Προς το περιεχόμενο

Επιλογή digital delay σημερα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

με το midi και την αντίστοιχη εφαρμογή του μπορείς να ρυθμίσεις οποιοδήποτε πετάλι/φετα μέσω υπολογιστή και με περισσότερες δυνατότητες.

Τα dual delay δίνουν πολλές δυνατότητες. Στο ένα έχεις πχ reverb στο άλλο delay, slap back echo, reverse κλπ.

Και μπορείς (τουλάχιστον στο lexicon) να έχεις στο ένα κανάλι το rev και στο άλλο το delay ή μπορείς στο ένα να έχεις delay και να στέλνεις την έξοδο στο άλλο σε reverb κλπ και φυσικά όταν αλλάζεις τις ρυθμίσεις αλλάζει εντελώς το εφέ.

Εγω θα έλεγα να το δεις. Η lexicon από τη δεκαετία του 80 είναι κορυφή. Πχ Pat Metheny....τι να λέμε τώρα...

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, geka είπε

Ακόμα δεν χρησιμοποιώ midi γτ είμαι αμπαλος και στην εποχή των παγετώνων, αλλά δε βλέπω Ν Τ αποφεύγω. 

Βλέπω ότι το Eventide εστιάζει πιο πολύ στο Dual delay. Ενδιαφέρον αλλά δεν έχω πείρα από τέτοια. Έχω και άλλο delay όμως στην αλυσίδα αναλογικό. 

Τι είναι static noises?? 

Static Noises: Χρατσα χρουτσα σα να μην κάνει κάτι καλή επαφή. H Εventide έχει τον ήχο της, αυτό είναι το βασικό. Από τους Zeppelin στα τέλη του '70, μέχρι τους Cocteau Twins και τη Shoegaze, τα βάθη και τα delays της είναι αναγνωρίσιμα. Αυτό βέβαια δε σημαίνει κιόλας ότι αρέσει αυτός ο ηχος σε όλους. 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, geka είπε

2 ερωτησεις που προέκυψαν τώρα. 

Το Eventide έχει tone control? 

Και μια εντελώς χαζή. Γιατί σε κανένα δε βλέπω on off? 

Και το Strymon και το Eventide έχουν tone (filter) κι έχουν και on off. Υπάρχουν άπειρα βίντεο στο YouTube :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Και το Strymon και το Eventide έχουν tone (filter) κι έχουν και on off. Υπάρχουν άπειρα βίντεο στο YouTube :) 

Ναι σόρυ. Μου διεφυγε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geka είπε

Τελικά το δίλημμα μετά τις απαντήσεις γίνεται πιο δύσκολο και επειδή θα σκάσω κάποια λεφτά θέλει σκεψη. Ωραίο το dig dual από τα βίντεο αλλά presets???? Επίσης επειδή αναφέρθηκε από τον kpeyos κοιτάω και το customer support γτ εχω ταλαιπωρηθεί στο παρελθον. Ποιο από τα παρακάτω που αναφέρατε είναι πιο εύκολο στη χρήση χωρίς φακέλους και υποφακελους. Είχα παλιά τη Roland gr 55 και όσες δυνατότητες κι αν έχει μπορεί να φανεί σπαστικό και να σε απωθησει από τη σύνθεση με τόσο ψάξιμο. 

Timeline

DD 500 

Eventide

Chase bliss tonal recall red knob

 

Επίσης να ρωτήσω το εξής. Επειδή δεν είμαι Αθήνα υπάρχει κίνδυνος να πάρω στα τύφλα digital μεταχειρισμένο? Στα αναλογικά λίγο πολύ ολα φτιάχνονται. Εδώ? 

 

Τέλος δεν αναφέρθηκε αλλά βλέπω να παίζει στην ίδια κατηγορία και το empress echosystem. 

 

 

Η μάνα του Bossατου

Δεν έκλαψε ποτεΣ

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

Η μάνα του Bossατου

Δεν έκλαψε ποτεΣ

Είναι δελεαστική η τιμή του dd 500. Μου μοιάζει πολύ με το timeline. Μόνο κριτήριο το yt δυστηχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geka είπε

Είναι δελεαστική η τιμή του dd 500. Μου μοιάζει πολύ με το timeline. Μόνο κριτήριο το yt δυστηχως

 

Γλιεπεις Boss?

Είναι καλό. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου