Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση κιθάρας με εφέ χωρίς καθυστέρηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά την γνώμη μου, το θέμα είναι ότι για μην έχεις latency, αναγκαστικά παντρεύεσαι τα εσωτερικά πλαγκίνια της UAD.

Το αν είναι καλά ή όχι, δεν έχει τόσο σημασία (καλά θα είναι), όσο το αν σου κάνουν εσένα, και αυτό μόνο με hands on μπορείς να το διαπιστώσεις.

  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και μια και το ανέφερα δοκιμάστε το s-gear για ένα μήνα πλήρες.

Και η τιμή του είναι πολύ χαμηλή.

 

Κάτι guitar rig, amplitube, bias fx τα τρώει για πρωϊνό.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, yameth είπε

Άλλο λέω. Τι ενισχυτή έπαιξε οταν άκουσες και έκρινες;

Διότι αν δεν έχουν διαφορά ο ένας απο τον άλλον, τοτε τι νόημα έχει.

 

 

Ολοι οι "ενισχυτες" ειναι εξαιρετικοι (ειδικα ο Plexi ,ο Diesel & o Fuchs αλλα και ο 55αρης Deluxe) και μια και εχω δουλεψει και με τους πραγματικους (πλην του Fuchs) συμπεριφερονται πολυ πιστα και ΔΕΝ ακουγονται ολοι ιδιοι.

 

Αλλα στα βρωμικα μονο, στα καθαρα αυτον τον γεματο λαμπατο vintage twangy ηχο που προσωπικα ψαχνω δεν τον πετυχαινουν ουτε στο 80% ,run of the mill καθαρα για fusion,jazz,funk & metal μια χαρα εχουν φυσικα.

 

Για παραδειγμα ο Plexi (της UAD) εχει εξαιρετικο "full on " βρωμικο ηχο αλλα τα κρυσταλλινα 3D ΚΑΘΑΡΑ που εχει το real thing στο 2-3 δεν τα εχει,ακουγεται πλαστικος.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και latency εγώ δεν καταλαβαίνω.

7 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Κατά την γνώμη μου, το θέμα είναι ότι για μην έχεις latency, αναγκαστικά παντρεύεσαι τα εσωτερικά πλαγκίνια της UAD.

Το αν είναι καλά ή όχι, δεν έχει τόσο σημασία (καλά θα είναι), όσο το αν σου κάνουν εσένα, και αυτό μόνο με hands on μπορείς να το διαπιστώσεις.

 

για μένα πριν 1.5 χρόνο αυτό ακριβώς ήταν το πρόβλημα. Διότι σε τιμή ήταν κοντά στο budget μου τότε.

Συν το γεγονός ότι τα plugins ήταν ακριβά και κατα κάποιο τρόπο σε βάζουν στο λούκι να πάρεις αυτά, όταν ήδη έξω ο κόσμος μπορεί να εξελιχτεί με αντίστοιχες λύσεις σε σοφτ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

και latency εγώ δεν καταλαβαίνω.

Κατάλαβες ποια είναι η διαφορά μας τώρα; Είσαι τυχερός.

 

Το θεμα δεν εχει να κανει με ποιο κιθαριστικό πακέτο (εχω δοκιμάσει ΚΑΙ τα s-gear) αλλά με την αίσθηση κατα την ηχογράφηση και ο ήχος που σου δίνει ο πραγματικός ενισχυτής.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

και μια και το ανέφερα δοκιμάστε το s-gear για ένα μήνα πλήρες.

Και η τιμή του είναι πολύ χαμηλή.

 

Κάτι guitar rig, amplitube, bias fx τα τρώει για πρωϊνό.

 

Να πω κάτι άσχετο με το θέμα εδώ, αφού μου δίνεται η ευκαιρία.

Το s-gear έχει δώσει την μεγαλύτερη σημασία και προσοχή στον καθαρό ήχο σε σχέση με όλες αυτές τις σουίτες (που έχουν δώσει μεγαλύτερη σημασία στον βρώμικο ήχο).

Και αυτό φαίνεται από μακριά.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yameth είπε

Κατάλαβες ποια είναι η διαφορά μας τώρα; Είσαι τυχερός.

 

Το θεμα δεν εχει να κανει με ποιο κιθαριστικό πακέτο (εχω δοκιμάσει ΚΑΙ τα s-gear) αλλά με την αίσθηση κατα την ηχογράφηση και ο ήχος που σου δίνει ο πραγματικός ενισχυτής.

παω πασο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, yameth είπε

Το θεμα δεν εχει να κανει με ποιο κιθαριστικό πακέτο (εχω δοκιμάσει ΚΑΙ τα s-gear) αλλά με την αίσθηση κατα την ηχογράφηση και ο ήχος που σου δίνει ο πραγματικός ενισχυτής.

 

 

Εγω στη θεση και με την ενισχυΤΑΡΑ που εχεις θα ειχα ηδη βγει να πΣαχνω για ΦΛΟΚΑΤΗ.

Τις πουλανε και μιση τιμη τωρα το καλοκαιρι ακουΓω 🤣 

  • Like 1
  • Χαχα 4

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Τις πουλανε και μιση τιμη τωρα το καλοκαιρι ακουΓω 🤣 

αν βγεις στο μπαλκόνι τώρα περνάει ο Δημητράκης, "το καλό παιδί"

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 ώρες πριν, yameth είπε

Εγω έχω δουλέψει τους 3 πρώτους τρόπους σε διάφορες εκδοχές και σχεδόν πάντα πέτυχα τελικά ένα αποδεκτό ήχο. Μπορεί και να μην ήταν όμως αυτός που είχε αρχικά ηχογραφηθεί αλλά έγινε μετά απο επεξεργασία in the box.

Για να γράψω στα Windows καρφί στην κάρτα, με κάποια κιθαριστική σουίτα είναι εκτός θέματος, μιας και η όποια καθυστέρηση με ξενερώνει αφάνταστα και δεν βοηθάει στο παίξιμο.

 

Αναρωτιέμαι και με τρώει η τσέπη μου λοιπόν, μιας κι εχω ακούσει πολύ καλούς ήχους του software out of the box στις Apollo.

Καρφί στο instrument input με έναν Fuchs στην οθόνη και έβγαλες ήχο. Μια βόλτα στο Youtube, πείθει.

Η τιμή είναι κάπως αλμυρή στα 1100 για την Apollo Twin αλλά απο προδιαγραφές hardware είναι κορυφή.

 

Εχω αντίστοιχων προδιαγραφών κάρτα της SPL χωρίς το software.

Μήπως όμως εξυπηρετεί καλύτερα την κιθάρα η Apollo;

Τονίζω τα υπογραμμισμένα.

 

Η καθυστέρηση που προκύπτει απο το ταξίδι της πενιάς (έχει ψηλό attack και για αυτό ενοχλεί περισσότερο απ' ότι μια φωνή) που φεύγει απο την κάρτα για τον υπολογιστή, για να επεξεργαστεί με μια σουίτα το σήμα και μετα να το στείλει πάλι πίσω, δεν εξαφανίζεται όσο καλή κι αν είναι μια κάρτα. Γιατι δεν είναι δικό της πρόβλημα!

 

Το πρόβλημα λύνεται μόνο εν τη γενέσει του. Δηλαδή αν η όποια επεξεργασία γίνει στην αρχή του σήματος και πριν φύγει για τον υπολογιστή. Οπως γίνονται τα πράγματα στην φύση δηλαδή.

Και γι αυτό η λογική της UA με onboard επεξεργαστές ξεχωρίζει.

 

Παλαιότερα στα 00'ς είχα μια κάρτα πανω στην ιδια λογική, με onboard επεξεργαστές Shark, την Creamware Luna II που πολύ πιθανό να εξαγόρασε η UA σε ανύποπτο χρόνο.

Την πουλησα στις αγγελίες γιατι έτρεχε μονο δικά της instruments που ήταν όμως κάτι Mini Moog και άλλα σύνθια βαρβατα. Αν τα έτρεχα σε υπολογιστή της εποχής θα καθότανε το σύμπαν. Απέτυχε το σύστημα, δεν είχε ανταπόκριση και έκλεισε η εταιρία. Ηταν μάλλον μπροστά απο την εποχή της.

Luna

 

Η UA όμως το πήρε αλλιώς και έβαλε ηχοληπτικά και κιθαριστικά εργαλεία και μάλλον χτύπησε φλέβα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου