Προς το περιεχόμενο

Μην αλλάξετε μαγνήτες, αλλάξτε πετάλι... (keyztone ExChanger)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

όρισμένα πράγματα, όπως θέση μαγνήτη, κλίση, διάταξη Pole pieces κλπ δεν είναι eq

 

Οπως το αντιλαμβανομαι, ειναι eq ολα αυτα που αναφερεις. Ισως με 10 band eq pedal δεν τα "φερνεις" ακριβως, αλλα παραμενει στο eq η διαφορα στον ηχο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

όρισμένα πράγματα, όπως θέση μαγνήτη, κλίση, διάταξη Pole pieces κλπ δεν είναι eq

 

Tη δουλειά που θέλει μια χαρά θα την κάνει με το eq.

Ένα γερo dip στα μεσαία και μέσα στη μπάντα σαν μόνοι θα ακούγονται οι μαγνήτες. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

 

Οπως το αντιλαμβανομαι, ειναι eq ολα αυτα που αναφερεις. Ισως με 10 band eq pedal δεν τα "φερνεις" ακριβως, αλλα παραμενει στο eq η διαφορα στον ηχο.

ναι ρε παιδια "είναι eq" αλλά δεν είναι eq που έρχεται με δυο μπάντες. 

Πως φέρνεις με eq τον λοξο μαγνήτη μιας στρατ ή τελε, όταν παίρνει διαφορετικές αρμονικές για κάθε χορδή σε διαφορετική θέση....

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

Tη δουλειά που θέλει μια χαρά θα την κάνει με το eq.

 

 

δεν ξέρω ποια είναι η δουλειά που θέλει.

Εδω τόσος κόσμος δεν καταφέρνει να κάνει τη δουλειά με τις line6 και θα τις φέρει ένα eq?

Εντάξει είπαμε: μια ιδέα προσομοίωσης ναι.

Αν ήταν έτσι όλες οι κιθάρες θα είχαν ένα μαγνήτη και θα κάναμε προσομοιώσεις.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι υπάρχουν και software plugins που το κάνουν υποτίθεται αυτό, αλλά ας μην κοροιδευόμαστε, δεν είναι το ίδιο πράγμα. Στην καλύτερη καταλήγεις με μια generic προσομείωση που καλύτερα θα ήταν να μην χρησιμοποιούσες καθόλου και να κράταγες των χαρακτήρα της κιθάρας που έχεις με τις όποιες τυχών αδυναμίες (για τα γούστα μου τουλάχιστον).

Έτσι κι αλλιώς με τόσα πετάλια και επιλογές ενισχυτών, κάποιος θα έλεγε ότι πλέον οι μαγνήτες μπορούν να έχουν πολύ λιγότερο ρόλο στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα, αλλά γεγονός παραμένει ότι είναι τεράστια η  διαφορά στο feel μετάξυ των διαφορετικών υλοποιήσεων. 

Γι αυτό και συνεχίζουν άλλωστε να πουλάνε οι EMG81 και κάτι άλλα κεραμικά τέρατα της DiMarzio και της Duncan. Μπορεί να μη χρειάζεται πλέον να "σπρώξει" κάποιος τον ενισχυτή με τους μαγνήτες όπως έκανε το 1982, αλλά αυτοί οι μαγνήτες έχουν το δικό τους παίξιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

ας μην ακουστεί 100% σαν Fender - που είναι ανέφικτο- μου αρκεί να βγάζει ήχο single coil)

 

Δοκίμασε με το eq όπως σου είπα. 

Δεν θα γίνει και telecaster αλλά για καθαρό ήχο για γενική rock ,hard rock χρήση μια χαρά θα είσαι, βάζεις και λίγο chorus και delay  και είσαι πασας

Στο YT  θα βρεις πολλά παραδείγματα 

Δες πχ εδώ γύρω στο 04.00

 

 

Δες και το ΤΕΡΑΣ από το 02.00 και μετά πως το χρησιμοποιεί για να καθαρίζει τους διπλούς 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Superfunk είπε

Δοκίμασε με το eq όπως σου είπα.

 

Μάλλον κατέληξα στην πρόταση σου Superfunk, νομίζω ότι το πετάλι του thread

παρα-είναι ακριβό και μη-προσβάσιμο για δοκιμή.

 

Η πλάκα είναι ότι το περίμενα ότι θα υπήρχε πρόταση EQ πεταλιού, αλλά

βλέποντας τα clips νομίζω ότι θα μπορούσε να μου κάνει την δουλειά που θέλω...

 

Εξάλλου και το πετάλι του τίτλου ίσως κάτι τέτοιο κάνει, μάλλον πρόκειται για

κάποιου είδους ''ενσωματωμένου EQ'' που όμως αντί να είναι παραμετροποιήσιμο, είναι

''ρυθμισμένο'' για τον κάθε τύπο μαγνήτη που προσομοιώνει....(βέβαια μπορεί να λέω

και κοτσάνα, αλλά μάλλον κάτι τέτοιο δεν θα είναι όντας αναλογικό πετάλι?)

 

19 ώρες πριν, kpeyos είπε

Στην καλύτερη καταλήγεις με μια generic προσομείωση που καλύτερα θα ήταν να μην χρησιμοποιούσες καθόλου και να κράταγες των χαρακτήρα της κιθάρας που έχεις με τις όποιες τυχών αδυναμίες (για τα γούστα μου τουλάχιστον).

 

ισχύει 100%.... αλλά τώρα μιλάμε για πολύ συγκεκριμένα σημεία,

μιλάω πχ για τρίωρο σετλιστ να το χρησιμοποιώ μόνο στο intro του Sweet Home Alabama πχ.

ή για κάνα Sultans of Swing ή κανα Mary had a little...

 

Δηλαδή χρήση το πολύ 5% σε ένα live.

 

Εννοείται ότι ο κύριος λόγος που θα επιλέξω μια συγκεκριμένη κιθάρα για να παίξω κάπου

θα είναι ο χαρακτήρας της... 🙂

 

Αλλά ρε παιδιά ΠΟΣΟ 💩 ακούγεται ένα intro του Alabama με Classic '57 ή με 498-T... 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Μάλλον κατέληξα στην πρόταση σου Superfunk, νομίζω ότι το πετάλι του thread

παρα-είναι ακριβό και μη-προσβάσιμο για δοκιμή.

 

Χαίρομαι αν βοήθησα. 

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lord_Goumis είπε

 

Αλλά ρε παιδιά ΠΟΣΟ 💩 ακούγεται ένα intro του Alabama με Classic '57 ή με 498-T... 😁

δεν ξέρω, αλλά αν ήταν έτσι κανείς δεν θα αγόραζε πχ tv jones ή lollar ή sd ή filtertrons

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lord_Goumis είπε

Δηλαδή χρήση το πολύ 5% σε ένα live.

 

Αυτό κατάλαβα ότι θες για αυτό και δεν σε έβαλα σε έξοδα  :) 

Πάντως τσέκαρε και τους μαγνήτες σου, αν έχουν 4 conductor καλώδια μπορούν να γίνουν split πολύ εύκολα. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
18 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

Εξάλλου και το πετάλι του τίτλου ίσως κάτι τέτοιο κάνει, μάλλον πρόκειται για

κάποιου είδους ''ενσωματωμένου EQ'' που όμως αντί να είναι παραμετροποιήσιμο, είναι

''ρυθμισμένο'' για τον κάθε τύπο μαγνήτη που προσομοιώνει....(βέβαια μπορεί να λέω

και κοτσάνα, αλλά μάλλον κάτι τέτοιο δεν θα είναι όντας αναλογικό πετάλι?)

 

Αν θες κάτι τέτοιο βέβαια υπάρχει και το active tone control EMG RPC, που κάνει κάτι αντοίστοιχο, απλά αντικαθιστάς ένα tone control της Les Paul σου. Βέβαια έχει το κακό ότι μπλέκεις με μπαταρίες και χάνεις το συμβατικό tone control για πιο jazzy παιξίματα.

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου