Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση Ολλανδία: μεταφορά κιθάρας, σπίτια και άλλα χρήσιμα


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

1. Σύμφωνοι, αλλά από το να μένεις σε άλλη πόλη ....

2. Εννοείς με τα utilities? Μα αυτά θα τα έχεις έτσι κι αλλιώς.

Δηλαδή οι τιμές που λέτε, είναι με πληρωμένα και τα utilities?

3. Αυτό νομίζω ότι κάπως το παρακάμπτεις. Άσε που βρήκα κι άλλα ανάλογα στα οποία επιτρέπεται το κάπνισμα.

 

Μην φανταστείτε ότι έψαξα ιδιαίτερα.

Μια πρόχειρη ματιά έριξα ρε παιδιά, αλλά μου έκανε εντύπωση γι' αυτό ρώτησα

 

δεν μένουμε σε άλλη πόλη. Κάποιοι το επιλέγουν αντί να περπατάνε μισή ώρα, παίρνουν τραίνο μισή ώρα αλλά πρέπει να υπολογίζουν 20+20 ευρώ πχ Amsterdam-Utrect. Με κάρτα διαδρομών είναι λιγότερο, αλλά τεράστιο κόστος.

Αλλού τα υπολογίζεις αλλού όχι. Αυτό που έβαλες έχει 872 συν 200τόσα (έκανα λάθος σύνολο 1100). Και είναι για προϋπολογισμένο ποσό utilities, δηλαδή σου υπολογίζει ένα ποσό το μήνα για ρεύμα, αέριο κλπ. Αν το ξεπεράσεις στο τέλος του χρόνου το πληρώνεις.

Σ αυτό, δεν το παρακάμπτεις. Πιθανότατα έχει αισθητήρες καπνού το συγκρότημα. Και έχει φοβερές ρήτρες. Τόσα ευρώ τη μέρα αν χτυπήσει και τόσα επι πλέον σε υποτροπή.

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Ναι, αυτό το είδα κι εγώ.

Κάποιοι μάλιστα, ζητάνε πρόσβαση στα οικονομικά σου δεδομένα, από τα οποία πρέπει να προκύπτει ότι ο μηνιαίος σου μισθός πρέπει να είναι τουλάχιστον τριπλάσιος από το ενοίκιο.

όσο έπαιρναν sms με εκδήλωση ενδιαφέροντος αδιαφορούσαν όλοι.

Όταν μας είδαν και τους δυο μπροστά τους και κατάλαβαν ότι ταξιδέψαμε από Ελλάδα για τη δουλειά αυτή, κάπως άρχισαν να το βλέπουν πιό σοβαρά (και να μας εξυπηρετήσουν αλλά ...και να μας πιάσουν τον κω)

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

 

 

Σ αυτό, δεν το παρακάμπτεις. Πιθανότατα έχει αισθητήρες καπνού το συγκρότημα. Και έχει φοβερές ρήτρες. Τόσα ευρώ τη μέρα αν χτυπήσει και τόσα επι πλέον σε υποτροπή.

 

Εννοούσα κανένα μπαλκόνι ή κάτι τέτοιο.

Αλλά όπως είπα, υπάρχουν κι άλλα ανάλογης τιμής στα οποία επιτρέπεται το κάπνισμα.

Απλά σ' αυτό επιτρέπονται τα ζώα, γι' αυτό το έβαλα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όπως τα λέει ο @dimsonic είναι τα πράγματα. Έμεινα εκεί 5 μέρες, έκανα δεκάδες viewings διαμερισμάτων στην ευρύτερη περιοχή του δακτυλίου του Amsterdam και ο λόγος ήταν ότι μπορούσα να δείξω λογαριασμούς τραπέζης με αρκετά χρήματα για το νοίκι ενός ολόκληρου έτους. Διαφορετικά δε θα μου απαντούσαν ούτε σε mail.

 

Αν είσαι μαθητής χωρίς οικονομίες τότε είναι πρακτικά αδύνατο να βρεις κάτι, δε θα δεχθεί κανείς να υπογράψεις συμβόλαιο και μετά να ψάξεις για δουλειά ή κάτι τέτοιο.

 

Για να μη μακρηγορούμε και να βοηθήσουμε και κάποιον που μπορεί να ψαχτεί στο μέλλον, αν κάποιος θέλει να κάνει 1 χρόνο σπουδών στην Ολλανδία πρέπει να έχει τη δυνατότητα να ξοδέψει τουλάχιστον 20.000 ευρώ και αυτό με συγκατοίκηση ή εύρεση σπιτιού σε κάνα χωριό. Δε θέλω να αποθαρρύνω κανέναν εννοείται, αλλά αυτά είναι τα minimum requirements. Αν θες και κέντρο, πάνω από 30τμ, κοντινές αποστάσεις από συγκοινωνίες, κλπ, τότε πάμε πιο κοντά στα 30k. Αν σας ακούγονται πολλά κάνετε λάθος, γιατί η οποιαδήποτε junior θέση σε αστική περιοχή πληρώνει περίπου 33.000e μεικτά.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

ο λόγος ήταν ότι μπορούσα να δείξω λογαριασμούς τραπέζης με αρκετά χρήματα για το νοίκι ενός ολόκληρου έτους. Διαφορετικά δε θα μου απαντούσαν ούτε σε mail.

 

 

Το είδα κι εγώ.

Ζόρικο πράγμα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Bill αρχικά να σου ευχηθώ καλή αρχή!

 

Όσο αφορά το thread,ο Superfunk πρότεινε την καλύτερη λύση.

Bolt on,η πιο εύκολη περίπτωση κιθάρας για μεταφορά.

Εγώ πλέον όταν ταξιδεύω για επαγγελματικούς λόγους με κιθάρα,απλά της κλείνω θέση δίπλα μου.

Ακούγεται(και τις περισσότερες φορές είναι) κοστοβόρο,αλλά έχουν συμβεί διάφορα σε όργανα συναδέλφων,

που επειδή ακριβώς δεν πρόκειται για όργανα φασόν,δε μετριέται σε λεφτά μια πιθανή ζημιά ή απώλεια. 

Όποιος ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο,να πω ότι δεν γίνεται με το να κλείσεις απλά δύο διπλανές θέσεις στο όνομά σου,

απαιτείται προηγουμένως επικοινωνία με την εκάστοτε εταιρεία.

 

Θα γράψω και κάτι off topic..

Τα πρώτα χρόνια της μετανάστευσής μου,προέτρεπα άτομα που πίστευα ότι θα έχουν μία καλύτερη ζωή στο εξωτερικό,

να μεταναστεύσουν.Έχω βοηθήσει και κάποιους.

Αργότερα όμως και επισκεπτόμενος κατά καιρούς την Ελλάδα,

κατέληξα ότι είναι τραγικό να συνεχίζει να φεύγει τόσος κόσμος...

Και δε θα το ονομάσω braindrain,οπως αρέσκονται οι δημοσιογράφοι,μιας και έχει φύγει και ανειδίκευτο ανθρώπινο δυναμικό πάσης ηλικίας.

Θα πω όμως ότι όσοι εξειδικευμένοι έφυγαν,δε φοβόντουσαν να κριθούν για τα προσόντα τους,

και όσοι ανειδίκευτοι έφυγαν,δε φοβόντουσαν τη δουλειά...

Σίγουρα πάντως δεν έφυγαν βύσματα ή τεμπελχανάδες...

 

Τέλος,με αφορμή αυτό που έγραψε ο fusion...😁

Φίλε,η γενιά των κάτω των 40 που φύγαμε,δεν είμαστε όπως οι προηγούμενες.

Δεν ψάχνουμε νύφη στην ελληνική κοινότητα ή στην τοπική ελληνική εκκλησία.

Εμένα τα έφερε έτσι η ζωή(εντάξει,έβαλα και εγώ το χέρι μου😬)που από τότε που έφυγα,

δεν είχα ξανά επαφή με Ελληνίδα.

Οπότε θεωρώ όχι μόνο ότι εκπροσωπώ,λόγω μετανάστευσης, μία χαμένη γενιά,

αλλά και μία γενιά από την οποία θα χαθεί δυστυχώς και ότι είναι ελληνικό.

Γιατί π.χ.με Γερμανίδα γυναίκα,πρώτη γλώσσα γερμανικά,δεύτερη αγγλικά,

χλωμά τα πράγματα..

Παιδιά με ρίζα ελληνική,που δε θα γνωρίσουν σε βάθος το ελληνικό φως,το γαλάζιο,τον πλούτο της γλώσσας μας,τη μουσική μας..

Οπότε Φούζιε,καλό το σενάριο,αλλά οι πιθανότητες είναι ελάχιστες,ειδικά στο Άμστερνταμ που είναι αχταρμάς κολλέξιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ήταν μια πολύ δύσκολη διαδικασία, καθώς αποφασίσαμε να πάμε 2 φορές, αντί μία στο τέλος Αυγούστου που αρχίζει το έτος. Πιθανότατα στο τέλος Αυγούστου να μην βρίσκαμε αν και με ρίσκο μπορεί να βρίσκαμε και περισσότερα. Και φυσικά δυό βόλτες....είναι δυο βόλτες.

 

Εκτός του ότι γράφεσαι αναγκαστικά σε 3-4 sites μεσιτών που σου παίρνουν αυτόματα τη συνδρομή από τον λογαριασμό σου και πρέπει να διακόψεις εσύ, χώρια που μας είπαν αρκετοί ότι υπάρχουν και scammers, πρέπει να περιμένεις να θελήσει ο ιδιοκτήτης να σε screenάρει.

Αλλά και πάλι επειδή τα viewings τα κάνει ο μεσίτης, πρέπει να πάρεις σειρά συν το ότι πρέπει να έχεις και συνδρομή σε εκείνον που θα μανατζάρει το συγκεκριμένο που μπορεί να ελευθερωθεί. Και χαλαρά σου λένε μπορείτε να το δείτε την επόμενη εβδομάδα. Μόνο με τη λογική αυτή παρατείναμε το ταξίδι με ανοιχτό εισητήριο και δώσαμε σχεδόν 200 ευρώ παραπάνω επειδή το κλείσαμε δυο μέρες πριν φύγουμε.

Δυο μερες πριν φύγουμε είχαμε ένα χλιδάτο με 995 ευρώ, δυό σοφίτες με 350-400 των 9 και 10 τετραγωνικών με κοινά τα πάντα όλα με 6-13 άτομα, και μια ενδεχόμενη συγκατοίκηση ΑΝ μας επέλεγε η εναπομείνασα συγκάτοικος.

Τελικά βρέθηκε κάπου άλλο όπου ο προηγούμενος ήθελε να σπάσει το συμβόλαιό του και συνεπώς έπρεπε ο ίδιος ή ο μεσίτης να βρεί αντικαταστάτη.

Εννοείται ότι υπογράφεις με τον μεσίτη και όχι με τον ιδιοκτήτη, πληρώνεις τον μεσίτη και για κάθε θέμα μιλάς με τον μεσίτη. Ο ιδιοκτήτης θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

 

 

 

βλέπω τώρα στο λινκ του Στράτου.

Να πω ότι ισχύουν όλα. Πολλά μεσιτικά δηλώνουν παραπάνω ή δείχνουν κολακευτικές εικόνες αντί πιό αληθινές. Κάποια γραφεία ζήτηαν IBAN και ταυτότητα -που προφανώς δεν δώσαμε. Το λιγότερο που προτιμάς να χάσεις είναι μερικές συνδρομές, σύνολο 40-50 ευρώ. Τουλάχιστον ένα γραφείο μας τράβηξε και συνδρομή αφού ζήτησα να διακοπεί η πρώτη. Αποζημίωσαν μετά από κράξιμο μετά από 15 μέρες. Οι προκαταβολές είναι όντως τόσο.

 

  • If it sounds too good to be true, it probably is.

  •  
  • Don’t send a copy of your passport or ID without meeting the landlord.

  •  
  • Don't sign a contract or transfer money without seeing the place first.

  •  
  • Always ask if you can register.

  •  
  • A general rule of thumb for deposits is up to 3x the basic monthly rent.

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Οπότε θεωρώ όχι μόνο ότι εκπροσωπώ,λόγω μετανάστευσης, μία χαμένη γενιά,

αλλά και μία γενιά από την οποία θα χαθεί δυστυχώς και ότι είναι ελληνικό.

 

Γιατι αυτη που θα...μεινει στην Ελλαδα δεν θα χαθει?

Σε 50 χρονια το 75% των Ελληνων θα ειναι ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ.

Σε 100 χρονια δε ετσι πως παει το πραμα ουτε 4 εκ Ελληνες δεν θα εχουν απομεινει....

Κατσε εκει ,μια χαρα εισαι και ασε τους συναισθηματισμους.

REALPOLITIK & dry Martini....😁

Δες το και αλλιως...τι φουστανελα τι...Lederhosen το ιδιο ειναι.....😃

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BillTrantos καλή αρχή  να έχεις φιλαράκι μου στη νέα σου ζωή, εύχομαι τα καλύτερα 

 

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Kanimothrios Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!

 

Για να απαντήσω και στον προβληματισμό σου, δυστυχώς ή ευτυχώς στην περίπτωσή μου ήταν μονόδρομος. Δε θα έβρισκα δουλειά στην Ελλάδα και σίγουρα δε θα έβρισκα δουλειά που να επιβραβεύσει τους κόπους μου, το χρόνο μου και τα χρήματα που ξοδεύω για να αποκτήσω την κατάρτιση που θέλω.

 

Με όλο το σεβασμό, αλλά δεν ενδιαφέρομαι να δουλεύω 10 ώρες τη μέρα για 800-900 και να λέω και ευχαριστώ. Όταν με πλησίασαν 2 καθηγητές για να κάνω εδώ το διδακτορικό μου, η πρότασή τους ήταν τα 300 ευρώ το μήνα και καταβολή αναδρομική κάθε 6μηνο. Καταλαβαίνεις λοιπόν τι γίνεται.

 

Τώρα που μετράω μέρες για να φύγω μου φαίνεται και δύσκολο και τρομακτικό και στενάχωρο. Αφήνω πίσω μία οικογένεια που με έχει στηρίξει πάρα πολύ και έχουμε πολύ κοντινές σχέσεις, αλλά και όσους αδερφικούς φίλους θα μείνουν Ελλάδα (οι μισοί έχουν φύγει ήδη), με τους οποίους είμαστε μαζί τουλάχιστον 20 χρόνια.

 

Παρ'όλα αυτά είμαι ενθουσιασμένος που θα πάω σε μία κοινωνία πιο οργανωμένη, πιο ανεκτική σε οποιαδήποτε διαφορετικότητα, με καλύτερη οικονομία και περισσότερες προοπτικές για μία σοβαρή καριέρα στον τομέα μου.

 

Ελπίζω μία μέρα να είναι ευνοϊκότερες οι συνθήκες και να μπορέσω να γυρίσω. Και αν όχι όμως, τουλάχιστον θα έχω καλύτερη ποιότητα ζωής για μένα και την οικογένειά μου.

  • Like 6

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

Γιατι αυτη που θα...μεινει στην Ελλαδα δεν θα χαθει?

Σε 50 χρονια το 75% των Ελληνων θα ειναι ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ.

Σε 100 χρονια δε ετσι πως παει το πραμα ουτε 4 εκ Ελληνες δεν θα εχουν απομεινει....

Κατσε εκει ,μια χαρα εισαι και ασε τους συναισθηματισμους.

REALPOLITIK & dry Martini....😁

Δες το και αλλιως...τι φουστανελα τι...Lederhosen το ιδιο ειναι.....😃

Ένας από τους λόγους που το βλέπω έτσι,είναι πως τέτοιες είναι και οι δικές μου προβλέψεις για το μέλλον της Ελλάδας...😬

Συν τοις άλλοις έχω ταξιδέψει σε μέρη(κυρίως επαρχία του πρώην Οστ Μπλοκ) που τα έχει μαστίσει προ πολλού η μαζική μετανάστευση και η κατάσταση είναι τραγική..

Αντίστοιχα σημάδια,που δύσκολα τα αντιλαμβάνεται κάποιος που μένει μόνιμα Ελλάδα,

έχω δει και κάτω..

Τέσπα,ίσως επειδή κατεβαίνω μεθαύριο να με έχει πιάσει μία ανησυχία για το τι θα δω αυτή τη φορά...

 

@ΒillTrantos Αν και υπάρχουν επίσημοι τρόποι μέτρησης διαφόρων παραμέτρων όσο αφορά την ποιότητα ζωής σε συγκεκριμένες πόλεις του εξωτερικού,όπως και αντίστοιχη κατάταξη,η μετανάστευση είναι θέμα υποκειμενικό.

Οι περισσότεροι του δικού μου/μας κύματος έφυγαν για εργασιακούς λόγους,κάποιους από τους οποίους ανέφερες.

Αλλά και πάλι είναι υποκειμενικό,ο παράδεισος του ενός μπορεί είναι η κόλαση του άλλου.

 

Υ.Γ.Superfunk μέχρι Trachtenhemd(φυσικά όχι καρώ) έχω φορέσει.

Καλύτερα φουστανέλα😅

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Μετακόμιση Ολλανδία: μεταφορά κιθάρας, σπίτια και άλλα χρήσιμα
  • Yannis Methenitis featured this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου