Προς το περιεχόμενο

Αυτό το Κατιτις στην Κιθαρα να ειναι καλη και πανακριβη.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

θα πω λίγο για τις κιθάρες αξίας $2500+, τουλάχιστον τις χειροποίητες, που δε φτιάχνονται μηχανικά σε εργοστάσια, αλλά τσούκου τσούκου με το χέρι, μια διαδικασία που είναι εξαιρετικά χρονοβόρα αλλά και δύσκολη. Χρειάζεται εμπειρία,

 

παντού cnc παίζει εκτός και αν μιλάς,για μεμονωμένους τεχνίτες που φτιάχνουν 10-20 κιθαρες τον χρόνο και σίγουρα δεν κάνουν 2500 :)

 

Αλλιώς και η Squier των 200 ευρώ και η Fender Custom Shop master built των 9.000 ευρώ ΣΤΟ ΊΔΙΟ cnc φτιαχνονται.

 

Από εκεί και πέρα μη ξεχνάμε και την συλλεκτική αξία καθώς και την αξία ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗΣ μιας κιθάρας. 

 

Προσωπικά παίζουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο για εμένα και πάντα αγοράζω και με αυτόν το γνώμονα...μια κορεατικη, κινεζικη ,Ινδονησιακη κιθάρα όσο καλή και να είναι θα έχει μηδενική αξία στο μέλλον αντίθετα μια αμερικανική θα την κρατήσει και μάλλον θα την αυξήσει...

 

Στα 80s που ήμουν στις ΗΠΑ αγόραζα mid και late 60s κιθάρες (πάντα Fender).....ΔΕΝ μου βγήκε σε ....κακό :)...στα 90s και 2000s έπαιρνα 70s....ούτε και εκεί βγήκα χαμένος :),τώρα.... ποντάρω σε early 90s γιατί έχουν.....γεράσει ΠΟΛΥ ωραία....(για να δούμε τι θα δούμε :))  όπως και στα νέα εκπληκτικά reissue της  Fender τα οποία πιστεύω ότι θα γίνουν συλλεκτικά.....

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένα η κιθάρα ειδικά απο ένα μπατζετ και πάνω θεωρείται και επένδυση, και η μεταπωλητική αξία ενός οργάνου παίζει μεγάλο ρόλο...

Στα χαμηλά μπάτζετ σίγουρα υπάρχουν όργανα τα οποία φυσάνε και παίζουν υπέροχα, ωστόσο όταν έρθει ο καιρός του αποχωρισμού, συνήθως χάνουν ένα πολύ μεγάλο μέρος της αξίας τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

παντού cnc παίζει εκτός και αν μιλάς,για μεμονωμένους τεχνίτες που φτιάχνουν 10-20 κιθαρες τον χρόνο και σίγουρα δεν κάνουν 2500 :)

 

Αλλιώς και η Squier των 200 ευρώ και η Fender Custom Shop master built των 9.000 ευρώ ΣΤΟ ΊΔΙΟ cnc φτιαχνονται.


Το 2500 το είπα σαν "αρχική" τιμή. Υπάρχουν μικρές εταιρίες που κάνουν οργανωμένα χειροποίητα όργανα (δεν είναι μόνο ένας μόνος του δηλαδή), τα οποία δε κυκλοφορούν καν σε retailers, και το marketing τους είναι μηδαμινό, οπότε ελαχιστοποιείται το έξτρα κόστος.

 

Ακόμα στα εργοστάσια όμως, υπάρχει άλλο quality control με πολύ περισσότερο ανθρώπινο παράγοντα ανάμεσα δύο εντελώς διαφορετικά, πχ Αμερικής και Κίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
9 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Αυτο που ειναι σωστο και λογικο. Εαν ειχα δωσει 40.000-50.000 για τις κιθαρες μου, θα ειχαν αλλη βαρυτητα τα λογια μου.

Σε καθε περιπτωση, να σε διαβεβαιωσω οτι δεν το παιζω ειδημων, ωστε να εχω την αναγκη της ευρειας αποδοχης του λογου μου. Ισα ισα, εχω πολλες φορες επισημανει οτι ασχολουμαι πολυ λιγο καιρο με το αθλημα, και οτι εχω πολυ περιορισμενες γνωσεις και εμπειριες. Αρα, αυτος που διαβαζει τα οσα λεω, μπορει να γνωριζει ακριβως το βαρος του λογου μου, της προσωπικης μου αποψης. Δεν ειναι κρυφο οτι εχω μονο φτηνες κιθαρες. Ισα ισα, εχω και αναλυτικη λιστα στο προφιλ μου. Δεν το παιζω καμποσος, που λενε και στο χωριο μου. Εχω ανοιχτα τα χαρτια μου, και δεχομαι την διαφορετικη αποψη.

Διαφωνεις με κατι που ειπα?

Μην με παρεξηγείς.

Αυτό που λέω είναι πως μπορεί και να συμφωνώ πως οι κιθάρες value for money που διαθέτεις κάνουν άψογα τη δουλειά τους... όμως αν θα έλεγες το ίδιο διαθέτοντας και αντιπαραθέτοντας τες με τα ακριβότερα όργανα και κατέληγες στο ίδιο συμπέρασμα, τότε θα λέγαμε πως έχεις και αυτή την εμπειρία για να παροτρύνεις και άλλους.

 

Βέβαια αυτό το λέω στο φόρουμ που ένα μέλος του (ονόματα δεν λέμε) έχει πείσει την μισή Ελλάδα να πάρει Telecaster...😄 

Και προς Θεού δεν λέω πως δεν έχεις εμπειρία. Αντιθέτως έχεις κάνει τόσα μεσα στο σχετικά μικρό χρονικό διάστημα που σε γνωρίσαμε, που άλλος θα έκανε σε δεκαετίες. Είσαι ένας accomplished μουσικός - τραγουδιστής και home recordist με ευρύ ρεπερτόριο που ξέρει τα εργαλεία του.

 

Οσο για την αξία των ακριβότερων οργάνων να επαναλάβω αυτό που έχω πει δεκάδες φορές, πως εδω ισχύει ο νόμος των diminishing returns, (φθίνουσες αποδόσεις).

Μια κιθάρα των 70 ευρώ μπορεί να παίζεται σαν τόξο.

Μια των 200 είναι 100% καλύτερη αλλά μια των 500 30% καλύτερη των 200.

Και όσο ανεβαίνει το ποσό, το ποσοστό απόδοσης ελαττώνεται με αποτελεσμα για να πάρεις μια κιθαρα καλύτερη απο μια των 700 ευρώ να πρέπει να δώσεις υπερδιπλάσια και να μην είναι διπλάσια καλύτερη. Δεν ξέρω αν γινομαι κατανοητός.

 

Απο εκεί και πέρα όμως να πω, πως ενω θεωρώ τις περισσότερες Telecaster άψογες για άγκυρες, όταν έπιασα την Jeff Beck Esquire των 10,000 ευρώ, τα γόνατα μου λύθηκαν.

Επίσης παρα το ότι έχω Gibson 335 και Les Paul (και έχουν περάσει δεκάδες ακριβότερες στο παρελθόν) παίζω στα live με Yamaha AEX520 των 400 ευρώ γιατί με εξυπηρετεί καλύτερα στο συγκεκριμένο ρεπερτόριο. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν αξίζουν τα λεφτά τους οι ακριβότερες.

 

Καταλήγω πως η κιθάρα των 400 ευρώ της Άπω Ανατολής απο σοβαρή εταιρία, μπορεί να είναι εξ ίσου καλή με αμερικάνικη των 700 - 800.

Παραπέρα όμως ισχύει η Μόνικα Μπελούτσι του φάσιου.

Είναι όμορφη με class, έχει προδιαγραφές και τις υποστηρίζει και μπορεί να είναι και μοναδική.

Οι άλλες θα προσπαθούν να της μοιάσουν γιατί είναι σημείο αναφοράς.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Το 2500 το είπα σαν "αρχική" τιμή. Υπάρχουν μικρές εταιρίες που κάνουν οργανωμένα χειροποίητα όργανα (δεν είναι μόνο ένας μόνος του δηλαδή)

 

Γνωρίζω luthiers που χρεώνουν 1500-2500 για χειροποίητο όργανο, άρα σίγουρα παίζει η τιμή αυτή. Έχω παίξει με δύο όργανα συγκεκριμένου Ηρακλειώτη Luthier (κόστιζαν γύρω στα 2500) και ήταν φανταστικά όργανα.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ θα ήθελα να ήταν η ιδέα μου αλλά όταν έπεσε στα χέρια μου μια strat 63 ...  έπαιζε μόνη της. Κι έχω παίξει με πολλεεεεες φτηνές και ακριβές strat.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yameth είπε

Αυτό που λέω είναι πως μπορεί και να συμφωνώ πως οι κιθάρες value for money που διαθέτεις κάνουν άψογα τη δουλειά τους... όμως αν θα έλεγες το ίδιο διαθέτοντας και αντιπαραθέτοντας τες με τα ακριβότερα όργανα και κατέληγες στο ίδιο συμπέρασμα, τότε θα λέγαμε πως έχεις και αυτή την εμπειρία για να παροτρύνεις και άλλους.

 

Μα δεν έχω πάρει θέση υπέρ των φτηνών κιθάρων. Καμία θέση. Ίσα ίσα. Είπα πως εάν έχουν ίδιους μαγνήτες, θα ακούγονται σχεδόν το ίδιο σε ηχογράφηση, αλλά έχουν ένα σωρό άλλες ποιοτικές διαφορές (αίσθηση, playlability, κλπ). Υποστηρίζω τα θετικά τόσο των φτηνών, όσο και των ακριβών, και φυσικά θα προτιμούσα να παίζω με ακριβές. Μην κοιτάς ότι έκανα πλάκα στον Δημήτρη, προτρέποντάς τον να αγοράσει κι άλλες φτηνές (σε συνέχεια της δήλωσης του ότι αγόραζε φτηνες κιθάρες και την έβρισκε). Την φωτογραφία την ανέβασα με πνεύμα αυτοσαρκασμού, ότι έχω μεν ένα σκασμό φτηνές κιθάρες, που μου αφήνουν, δε, ένα σκασμό ικανοποίηση. 

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

@gkourmoul1Η ερώτηση είναι η εξής: Θα άλλαζες 3-4 φθηνές για μία ακριβή?

 

Με τίποτα. Θα ήθελα πολύ να έχω και κιθάρες των 2500 ευρώ, αλλά θέλω ακόμα περισσότερο να έχω πολλές διαφορετικές εκδόσεις από μια κιθάρα, που να έχουν διαφορετικά ηχητικά χαρακτηριστικά, playbility κλπ. Θέλω όλη την ηχητική παλέτα, τώρα, και με ακριβές κιθάρες αυτό δε γίνεται. Με κάθε κιθάρα, όταν γρατζουνάω, παίζω εντελώς διαφορετικά πραγματα, με εντελώς διαφορετικό τρόπο. Μου δίδουν έμπνευση και μου δίδουν χαρά. Με καλύπτουν σε playbility και σε ήχο (όλες τις έχω βελτιώσει), όποτε δεν το ψάχνω παραπάνω. Φταίει και το γεγονός ότι δεν παίζω πολύ καιρό, (σαν να ήταν χθες που έμαθα την πεντατονική) και θα ήταν πολύ υπερβολικό να ξεκινώ από το πουθενά να σκάω 2χίλιαρα, οικογενειάρχης άνθρωπος. Άσε που τώρα ξεκινώ να είμαι σε θέση να αναγνωρίζω και να εκτιμώ διαφορές σε μια των 500ευρώ και σε μια των 2500ευρω. Σιγά σιγά...

 

  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Πολύ θα ήθελα να ήταν η ιδέα μου αλλά όταν έπεσε στα χέρια μου μια strat 63 ...  έπαιζε μόνη της. Κι έχω παίξει με πολλεεεεες φτηνές και ακριβές strat.

 

Εγώ πάλι που είχα καμμια 20αρια 50s και 60s strat (και ούτε θυμάμαι πόσες tele :) )στα νιάτα μου κατέληξα ότι απλά αυτές που είχαν το καλύτερο reftet και set up έπαιζαν καλά και σαν κιθαρες γενικά από "ήχο"  μόνο 3 "εσκιζαν" και ,ουδεμία έκπληξη,είχαν όλες τους Grey bottoms γύρω στα 6,5K....ότι συμβαίνει και με τα σημερινα reissue...εξαιρετική επένδυση η vintage κιθάρες  (ολόκληρο σπίτι στο Βερολίνο πήρα εξαιτίας τους :) ) ειδικά αν πιάσεις τα peaks και τα valleys όπως σε όλες τις επενδύσεις αλλά από "ήχο και παίξιμο " έχουν inconsistencies και η πιθανότητα να πέσεις σε μάπα είναι μεγάλη....ενω ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ είναι τραγικές σε σχέση με τις σημερινές, ειδικά οι Fender (neck gaps,ότι να'ναι φινιρισμα κτλ, κτλ)

 

Η καλύτερη Fender strat  που έχω παίξει και αγοράσει γενικά είναι σίγουρα η strat plus του 91 που έχω (η οποία τώρα που το σκέφτομαι είναι πλέον 30 ετων κιθάρα...) και μετά μια 66αρα με Grey bottoms η οποία πλήρωσε το σαλόνι και την κρεββατοκαμαρα του σπιτιού στο Βερολίνο  :)

 

Φυσικά και στις  vintage κιθαρες υπάρχει η πιθανότητα να πέσεις σε "κιθαρουκλα " αλλά πρέπει να παίξεις πάρα πολλές για να την βρεις  (Εσυ προφανώς την βρήκες)

 

Οι σημερινές USA Fender  είναι σίγουρα οι καλύτερες κιθαρες που έχω δει να φτιάχνει η εταιρεία σε ολόκληρη την ιστορία της....τεράστια ποικιλία neck profiles, εξαιρετική κατασκευή και προσοχή στη λεπτομέρεια και φανταστικοί μαγνήτες για όλα τα γούστα και βαλάντια. 

 

Έχω....περάσει με...μεγεθυντικό φακό every nook and cranny ,που λένε και στο χωριό μου, πάνω στις δύο ΑΟ που πήρα φέτος και δεν έχω βρει μια ατέλεια. 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου