Προς το περιεχόμενο

Μουνταδα σε καμπίνα 2 επί 12


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Σήκωσε την καμπίνα από το 

Αυτο θελω να κανω. Εχω καταληξει οτι δε μ αρεσουν καθολου κατω στο πατωμα τα ηχεια. Απλα εχει ροδακια και φοβομουν να το βαλω σε τραπεζακι επειδη μονο οι 2 ροδες εχουν στοπ. Και δε βρισκω βαση που να το σηκωνει. Ειναι βαρια.

Παντως το σκ καλως εχοντων των πραγματων θα δοκιμασω και με την bf κεφαλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία.

Με το fenderικο ab763 κύκλωμα η καμπίνα ήρθε στα ίσα της. Στα καθαρά τουλάχιστον. Και χωρίς ν ασχοληθώ με τα knobs ιδιαίτερα. 

Λογικά πρέπει να ψάξω εντελώς άλλες ρυθμίσεις κ στον Morgan μ αυτή την καμπίνα αλλά ποιος ο λόγος. Ο ηχος που έχω στα καθαρά τώρα είναι ανέλπιστα καλός. Το πείραμα bf tonker και swamp thang μάλλον πέτυχε. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να την βάλεις όρθια για να δεις εάν ακούς διαφορά με το μεγάφωνο που θα είναι ψηλά.

Επεξεργασμένο από zappa

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zappa είπε

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να την βάλεις όρθια για να δεις εάν ακούς διαφορά με το μεγάφωνο που θα είναι ψηλά.

Εχεις δικιο. Το δοκιμασα . Κανει διαφορα. Πιο hi fi. Αλλα δεν μου ταιριαζει ευκολα τελικα με το κυκλωμα του morgan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Κλεινω το θεμα που χα ανοιξει με το εξης συμπερασμα. Στα δικα μου αυτια μετα απο κανα διμηνο πολυωρο παιξιμο με 2 ενισχυτες (1 με el 84 και ο αλλος blackface) καταληγω οτι αυτο που με χαλουσε ειναι μαλλον το swamp thang. Το τονκερ μονο του παιζει πιο καλα μαλλον απο τον συνδυασμο με το swamp thang. Επισης το swamp thang μονο του δε με τρελανε. Αντιθετα το τονκερ ακουγεται τουλαχιστον ικανοποιητικα και παιρνει πολυ ωραια τα πεταλια. Αυτο που χρειαστηκε ειναι να ανοιξεις το volume λιγο παραπανω στο οριο του καθαρου με τα eq να ειναι περιπου  treble 5 με 6 mids  3 με 4 και μπασα 2 με 3. Αν ειχα και 2 τονκερ θα ταν ακομα καλυτερα για δοκιμη. Λιαν συντομως μου ερχεται κι αλλη μια 2 επι 12 με ενα et 65 κι ενα veteran 30.  Θα πω εντυπωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν διευκρινίζεται αν η VHT είναι η Fat Bottom που είναι birch plywood & closed back ή η Super 6 που είναι mdf και open back, δύο εντελώς διαφορετικές καμπίνες με εντελώς διαφορετικές ανάγκες.

Έστω όμως ότι μιλάμε για τη δεύτερη περίπτωση, μιας που στην περίπτωση της fat bottom, μιας κλειστής καμπίνας σχεδιασμένης κυρίως για metal με τεράστια μπάσα, δεν νομίζω ότι θα μπορούσαν να γίνουν ασφαλείς και αξιόπιστες προτάσεις για aftermarket μεγάφωνα, εκτός αν κάποιος την είχε και τα έχει δοκιμάσει.

Κατ' αρχάς και η δική μου γνώμη για τα Eminence είναι ότι είναι εξαιρετικά dark μεγάφωνα. Και για να μην παρεξηγηθώ, εννοώ dark συγκρίνοντας τα με την κλασική σειρά της Celestion: Blue, G12M, G12H, V30. Ειδικά σε χαμηλές εντάσεις τα Eminence, δεν "ακούν" καθόλου καλά. Αλλά και σε υψηλότερες εντάσεις δεν είναι τα πιο εύκολα μεγάφωνα για classic ηχους. Ναι, είμαι αρκετά χρόνια στο νόιζ, έχω υπόψιν τους διθυράμβους για το tonker ειδικά, απ την άλλη είχα και τα δύο αυτά μεγάφωνα και μάλιστα σε δυο-τρεις διαφορετικές καμπίνες κι ενισχυτές and that's just my 2c. YMMV.

Σε Fender κυκλώματα, και σε έναν Dr.Z φεντεροκύκλωμα που τα είχα ακούσει, τα Eminence ήταν σαφώς καλύτερα, ειδικά αν ήθελε κάποιος ένα πολύ καθαρό μεγάφωνο να παίρνει επάνω fuzzes και distortions με πιστότητα. Ο Morgan όμως δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία. Είναι ένας πιο dark ενισχυτής. Επίσης αν κυρίως παίζεις σε χαμηλές εντάσεις, αυτή είναι μία ακόμη παράμετρος που πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν κατά τη γνώμη μου και να πας σε μεγάφωνα που αποδίδουν και χαμηλά. Επίσης, επειδή ανέφερες ότι ο ενισχυτής σου ακούγεται καλά πιο δυνατά, πρέπει να δεις επίσης αν γράφεται και καλά ή απλά σε ξεγελά η ένταση που αυξάνει τα πρίμα στα αυτιά μας. 

 

Και για να καταλήξω στην πρόταση μου, για all around medium wattage open back καμπίνες ικάνες να παίξουν και στο σπίτι και σε πρόβα το ίδιο καλά, είναι τα Celestion G12H Anniversary στα 30w. Ακούγονται πάρα πολύ καλά σε όλα σχεδόν τα κυκλώματα και βγάζουν εξαιρετική λεπτομέρεια γι αυτό και είναι αγαπημένη λύση πάρα πολλών μπουτικάδων. Σαν πιο εξωτική πρόταση θα έβαζα σε 2x12 mismatched G12M & G12H (το απλό όχι το anniversary) στα 75Hz. Aν ήταν αποκλειστικά για single coils μπορεί να πήγαινα και στα 55Hz για πιο extended σε συχνοτικό εύρος και πιο μαλακά μπάσα. Ακόμη πιο εξωτικές λύσεις θα ήταν συνδυασμός G12M 75Hz με κάποιο παλιό Αγγλικό Marshall branded Vintage 30 ή με Blue.  

Απαραίτητο Υστερόγραφο: Δεν έχω παίξει με τον Morgan αλλά δεν είναι παράδοξο να χαμηλώνεις πάρα πολύ τα μπάσα στα Plexi κυκλώματα, ειδικά όσο ανεβαίνει η ένταση. Ο Matchless Chief που έχω με το Volume πάνω από το 7, εχει τα μπάσα στο 3 σε 2x12 open back.  





  

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουαου. Ευχαριστω για το αναλυτικο post. Η καμπινα ειναι  opened back, μαλλον η super 6. 

 Το τελικο μου συμπερασμα ειναι οτι δεν μου αρεσε το swamp thang. Εδω και 2 βδομαδες το tonker μονο του στην vht, με ορθια την καμπινα , το volume στο 4 με 5 και με attenuator ακουγεται πολυ ωραια στον fender, στον morgan δεν το δοκιμασα ακομα μονο του. Επειδη μου ρθε αλλη διπλη καμπινα αυτη θα πουληθει, αλλα σκεφτομαι μηπως κρατησω μονο το τονκερ γιατι θα το χρειαστω ισως σε κανα διμηνο για 1 επι 12 cab. Η αλλη καμπινα εχει πανω της οπως ειπα warehouse et65 και veteran 30. Δοκιμασμενη στον blackface για 2 με 3 μερες μια χαρα τα παει, λιγο να βρω τις αλλαγες στο  eq χρειαζεται. Αυτη καμπινα ειναι slant(αν το λεω σωστα) και καπως semi opened.

Το greenback 55hz το δοκιμασα, δε μου αρεσε οπως ειπες οπου υπηρχε humbucker.

Καπως επισης εχω καταληξει να χαμηλωνω αρκετα τα μπασα σε ολους τους ενισχυτες. Για καποιον λογο οτι ρυθμιση και να κανω σε οποιον ενισχυτη καταληγω με μικρες παραλλαγες treble 5με 6, μεσαια 3 με 4, μπασα περιπου 3. Το μεγαφωνο του mogan g12h75 creamback τελος ειναι καλο σχεδον με ολους τους ενισχυτες. Θα ηθελα πολυ ομως να δοκιμασω ενα alnico με πολλα watt κυριως με τον fender, αλλα πολλα τα λεφτα

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου