Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση Ολλανδία: μεταφορά κιθάρας, σπίτια και άλλα χρήσιμα


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Εγώ είμαι τυχερός με αυτά γιατί στο Amsterdam ισχύουν άλλα πράγματα. Παντού έχω πληρώσει με Mastercard, από super market και pubs μέχρι Ziggo (εταιρία παροχής Internet) και Vodafone.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
15 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Εγώ είμαι τυχερός με αυτά γιατί στο Amsterdam ισχύουν άλλα πράγματα. Παντού έχω πληρώσει με Mastercard, από super market και pubs μέχρι Ziggo (εταιρία παροχής Internet) και Vodafone.

Κι εγώ το ίδιο...

Τι να πώ όμως... Γενικώς είναι παράξενοι αυτοί οι ψηλοί... χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Nikolas είπε

Κι εγώ το ίδιο...

Τι να πώ όμως... Γενικώς είναι παράξενοι αυτοί οι ψηλοί... χαχαχαχα

την άλλη βδομάδα που θα γραφτεί στο δήμο, θα φτιάξει λογαριασμό σε τράπεζα και θα λήξει κι αυτό το πρόβλημα

ευτυχώς το ziggo το γλυτώνουμε γιατί είναι στο ενοίκιο μέσα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως είναι ΠΟΛΥ τσιγούνηδες ρε παιδί μου... τέλος πάντων...

5 Σεπ ανεβαίνω... Τα λέμε από βδομάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2021 στις 2:30 ΜΜ, BillTrantos είπε

Όπως τα λέει ο @dimsonic είναι τα πράγματα. Έμεινα εκεί 5 μέρες, έκανα δεκάδες viewings διαμερισμάτων στην ευρύτερη περιοχή του δακτυλίου του Amsterdam και ο λόγος ήταν ότι μπορούσα να δείξω λογαριασμούς τραπέζης με αρκετά χρήματα για το νοίκι ενός ολόκληρου έτους. Διαφορετικά δε θα μου απαντούσαν ούτε σε mail.

 

Αν είσαι μαθητής χωρίς οικονομίες τότε είναι πρακτικά αδύνατο να βρεις κάτι, δε θα δεχθεί κανείς να υπογράψεις συμβόλαιο και μετά να ψάξεις για δουλειά ή κάτι τέτοιο.

 

Eμ σε ολοκληρο τον πολιτιζμενο κοσμο οταν διαθετεις περιουσιακο στοιχειο η νομοθεσια φροντιζει εξισου τοσο τον διαθετων, οσο και τον πελατη (ενοικιαστη εν προκειμενω, με παρα πολυ μεγαλη εμφαση ωστοσο στην διαφυλαξη των δικαιωματων της ιδιοκτησιας που εν τελει ειναι και αυτη που βαζει περιουσιακο στοιχειο στην συναλλαγη. Στην μπανανια αφου φροντισαμε να εχουμε φορους ιδιοκτησιας Αγγλικου επιπεδου (3οι υψηλοτεροι στην Ευρωπη), το νομικο καθεστως (με σαφες αποτυπωμα πελατειακης εξυπηρετησης μια και οι ενοικιαστες ειναι περισσοτεροι των ιδιοκτητων......) ειναι επιπεδου Αιθιοπιας διασφαλιζοντας και ενιοτε προστατευοντας τον οποιοδηποτε μπαταχτση, η ακομα χειροτερα καποιον που μετατρεπσει το ακινητο σε τρωγλη, χωρις ουδεμια δυνατοτητα προασπισης του ιδιοκτητη, παρα την ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ του δικαιωση μετα απο 6-7 χρονια δικαστικων αγωνων. Αντιστοιχη συμπεριφορα στην Αγγλια πχ, επισυρει ΑΜΕΣΗ εξωση, κ φυσικα ο καημένος ο ενοικιαστης θα πληρωνει τα μαλλια της κεφαλης του. ΠΑΝΤΟΥ στην υπολοιπη ΕΕ η μισθωση ακινητου εχει πολυ πιο αυστηρες προυποθεσεις σε σχεση με τα καθ ημας.

 

Τα ενοικια φυσικα, ειδικα στο κεντρο των περισσοτερων ευρωπαικων πολεων, εχουν ξεφυγει, και ηδη στο Βερολινο εχει ξεκινησει και μια σχετικη συζητηση, περι "κοφτη".

Επεξεργασμένο από fenderiarhs
  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ...Domica πηγες....;

 

Εχε τους απο κοντα και διπλοτσεκαριζε τα παντα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

μια και οι ενοικιαστες ειναι περισσοτεροι των ιδιοκτητων.....

 

Δεν είναι. 

Έχει πέσει αλλά το ποσοστό ιδιοκατοικησης είναι υψηλότερο του μέσου όρου. 

 

https://www.google.com/amp/s/www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/europi/h-aktinografia-tis-agoras-katikias-stin-ellada/amp/

 

1 στους 4 μένει στο ενοίκιο. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδευεις δυο στατιστικα μεγεθη που το ενα ειναι υποσυνολο του αλλου. Αλλο η ιδιοκατοικηση, και αλλο ο αριθμος των ιδιοκτητων/ενοικιαστων. 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ωχ...Domica πηγες....;

 

Εχε τους απο κοντα και διπλοτσεκαριζε τα παντα

Συμβουλές για το τι θα πρέπει να προσέξω?

Υπογράφω συμβόλαια και πληρώνω 3Χ deposit και 1Χ νοίκι τη Δευτέρα.

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου