Προς το περιεχόμενο

Αυτό το Κατιτις στην Κιθαρα να ειναι καλη και πανακριβη.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

εντάξει πριν πει ο SF "ναi αλλά τα χέρια δε βγάΝουν Chorus" 😂

 

Ίσα ίσα,ο SF ακούγεται ακριβώς ίδιΓιος οποιαδήποτε κιθάρα και να παίξει ,ειδικά αν είναι Fender.  :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Α ρε Superfunk με τις λιχουδιαστές φωτό σου.. Εκείνη η γκριζο-πράσινη / βεραμαν tele, μου'κλεισε πονηρά το μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ερασιτεχνική βάση:
 

Value for money για κιθάρες; Δεν νομίζω ότι υπάρχει.

 

Δείτε αυτούς (τους αρκετούς) που έχουν strat ή tele σε όλα τα χρώματα του ουρανίου τόξου - 


Για εμένα η ευχαρίστηση του να παίζεις έχει μικρότερες διάφορες από τις σχετικές αξίες των οργάνων.
 

Ευχαριστιέμαι την Martin μου (σχεδόν) το ίδιο όσο  ευχαριστιόμουνα την ΕΚΟ μου των εκατό Ευρώ πριν κάμποσα χρόνια 

 

Η διαφορά της ακριβότερης κιθάρας που μπορεί να αγοράσει κανείς (ανάλογα με την τσέπη του) για εμένα είναι το peace of mind - εκείνο το δε μαμιέται, το θα τα σπρώξω, που σε αφήνει ήσυχο από το GAS για καιρό (μέχρι να ξανακυλήσεις) 😊


 

 

Επεξεργασμένο από SibLt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JimmyPap είπε

Όσο μεγαλώνω συνειδητοποιώ πως ο ήχος είναι στα χέρια...και εντάξει πριν πει ο SF "ναi αλλά τα χέρια δε βγάΝουν Chorus" 😂 

Άμα είσαι λίγο ξεκούρδιστος και chorus βγάνεις! 😊

  • Χαχα 4

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Άμα είσαι λίγο ξεκούρδιστος και chorus βγάνεις! 😊

 

Άμα είσαι και "κεκές", βγάνεις και delay ασούμε.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
4 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Ακου τον νεο, και παρε κι αλλες φτηνες...

 

Screenshot_20210715-183516_Gallery.thumb.jpg.77dc10d01620a884cf5290b318d4a5bf.jpg

 

 

Αν είχες στην συλλογή σου και τις  original (τις ακριβές εκδόσεις) ο λόγος σου θα είχε άλλη βαρύτητα.

  • Συμφωνώ 4

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω λίγο για τις κιθάρες αξίας $2500+, τουλάχιστον τις χειροποίητες, που δε φτιάχνονται μηχανικά σε εργοστάσια, αλλά τσούκου τσούκου με το χέρι, μια διαδικασία που είναι εξαιρετικά χρονοβόρα αλλά και δύσκολη. Χρειάζεται εμπειρία, γνώσεις και χρόνος, και εν τέλει το αποτέλεσμα είναι πιθανολογικά καλύτερο από τις αυτοματοποιημένες μεθόδους.

 

Μπήκαν και κάπως στη συζήτηση τα οχήματα, που και εκεί υπάρχει ο κανόνας του χειροποίητου, βλέπε να σου ράβουν όλα τα δέρματα με το χέρι.

Τώρα αν αξίζει ή όχι, αυτό είναι άλλη συζήτηση.

ΥΓ: ΣΦ πάρε καμια τέλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yameth είπε

Αν είχες στην συλλογή σου και τις  original (τις ακριβές εκδόσεις) ο λόγος σου θα είχε άλλη βαρύτητα.

 

Αυτο που ειναι σωστο και λογικο. Εαν ειχα δωσει 40.000-50.000 για τις κιθαρες μου, θα ειχαν αλλη βαρυτητα τα λογια μου.

Σε καθε περιπτωση, να σε διαβεβαιωσω οτι δεν το παιζω ειδημων, ωστε να εχω την αναγκη της ευρειας αποδοχης του λογου μου. Ισα ισα, εχω πολλες φορες επισημανει οτι ασχολουμαι πολυ λιγο καιρο με το αθλημα, και οτι εχω πολυ περιορισμενες γνωσεις και εμπειριες. Αρα, αυτος που διαβαζει τα οσα λεω, μπορει να γνωριζει ακριβως το βαρος του λογου μου, της προσωπικης μου αποψης. Δεν ειναι κρυφο οτι εχω μονο φτηνες κιθαρες. Ισα ισα, εχω και αναλυτικη λιστα στο προφιλ μου. Δεν το παιζω καμποσος, που λενε και στο χωριο μου. Εχω ανοιχτα τα χαρτια μου, και δεχομαι την διαφορετικη αποψη.

Διαφωνεις με κατι που ειπα?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να μοιραστώ δύο εμπειρίες.

 

Εμπειρία Νο 1:

Έχω μια ακουστική, την οποία στα 12+ χρόνια που την έχω, να την έχω παίξει πολύ λίγο.
Πριν 3-4 μήνες σκεφτόμουν να πάρω καινούρια. Αποφάσισα ότι δε μου άρεσε ο ήχος της και γενικώς μου φαινόταν δύσκολη στο παίξιμο.

Από τότε κύλησε πολύ νερό στ' αυλάκι και για διάφορους λόγους πέρασα πολλές ώρες μαζί της.

Το αποτέλεσμα: Η κιθάρα άρχισε να ακούγεται καλύτερα. Πολύ καλύτερα. Σε σημείο που ένιωθα λες και πήρα καινούρια.....Μάλλον κάποιος έμαθε να την παίζει καλύτερα!

 

Εμπειρία Νο 2:

Πριν μερικούς μήνες, όπως έγραψα και σε κάποιο άλλο νήμα βγήκα για δοκιμή & ψώνια.

Δοκίμασα λοιπόν την American Ultra Tele (€2000) και την American Performer Tele (€1200).

Πείτε με περίεργο, πείτε με υπερβολικό, αλλά ήταν η μέρα με τη νύχτα ηχητικά.

Θα μου πεις είναι θέμα γούστου. Σε κάποιον άλλο μπορεί να άρεσε ηχητικά η Performer. Δεν το πιστεύω.

Ούτε πιστεύω ότι ήταν θέμα μαγνητών.

Η κιθάρα απλά ήταν καλύτερη....κι ας μην μπορώ να το ποσοτικοποιήσω/αναλύσω.

Και θα ήθελα πολύ να έχω γλιτώσει τα 800 της διαφοράς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνω λίγο τον Φάνη (Πνοή) που δεν γράφει πια, θα πω τούτο.

Η κιθάρα κοστίζει όσο αξίζει.

Ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο.

Αν κάποιοι δεν μπορούν να αξιολογήσουν/τιμολογήσουν/εκτιμήσουν σωστά μια κιθάρα, δεν φταίει η κιθάρα.

Φταίει η συγκεκριμένη περίσταση, οι ανάγκες τους την συγκεκριμένη στιγμή (γιατί αλλάζουν οι ρημάδες), τα θέλω τους, η αντίληψή τους, το τι περιμένουν από μια κιθάρα, η φαντασία τους (Νο1 παράγοντας κατά την γνώμη μου), και χίλια μύρια όσα άλλα πράγματα.

Και η εκτίμηση καθενός είναι διαφορετική επίσης.

Άλλα μετράνε για άλλους περισσότερο και άλλα για άλλους.

 

Για πολλοστή φορά θα γράψω επίσης τούτο.

Οι κιθάρες είναι σαν τις γυναίκες.

 

Έχεις βγει (λέμε τώρα) με την Μόνικα Μπελούτσι.

Είναι πιο όμορφη από κάποια κοπέλα στην γειτονιά σου (αν μπορεί να μπει η ομορφιά σε ομορφόμετρο)?

Ίσως ναι, ίσως όχι.

Θα την αντιμετωπίσεις με τον ίδιο τρόπο σαν να είναι μια κοπέλα της γειτονιάς σου?

Γιατί όχι?

Είναι απλά πιο όμορφη (μπορεί και να μην είναι, αλλά το βλέπεις?), ή παίζουν κι άλλα?

Αξίζει ή δεν αξίζει ιδιαίτερης μεταχείρισης?

 

Όταν (αν) πας στο κρεβάτι μαζί της, θα αισθάνεσαι σαν να είναι η Μαρία η γειτόνισσα (που είναι κούκλα και πιο όμορφη), ή θα σου έχει φύγει ... πριν καν ξαπλώσεις?

 

Πολλά παίζουν παιδιά, δεν είναι άσπρο ή μαύρο εδώ.

Και δεν είναι πλήκτρα, που πληρώνεις περισσότερη ή λιγότερη τεχνολογία και δυνατότητες.

 

Επίσης ... η κιθάρα δεν είναι ήχος, δεν είναι αυτό που ακούς σε ηχογράφηση, είναι αίσθηση, αγκαλιά, απόκριση, φαντασία, δούναι και λαβείν.

 

Δεν μετριέται αντικειμενικά ποτέ.

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 9

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου