Προς το περιεχόμενο

Pc configurator


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω και μια ανανέωση στην κάρτα ήχου την θέλεις μιάς και η alesis ειναι 15 ετών! Οχι απο άποψη συσκευής εννοείται αλλα μετά απο 15 χρόνια δεν νομίζω να δίνει ακόμα driver/firmware updates κτλπ.

 

Μια 4-κάναλη εξάλλου δεν ειναι και ακριβή στις μέρες μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Η κάρτα ήχου (alesis i|o 14) τρέχει στα 7άρια σίγουρα.

Αν δίνει 64bit driver, θα παίξει, έστω και με legacy firewire στα win10. Αν όχι... σκούρο.

 

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Κοίτα να δεις τώρα, από χθες που άνοιξα το θέμα, δεν μου έχει κρασάρει ακόμα.

Τι σταδιάλα, φοβήθηκε?

Έτσι γίνεται πάντα. Και όταν χαλάει ένας υπολογιστής, κάνει νερά και ενός φίλου ταυτόχρονα.😀

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, dj_pns είπε

Cpu: Intel core i7 11700 - 332€ - onboard gpu + ψύκτρα μέσα στο κουτί. Σε locked cpu που δεν γίνεται overclock, οτιδήποτε ψύκτρα πέρα απο την εργοστασιακή είναι 100% πεταμένα λεφτά καθώς το TDP τους δεν ξεπερνάει κάποια συγκεκριμένα watt τα οποία η εργοστασιακή τα καλύπτει και με το παραπάνω. 

 

Γενικά, οταν βλέπετε 12 πυρίνες κτλπ μην μπερδεύεστε και σκάτε τα λεφτά σας. Audio χρήση κάνουμε, όχι video! Η λογική περισσότεροι πυρήνες = περισσότερη δύναμη ΔΕΝ ισχυεί για την χρήση audio (Οκ, προφανώς και δεν μιλάω για μονοπύρηνο pentium 4 VS Ryzen με 32 πυρίνες)

 

Αυτές οι δύο προτάσεις ακυρώνουν η μια την άλλη.

Συμφωνώ απόλυτα με την δεύτερη βέβαια, οπότε ποιός ο λόγος για i7 αφού προορίζεται για εφαρμογές που εκμεταλλεύονται το Hyper-Threading, ενω στα DAW ακόμα συζητούν αν δημιουργεί πρόβλημα ή όχι και αν πρέπει να το απενεργοποιείς στο BIOS; Δεν βοηθάει. Ένας i5 είναι καλύτερη επιλογή και ΦΤΗΝΟΤΕΡΗ.

 

Όσο για τα 32bit ξεκόλλα ρε φάσιον... Δεν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος, ιδιαίτερα για μουσική που χρειάζεσαι RAM. Τα βιεστιά σου θα τρέξουν.

  • Like 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, yameth είπε

 

Αυτές οι δύο προτάσεις ακυρώνουν η μια την άλλη.

Συμφωνώ απόλυτα με την δεύτερη βέβαια, οπότε ποιός ο λόγος για i7 αφού προορίζεται για εφαρμογές που εκμεταλλεύονται το Hyper-Threading, ενω στα DAW ακόμα συζητούν αν δημιουργεί πρόβλημα ή όχι και αν πρέπει να το απενεργοποιείς στο BIOS; Δεν βοηθάει. Ένας i5 είναι καλύτερη επιλογή και ΦΤΗΝΟΤΕΡΗ.

 

Όσο για τα 32bit ξεκόλλα ρε φάσιον... Δεν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος, ιδιαίτερα για μουσική που χρειάζεσαι RAM. Τα βιεστιά σου θα τρέξουν.

 

Συμφωνώ κι εγώ, καθώς είμαι κι εγώ στο δίλημμα να βάλω i5 ή i7, πρότεινα i7 καθώς είναι μέσα στο μπάτζετ του φίλου και καθώς έχει λίιιγο καλύτερο single core performance.

 

Οχι αρκετά καλύτερο όμως ωστε να δικαιολογεί την διαφορά της τιμής τους, συμφωνώ απόλυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

...και να σε πω και κάτι; 

Εγω πάνω στη λογική που ανέφερα παραπάνω και επειδή έχω καρατούμπανο λάπτοπ με i7 κλπ, έστησα τον Απρίλιο του 20 ένα ταπεινό desktop για καθημερινή χρήση στο παλιό κουτί, με τα παρακάτω υλικά που σίγουρα βρισκεις καλύτερα σήμερα στην ιδια τιμή.

  • Intel(R) Core(TM) i3-9100 CPU @ 3.60GHz που τρέχει απο μονο του στα 4.2 GHz στα 99,90.
  • Gigabyte Motherboard B365M DS3H - 69,90
  • RAM 16,0 GB (Vengeance 2X8GB 2400MHe) στα 69,80, που άλλαξα με PATRIOT (SIGNATURE LINE 2Χ8GB DDR4 2400MHZ) γιατι οι τούμπανο κολλούσανε
  • SSD CRUCIAL CT500P2SSD8 P2 500GB M.2 2280 3D NAND NVME PCIE στα 70
  • GEMBIRD CC-SATAM-DATA90 SATA 3 DATA CABLE 90 DEGREE WITH METAL CLIPS  1.49 € x 2 = 2.98€ 
  • Corsair CV550, 550W Power Supply, 80+ Bronze στα 56

Σύνολο 368 ευρώ.

 

Επειδή ήθελα, χτύπησα και μια οθόνη 27" στα 150 και έκτοτε δεν ανοίγω το laptop. Πετάει και δεν σου κάνω πλάκα, σε αυτό δουλεύω. Ανοίγει και φορτώνει λειτουργικά σε 15 δευτερόλεπτα και δεν έχει βρεθεί τασκ που να κολώσει μέχρι τώρα.

Για μένα δεν υπάρχει καμία δικαιολογία να τρέχει κανείς ΧΡ και να καίει κάρβουνο τη στιγμή που μπορεί να έχει σε αυτα τα λεφτά ένα πολύ εύχρηστο υπολογιστή. Τα λεφτά που κόστισε τα ξαναδίνω ευκολότερα την επόμενη φορά. Αμα κάνω οικονομία...😉

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, yameth είπε

...και να σε πω και κάτι; 

Εγω πάνω στη λογική που ανέφερα παραπάνω και επειδή έχω καρατούμπανο λάπτοπ με i7 κλπ, έστησα τον Απρίλιο του 20 ένα ταπεινό desktop για καθημερινή χρήση στο παλιό κουτί, με τα παρακάτω υλικά που σίγουρα βρισκεις καλύτερα σήμερα στην ιδια τιμή.

  • Intel(R) Core(TM) i3-9100 CPU @ 3.60GHz που τρέχει απο μονο του στα 4.2 GHz στα 99,90.
  • Gigabyte Motherboard B365M DS3H - 69,90
  • RAM 16,0 GB (Vengeance 2X8GB 2400MHe) στα 69,80, που άλλαξα με PATRIOT (SIGNATURE LINE 2Χ8GB DDR4 2400MHZ) γιατι οι τούμπανο κολλούσανε
  • SSD CRUCIAL CT500P2SSD8 P2 500GB M.2 2280 3D NAND NVME PCIE στα 70
  • GEMBIRD CC-SATAM-DATA90 SATA 3 DATA CABLE 90 DEGREE WITH METAL CLIPS  1.49 € x 2 = 2.98€ 
  • Corsair CV550, 550W Power Supply, 80+ Bronze στα 56

Σύνολο 368 ευρώ.

 

Επειδή ήθελα, χτύπησα και μια οθόνη 27" στα 150 και έκτοτε δεν ανοίγω το laptop. Πετάει και δεν σου κάνω πλάκα, σε αυτό δουλεύω. Ανοίγει και φορτώνει λειτουργικά σε 15 δευτερόλεπτα και δεν έχει βρεθεί τασκ που να κολώσει μέχρι τώρα.

Για μένα δεν υπάρχει καμία δικαιολογία να τρέχει κανείς ΧΡ και να καίει κάρβουνο τη στιγμή που μπορεί να έχει σε αυτα τα λεφτά ένα πολύ εύχρηστο υπολογιστή. Τα λεφτά του τα ξαναδίνω ευκολότερα την επόμενη φορά.

 

Έτσι ακριβώς ... Κι εγώ είχα windows laptop i7 με 32gb ram και της παναγιάς τα μάτια επάνω και όταν έστησα σταθερό με i5 δεν υπήρχε η διαφορά στην απόδοση λέμε ... πετούσε και έκανε το 1/3 της τιμής του λαπτοπ, γενικά οι επεξεργαστές και το hardware των desktop εχει σχεδιαστεί για μεγαλύτερο TDP οπότε αυτόματα τους κάνει και πιο δυνατούς, το ίδιο και για τις GPU, καμια σχεση η αποδοση των mobile gpu σε σχέση με των desktop που η ψύκτρα τους είναι οσο ολο το πληκτρολόγιο του λαπτοπ!

 

Όσο για τον i3 είναι πραγματικά ενας πολυ καλός επεξεργαστής και με εναν SSD και αξιόλογη ραμ όντως δεν θα σου κολλήσει πουθενά! Έχω στήσει για φίλο i3 μηχάνημα και ήταν η πιο VFM αγορά που είχα κάνει ποτέ!

Επεξεργασμένο από dj_pns
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Επίσης αν δεν μπορείς να συνδέσεις παλιούς IDE σκληρούς στη νεα υλοποίηση, πάρε το Turbo-X Adaptor HDD Sata 2.5”/3.5” to USB 3.0 και μεταφέρεις ότι γουστάρ'ς.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 ώρες πριν, dj_pns είπε

Γενικά οι Ryzen δεν ειναι οτι καλύτερο για audio. Βέβαια τα πράγματα βελτιώνονται όσο περνάνε τα χρόνια αλλα στο real time audio πάντα οι επεξεργαστές της intel ηταν καλύτερη επιλογή λόγω οτι η απόδοση στο single core ειναι πιο σημαντική απο αυτή του multicore (σε αντίθεση με το video editing π.χ. που οσο παραπανω πυρήνες τόσο το καλύτερο)

 

Να πώ κι εγώ την γνώμη μου καθώς πούλησα το macbook γιατι μου ήταν πλέον άχρηστο (σταμάτησα τα DJλίκια) και είμαι κι εγώ στην φάση που στήνω ξανά σταθερό για χρήση κυρίως audio.

 

Προσωπικά θα πρότεινα το παρακάτω σύστημα: (το ίδιο θα στήσω και για εμένα)

 

Cpu: Intel core i7 11700 - 332€ - onboard gpu + ψύκτρα μέσα στο κουτί. Σε locked cpu που δεν γίνεται overclock, οτιδήποτε ψύκτρα πέρα απο την εργοστασιακή είναι 100% πεταμένα λεφτά καθώς το TDP τους δεν ξεπερνάει κάποια συγκεκριμένα watt τα οποία η εργοστασιακή τα καλύπτει και με το παραπάνω. 

Mobo: Οποιαδήποτε με chipset B560 που να καλύπτει αυτά που θέλεις π.χ. 3pci Θύρες που ανέφερες κτλπ. Μήν πας σε Ζ chipset γιατι είναι πεταμένα εξτρά λεφτά εφόσον καποιος δεν θέλει να κάνει overclock.  Επίσης έχε στο νού σου οτι με 80€-90€ βρίσκεις σούπερ μητρική για αυτά που θέλεις αλλα χωρίς BT και ενσωματομένο wifi. Με αυτά τα 2 το κόστος ανεβαίνει αρκετά (150+€) και για εμένα δεν αξίζει να δώσεις σχεδόν τα διπλάσια λεφτά για ΒΤ και WIFI ενσωματομένα. Με αυτά τα 60€ παίρνεις ξεχωριστό wifi και bluetooth adapter.

Ram: 16gb ddr4 3200mhz - 70€ - αργότερα εαν δεν σου φτάνει μπορείς να αναβαθμίσεις σε 32gb (φρόντισε η μητρική να έχει 4 slots)

SSD: Samsung m.2 500gb - 70€

PSU: Be quiet pure power 11 600W 80 plus gold - 70€ - οτιδήποτε πάνω απο 600W ειναι overkill για ενα τετοιο σύστημα χωρις GPU και overclock οπότε πεταμένα λεφτά.

Case: Οτιδήποτε σου αρέσει εμφανησιακά μέχρι τα λεφτά που θέλεις να δώσεις (Πάνω απο 50-60 ευρώ δεν αξίζει και έχει άπειρα καλά κουτάκια σε αυτά τα λεφτά, ακόμα και με λιγότερα λεφτά.

OS: Μπορείς να βρείς άδειες για win 10 με αστεία ποσά online οπότε δεν θα το βάλω καν μέσα στα έξοδα.

 

Εξτρα ανεμιστήρια ψύκτρες κτλπ είναι πεταμένα λεφτά όπως και τεράστιο κουτί για καλό airflow παλι πεταμένα λεφτά, υδρόψυξη δεν το συζητάω καν γελάνε και οι πέτρες. Ολα αυτά είναι πολύ καλά και ωραία εφόσον και μόνο εχεις κάνει overclock αλλα και εχεις και ενα θηρίο κάρτα γραφικών 1 μέτρο (με το συμπάθιο) μέσα στο κουτί σου που οταν ζεστένεται λειτουργεί σαν καλοριφέρ 😋

 

Οι τιμές που αναφέρω είναι όλες απο σκρούτζ με το σκεπτικό οτι θα το στήσεις μόνος σου η παρέα με καποιον φίλο που γνωρίζει, απο πλάισιο και γενικά μεγάλες αλυσίδες θα απόφευγα να στήσω το οτιδήποτε καθώς η ποικιλία σε εξαρτήματα που σου προσφέρουν είναι αστεία σε σχέση με το τι μπορείς να βρείς μόνος σου στο ιντερνετ. Και περισσότερα λεφτά θα πληρώσεις στο πλαίσιο και θα πάρεις κάτι λίγο "χειρότερο" απο οτι εαν τα πάρεις ολα μόνος σου.

 

Με 700 ευρώ περίπου με όλα τα παραπάνω (άντε 750 εαν βάλεις μέσα και το ΒΤ και WIFI adapter που θές) είσαι κούκλος. 

 

Ο Ryzen μόνο οτι καλύτερο μπορείς να πάρεις δεν είναι ... 😋 Ψάξε benchmarks για τα single core του, χειρότερα απο επεξεργαστές των 300 ευρώ είναι.

 

Γενικά, οταν βλέπετε 12 πυρίνες κτλπ μην μπερδεύεστε και σκάτε τα λεφτά σας. Audio χρήση κάνουμε, όχι video! Η λογική περισσότεροι πυρήνες = περισσότερη δύναμη ΔΕΝ ισχυεί για την χρήση audio (Οκ, προφανώς και δεν μιλάω για μονοπύρηνο pentium 4 VS Ryzen με 32 πυρίνες)

Σημείωση: Κάνω πολύ λίγο audio πλέον. Τα samples που έχω είναι δεκαετίας (με εξαίρεση το pianoteq, χαχα), το ίδιο και το DAW, κλπ...

Παρτιτούρες δουλεύω και βίντεο ολίγον.

Η κάρτα γραφικών αν και κάπως παλιά είναι μια χαρά και πολύ καλή... Οι κάρτες αυτή τη στιγμή είναι πανάκριβες για αυτό και κρατάω την παλιά. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yameth είπε

Επίσης αν δεν μπορείς να συνδέσεις παλιούς IDE σκληρούς στη νεα υλοποίηση, πάρε το Turbo-X Adaptor HDD Sata 2.5”/3.5” to USB 3.0 και μεταφέρεις ότι γουστάρ'ς.

 

Ευχαριστώ, όλοι μου είναι sata.

Το θέμα είναι ότι όσες μητρικές κοιτάω δεν έχουν pci, και εκεί έχω την firewire κάρτα για το audio interface.

 

Προφανώς έχει καταργηθεί το πρωτόκολλο pci γιατί δεν χρησιμοποιείται πια.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Νικόλα, για παρτιτούρες δεν χρειάζεσαι εργοστάσιο πυρήνων. Είναι overkill.

Αν θες να αφήσεις και κανα φράγκο στην αγορά όμως, καλά κάνεις.

  • Συμφωνώ 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου