Προς το περιεχόμενο

Pc configurator


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά, ο πισίς μου νομίζω ότι τα φτύνει.

Θα ήθελα λοιπόν γνώμες σχετικά με τα μέρη ενός desktop.

Το budget είναι το πολύ 800 με 1000 (ακραία περίπτωση) χωρίς την κάρτα γραφικών, και αν νομίζετε ότι καλύπτομαι με λιγότερα, καλοδεχούμενη η άποψή σας.

 

Τα ΔΕΝ ΘΕΛΩ μου.

 

- Rgb φωτάκια και άλλες τέτοιες Χριστουγεννιάτικες ιστορίες.

- Υδρόψυξη (αυτό επηρεάζει την επιλογή κουτιού και επεξεργαστή).

- Να γίνω συνέταιρος με την ΔΕΗ, μέσω της κατανάλωσης του επεξεργαστή.

 

Μέρη.

 

- Κουτί.

Προτιμώ full tower και για καλύτερη ψύξη (χωρίς υδρόψυξη) αφού θα υπάρχει περισσότερος χώρος και ο αέρας θα πηγαίνει παντού πιο εύκολα και αποτελεσματικά, αλλά και για θέμα χώρου (βαρέθηκα να βγάζω τις μνήμες για να βάλω σκληρό).

Θέλω όσο περισσότερες θέσεις σκληρών γίνεται, αποτελεσματικό φίλτρο σκόνης, επαρκή χώρο να κάνω την δουλειά μου με τα καλώδια.

Βλέπω κάτι τρελές τιμές (πάνω από 150) και μου φαίνεται παράξενο.

 

- Μητρική

Θέλω ...

- WiFi

- Bluetooth

- M2

- Τουλάχιστον 3 pci express

- Οπωσδήποτε pci

- Usb 3.2 (20x)

- Usb 2

Τι chipset να επιλέξω?

z490, z590?

Να πάω σε 1200 ή σε παλαιότερη γενιά?

 

- Επεξεργαστής (προτιμώ intel)

i7 ή i5

Να πάω σε 10η ή 11η γενιά?

Ή παλαιότερη?

 

- Ψύξη επεξεργαστή

ΟΧΙ ΥΔΡΟΨΥΞΗ.

 

- Τροφοδοτικό

Κάτι ήσυχο, ανθεκτικό, και αξιόπιστο (τουλάχιστον 80 gold).

Να είναι ανάλογο του συστήματος.

Θα προτιμούσα semi modular (ή modular αλλά τσούζει).

 

- Κάρτα γραφικών

Λέω να κρατήσω την onboard μέχρι νεωτέρας.

 

Ρίχτε γνώμες όσοι θέλετε, και βλέπουμε.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, και φεύγω τώρα γιατί όπου να 'ναι θα ξανακρασάρει το ρημάδι.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα βιαστικά....(επειδή βιάζομαι).

 

Πήρα τον Δεκέμβρη στα κάτω όρια του μπατζετ σου.

Πήρα ryzen5 και αν έπαιρνα σήμερα θα έπαιρνα ι5 ή ι7. Ο λόγος τα ενσωματωμένα γραφικά που είναι το καλύτερο να ξεκινήσεις και δεν μπλέκεις με ΟΕΜ κατασκευαστές που ο καθένας φτιάχνει ό,τι του κατέβει που είναι ό,τι χειρότερο για υπολογιστή μουσικής (αν το θες γι αυτό).

Κατα τα άλλα πήρα μητρική asus (άλλα chipset προφανώς, αλλά θα βρεις μια στα μέτρα σου. Αυτή που πήρα έχει όλα αυτά που θες. Φυσικά θα διαλέξεις μια χωρίς φωτάκια, αν και αυτά βγαίνουν εκτός από το ΒΙΟΣ)

Επεξεργαστή θα πάρεις την πιό πρόσφατη γενιά. Πχ ι5 11ης προτιμότερος για μένα.

Σκληρό θα πάρεις samsung όχι απλώς Μ2 αλλά nvme.

Αν μπορείς εξ αρχής πάρε έναν ανεμιστήρα noctua. +80-120 ευρώ. Και ξεχνάς υδροψύξεις.

Κουτί υπάρχουν καλά όσο ανεβαίνουν τα λεφτά. Πήρα cougar είναι εξαιρετικό γι ό,τι θες απλά θα μπορούσα να το πάρω χωρίς γιαλί μια και εκεί που το έχω δεν φαίνεται.

Τροφοδοτικό πήρα thermaltake είχε χρώματα, αλλά ήταν προσφορά. Μπορείς να δεις επίσης coolermaster ή be quiet. Μην τσιγκουνευτείς. Πάρε έναν με μεγαλούτσικο φαν.

Κάρτα γραφικών τα είπες. Αν δεν θα ασχοληθείς με βίντεο μείνει με την onboard. Σήμερα οι κάρτες είναι πανάκριβες.

 

 

Τέλος, λόγω της γενικότερης κρίσης στα configurators σήμερα οι καλύτερες λύσεις είναι τα έτοιμα από τις γνωστές αλυσίδες. Βρίσκεις ένα κοντά στα σπεκς σου και το παίρνεις. Αλλιώς ...πλερώνεις.

 

(αν ενδιαφέρει πήρα από το ε-σοπ και μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος γενικά μ αυτούς)

 

 

εννοείται μνήμη θα πάρεις 16 και θα δεις την συμβατότηα με την μητρική σου

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω εκτός του ότι εκ πείρας δεν θεωρώ αναγκαίο έξοδο ανεμιστήρα των 100 ευρώ. Αν δεν έχεις κάρτα GPU φυσικά. Εγω πήρα επεξεργαστή Intel με onboard GPU.

 

Εχω 2 μεγάλους ανεμιστήρες των 9 ευρώ σε κουτί tower των 60 ευρώ, που δουλεύουν στο αθόρυβο και ο επεξεργαστής τώρα που γράφω είναι στους 27 και του συστήματος στους 42 βαθμούς. Δεν χρειάστηκε να τους ανεβάσω ταχύτητα όλο το καλοκαίρι και δουλεύει 16 ώρες την ημέρα χωρίς να ακούγεται ψίθυρος.

 

Λογικά το σύστημα σου δεν πρέπει να ξεπεράσει τα 650 ευρώ.

Όπως λέει και ο dimsonic αν βρεις κανα HP, Dell στα λεφτά σου, χτύπα τον και δεν θα μετανιώσεις.

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι για μουσική τι ψυκτρα να πάρεις. Οι καλοί επεξεργαστές οι σύγχρονοι για μουσικη μπορούν να υπεραρκεστουν στους στοκ. Ακόμα και για video rendering σε normal πλαίσιο. Ένα μικρό βιντεακι π.χ.

 

 Μια καλή ψυκτρα χρειάζεται για gaming η video rendering γιστι πετυχαίνεις καλύτερα υψηλά ρολόγια στις αυτόματοποιημενες ρυθμίσεις μιας και υπάρχει συνάρτηση φορτίου, voltage, χρονισμού σε σχέση με τη θερμοκρασία. 

 

 Εγώ που είμαι gamer και κάνω μουσική στο ίδιο pc που κάνω και κάνα βίντεο με εφφε να μερακλωσω χρειάστηκα καλή ψυκτρα και είμαι και υπερχρονιστης 😂 και παράγγειλα και μια υδροψυξη σήμερα για να σκοτώσω τη βαρεμάρα μου, όχι γιατι την έχω πραγματική ανάγκη σε σχέση με την εξαίρετη ψυκτρα μου. 

 

 Με έτρωγε να σκαλισω το pc λίγο και παράγγειλα μια υδροψυξη που ειχα στο μάτι από πέρσι και έπεσε σχεδόν στα μισά φέτος. Χαχαχαχαχαχαχα 

 

Αντε, καιρός ήταν να αλλάξεις, δεν προτείνω κάτι συγκεκριμένο,και Intel και AMD να πάρεις υπάρχουν καλές προτάσεις. 

 

 Κυρίως δες τις απαιτήσεις του software που χρησιμοποιείς ή ενδέχεται να χρησιμοποιήσεις, αν και ότι να πάρεις στη μέση κατηγορία επεξεργαστών με ενσωματωμένα γραφικά νομίζω θα σε καλύψει για μουσική παραγωγή και ακόμα και για gaming. 

 

 Τροφοδοτικό καλό πάρε και εγώ για να κάνεις οικονομία προτείνω να δεις αυτά που κοιτάω και εγώ τελευταία , τα sharkoon που έχουν καλες τιμές ακόμα και στα modular και καλές κριτικές και το επόμενο του cos_dr τροφοδοτικό θα είναι sharkoon, με έχουν πείσει και λέω να τους δώσω μια ευκαιρία. 

 

 Για μητρική προτείνω msi, ή gigabyte, ή Asus. 

 

 Για κουτί κάνα cooler master mid tower ή κάνα μεταχειρισμένο antec. Ένα antec που έχω ήταν ψυγείο, θα στο χαριζα αλλά το κρατώ για τον μικρό Χαχαχαχαχαχα 

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
10 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Λοιπόν παιδιά, ο πισίς μου νομίζω ότι τα φτύνει.

...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, και φεύγω τώρα γιατί όπου να 'ναι θα ξανακρασάρει το ρημάδι.

 

Λες ε...😄

Τα έχει φτύσει καιρό τώρα Στράτο μου αν κρίνω απο τα σχόλια σου κατα καιρούς.

 

Ξέρω πως δεν είμαστε πάντα εύκαιροι να βάλουμε βαθιά το χέρι στην τσέπη αλλά το ερώτημα που γεννάται για μένα είναι το εξής:

  • να τα χώσω χοντρά και να το κρατήσω πολύ, μιας και δεν θα έχω συχνά το ίδιο ποσό που απαιτείται για ίδια ανανέωση, (με αποτέλεσμα τα τελευταία 2 χρόνια να υπολειτουργεί) ή
  • να στήνω / αγοράζω ένα ΝΕΟ μηχάνημα ταπεινότερων προδιαγραφών και φτηνότερο (που θα κάνει τη δουλειά μου με το παραπάνω συγκριτικά με το παλιό) και θα το ανανεώνω πιο συχνά στα 4 χρόνια π.χ.; Κάτι σαν το leasing δηλαδή. Εχεις πάντα φρέσκο πράγμα.

Δηλαδή 800+ ή 500;

 

Για παράδειγμα, εγώ έχω καταλήξει στο δεύτερο μιας και θεωρώ πως δεν μπορώ να ακολουθήσω οικονομικά τον καθε επεξεργαστή που ξεκινάει καινούργιος στα 1000 και καταλήγει σε ένα χρόνο στα 190. Βολεύομαι μια χαρά με 10η γενιά (την αμέσως προηγούμενη) που είναι προσφορά τώρα. Και σε μια τετραετία θα πάρω καινούργιο πάλι ιδίων προδιαγραφών αλλά πολύ δυνατότερων συγκριτικά για τις απαιτήσεις της εποχής, αφου εξελίσσονται ραγδαία διάφορα πρωτόκολλα και αφορούν κυρίως το browsing που βαραίνει όσο πάει ο καιρός. Τα μουσικά υπερκαλύπτονται, να φαν' κι οι κότες.

Ετσι οι δόσεις είναι μικρότερες και το ποσό ανανέωσης πιο ανεκτό.

Νομίζω πως για όσους δεν παίζουν παιχνίδια στον υπολογιστή, (μιας και μια GPU κοστίζει όσο το υπόλοιπο σύστημα) και θελουν να κρατάνε σε λογικά πλαίσια το απαραίτητο πλέον έξοδο ανανέωσης, αυτός είναι ο δρόμος. 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως με 1300 (λίγο πάνω από το budget σου) θα πάρω από το πλαίσιο:

32 GB RAM (εξαιρετική ποιότητα).
SSD 480 GB (επίσης ότι καλύτερο υπάρχει)
κουτί με πολλά.

Ryzen 5900 
κλπ...

 

Βασικά σχεδόν ότι καλύτερο μπορούσα να πάρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nikolas είπε

Πάντως με 1300 (λίγο πάνω από το budget σου) θα πάρω από το πλαίσιο:

32 GB RAM (εξαιρετική ποιότητα).
SSD 480 GB (επίσης ότι καλύτερο υπάρχει)
κουτί με πολλά.

Ryzen 5900 
κλπ...

 

Βασικά σχεδόν ότι καλύτερο μπορούσα να πάρω...

αν είναι για μουσική ξανασκέψου το. Διότι θα βάλεις κάρτα γραφικών.

Και υποψιάζομαι ότι θα δουλέψεις steinberg....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να διευκρινήσω ότι αν κάποιος θέλει μηχανή για μουσική να προτιμήσει 100% intel με ενσωματωμένα γραφικά.

Εγώ....ήθελα να φτιάχνω και βίντεο, συνεπώς να συνδυάσω δυό διαφορετικούς κόσμους γι αυτό και οι ...ενδοιασμοί στις προτάσεις μου.

Αφού έφτιαξα το desktop, αναβάθμισα με μνήμη το i5 διπύρηνο λαπτοπ και του έβαλα και έναν ssd και πλέον η μόνη μου σκέψη είναι να αλλάζω το dongle του cubase από το ένα στο άλλο.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πήρα πριν ενάμισι χρόνο μια κάρτα γραφικών από το plaisio σε προσφορά 399 ευρώ και τα άλλα μαγαζιά την είχαν την ίδια περίοδο 500+ και τώρα βλεπω πως την πουλάνε μεταχειρισμένη 1200 ευρώ και φεύγουν κιόλας. 

 

 Μαλλον θα έλεγα πως δεν είναι καλή εποχή τώρα να πάρεις κάρτα γραφικών. 😂 Πάρε όταν σκάσει η ΦΟΎΣΚΑ 😂

  • Συμφωνώ 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου