Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Fender Custom Deluxe Reverb 68 (Silverface)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί,

 

Χρειάζομαι για ακόμα μια φορά τα πολύτιμα φώτα σας. Σχεδόν από τότε που ξεκίνησα κιθάρα, έπαιζα με modeling (Line6 SpiderValve, DT, pod..). Κάτι όμως μου έλλειπε και αποφάσισα να το γυρίσω σε αναλογικό. Προς το παρόν παίζω με ένα Vox MV50 clean που έχει γίνει μέρος του pedalboard και είμαι πολύ χαρούμενος. Θα ήθελα όμως μια λύση σε combo.

 

Έχω την ευκαιρία να αγοράσω έναν Fender custom Deluxe Reverb '68 ( "Silverface" μοντέλο, όχι το '65 "Blackface"  ) σε άριστη κατάσταση στα 750Ε (με footswitch και κάλυμα). Μένω εξωτερικό οπότε η αγγελία δεν ειμαι μέσω noiz κτλ. Δυστυχώς δεν έχω άνεση εκτενούς δοκιμής. Μπορώ να πάω να δω οτι είναι σε οκ κατάσταση, παιζει καλά κτλ, αλλά δεν μπορώ να πάω 2-3-4 φορές και να δοκιμάζω αν μου κάνει ο ήχος κτλ με συγεκριμένα πετάλια κτλ γιατι περιμένουν και άλλοι στην ουρά για αγορά αν δεν το θέλω εγώ. Λογικό κιόλλας γιατί δεν μπορώ να πρήζω τον πωλητή.

Έχει κανείς εμπειρία από αυτόν τον ενισχυτή; Αξίζει;

 

Από ήχο ότι έχω δει σε YouTube ακούγεται πολύ καλό σε κάθαρά και light breakup. Παίζω κυρίως rock, blues rock και metal, οπότε αναγκαστικά πάω για πετάλια μπροστά. Στην θεωρία δέχεται πετάλια άριστα, αλλά το έχει δοκιμάσει κανείς; 

Από πετάλια χρησιμοποιώ κυρίως TubeScreamer mini, TC Dark Matter και Friedman BE-OD για γκάζια. Θα με καλύψει ο ενισχυτής αν θελήσω να παίξω metal (κλασικό 90ς στυλ) με αυτά λέτε, ή είναι μόνο για πιο blues pop country προσανατολισμό;

 

Επίσης με προβληματίζει το PCB, αν και λέει ότι οι λάμπες είναι σε δικές τους handwired βάσεις και εκτός του PCB. Θα είναι πρόβλημα αυτό πιστεύετε; 

 

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη. 🙂

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ThisIsSparta είπε

Έχω την ευκαιρία να αγοράσω έναν Fender custom Deluxe Reverb '68 ( "Silverface" μοντέλο, όχι το '65 "Blackface"  ) σε άριστη κατάσταση στα 750Ε (με footswitch και κάλυμα)

 

 

Παρτον ΧΘΕΣ. Η τιμη ειναι ακριβως αυτη που θα επρεπε να εχει ο ενισχυτης ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ και αρα 100% fair

 

33 λεπτά πριν, ThisIsSparta είπε

Επίσης με προβληματίζει το PCB, αν και λέει ότι οι λάμπες είναι σε δικές τους handwired βάσεις και εκτός του PCB. Θα είναι πρόβλημα αυτό πιστεύετε; 

 

Απο τη στιγμη που η λυχνιες ειναι στο σασσι το μεγαλο προβλημα εχει λυθει.

 

Ο ενισχυτης ποτε δεν θα εχει την αντοχη και τον ηχο   response ενος 100% handwired amp ή ενος quality pcb (Mesa,Rivera,VHT/Fryette,Bogner etc.) που εχουν παχια PCB  και εχουν και τα controls στο σασσι ,αλλα μια χαρα θα ειναι....μη ξεχνας οτι τα Fender RI ειναι εδω και 20 χρονια ο standard backline εξοπλισμος σε οποιαδηποτε συναυλια στον πλανητη γη και μια χαρα αντεχουν. 

 

και με 750 ευρω 100% handwired ενισχυτη ΔΕΝ αγοραζεις σημερα.

33 λεπτά πριν, ThisIsSparta είπε

Θα με καλύψει ο ενισχυτής αν θελήσω να παίξω metal (κλασικό 90ς στυλ) 

 

κανενας open back combo με ενα 12αρι δεν κανει για,σοβαρο, metal...αλλα για να παιζεις σπιτι μια χαρα θα ειναι.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@Superfunk

Ευχαριστώ πολύ, αυτό ήθελα να ακούσω. Θα πάω να τον δω από κοντά και αν είναι όντως στην κατάσταση που λέει ο πωλητής τον τσιμπάω.

Είναι κάτι που θα πρότεινες να προσέξω ειδικά;

 

Για το μέταλ συμφωνώ, δεν περιμένω ένας 1x12 combo προσανατολισμένος για καθαρά/mild breakup να ακουστεί όπως ένας rectifier σε μια 4x12 καμπίνα, αλλά να ειναι κάτι αξιοπρεπές χωρίς να "ξυρίζει" σε πρίμα χωρίς καθόλου μπάσο (μέ πεταλάκι φυσικά). Αν είναι θέμα ηχείου (μεγάφωνου; πως τα λέτε αυτά τα περίεργα) τότε σε κανα live θα μπορώ λογικά να τον συνδέσω σε μια 2x12 ή 4x12 και να πάρω το response από εκεί ελπίζω..

 

@fenderiarhs να σου πω την αλήθεια μου, μου φαίνεται πολύ περίεργο το ασημί look. Θα προτιμούσα το κλασικό blackface αλλά ίσως ειναι και θέμα συνήθειας..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ThisIsSparta είπε

Θα προτιμούσα το κλασικό blackface αλλά ίσως ειναι και θέμα συνήθειας.

 

Το silverface, και ειδικά το drip edge της περιόδου  68-69, είναι πιο....κλασσικό μια και κυκλοφόρησε για πολύ περισσότερα χρόνια (1968-1979) από το blackface (1965-1967)

 

11 λεπτά πριν, ThisIsSparta είπε

Είναι κάτι που θα πρότεινες να προσέξω ειδικά;

 

Όχι δεν νομίζω. 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για το punch και τα μπάσα το 90% θα στο δώσει η καμπίνα. Κάποια στιγμή πουλιόταν εδώ μια mesa 2x12. Αν υπήρχε ακόμη θα σου λεγα να ξεκινούσες από αυτήν για το είδος που θες ή την αντίστοιχη VHT, ή αλλιώς σε 1x12 την Mesa Thiele ή την VHT Cube. Τα μεγάφωνα θα σου κουρδισουν περισσότερο την απόκριση στα μεσαία και τα πρίμα. Αν ήμουν στη θέση σου, θα προτιμούσα μια τέτοια καμπίνα κι έναν Peavey των 400 ευρώ παρά έναν πολύ ακριβό ενισχυτή με μια καμπίνα που δεν κάνει. Γενικά οι περισσότεροι υποτιμούν την αξία της καμπίνας σε σχέση με τον ενισχυτή. Όσο για τα handwired κλπ, ωραία είναι να τα έχεις αλλά μην ξεχνάς ότι ο πλέον κλασσικός ενισχυτής στο modern rock & metal τα τελευταία 20 χρόνια είναι ο Peavey 5150 (6505). Ούτε handwired, ούτε τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις! Τελικά πήγα και είδα/άκουσα τον ενισχυτή, μου άρεσε πολύ, και τώρα είμαστε +1 στην οικογένεια 😁

 

Πολύ πρώτες εντυπώσεις:

  • 22 Watt του είναι δυνατά. Πολύ δυνατά. Δεν θα έχω ποτέ θέμα να ακουστώ σε πρόβα ή μικρό live, και με αρκετό headroom. Για να πάρεις overdrive από τον ενισχυτή απευθείας σε εντάσεις δωματίου/μελέτης θές οπωσδήποτε attenuator.
  • Το vibrato και το reverb απλά ειναι απίστευτα, και μεγάλη ευκολία που ειναι shared στα κανάλια. 
  • Το footswitch φαίνεται ψιλο-ψεύτικο, ελπίζω να κρατήσει.
  • Τα καθαρά μεταξύ των δύο καναλιών είναι διαφορετικά, αλλά θέλουν αρκετό ψάξιμο για να βρω τι ακριβώς μου αρέσει και πως να χρησιμοποιώ το καθένα. Πολύ touch sensitive και responsive σε δυναμικές,ακόμα και με πετάλια μπροστα. 
  • Με διπλούς σαν να μπουκώνει λίγο (δεν έχω παίξει και πολύ με ρυθμίσεις ακόμα βέβαια), αλλά με μονούς/split καταλαβαίνεις διαφορά. Νιώθω πολύ σκάσιμο και πρίμα στην ατάκα, ίσως ένας compressor να βοηθήσει. 
  • Από κοντά το ασημί είναι πολύ πιο ωραίο από ότι σε φωτό. @Superfunk και @fenderiarhsέχετε δίκιο για τα looks. Όσο τον βλέπω, τόσο πιο πολύ μου αρέσει. 
  • Δοκίμασα TS mini, Dark matter και Friedman BE-OD μπροστά, όλα ακούγονται πολύ καλά και πολύ διαφορετικά μεταξύ τους, βγαίνει ο χαρακτήρας του κάθε πεταλιού. 

 

@kpeyos ευχαριστώ για τις προτάσεις, αλλά δεν μένω Ελλάδα οπότε δύσκολο για τις αγγελίες, και κυρίως παίζω blues/rock με μερικά μέταλ κομμάτια οπότε δεν προσανατολίζομαι σε καθαρά high gain ενισχυτή (προς το παρόν πάντα). Αν στο μέλλον χρειαστώ κάτι καθαρά για μέταλ έχεις δίκιο, θα κοιτάξω κάτι τέτοιο.
Το hardwired με ανησυχούσε για αξιοπιστία και εύκολη επισκευή αν χρειαστεί έναντι του PCB, σε ήχο δεν μπορώ να καταλάβω διαφορά (πιθανά να έχει, εγώ δεν μπορώ να τις ακούσω).

 

 

 

  • Like 3

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThisIsSparta είπε

Για να πάρεις overdrive από τον ενισχυτή απευθείας σε εντάσεις δωματίου/

 

O ενισχυτής δεν είναι σχεδιασμένος για αυτή τη χρήση, μην τον ταλαιπωρείς τζάμπα έχε τον ΚΑΘΑΡΟ στο σημείο που κομπρεσαρει φυσικά, γύρω στο 2,5 με 3,5 ,ανάλογα με το ποσό hot biased είναι)

 

1 ώρα πριν, ThisIsSparta είπε

καθαρά μεταξύ των δύο καναλιών είναι διαφορετικά, αλλά θέλουν αρκετό ψάξιμο για να βρω τι ακριβώς

 

Για βαρυτερα  γκάζια με πετάλια το πρώτο κανάλι που είναι tweed based είναι καλύτερο, άλλωστε και ο Marshall αυτό αντέγραψε. 

1 ώρα πριν, ThisIsSparta είπε

Με διπλούς σαν να μπουκώνει λίγο

 

Δεν υπάρχει ενισχυτής κάτω από 40 βαττ που να μη μπουκώνει με διπλούς και να ακούγεται καλά στα καθαρά. 

 

Αν θες να έχεις λίγο παραπάνω headroom δοκίμασε στην "V2" του δεύτερου καναλιού που έτσι κι αλλιώς είναι πιο scooped μια 12ΑΥ7 ή μια 5751

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου