Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση Ολλανδία: μεταφορά κιθάρας, σπίτια και άλλα χρήσιμα


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, BillTrantos είπε

 

 

Για να μη μακρηγορούμε και να βοηθήσουμε και κάποιον που μπορεί να ψαχτεί στο μέλλον, αν κάποιος θέλει να κάνει 1 χρόνο σπουδών στην Ολλανδία πρέπει να έχει τη δυνατότητα να ξοδέψει τουλάχιστον 20.000 ευρώ και αυτό με συγκατοίκηση ή εύρεση σπιτιού σε κάνα χωριό. 

Πολλές telecaster - οι οποίες τελεκάστερ, ως γνωστόν, είναι οι καλύτερες κιθάρες στον ντουνιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kanimothrios είπε

Αντίστοιχα σημάδια,που δύσκολα τα αντιλαμβάνεται κάποιος που μένει μόνιμα Ελλάδα,

 

Γενικα οποιος μενει μονιμα Ελλαδα δεν αντιλαμβανεται απολυτως τιποτα ,ειδικα αν δεν ταξιδευει πολυ στο εξωτερικο,απο την αλλη δεν ειναι και κακο θα παμε χορευοντας ανεμελα στο καταστρωμα σαν τους επιβατες  του Τιτανικου στην 1η θεση..... αφου θα γινει που θα γινει σιγουρα  γαια πυρι μειχθητω διατι να αγχωνομαστε τζαμπα? το ΔΗΜΟΣΙΟ ναΝκαλα...και οι ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ,μην κΣεχναμε τσι συνταξεις οκ? 😅 

1 ώρα πριν, Kanimothrios είπε

επειδή κατεβαίνω μεθαύριο να με έχει πιάσει μία ανησυχία για το τι θα δω αυτή τη φορά...

 

 

 

τιποτα δεν θα δεις μας εχει πνικΣει η ΚΑΠΝΑ απο τσι φωτιες....τετοιο νεφος εχω να δω απο το 1988 που πηγα επι κομμουνιΖμου στα Τιρανα χειμωνα...

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2021 στις 9:21 ΜΜ, BillTrantos είπε

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές Φούζιε, είμαι λίγο τρομοκρατημένος τώρα που πλησιάζουν οι μέρες για να πω την αλήθεια, αλλά πιστεύω είναι για καλό.

 

Φίλε @BillTrantos , είναι σαν να βλέπω τον εαυτό μου πριν από μερικά χρόνια και καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις. Είμαι σίγουρος ότι είναι για καλό, αλλά αυτό θα το δεις και μόνος σου μετά από κάποιο καιρό. Προσωπικά ζω εδώ και κάποια χρόνια Λουξεμβούργο και δεν κοιτάω πίσω. Κάθε αρχή και δύσκολη, ο φόβος της αλλαγής και του αγνώστου είναι απόλυτα φυσιολογικός. Από την άλλη, είναι κάτι αναστρέψιμο αν δεις ότι δεν σου ταιριάζει. Κάτσε λίγο καιρό εκεί, και αν δεν σου ταιριάζει πάντα θα μπορείς να γυρίσεις Ελλάδα. Μια δουλειά με 12ωρο και 800Ε/μήνα όπως είπες δεν είναι και κάνα κελεπούρι που θα λυπηθείς που έχασες.

 

 

Κάποια tips από προσωπικές εμπειρίες

  • Προσπάθησε να αποδεχτείς την εκεί κουλτούρα. Πας να ζήσεις σε μια νέα χώρα, η οποία δεν είναι και ποτέ δεν θα έχει τον ίδιο τρόπο ζωής με την Ελλάδα. Όσο είσαι στον τρόπο σκέψης "ναι αλλά στην Ελλάδα τα κάναμε έτσι" (ασχέτως για καλύτερα/χειρότερα) θα νιώθεις "έξω". Δεν έχει φραπεδιές και παραλίες, τρώνε βραδινό στις 8 και μετά τις 10 δεν βρίσκεις τίποτα ανοιχτό αν πεινάς, δεν το έχουν να κάθονται με τις ώρες σε καφετέρια με φιλαράκια. Αλλά τι να κάνουμε, αυτό είναι. Έχει άλλα πράγματα. Όσο νωρίτερα το αποδεχτείς αυτό, τόσο πιο εύκολο θα είναι να ζήσεις εκεί.
  • Η αρχή ΕΙΝΑΙ δύσκολη. Θα σου λείψει ο παλιός τρόπος ζωής, θα σου λείψουν οι φίλοι σου, πιθανά να νιώσεις και λίγη μοναξιά, και σίγουρα θα βρεθείς κάποια στιγμή να σκέφτεσαι αν έκανες καλά. Δώστου χρόνο, θα έλεγα τουλάχιστον 12-18 μήνες. Ιδανικά βάλε στον εαυτό σου ένα όριο ότι "θα κάτσω εδώ για 2 χρόνια και μόνο τότε θα σκεφτώ αν θέλω να γυρίσω πίσω" (εκτός αν πραγματικά δεν την παλεύεις - που το αποκλείω).
  • Προσπάθησε να κάνεις παρέες και φίλους όχι μόνο με Έλληνες εκεί. Σίγουρα θα υπάρχει Ελληνική κοινότητα, αλλά θα είναι πολύ καλό να μην απομονωθείς σε αυτούς.
  • Μη φοβηθείς να ζητήσεις βοήθεια για ότι χρειαστείς. Δεν είναι ντροπή, και θα δεις ότι είναι πολλοί άλλοι σε παρόμοια θέση. 
  • Πίστεψε στον εαυτό σου, το να ζήσεις εκεί είναι κάτι που σίγουρα μπορείς να κάνεις. Αυτό εξαρτάται πολύ από προσωπικές εμπειρίες και ιδιοσυγκρασία, αλλά λόγω του εργασιακού στην Ελλάδα μας έχει περάσει πολύ η νοοτροπία ότι "κάνε την δουλειά σου και χάρη σου κάνουμε που σε έχουμε". Πας σε μια χώρα με καλό εργασιακό περιβάλλον, με σεβασμό στον άνθρωπο και τον εργαζόμενο. Μην φοβάσαι να απαιτήσεις πράγματα (με σεβασμό φυσικά).
  • Η αρχή με τα οικονομικά είναι ζόρικη όπως είδες. Λίγο συντηρητικά στην αρχή για να πατήσεις στα πόδια σου και θα δεις ότι μετά φτιάχνει.

Και μερικά καλά:

  • Είσαι στην χώρα του Pinkpop και δίπλα σε Graspop, Werchter, Hellfest, Wacken, διάλεξε τι σου αρέσει. Γενικά συμβαίνουν πολλά πράγματα και είσαι στο κέντρο της Ευρώπης με εύκολη πρόσβαση σε πολλά μέρη. Εκμεταλλεύσου το όσο μπορείς.
  • Τα μεταφορικά του Thomann για εκεί είναι αστεία 😀

 

Για την κιθάρα, εγώ έφερα αρχικά μια bolt-on στην βαλίτσα ξεβιδωμένη, και τις άλλες δύο με την μεταφορική, την μία σε σκληρή θήκη που ήδη είχα και την άλλη σε μαλακή θήκη τυλιγμένη με πολύ bubble wrap και πολύ ταινία με σήμανση "fragile". Μια χαρά έφτασαν όλες. Η μεταφορική ήρθε με φορτηγό έτσι και αλλιώς οπότε δεν ειχα θέμα με μετακίνηση αεραπλάνου. 

 

 

Καλή αρχή!!

 

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 2
  • Συμφωνώ 1

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό post το παραπάνω - ευχαριστούμε @ThisIsSparta

 

Να προσθέσω ότι θα πρέπει να είσαι προσεκτικός με το ποδήλατο τις ώρες αιχμής και όχι μόνο

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από SibLt
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
31 λεπτά πριν, ThisIsSparta είπε

 

Φίλε @BillTrantos , είναι σαν να βλέπω τον εαυτό μου πριν από μερικά χρόνια και καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις. Είμαι σίγουρος ότι είναι για καλό, αλλά αυτό θα το δεις και μόνος σου μετά από κάποιο καιρό. Προσωπικά ζω εδώ και κάποια χρόνια Λουξεμβούργο και δεν κοιτάω πίσω. Κάθε αρχή και δύσκολη, ο φόβος της αλλαγής και του αγνώστου είναι απόλυτα φυσιολογικός. Από την άλλη, είναι κάτι αναστρέψιμο αν δεις ότι δεν σου ταιριάζει. Κάτσε λίγο καιρό εκεί, και αν δεν σου ταιριάζει πάντα θα μπορείς να γυρίσεις Ελλάδα. Μια δουλειά με 12ωρο και 800Ε/μήνα όπως είπες δεν είναι και κάνα κελεπούρι που θα λυπηθείς που έχασες.

 

 

Κάποια tips από προσωπικές εμπειρίες

  • Προσπάθησε να αποδεχτείς την εκεί κουλτούρα. Πας να ζήσεις σε μια νέα χώρα, η οποία δεν είναι και ποτέ δεν θα έχει τον ίδιο τρόπο ζωής με την Ελλάδα. Όσο είσαι στον τρόπο σκέψης "ναι αλλά στην Ελλάδα τα κάναμε έτσι" (ασχέτως για καλύτερα/χειρότερα) θα νιώθεις "έξω". Δεν έχει φραπεδιές και παραλίες, τρώνε βραδινό στις 8 και μετά τις 10 δεν βρίσκεις τίποτα ανοιχτό αν πεινάς, δεν το έχουν να κάθονται με τις ώρες σε καφετέρια με φιλαράκια. Αλλά τι να κάνουμε, αυτό είναι. Έχει άλλα πράγματα. Όσο νωρίτερα το αποδεχτείς αυτό, τόσο πιο εύκολο θα είναι να ζήσεις εκεί.
  • Η αρχή ΕΙΝΑΙ δύσκολη. Θα σου λείψει ο παλιός τρόπος ζωής, θα σου λείψουν οι φίλοι σου, πιθανά να νιώσεις και λίγη μοναξιά, και σίγουρα θα βρεθείς κάποια στιγμή να σκέφτεσαι αν έκανες καλά. Δώστου χρόνο, θα έλεγα τουλάχιστον 12-18 μήνες. Ιδανικά βάλε στον εαυτό σου ένα όριο ότι "θα κάτσω εδώ για 2 χρόνια και μόνο τότε θα σκεφτώ αν θέλω να γυρίσω πίσω" (εκτός αν πραγματικά δεν την παλεύεις - που το αποκλείω).
  • Προσπάθησε να κάνεις παρέες και φίλους όχι μόνο με Έλληνες εκεί. Σίγουρα θα υπάρχει Ελληνική κοινότητα, αλλά θα είναι πολύ καλό να μην απομονωθείς σε αυτούς.
  • Μη φοβηθείς να ζητήσεις βοήθεια για ότι χρειαστείς. Δεν είναι ντροπή, και θα δεις ότι είναι πολλοί άλλοι σε παρόμοια θέση. 
  • Πίστεψε στον εαυτό σου, το να ζήσεις εκεί είναι κάτι που σίγουρα μπορείς να κάνεις. Αυτό εξαρτάται πολύ από προσωπικές εμπειρίες και ιδιοσυγκρασία, αλλά λόγω του εργασιακού στην Ελλάδα μας έχει περάσει πολύ η νοοτροπία ότι "κάνε την δουλειά σου και χάρη σου κάνουμε που σε έχουμε". Πας σε μια χώρα με καλό εργασιακό περιβάλλον, με σεβασμό στον άνθρωπο και τον εργαζόμενο. Μην φοβάσαι να απαιτήσεις πράγματα (με σεβασμό φυσικά).
  • Η αρχή με τα οικονομικά είναι ζόρικη όπως είδες. Λίγο συντηρητικά στην αρχή για να πατήσεις στα πόδια σου και θα δεις ότι μετά φτιάχνει.

Και μερικά καλά:

  • Είσαι στην χώρα του Pinkpop και δίπλα σε Graspop, Werchter, Hellfest, Wacken, διάλεξε τι σου αρέσει. Γενικά συμβαίνουν πολλά πράγματα και είσαι στο κέντρο της Ευρώπης με εύκολη πρόσβαση σε πολλά μέρη. Εκμεταλλεύσου το όσο μπορείς.
  • Τα μεταφορικά του Thomann για εκεί είναι αστεία 😀

 

Για την κιθάρα, εγώ έφερα αρχικά μια bolt-on στην βαλίτσα ξεβιδωμένη, και τις άλλες δύο με την μεταφορική, την μία σε σκληρή θήκη που ήδη είχα και την άλλη σε μαλακή θήκη τυλιγμένη με πολύ bubble wrap και πολύ ταινία με σήμανση "fragile". Μια χαρά έφτασαν όλες. Η μεταφορική ήρθε με φορτηγό έτσι και αλλιώς οπότε δεν ειχα θέμα με μετακίνηση αεραπλάνου. 

 

 

Καλή αρχή!!

 

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα και τις συμβουλές!

 

Η αλήθεια πως πολλά από τα σημεία που αναφέρεις είναι ήδη θετικά για μένα. Για παράδειγμα έχω βγει "για καφέ" 4-5 φορές στη ζωή μου, όχι μόνο γιατί δεν πίνω καφέ, αλλά γιατί δεν ήταν ποτέ στις προτιμήσεις μου αυτή η κουλτούρα. Χωρίς να είναι κάτι κακό απαραίτητα, απλά δε μου ταίριαζε. Το ίδιο ισχύει γενικά για αρκετές Ελληνικές νοοτροπίες, πάντα ένιωθα ότι δε μου πάνε.

 

Ευτυχώς το Amsterdam λόγω του μεγάλου αριθμού ξένων που έχει αλλά και τουριστών, παραμένει ανοιχτό και ως τις 12-1 για φαγητό/ποτό. Πέρασα εκεί μία βδομάδα και κάθε μέρα λόγω υποχρεώσεων έτρωγα μετά τις 11 χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Σχετικά με τις φιλίες με Έλληνες κλπ είναι κάτι που γενικά ήθελα να αποφύγω ούτως ή άλλως, ακριβώς γιατί θέλω να προσπαθήσω να αφομοιωθώ στην εκεί κοινωνία και να μη νιώθω ξένος. Αφού το κάνω που το κάνω το άλμα, ας βγω όσο μπορώ από το comfort zone μου. Ούτως ή άλλως πάντα υπάρχει η επιλογή της επιστροφής όπως είπες κι εσύ, αλλά θα το κοιτάξω αυτό αφού έχω εξαντλήσει όλα τα περιθώρια έξω. Σίγουρα θα δω και άλλες χώρες αν δε στεριώσω στην Ολλανδία.

 

Οι φίλοι σίγουρα θα μου λείψουν, αν και οι μισοί είναι ήδη στο Λονδίνο, το οποίο είναι πολύ πιο προσβάσιμο. Ελπίζω να μπορέσω μετά από 20 χρόνια σταθερού κλειστού κύκλου να μπορέσω να φτιάξω έναν νέο κι ας μην είναι τόσο στενός ή τόσο ουσιαστικός. Ο ελληνικός τρόπος ζωής δε μου ταίριαξε ποτέ όμως, ένιωθα από μικρός ότι έχω γεννηθεί σε λάθος χώρα. 🤣

 

Από μουσική άλλο τίποτα, ειδικά στα ηλεκτρονικά ακούσματά μου οι επιλογές είναι πραγματικά άπειρες.

 

Σχετικά με την κιθάρα δεν έχω καταλήξει ακόμα, αλλά μου έχω δώσει ως το ΣΚ για να αποφασίσω.

1 ώρα πριν, SibLt είπε

Εξαιρετικό post το παραπάνω - ευχαριστούμε @ThisIsSparta

 

Να προσθέσω ότι θα πρέπει να είσαι προσεκτικός με το ποδήλατο τις ώρες αιχμής και όχι μόνο

 

 

 

 

 

Νοίκιασα ποδηλατάκι όσο ήμουν εκεί για να συνηθίσω λιγάκι και να πάρω μία πρώτη ιδέα, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Τώρα αν πάει κάποιος χωρίς να έχει άνεση στο ποδήλατο, ή στο δρόμο γενικότερα, τότε αλλάζει το πράγμα. Πάντως 5 μέρες εκεί δεν αντιμετώπισα κάτι μη διαχειρίσιμο.

  • Like 4

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά σε κόβω Bill.

Κι εγώ κάπως έτσι αισθάνομαι για την ελληνική νοοτροπία και κουλτούρα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

Πάντως 5 μέρες εκεί δεν αντιμετώπισα κάτι μη διαχειρίσιμο

 

Και έτσι θα συνεχίσεις, είμαι σίγουρος. Είναι μια ιδέα όλο αυτό, και θα σου μείνει ως μια πολύ ωραία ανάμνηση, πολλά χρόνια αργότερα. Ευχαριστήσου το.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BillTrantos είπε

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα και τις συμβουλές!

 

Η αλήθεια πως πολλά από τα σημεία που αναφέρεις είναι ήδη θετικά για μένα. Για παράδειγμα έχω βγει "για καφέ" 4-5 φορές στη ζωή μου, όχι μόνο γιατί δεν πίνω καφέ, αλλά γιατί δεν ήταν ποτέ στις προτιμήσεις μου αυτή η κουλτούρα. Χωρίς να είναι κάτι κακό απαραίτητα, απλά δε μου ταίριαζε. Το ίδιο ισχύει γενικά για αρκετές Ελληνικές νοοτροπίες, πάντα ένιωθα ότι δε μου πάνε.

 

Ευτυχώς το Amsterdam λόγω του μεγάλου αριθμού ξένων που έχει αλλά και τουριστών, παραμένει ανοιχτό και ως τις 12-1 για φαγητό/ποτό. Πέρασα εκεί μία βδομάδα και κάθε μέρα λόγω υποχρεώσεων έτρωγα μετά τις 11 χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Σχετικά με τις φιλίες με Έλληνες κλπ είναι κάτι που γενικά ήθελα να αποφύγω ούτως ή άλλως, ακριβώς γιατί θέλω να προσπαθήσω να αφομοιωθώ στην εκεί κοινωνία και να μη νιώθω ξένος. Αφού το κάνω που το κάνω το άλμα, ας βγω όσο μπορώ από το comfort zone μου. Ούτως ή άλλως πάντα υπάρχει η επιλογή της επιστροφής όπως είπες κι εσύ, αλλά θα το κοιτάξω αυτό αφού έχω εξαντλήσει όλα τα περιθώρια έξω. Σίγουρα θα δω και άλλες χώρες αν δε στεριώσω στην Ολλανδία.

 

Οι φίλοι σίγουρα θα μου λείψουν, αν και οι μισοί είναι ήδη στο Λονδίνο, το οποίο είναι πολύ πιο προσβάσιμο. Ελπίζω να μπορέσω μετά από 20 χρόνια σταθερού κλειστού κύκλου να μπορέσω να φτιάξω έναν νέο κι ας μην είναι τόσο στενός ή τόσο ουσιαστικός. Ο ελληνικός τρόπος ζωής δε μου ταίριαξε ποτέ όμως, ένιωθα από μικρός ότι έχω γεννηθεί σε λάθος χώρα. 🤣

 

Από μουσική άλλο τίποτα, ειδικά στα ηλεκτρονικά ακούσματά μου οι επιλογές είναι πραγματικά άπειρες.

 

Σχετικά με την κιθάρα δεν έχω καταλήξει ακόμα, αλλά μου έχω δώσει ως το ΣΚ για να αποφασίσω.

 

 

Ας πω και εγώ τα δικά μου.

 

Όσο μεγαλώνεις τόσο περισσότερη αξία θα έχουν για εσένα οι ρίζες σου.

 

Το ότι είσαι Έλληνας, δεν είναι ντροπή, πρέπει να είναι το καμάρι σου.

Είμαστε η χώρα του Ξένιου Δία.

Η χώρα του φιλότιμου.

Η χώρα του Αριστοτέλη, του Πλάτωνα και του Ιπποκράτη.  

Η χώρα στην οποία η οικογένεια εξακολουθεί να μετράει.

Η χώρα στην οποία ανεξάρτητα πόσα βγάζουμε τον μήνα, μια μπυρίτσα στο καφενείο της πλατείας to βράδυ τα κάνει όλα όμορφα. Σε κάποιους αρκεί αυτό, σε κάποιους όχι. Δεν έχω καταλήξει ποιος από από τους δύο έχει δίκιο. Μάλλον αμφότεροι.  

Έχουμε τα κουσούρια μας ως φάρα, βέβαια, αλλά ποιος είναι αυτός που δεν έχει.

 

Έχω δει πολλά λαμπρά Ελληνικά μυαλά σε μεγάλες εταιρείες στο εξωτερικό. Όλοι τους σκόπευαν κάποια στιγμή να γυρίσουν στα πάτρια εδάφη. Π.χ ο Χρήστος Μεγάλου, ο νυν Διευθύνων της Πειραιώς - δες το βιογραφικό του 

 

Καλά να περάσεις πρώτα από όλα - με ασφάλεια και υγεία - είμαι σίγουρος ότι τα υπόλοιπα θα τα βρεις - enjoy cycling 

Επεξεργασμένο από SibLt
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ταξίδι παιδιά. Θα είναι τέλεια.Μου λείπει απίστευτα πολύ η Ολλανδία.ειχα περάσει φανταστικά όταν σπούδαζα στο leiden.σας ζηλευω

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderator

Έχουμε φτάσει εδώ και μερικές μέρες. Όλα καλά, προσπαθώ να μάθω να κάνω τα βασικά (ψώνια, μαγειρέματα, πλυσίματα, κλπ). Οι γάτες μετά από τις πρώτες 3-4 μέρες που ήταν μες τη φρίκη, έχουν αρχίσει να εξοικειώνονται με το χώρο. Η κιθάρα είναι στο δρόμο, μέσα σε μία κούτα με παπλώματα και καλύμματα.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές όλων.

  • Like 7

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Μετακόμιση Ολλανδία: μεταφορά κιθάρας, σπίτια και άλλα χρήσιμα
  • Yannis Methenitis featured this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου