Προς το περιεχόμενο

Ιλιάδα


atreu73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/3/2022 στις 4:36 ΜΜ, Yannis Methenitis είπε

Φοβερό πόνημα! 

Βοήθησε με σε παρακαλώ να καταλάβω, είτε μου διαφεύγει κάτι, είτε δεν μας λες αρκετά.

Είναι free form αυτοσχεδιασμός μελωδικά και αν ναι, τι και πως παίζει η ορχήστρα από πίσω και από ποιούς;

 

Όχι. Στο μεγαλύτερο μέρος του είναι ξεχωριστά τραγούδια. Σε ελάχιστες περιπτώσεις αφήνω αυτοσχεδιαστικές μελωδικές γραμμές γιατί ο συνδυασμός τραγουδιού, κρατώντας κάποιο ρυθμό και μια μουσική φράση με αρχή μέση και τέλος σπάνια πατουν καλά στον λόγο που έχει τις δικές του νοηματικές ενότητες. Θα έχει κανα 3-4 κομματάκια της στιγμής μέσα. Τα υπόλοιπα είναι συνθέσεις από μια θαυμάσια ορχήστρα του φημισμένου east-west για αυτό ακούγεται τόσο φυσική. Δεν παίζει κανένας άλλος.  

Αυτό που παίζει πατάει σε βασικές γραμμές στο κομμάτι μα με κάποια αντίστιξη εδώ και κει για να δώσει και μια ιδέα σε ό,τι ακολουθεί. Το πρόβλημα είναι ότι όταν μιλούν οι χαρακτήρες δεν τελειώνουν πάντα με την μουσική φράση κι εκεί πρέπει να συμβιβαστώ και να προχωρήσω κλείνοντας την μελωδία με υλικό άσχετο πολλές φορές με ό,τι προηγήθηκε. 

Στα μέρη του χορού κρατώ όσο γίνεται αυτό που νομίζω έχω προαναφέρει σαν ρυθμό. 

Το δακτυλικό εξάμετρο βέβαια έχει πολλές παραλλαγές όπως και μια παύση στη μέση (στο 3) και μια ακόμα στο τέλος). 

dactylic-hexameter3-l.jpg

Επεξεργασμένο από atreu73
  • Like 1

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου