Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση Ολλανδία: μεταφορά κιθάρας, σπίτια και άλλα χρήσιμα


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Εμας γατες και ζωα μας τις κοψανε. Οπως και πρόβες τραγουδι.

Πιάνο μονο με ακουστικα.

Αλλα θα δουμε πως θα παει....

 

Η αλήθεια είναι πως για μουσική δεν έγινε καμία κουβέντα, γιατί ούτως ή άλλως μόνο από monitors παίζω και σε εντάσεις τηλεόρασης τις περισσότερες φορές. Εγώ είμαι χομπίστας όμως, οπότε και έτσι δε χαλιέμαι. Τώρα αν η κόρη πρέπει να ρίχνει μελέτη ίσως έχει θέμα, θα εξαρτηθεί από τους γείτονες.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Η αλήθεια είναι πως για μουσική δεν έγινε καμία κουβέντα, γιατί ούτως ή άλλως μόνο από monitors παίζω και σε εντάσεις τηλεόρασης τις περισσότερες φορές. Εγώ είμαι χομπίστας όμως, οπότε και έτσι δε χαλιέμαι. Τώρα αν η κόρη πρέπει να ρίχνει μελέτη ίσως έχει θέμα, θα εξαρτηθεί από τους γείτονες.

 

το συμβόλαιο είναι γενικώς....απαγορευτικό.

Γενικώς τα συμβόλαιά τους είναι καλό να τα βλέπουν οι εδώ ιδιοκτήτες και οι μεσίτες προς γνώσιν και συμμόρφωσιν. (εννοτείται βέβαια το μεσιτικό τους σύστημα είναι εντελώς διαφορετικό από το δικό μας, αλλά ...πιό αυστηρά συμβόλαια ΔΕΝ υπάρχουν).

 

Η μελέτη θα γίνει στο κονσερβατόριο ούτως ή άλλως όπου μέτρησα αίθουσες με πιάνα και όργανα πιό πολλά από τα γραφεία... Αλλά και το σπίτι για ένα χρόνο ξεκινήσαμε και βλέπουμε.

από μια άποψη τον καταλαβαίνω τον ιδιοκτήτη που προστατεύει την επένδυσή του.

Φαντάσου πχ έναν να κάνει πρόβες τρομπόνι ή σαξόφωνο ή κανονικό πιάνο αλλά και φωνητική εξάσκηση. Και να έχει να σκεφτεί άλλους 3 νοικάρηδες.

Αλλά θέλω να πω, αυτά για εδώ είναι αδιανόητα σχεδόν.

Βάζεις νοικάρη και εσύ την κάνεις. Βρείτε τα μόνοι σας κοινώς με τους άλλους. Εκεί είναι αλλιώς.

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Οπως και πρόβες τραγουδι.

Πιάνο μονο με ακουστικα.

 

 

Παλι καλα, στη Γερμανια ΣΑΒΒΑΤΟ & ειδικα ΚΥΡΙΑΚΗ πρωϊ απαγορευεται ακομα και να ΜΙΛΑΣ σε ενταση πανω απο 30db ...μια φορα θυμαμαι ποτιζα τη γλαστρα στο μπαλκονι στο Βερολινο στις 11.00 και μιλαγα με τη γυναικα μου που ηταν στο σαλονι και αρχισαν να με βριζουν οι...απεναντι  🤣  (καλα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι οταν ειπα στον διαχειριστη οτι θα μετακομιζα ΚΥΡΙΑΚΗ κοντεψε να παθει 3 εγκεφαλικα και φυσικα η μετακομιση εγινε Δευτερα)  

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
38 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

το συμβόλαιο είναι γενικώς....απαγορευτικό.

Γενικώς τα συμβόλαιά τους είναι καλό να τα βλέπουν οι εδώ ιδιοκτήτες και οι μεσίτες προς γνώσιν και συμμόρφωσιν. (εννοτείται βέβαια το μεσιτικό τους σύστημα είναι εντελώς διαφορετικό από το δικό μας, αλλά ...πιό αυστηρά συμβόλαια ΔΕΝ υπάρχουν).

 

Η μελέτη θα γίνει στο κονσερβατόριο ούτως ή άλλως όπου μέτρησα αίθουσες με πιάνα και όργανα πιό πολλά από τα γραφεία... Αλλά και το σπίτι για ένα χρόνο ξεκινήσαμε και βλέπουμε.

 

Αυτό ξαναπές το για τα συμβόλαια! Τυχαίνει και έχω πολλούς δικηγόρους στο κοντινό μου περιβάλλον και όλοι ξαφνιάστηκαν με τα συμβόλαια. Πολλές ρήτρες για πολλές περιπτώσεις που στην Ελλάδα ούτε καν σκεφτόμαστε. Από την άλλη είναι διαφορετικό να νοικιάζεις ένα διαμέρισμα που κάνει 300-400k και άλλο 50-100k.

 

Πέρασα από το CvA γιατί ήταν κοντά στις περιοχές που κοιτούσα για σπίτι, φανταστικό κτίριο απ'έξω, φαντάζομαι τι πράγματα έχει μέσα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

 

Πέρασα από το CvA γιατί ήταν κοντά στις περιοχές που κοιτούσα για σπίτι

 

Και στην ίδια γειτονιά?

Άντε βρε, ανταλλάξτε διευθύνσεις.

Κοίτα να δεις που θα βγω και προφήτης τελικά.

 

Α, και τα κοφισόπ με μέτρο έτσι?

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Και στην ίδια γειτονιά?

Άντε βρε, ανταλλάξτε διευθύνσεις.

Κοίτα να δεις που θα βγω και προφήτης τελικά.

 

Α, και τα κοφισόπ με μέτρο έτσι?

 

 

🤣🤣

 

Μένω πολύ κεντρικά, αλλά δεν το λες ίδια γειτονιά σε καμία περίπτωση.

 

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις θα κάνω ότι δεν τα ξέρω, ως μοντερέιτορ πρέπει να δίνω το καλό παράδειγμα.

  • Χαχα 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις θα κάνω ότι δεν τα ξέρω, ως μοντερέιτορ πρέπει να δίνω το καλό παράδειγμα.

 

Γι' αυτό είπα με μέτρο.

Κρίμα όμως να μην περάσεις κι από εκεί.

Αν μη τη άλλο, έχουν μεγάλο κοινωνιολογικό ενδιαφέρον.

Είναι ένα κομμάτι κουλτούρας πολύ μακριά από το δικό μας, συν το ότι ο κόσμος που μαζεύεται εκεί, είναι τόσο ετερόκλητος που θα είναι για πραγματική κοινωνιολογική σπουδή.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, SibLt είπε

Πόσο πάνε τα νοίκια στο Amsterdam? Γιατί στην Ουτρέχτη που ψάχνω για Σεπτέμβρη και μετά οι τιμές είναι στον Θεό!! 

 

Ανάλογα το τι ψάχνεις. Ειδικά αν θες να μείνεις μόνος σου δε πέφτει κάτω από 1100-1200 για κανένα λόγο. Από εκεί και μετά εξαρτάται από τετραγωνικά, περιοχή, επιπλωμένο ή όχι, όροφος, κλπ.

 

Μόνη λύση για πιο budget καταστάσεις η συγκατοίκηση. Έχω μία φίλη στην Ουτρέχτη και μου έχει πει ότι τα ενοίκια είναι περίπου στα ίδια, άντε 5-10% πιο κάτω αν είσαι τυχερός.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Πέρασα από το CvA γιατί ήταν κοντά στις περιοχές που κοιτούσα για σπίτι, φανταστικό κτίριο απ'έξω, φαντάζομαι τι πράγματα έχει μέσα.

 

εμείς είμαστε στο Arnhem. Μια ωρίτσα με το τραίνο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Μετακόμιση Ολλανδία: μεταφορά κιθάρας, σπίτια και άλλα χρήσιμα
  • Yannis Methenitis featured this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου