Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση Ολλανδία: μεταφορά κιθάρας, σπίτια και άλλα χρήσιμα


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Λοιπόν φίλοι έρχεται η ώρα! Μεταναστεύω στην Ολλανδία σε 15 μέρες μαζί με τις γάτες μου, κάποια ρούχα, studio monitors, PC και εννοείται τη μόνη κιθάρα που κράτησα.

 

Επειδή στην πτήση για το πήγαινε θα έχω τις γάτες ως "χειραποσκευή", ο μόνος τρόπος να έρθει η κιθάρα είναι να τη στείλω από εδώ.

 

Πέρα από δικές σας εμπειρίες με τέτοιες καταστάσεις, θα ήθελα να μου γράψετε και κάποια πρόταση σχετικά με σκληρές θήκες, τεχνικές αμπαλαρίσματος, κλπ.

 

Μου έγιναν προτάσεις και για πολύ σοβαρές θήκες των 350ε που κάνουν και για μεταφορά πυρηνικών όπλων, αλλά αυτή τη στιγμή έχω ξοδέψει πολλά ($$$$) λεφτά χωρίς καν να είμαι εκεί, οπότε προσπαθώ να κρατήσω το budget όσο πιο χαμηλά γίνεται.

 

Αυτή που έχω ξεχωρίσει ως τώρα είναι αυτή (https://www.thomann.de/gr/skb_route66.htm) .

 

Απόψοις;

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Σωστή ερώτηση.

 

Tokai Telecaster, μοντέλο TTE-50.

 

Ε καλά σιγά μην αγοράσεις θήκη.

Ξεβιδώνεις το μπράτσο και τυλίγοντας το με τα ρούχα σου το βάζεις μέσα στη βαλίτσα μαζί με το σώμα. 

Το έχω κάνει δεκάδες φορές.

Telecaster είναι όχι Gibson που την κοιτάς και σπάει  :)

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το μόνο θέμα με τη λύση που προτείνετε είναι πως η κιθάρα ξεβιδώνει από κάτω γιατί έχει vintage specs και το ψιλοφοβάμαι η αλήθεια είναι.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Το μόνο θέμα με τη λύση που προτείνετε είναι πως η κιθάρα ξεβιδώνει από κάτω γιατί έχει vintage specs και το ψιλοφοβάμαι η αλήθεια είναι.

Μην το φοβασαι, περίμενε να δει την απαντηση σου ο SF και θα σου πει ακριβως τι θα κανεις. 

 

Υγ: Στην αρχή φοβομουν να ξεβιδώσω τις bolt on κιθαρες μου γιατι κάτι τρομαχτικό θα μπορούσα να κάνω λάθος, ε μετά τις 4-5 φορές έγινε συνήθεια. Σημ: Δεν έχω ιδέα για τα vintage specs που γράφεις

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Το μόνο θέμα με τη λύση που προτείνετε είναι πως η κιθάρα ξεβιδώνει από κάτω γιατί έχει vintage specs και το ψιλοφοβάμαι η αλήθεια είναι.

 

 

Ολες οι bolt on κιθαρες απο....κατω ξεβιδωνουν....(εκτος και αν εννοεις οτι ΡΥΘΜΙΖΕΤΑΙ το truss rod απο κατω αλλα τι σχεση εχει αυτο?)

4 βιδες ειναι ολες και ολες ,βγαλτες και μαζι με το neck plate βαλε τις σε ενα σακουλακι για να μη χαθουν.

Μετα ξαναβιδωνεις το μπρατσο.

Κατσαβιδι ΣΙΓΟΥΡΑ ξερεις να χρησιμοποιεις? 🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Ολες οι bolt on κιθαρες απο....κατω ξεβιδωνουν.

4 βιδες ειναι ολες και ολες ,βγαλτες και μαζι με το neck plate βαλε τις σε ενα σακουλακι για να μη χαθουν.

Μετα ξαναβιδωνεις το μπρατσο.

Κατσαβιδι ΣΙΓΟΥΡΑ ξερεις να χρησιμοποιεις? 🤣

 

Εγκεφαλική δυσλειτουργία, δεν έχω πάρει ακόμα την καφεΐνη μου για σήμερα. 🤣 Ήθελα να γράψω ότι το μανίκι ρυθμίζεται από κάτω και αυτό μου έχει δημιουργήσει μια ανασφάλεια γενικά. Ευτυχώς η κιθάρα είναι τανκ και δεν έχει χρειαστεί ποτέ ρύθμιση, αλλιώς παίζει και να είχε γίνει τόξο.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Μετακόμιση Ολλανδία: μεταφορά κιθάρας, σπίτια και άλλα χρήσιμα
  • Yannis Methenitis featured this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου