Προς το περιεχόμενο

midi kbd με ημιβαρυκεντρισμένα πλήκτρα από εγχώρια αγορά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Πάντως μια και αναφέρθηκε το p121, τέτοια ποιότητα πλήκτρου ψάχνω.


Το P121 είναι digital piano, που σημαίνει ότι έχει βαρυκεντρισμένα πλήκτρα, και αυτά είναι πιο ακριβά αναγκαστικά. Και εδώ σου έχω την τέλεια λύση - γιατί υπάρχει και σε 73άρι - το Studiologic SL73. Έχει keybed TP/100LR που το έχουν τα περισσότερα high-tier midi (πχ το Arturia KeyLab ή το NI Komplete Kontrol S88) που κοστίζουν 900+. Στα Studiologic είναι τόσο φθηνά επειδή ανοίκουν στη Fatar, που είναι και η εταιρία που βγάζει τα keybeds. Εγώ έχω σκοπό να πάρω το SL88, που κάνει 30 ευρώ πάνω. Εκτός αν μου τη βιδώσει να πάρω κανένα Doepfer..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alex Raptakis είπε


Το P121 είναι digital piano, που σημαίνει ότι έχει βαρυκεντρισμένα πλήκτρα, και αυτά είναι πιο ακριβά αναγκαστικά. Και εδώ σου έχω την τέλεια λύση - γιατί υπάρχει και σε 73άρι - το Studiologic SL73. Έχει keybed TP/100LR που το έχουν τα περισσότερα high-tier midi (πχ το Arturia KeyLab ή το NI Komplete Kontrol S88) που κοστίζουν 900+. Στα Studiologic είναι τόσο φθηνά επειδή ανοίκουν στη Fatar, που είναι και η εταιρία που βγάζει τα keybeds. Εγώ έχω σκοπό να πάρω το SL88, που κάνει 30 ευρώ πάνω. Εκτός αν μου τη βιδώσει να πάρω κανένα Doepfer..

 

μου ανεβάζεις το μπατζετ...

το sl 88 το ξέρω το είδα που το έβαλε ο Michelmore στο κανάλι του.

Εγώ δεν γνωρίζω ούτε είμαι ψαγμένος από πλήκτρα.

Και δεν τα παίρνω για μένα.

Απλά μου φαίνεται κουφό να "ξαναγοράσω" το yamaha μόνο για το πάω βόλτα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και το Yamaha πάνω από 400 δε κάνει? Γενικά τα βαρυκεντρισμένα είναι ακριβά - το λέω γιατί είπες ότι θες παρόμοιο feel... Εγώ στη θέση σου θα παιρνα το Α61. Ήμουν έτοιμος να το πάρω αρχές του χρόνου αλλά μετά είπα, ας πάρω 88άρι μια και καλή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Καλά και το Yamaha πάνω από 400 δε κάνει? Γενικά τα βαρυκεντρισμένα είναι ακριβά - το λέω γιατί είπες ότι θες παρόμοιο feel... Εγώ στη θέση σου θα παιρνα το Α61. Ήμουν έτοιμος να το πάρω αρχές του χρόνου αλλά μετά είπα, ας πάρω 88άρι μια και καλή...

 

κάνει. Αλλά έχει αγοραστεί ήδη και υπάρχει. Δε λέει να κάτσει σε ένα δωμάτιο 4 χρόνια. Αρα πρέπει να μεταφερθεί ως οικοσκευή και ευαίσθητη. Αν είναι να πληρώσω πχ δυο εισητήρια αεροπλάνου το σκέφτομαι να το αφήσω μην το ζορίσω κι όλας. Από την άλλη εκεί η κόρη θα χρειαστεί κάτι να έχει στο σπίτι.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα τι λες. Ίσως θα πρέπει να υπολογίσεις το πόσο θα κοστίσει η μεταφορά σχετικά με το να γίνει κάποια αγορά. Δε ξέρω καθόλου από αυτά δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Κατάλαβα τι λες. Ίσως θα πρέπει να υπολογίσεις το πόσο θα κοστίσει η μεταφορά σχετικά με το να γίνει κάποια αγορά. Δε ξέρω καθόλου από αυτά δυστυχώς.

δυστυχώς με τις σημερινές συνθήκες ακόμα και η μετακίνηση επιβατών είναι μια πολύπλοκη εξίσωση, οπότε η μεταφορά οργάνων είναι κάτι άλλο, αν και είδα κόσμο ακόμα και με τσέλα στο αεροδρόμιο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Δες και τα Nektrar LX+. Πήρα πριν από λίγους μήνες ένα NEKTAR 88LX+ (8 κιλά) και εντυπωσιάστηκα από την αίσθηση. Δεν ξαναπάω σε βαρυκεντρισμένο. Αν ήμουν πιανίστας θα ήταν μονόδρομος. Επίσης μπορείς να βρεις και κάποια παλιά synths στις αγγελίες με πολύ καλά πλήκτρα, ίσως και καλύτερα από τα σημερινά ημι-βαρυκεντρισμένα... Και αν βρεις κάπου, δοκίμασε το StudioLogic Numa Compact. Όσοι το έχουν, πίνουν νερό στο ονομά του. Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου