καθε δικαιωμα να βγει να το πει, μεγεια του και χαρα του.

 

Αυτο ομως απεχει αρκετα τσιγαρα δρομο απο το να συμβαλω ενεργα, να συμμετεχω μπροσταρης στο να φτιαχτει ενα ξεκαθαρα στρατευμενο βιντεο, σε ενα προπαγανδιστικο καναλι με δουλεμενο messaging στην πενα οπου εχουν αναφερθει κυριολεκτικα ολα τα buzzwords του alt-right και της συνομωσιολογιας σχετικα με την παρουσα κατασταση, λες και ακουω καποιον να διαβαζει τα best of  της βδομαδας απο το Parler! Μονο το "plandemic" δεν του ξεφυγε, ελεος δηλαδη. 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μπερδεύτηκα.

Ποιο είναι το θέμα εδώ?

Οι απόψεις του Clapton πάνω στην κοινωνικο-οικονομική κατάσταση, ή το πρόβλημα που του δημιούργησε το εμβόλιο?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας διαιρούν σε ορθολογιστες και ψεκασμενους για να κονομανε οι πολυεθνικές και πέφτετε στην παγίδα. Φιλελευθερισμος με κρατικό έλεγχο και επιβολή. Το βλέπουμε και αυτο. Προνόμια για συνεργασιμους. Τον ιό αυτοι τον αμολυσαν, πράκτορες των πολυεθνικών και πέσαν λεφτά για να διαδοθεί ο φόβος και να πουλήσει η θεραπεία. Όλοι τα παίρνουν από τις πολυεθνικές. Χτίζουν καριέρες και ανεβοκατεβαζουν κυβερνήσεις. Οπλεμποροι ναρκεμποροι και σωματεμποροι τη νύχτα, επιχειρηματίες της ναυτιλίας, της υγείας και του περιβάλλοντος και των ΜΜΕ τη μέρα. 

 Και οι λαοί πινουν και υποφέρουν. 

 Εγώ είμαι ο γραφικός? 

 

 Γραφικός για εμένα είναι οποίος ακόμα ρομαντικά υποστηρίζει το καπιταλιστικο σύστημα που είναι ένα ψέμα πια, κάνει κακό πια μεγαλύτερο και πιο ύπουλα από τα κομμουνιστικα καθεστώτα του παρελθόντος αλλά λίγα είναι τα ψωμιά του και θα επέλθει το χιλιοχρονο ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΌ ΡΆΙΧ, γιατί μόνο ο ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ ΘΑ ΣΏΣΕΙ ΤΟΝ ΚΌΣΜΟ ΑΠΌ ΤΟΝ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΌ ΚΡΥΜΝΟ. 

 

 Καληνύχτα σας και να μην τσακώνεστε και να λέτε βαριές κουβέντες. Το παιχνίδι τους παίζετε. Ξέρουμε όλοι ποιοι είναι αυτοί. 

 

 ΟΙ ΟΛΙΓΑΡΧΕΣ. 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 λεπτά πριν, odis13 είπε

Συγνωμη, αλλα υπαρχει μια σημαντικη διαφορα εδω. Το να βγει καποιος καλλιτεχνης, καλη ωρα ο Clapton, και να εκφρασει τη γνωμη του επι καποιου θεματος, στα πλαισια μιας συνεντευξης πχ ή σε ενα δημοσιο βημα ειναι κατανοητο.  Μπορει να μου πεφτουν τα μαλια με αυτο που ακουω, μπορει το τι λεει να επηρεαζει τη γνωμη που εχω για το ατομο του, μπορει και οχι - αλλα δεκτο το οτι εχει καθε δικαιωμα να βγει να το πει, μεγεια του και χαρα του.

 

Αυτο ομως απεχει αρκετα τσιγαρα δρομο απο το να συμβαλω ενεργα, να συμμετεχω μπροσταρης στο να φτιαχτει ενα ξεκαθαρα στρατευμενο βιντεο, σε ενα προπαγανδιστικο καναλι με δουλεμενο messaging στην πενα οπου εχουν αναφερθει κυριολεκτικα ολα τα buzzwords του alt-right και της συνομωσιολογιας σχετικα με την παρουσα κατασταση, λες και ακουω καποιον να διαβαζει τα best of  της βδομαδας απο το Parler! Μονο το "plandemic" δεν του ξεφυγε, ελεος δηλαδη. 

Δεν έχω κανέναν λόγο ν'αμφισβητήσω τις πληροφορίες που μοιράζεσαι για το κανάλι/μέσο κλπ., απλώς να πω οτι εγώ είδα το επίμαχο σημείο (περι εμβολίων) αλλού. Ακόμα κι έτσι όμως, να αντιπαραβάλλω την σκέψη: που θα έβρισκε ο Κλάπτον (και ο κάθε Κλάπτον) φιλοξενία για να πεί τα όσα λέει; Σε αντιστοιχία, είναι σα να περιμένουμε συνέντευξη/παρουσίαση του Μιθριδάτη στον ΣΚΑΙ.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη Ηλια αλλα ο Clapton δεν εχει δημοσιο βημα? Μιλαμε για εναν απο τους πιο αναγνωρισιμους μουσικους στον κοσμο! Εχει social media accounts με μερικα εκατομμυρια followers. Mπορει να ανεβασει ενα βιντεο προς τους φαν του στο fb, μπορει να tweettαρει. Μπορει να γραψει ενα editorial το οποιο αυριο θα ειναι plastered στα πρωτοφυλλα των μισων αγγλικων εφημεριδων, οπως ηταν και τοσων αλλων. Ισα ισα, the more controversial the better, πουλαει φυλλα (κλικ) γαρ. Προσφατα ειχα δει αποψεις του παλι στο Rolling Stone, απο ενα open letter που ειχε ανεβασει στα social - ποσο πιο δημοσιο βημα να εχει? 

 

Αντ'αυτου εχουμε το εν λογω βιντεο το οποιο ειναι straight out of the conspiracy playbook απο αρχη μεχρι τελος, ανεβασμενο μαζι με μια companion συνεντευξη στον φιλο του (his words) Monotti, γνωστο κατεστραμμενο που tweettαρει μερα νυχτα για το πως η ανθρωπινη μυτη ειναι καλυτερο φιλτρο απο τις N95 μασκες, τις οποιες μας αναγκαζει να φοραμε ο Bill Gates επειδη αυξανουν την θνησιμοτητα του ιου ωστε να πεθανουμε ολοι, και το οτι με το εμβολιο αυξανεται κατα 885% η πιθανοτητα να πεθανεις απο Covid. 

 

https://twitter.com/robinmonotti2

 

Ειναι ενα πραγμα να εχεις αμφιβολιες, φοβους, ενστασεις και να τους εκφραζεις και αλλο πραγμα να στρατευεσαι ενεργα με συνομωσιολογους του χειριστου ειδους και να φτιαχνετε προπαγανδιστικα βιντεακια κατα του εμβολιου, της μασκας, του social distancing και παει λεγωντας.

 

 

Y.Γ. Kαι ομως, εχει δωσει συνεντευξη στο ΣΚΑΙ ο Μιθριδατης, και την ειχα δει μαλιστα :p

 

Υ.Γ. 2: Τωρα θυμηθηκα και που ειχα ξανακουσει το ονομα του συγκεκριμενου outfit (Oracle Films) - ηταν οι υπεθυνοι πισω απο ενα βιντεακι με τιτλο "Ask the Experts" στο οποιο εμφανιζονταν μια σειρα απο "γιατρους" οι οποιοι "ενημερωναν" τον κοσμο πως οχι μονο το εμβολιο ειναι θανατηφορο αλλα οι γιατροι που κανουν εμβολιασμους ειναι νομικα εγκληματιες πολεμου γιατι το εμβολιο ειναι πειραματικο και η χρηση του παραβιαζει τον κωδικα της Νυρεμβεργης... 

Επεξεργασμένο από odis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
20 λεπτά πριν, odis13 είπε

Συγνωμη Ηλια αλλα ο Clapton δεν εχει δημοσιο βημα? Μιλαμε για εναν απο τους πιο αναγνωρισιμους μουσικους στον κοσμο! Εχει social media accounts με μερικα εκατομμυρια followers. Mπορει να ανεβασει ενα βιντεο προς τους φαν του στο fb, μπορει να tweettαρει. Μπορει να γραψει ενα editorial το οποιο αυριο θα ειναι plastered στα πρωτοφυλλα των μισων αγγλικων εφημεριδων, οπως ηταν και τοσων αλλων. Ισα ισα, the more controversial the better, πουλαει φυλλα (κλικ) γαρ. Προσφατα ειχα δει αποψεις του παλι στο Rolling Stone, απο ενα open letter που ειχε ανεβασει στα social - ποσο πιο δημοσιο βημα να εχει? 

 

Αντ'αυτου εχουμε το εν λογω βιντεο το οποιο ειναι straight out of the conspiracy playbook απο αρχη μεχρι τελος, ανεβασμενο μαζι με μια companion συνεντευξη στον φιλο του (his words) Monotti, γνωστο κατεστραμμενο που tweettαρει μερα νυχτα για το πως η ανθρωπινη μυτη ειναι καλυτερο φιλτρο απο τις N95 μασκες, τις οποιες μας αναγκαζει να φοραμε ο Bill Gates επειδη αυξανουν την θνησιμοτητα του ιου ωστε να πεθανουμε ολοι, και το οτι με το εμβολιο αυξανεται κατα 885% η πιθανοτητα να πεθανεις απο Covid. 

 

https://twitter.com/robinmonotti2

 

Ειναι ενα πραγμα να εχεις αμφιβολιες, φοβους, ενστασεις και να τους εκφραζεις και αλλο πραγμα να στρατευεσαι ενεργα με συνομωσιολογους του χειριστου ειδους και να φτιαχνετε προπαγανδιστικα βιντεακια κατα του εμβολιου, της μασκας, του social distancing και παει λεγωντας.

 

 

Y.Γ. Kαι ομως, εχει δωσει συνεντευξη στο ΣΚΑΙ ο Μιθριδατης, και την ειχα δει μαλιστα :p

Να σου πω, δεν έχω ιδέα για όλους αυτούς και το τι πρεσβεύουν και προωθούν, η κουβέντα γίνεται για τον γερο-Έρικ, εκεί εγώ βλέπω δυο πράγματα. Το ένα, έναν ηλικιωμένο ζωσμένο με απορίες και ερωτήματα για μια κατάσταση που και δυσάρεστη του είναι και ακατανόητη, πράγμα το οποίο συναντάται σε πάμπολλους συνανθρώπους μας, δικαίως κατα την ταπεινή μου άποψη, ειδικά στην Ελλάδα. Δεν είναι όλοι ψέκες που έχουν επιφυλάξεις γα την ιστορία και -κυρίως, την διαχείριση της κρίσης απο τις κυβερνήσεις. Ο Κλάπτον έχει λοιδωρηθεί κατά κόρον, κυρίως για την στήριξη στον φίλο του Βαν Μόρισον, και όχι τόσο για όσα λέει, κατά κανόνα με ευγένεια και χωρίς υστερικούς αφορισμούς (πράγμα το οποίο κάνει ο SF πιο πάνω και με λύπη μου είδα πως συμφωνείς). Το δεύτερο, την ίδια ώρα που η στάση του καταδείχνει έναν απίστευτα μπερδεμένο άνθρωπο, οι πράξεις του έρχονται να διαψεύσουν διάφορους χαρακτηρισμούς, αφού έκανε το εμβόλιο. Προσωπικά τον συμπονώ ως συνάνθρωπο, βίωσα μια παρόμοια εμπειρία που έχει αφήσει πίσω της κάποια αδιέξοδα για μένα, ίσως κάποια στιγμή αναφερθώ πιο αναλυτικά.

  • Like 4

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ez είπε

Το ένα, έναν ηλικιωμένο ζωσμένο με απορίες και ερωτήματα για μια κατάσταση που και δυσάρεστη του είναι και ακατανόητη, πράγμα το οποίο συναντάται σε πάμπολλους συνανθρώπους μας, δικαίως κατα την ταπεινή μου άποψη, ειδικά στην Ελλάδα. Δεν είναι όλοι ψέκες που έχουν επιφυλάξεις γα την ιστορία και -κυρίως, την διαχείριση της κρίσης απο τις κυβερνήσεις. 

To δεχομαι αυτο, ειναι πληρως κατανοητο. Μπορει να ειμαι σε διαφωνια με τις οποιες επιφυλαξεις εχει καποιος, αλλα κατανοω το οτι η κατασταση ειναι τρομερα δυσαρεστη (και δυστυχως την εχω βιωσει και εγω στο πετσι μου, ο Δεκεμβρης του JJ ηταν ο Μαρτης ο δικος μου και πραγματικα ευχομαι να μη το βιωσει κανενας αλλος τετοιο πραμα ) και για πολλους γεννα ερωτηματα και ανησυχιες. Δεν θεωρω ψεκες οποιους εχουν ενδοιασμους, ποσο μαλλον κριτικη για την πολιτικη διαχειριση του ζητηματος.

 

Αλλα οταν καποιος επιλεγει να συνταχθει με τους δηλωμενα ψεκες, συγνωμη αλλα δε μπορω να σηκωσω τους ωμους και να το προσπερασω. Σου ξαναλεω, το συγκεκριμενο "καναλι" ειναι γνωστο αγαπημενο των συνωμοσιολογικων κυκλων του Whatsapp και του Parler και προπαγανδιζει συστηματικα κατα του εμβολιου, των μασκων και γενικα οποιουδηποτε μετρου κατα του Covid, καθως ο Covid ειναι (για αυτους) ενα ψεμα! Το twitter του Mondotti στον οποιο δινει την συνεντευξη ο Clapton ειναι στο προηγουμενο ποστ μου, ανοιξε το και πες μου τι βλεπεις. 

 

35 λεπτά πριν, ez είπε

Το δεύτερο, την ίδια ώρα που η στάση του καταδείχνει έναν απίστευτα μπερδεμένο άνθρωπο, οι πράξεις του έρχονται να διαψεύσουν διάφορους χαρακτηρισμούς, αφού έκανε το εμβόλιο.

Kαι αυτο δεκτο. Δε μπορω προφανως να ξερω τι συμβαινει στο κεφαλι του ανθρωπου αλλα πολυ πιθανον ο Clapton για καιρο να ηταν οπως ειπες ενας ανθρωπος που καλως η κακως ειχε καποιους ενδιασμους και καποιες ανησυχιες. Αλλα απο οτι φαινεται, πλεον εχει απαντησει στους ενδιασμους αυτους, εχει διαλεξει ξεκαθαρο στρατοπεδο και ριχνει βολες ωμο με ωμο με τους δηλωμενους ψεκες. Μπορει η δυσαρεστη εμπειρια του με το εμβολιο να τον εσπρωξε και σε αυτη την κατευθυνση, ποιος ξερει. Στην τελικη τι σημασια εχει? Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι τωρα ο Clapton φτιαχνει βιντεακια που ειναι η αιχμη του δωρατος στους anti-vax conspiracy theorist κυκλους και συγνωμη αλλα δε μπορω να το σπρωξω κατω απο το χαλι. 

 

Δεν τον κρινω για τις ανησυχιες του, ασχετως αν διαφωνω μαζι τους, ουτε επειδη συμπαρασταθηκε στον φιλο του τον Van Morrison. Kαι ναι μπορω και να τον συμπονεσω για την ασχημη κατασταση που περασε. Τον κρινω για τους κυκλους με τους οποιους εχει συστρατευθει και για το messaging που πλεον ενεργα προαγει. 

Επεξεργασμένο από odis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ez είπε

α. Αντίθετα ακριβώς με τις μαλακίες που γράφει ο SF, που δεν έχουν καμμιά απολύτως θέση σε συζητήσεις σοβαρών ανθρώπων και αξίζουν διαγραφής.

Άρα δεν πιστεύεις αυτά που γράφεις και κοροϊδεύεις τον κόσμο. 

 

Εσύ δηλαδή, μας λες, μπορείς να γράφεις μαλακιες,γιατί μαλακιες γράφεις απλά διανθισμένες με και καλά δικαιωματισμους, αφού είσαι καλλιτέχνης ταγμενος στη "σωστή " πλευρά  και εγώ όχι,μια και δεν είμαι. 

 

Αλλιώς δεν θα σε ενοχλούσε τόσο η ελεύθερη έκφραση της άποψης μου ,εκτός και αν θεωρείς ότι μόνο ο Κλάπτον μπορεί να γράφει μαλακιες.

 

Τα πράγματα είναι απλά για οποιονδήποτε έχει δημόσιο βήμα και ΕΠΙΡΡΟΗ: είτε βοηθά στην αντιμετώπιση της ΕΚΤΑΚΤΗΣ κατάστασης και συντάσσεται με την επιστήμη και τη λογική, είτε αντιτίθεται σε αυτές και βοηθά στην εξάπλωση της πανδημίας και στον θάνατο των συνανθρώπων του.

 

 

 

Το ιδιο φυσικά ισχύει και για τους "απλούς " ανθρώπους και με την στάση που τηρούν ακολουθώντας ή όχι τα μέτρα αντιμετωπισης της πανδημίας και το εμβολιαστικο πρόγραμμα. 

 

 

Όλα τα άλλα είναι τρίχες και first world bullshit που λένε και στο χωριό μου.

 

Εδώ ο κόσμος πεθαίνει και κάποιοι το έχουν ρίξει στην "επανάσταση " και στη φιλοσοφία λες   και η αντιμετώπιση της πανδημίας μπορεί να γίνει θέμα φιλοσοφικου και ιδεολογικου debate.Ντροπή.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου