Προς το περιεχόμενο

Αυτό το Κατιτις στην Κιθαρα να ειναι καλη και πανακριβη.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Αυτο που ειναι σωστο και λογικο. Εαν ειχα δωσει 40.000-50.000 για τις κιθαρες μου, θα ειχαν αλλη βαρυτητα τα λογια μου.

Σε καθε περιπτωση, να σε διαβεβαιωσω οτι δεν το παιζω ειδημων, ωστε να εχω την αναγκη της ευρειας αποδοχης του λογου μου. Ισα ισα, εχω πολλες φορες επισημανει οτι ασχολουμαι πολυ λιγο καιρο με το αθλημα, και οτι εχω πολυ περιορισμενες γνωσεις και εμπειριες. Αρα, αυτος που διαβαζει τα οσα λεω, μπορει να γνωριζει ακριβως το βαρος του λογου μου, της προσωπικης μου αποψης. Δεν ειναι κρυφο οτι εχω μονο φτηνες κιθαρες. Ισα ισα, εχω και αναλυτικη λιστα στο προφιλ μου. Δεν το παιζω καμποσος, που λενε και στο χωριο μου. Εχω ανοιχτα τα χαρτια μου, και δεχομαι την διαφορετικη αποψη.

Διαφωνεις με κατι που ειπα?

Είσαι η πιο τίμια, η πιο ευγενική και η πιο λογική φωνή στο noiz φίλε μου

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Υπερβαλλεις 🙂

Απλα πιστευω στον διαλογο και στα λογικα επιχειρηματα.

 

 

 

Και πολύ καλά κάνεις. 

 

Γενικά υπάρχει μεγάλη υποκειμενικοτητα στο τι αρέσει στον καθένα αλλά και πολύ μυθολογία...στην οποία....υποκύπτουν ακόμα και οι πλέον έμπειροι..

 

Η απόλυτη μυθολογία έχει να κάνει με τι ποσό καλά  "παιζει" μια κιθάρα, δηλαδή με αυτό που λέμε  playability...

 

Δυστυχώς ακόμα και σήμερα υπάρχουν κιθαρίστες που δεν εννοούν να καταλάβουν ότι ΟΛΕΣ οι κιθαρες μπορούν να έχουν το ΤΕΛΕΙΟ playability αν σεταριστουν σωστά και γίνει άψογη δουλειά στα ταστα τους .

 

ΟΛΕΣ (με εξαίρεση αυτές που έχουν σοβαρό κατασκευαστικο πρόβλημα αλλά από τα 90s έχω να δω τέτοια κιθάρα)

 

Από εκεί και πέρα ΚΑΙ αυτό είναι σχετικό για τον καθένα μια και ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ διαφέρουν..... άλλος θελει vintage radius και frets άλλος τα βλέπει και φεύγει τρομοκρατημενος,άλλος θέλει action σαύρα και άλλος αν του δώσεις κιθάρα με action σαύρα δεν μπορεί καν να παίξει....άλλος παίζει με το volume και το tone και άλλος τα έχει όλα στο φουλ μόνιμα...άλλος θελει μηδενικό relief γιατί παίζει απαλά άλλος θέλει το....grand canyon γιατί σκάβει...

 

ΔΕΝ υπάρχει μια κιθάρα που να ικανοποιεί ΟΛΟΥΣ ώστε να είναι η "καλύτερη" 

 

Θυμάμαι πέρυσι είχαν έρθει από το στούντιο μου ο @yameth και ο @Nestoras και έπαιξαν με τις κιθάρες μου....ε την κιθάρα που....λάτρεψε ο Νέστορας την...μίσησε ο Yameth και την κιθάρα που λατρεψε ο  Yameth την μίσησε ο Νέστορας...και οι 2 δε έμειναν ασυγκίνητοι από αυτήν που θεωρώ εγώ την καλύτερη Tele που έχω παίξει ποτέ :)

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το μόνο που έχω να προσθέσω ότι θέλει καποια πείρα για να κατάλαβεις σ ένα μαγαζί με κακοσεταρισμενο όργανο αν είναι καλο. Ίσως μπορείς να δεις μόνο αν σου ταιριάζει το μπράτσο. Εγώ ας πούμε δεν νομίζω ότι έχω αυτή την πείρα να καταλάβω από 1 μέσαωρο τι παίζει. Μου χει τύχει όργανο των 2500 ευρώ να μη μου αρέσει(ήταν ασεταριστη εντελώς) και όργανο των 500 σεταρισμενο να με ξεγελάσει στιγμιαία. Φαντάζομαι ότι υπάρχουν κάποια tips για να ελέγξεις στα γρήγορα κάποιο οργανο

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, geka είπε

Φαντάζομαι ότι υπάρχουν κάποια tips για να ελέγξεις στα γρήγορα κάποιο οργανο

 

Αν το μπράτσο είναι τόξο, οι μαγνήτες φιλανε το pickguard ,οι χορδές έχουν 200 ωρες χρήσης και το action είναι στο Θεό....τι να ελέγξεις.....χαμένος κόπος 

 

Πίστεψε με ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ παράγοντας που κάνει ακόμα και τον πιο έμπειρο παίκτη να ερωτευτεί μια ηλεκτρική κιθάρα είναι το set up...και το neck profile ,έτσι κι αλλιώς όλοι οι καλοί παίκτες την ίδια περίπου ηχαρα βγάζουν με οτιδήποτε και να παίξουν ...αν είναι δε η κιθάρα καρφωμένη και σε ενισχυτή μαματο τότε ο έρωτας γίνεται ασιγαστο πάθος :)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Πίστεψε ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ παράγοντας που κάνει ακόμα και τον πιο έμπειρο παίκτη να ερωτευτεί μια ηλεκτρική κιθάρα είναι το set up...

Συμφωνώ απόλυτα. Και εδω θέλει να πεις στον μαστορα ακριβώς τι θελεις. Ακόμα και αυτό θέλει μια πείρα. Να σ ενοχλεί κάτι δηλαδή και να μπορείς να εξηγήσεις τι φταίει. Εγώ ντρέπομαι που το λέω αλλά μετά από τόσα χρόνια 3χω τέτοιο θέμα. Αν το ξεπεράσεις αυτό τότε πραγματικά ένα όργανο των 500 600 ευρώ για παράδειγμα ακούγεται ακριβότερο. 

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, geka είπε

Ακόμα και αυτό θέλει μια πείρα. Να σ ενοχλεί κάτι δηλαδή και να μπορείς να εξηγήσεις τι φταίει

 

Μωρε ούτε η...πείρα βοηθάει αν...βαριέσαι... και υπάρχουν εκπληκτικοί κιθαρίστες που δεν ξέρουν όχι να σετάρουν την κιθάρα αλλά ούτε χορδές να αλλαξουν  :)

 

Θα σου πω μια ιστορία....είχε έρθει πριν από πολλά χρόνια ο Morris Tepper στην Ελλάδα ,τρομερός κιθαρίστας (Cpt Beefheart,Tom Waits,Frank Black,PJ Harvey  και δε συμμαζεύεται)

 

Πήγα λοιπόν να τον δω (ήμουν 1 από τα..5 άτομα που πήγαν στη συναυλία του :( ) και πιάσαμε την κουβέντα....γίναμε...φίλοι :) και την επόμενη τον κάλεσα για φαΐ σπίτι μου...

 

του είπα να φέρει και την ...κιθάρα του,μια καραμονταρισμενη τελε του 55 που του είχε δώσει ο Beefheart, μια και πέθαινα να την αγγίξω :)

 

Ε λοιπόν όταν την έπιασα στα χέρια μου δεν μπορούσα να πιστέψω το πόσο ΧΆΛΙΑ έπαιζε....δεν πρέπει να είχε σεταριστει ΠΟΤΕ :)...άσε που οι 3 μαγνήτες είχαν ο καθένας διαφορά πάνω από 20% στο volume όταν άλλαζες θέσεις!

 

Του έδωσα μια από τις δικές μου να παίξει....και έκανε σαν παλαβός...."τι τρομερή κιθάρα","παιζει μόνη της!","την θέλω!" και άλλα πολλά. 

 

Του ζήτησα λοιπόν την άδεια να...σεταρω το άγιο δισκοπότηρο που προφανώς δεν....ήξερε ότι σεταρονταν :) και σε 30 λεπτά μετά από ένα ίσιωμα του μπράτσου ,ρύθμιση του action,ρύθμιση του ύψους των μαγνητων και μια αλλαγή χορδών :) ....του την έδωσα να το δοκιμάσει...

 

Ε σε πληροφορώ ότι έπαθε πλάκα...."τι μαγικό έκανες !","η κιθάρα παίζει τόσο εύκολα !","σε ευχαριστώ "και άλλα γραφικά ..

 

Εγώ βέβαια είχα σκάσει στα γέλια..

 

Οπότε όχι...ούτε η πείρα μετράει, τουλάχιστον η παικτικη :)

 

 

 

  • Like 5

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν πάααραααα πολλά χρόνια είχα μόνο μία ηλεκτρική κιθάρα. Ήταν μια οικονομική κιθάρα, με αλλαγή μαγνητών και πολλές δοκιμές ήρθε και έγινε ΟΡΓΑΝΟ με Ο κεφαλαίο. Πάντα όλες οι αλλαγές ανταλλακτικών και τα σετάπ από μάστορα. Ταρζανιές ακόμα δεν έκανα ο ίδιος. Ήμουν νέος, ήμουν ντροπαλός, ήμουν και παραμένω θορυβώδης χορδοκρούστης όχι κιθαριστής. Δεν τολμούσα να παίξω με κιθάρες φίλων και στα μαγαζιά πιο πολύ ακουμπούσα παρά δοκίμαζα.

Νόμιζα πως όλες οι ηλεκτρικές κιθάρες ακούγονταν και έπαιζαν όπως η δική μου ή καλύτερα. Αφού ήταν οικονομική θα ήταν και χαμηλών αποτελεσμάτων θεωρούσα. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ αποδείχθηκε. Με τον καιρό κοινωνικοποιήθηκα μπήκα και σε στούντια , έκανα και εμφανίσεις. Με μιαα κιθάρα αυτή ακόμα. Όσοι δοκίμαζαν τότε το όργανο έλεγαν τα καλύτερα. Ένιωθα όμορφα.

Πήρα δεύτερη σε εξευτελιστική τιμή, ανταλλαγή κάρτας γραφικών με κιθάρα. Ρε το όργανο να μην τσουλάει. Σετάπ και πάλι σετάπ. Αλλά , αλλά.

Πέρασαν πολλά χρόνια από τότε και βρέθηκε στην πορεία μου μια Charvel San Dimas αμερικάνα. Αλληλλλλούϊα   .  Ότι έγραψα πιο πάνω σβήστε  το. Δεν παίζω εγώ, μόνο του παίζει.  Οργανάρα. Φυσικά πάντα κατόπιν ρυθμίσεων από μάστορα.

Κάποια στιγμή έπαιξα και με πραγματικά πολύ καλά όργανα . Κατάλαβα διαφορές. Στην αφή, στο ζύγισμα ,ακόμα και στην οσμή.  Το ηχητικό είναι υποκειμενικό, η εργονομία είναι υποκειμενική (βλέπε μήκος χεριών, ύψος και μονομπυροκοιλιακός μύς ή δύναμη στα δάκτυλα) το κατασκευαστικό λάθος  είναι αντικειμενικό όπως και η κακή συντήρηση.

Συμπέρασμα μου, μετά από ρυθμίσεις της προκοπής ακόμη και τα όργανα που πλέον συναρμολογώ μόνος είναι καλά όργανα. Αν τα ρυθμίσει και μάστορας ίσως γίνουν υπέροχα. Για εμένα, για άλλους θα παραμείνουν σωστά ρυθμισμένα τίμια όργανα.

Όσο για την πρώτη μου ηλεκτρική συνεχίζει να είναι ένα αξιόλογο όργανο, όχι η καλύτερη μου κιθάρα. Ήμουν τυχερός, τότε που ήμουν άσχετος, βρέθηκε ένας άνθρωπος και μου ρύθμισε - βελτίωσε ένα όργανο που αυξήθηκε η προστιθέμενη του αξία και χαιρόμουν να παίζω μουσική χωρίς κάτεργα.

 

Στο ρεζουμέ, πλέον μπορώ να πω αν υπάρχει το κατιτίς ή μάπα το καρπούζι. Τότε δεν ήξερα . Τότε ίσως και να μην μπορούσα να αντιληφθώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Δημητρης Ανθιδης είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Μπορώ να πω ότι έχω καληφθει πλήρως. Να πούμε λίγο και τις ακουστικές?

 

Εκεί αλλάζει το πράμα....ότι και να λέμε αν βάλεις μια απανατολιτικη ακουστική, με εξαίρεση τις ακριβές YAMAHA,δίπλα σε μια Collings (η οποιοδήποτε high end μοντέλο απο Gibson,Martin,Lakewood etc) δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση να ΜΗΝ ακούσεις την διαφορά....

Ότι πληρώνεις παίρνεις στον ακουστικο ΗΧΟ ,στο playability ισχύουν φυσικά τα ίδια με τις ηλεκτρικές αλλά τι να το κάνεις το playability αν η κιθάρα ακούγεται σαν κουβάς με χορδές?

Ευτυχώς δεν παίζω καθόλου ακουστική οπότε είμαι τυχερός  :)

 

Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι στην εποχή μας δεν υπάρχουν εξαιρετικές ακουστικές...με αδιανόητο για την τιμή τους ήχο στα 500-1500 ευρώ αλλά σε side by side σύγκριση με high end ακουστική η διαφορά είναι σημαντική. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου