Προς το περιεχόμενο

Pc configurator


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Ευχαριστώ, όλοι μου είναι sata.

Το θέμα είναι ότι όσες μητρικές κοιτάω δεν έχουν pci, και εκεί έχω την firewire κάρτα για το audio interface.

 

Προφανώς έχει καταργηθεί το πρωτόκολλο pci γιατί δεν χρησιμοποιείται πια.

 

PCIe είναι το πρωτόκολλο εδώ και αρκετά χρόνια αλλα νομίζω οτι τρέχει κανονικά. Να σου πω την ταπεινή μου γνώμη εγώ firewire adapter παλιό με pci 10-15 ετών δεν θα έβαζα σε καινούριο μηχάνημα. Είπαμε να πάς μπροστά όχι να παραμείνεις πίσω.

 

Πάρε μια μητρική που να έχει USB-C και μια κάρτα ήχου με USB-C και είσαι παραπάνω απο κομπλέ. Βασικά και με απλό usb 2.0 ή 3.0 πιστεύω μια χαρά θα είσαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dj_pns είπε

 

PCIe είναι το πρωτόκολλο εδώ και αρκετά χρόνια αλλα νομίζω οτι τρέχει κανονικά. Να σου πω την ταπεινή μου γνώμη εγώ firewire adapter παλιό με pci 10-15 ετών δεν θα έβαζα σε καινούριο μηχάνημα. Είπαμε να πάς μπροστά όχι να παραμείνεις πίσω.

 

Πάρε μια μητρική που να έχει USB-C και μια κάρτα ήχου με USB-C και είσαι παραπάνω απο κομπλέ. Βασικά και με απλό usb 2.0 ή 3.0 πιστεύω μια χαρά θα είσαι!

 

Το pci express είναι άλλου είδους πρωτόκολλο, δεν έχει καμία σχέση με το pci, υπήρχαν ταυτόχρονα, και έκανε άλλη δουλειά το καθένα.

 

Πολλά audio interfaces ήταν pci συσκευές από την μάνα τους (και μιλάμε για καλά audio interfaces), είχαν επίσης πολύ καλύτερη συμπεριφορά από τα usb, γιατί ήταν εσωτερικά, και δεν είχαν την ανάγκη μεταφοράς του σήματος μέσω του αργού usb.

 

Η δική μου περίπτωση βέβαια δεν είναι τέτοια, όμως και πάλι μιλάμε για μια πολύ καλή κάρτα (για τα γούστα μου), που δουλεύει μια χαρά.

 

Αμανείναι ασούμε να αρχίσω να ψάχνω και για audio interface .... χέσε ψηλά κι αγνάντευε.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Το pci express είναι άλλου είδους πρωτόκολλο, δεν έχει καμία σχέση με το pci, υπήρχαν ταυτόχρονα, και έκανε άλλη δουλειά το καθένα.

 

Πολλά audio interfaces ήταν pci συσκευές από την μάνα τους (και μιλάμε για καλά audio interfaces), είχαν επίσης πολύ καλύτερη συμπεριφορά από τα usb, γιατί ήταν εσωτερικά, και δεν είχαν την ανάγκη μεταφοράς του σήματος μέσω του αργού usb.

 

Η δική μου περίπτωση βέβαια δεν είναι τέτοια, όμως και πάλι μιλάμε για μια πολύ καλή κάρτα (για τα γούστα μου), που δουλεύει μια χαρά.

 

Αμανείναι ασούμε να αρχίσω να ψάχνω και για audio interface .... χέσε ψηλά κι αγνάντευε.

Γράψε λάθος, τα μπέρδεψα λίγο τα pci έχεις δίκαιο δεν θα λειτουργήσει, δεν θα μπεί καν βασικά στο slot.

 

Απο θέμα χρημάτων παντός δεν νομίζω να σου "Φύγει" κάτι τραγικό σε καινούρια κάρτα ήχου, εαν πουλήσεις και την παλιά τότε το ποσό θα γίνει ακόμα μικρότερο. Καταλαβαίνω οτι θελεις να κρατήσεις καποια πράγματα που μπορεί να σε βολεύουν πολύ κτλπ αλλα επίσης σκέψου οτι 15 χρόνια πριν με 15 χρόνια μετά έχουν αλλάξει πάρα πολλά και δεν είναι περίεργο κάποια απο τα παλιά σου πράγματα να θέλουν αλλαγή καποια στιγμή για να συνεργαστούν με τα καινούρια συστήματα. Εξάλλου για να την έχεις τόσα χρόνια τα λεφτά της τα έβγαλε και με το παραπάνω!

 

Στην κυριολεξία καλύτερα να κόψεις απο τον επεξεργαστή και να πάς σε i5 και τα υπολοιπα να τα διαθέσεις για κάρτα ήχου παρά να προσπαθήσεις να μπλέξεις τεχνολογίες με διαφορά 15 ετών μεταξύ τους!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
22 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Σε έτοιμα συστήματα, συνήθως γίνονται "εκπτώσεις" σε μέρη του hardware, με συνηθέστερο την μητρική.

Πολύ σπάνια να βρει κάποιος καλή μητρική σε έτοιμο σύστημα, συνήθως επιλέγονται οι φθηνότερες δυνατές λύσεις και δίνεται έμφαση στον επεξεργαστή (αυτό "πουλάει" στον κόσμο).

Γι' αυτό και πολύ σπάνια αναφέρεται η μητρική που έχει μέσα ο υπολογιστής.

 

Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό. Απλά το configuration γίνεται με στόχο το αποτέλεσμα και όχι το τι κουβαλάει μέσα. Μην ξεχνάς πως απευθύνονται σε επαγγελματίες και εταιρίες που υπολογίζουν σε αυτό. Φυσικά υπάρχουν διάφορες σειρές (φτηνή  - ακριβή).

Πάρε ένα παράδειγμα για την ποιότητα κατασκευής τους στο παρακάτω βίντεο. Ο τύπος αυτός αναβαθμίζει παλιούς desktop και έχει ενδιαφέρον. Επίσης υπάρχει και η επιλογή refurbished (ανανεωμένο και εγγυημένο) στα μαγαζιά όπου με 100 ευρώ παίρνεις ένα στις προδιαγραφες αυτού που έχεις, μόνο που λειτουργεί κιόλας. Δεν το προτείνω αλλά...

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγω πάντως άκουσα τον @yameth που μου ειχε πει να μην παω σε custom λυση αλλα να παρω ετοιμο μηχανιΣμα πριν καποια χρονια και τον ευγνωμονώ γιατι με 689 ευρω πηρα ενα Dell Vostro 3670MT (i5-8400/8GB/128GB SSD + 1TB/Windows 10 Pro) & εδω και 3 ετη ειμαι πασας. Το μονο που εκανα ηταν να βαλω αλλα 8 GB RAM (οταν το αγορασα) για να παω στα 16 GB.

To PC έχει να....κλεισει...σχεδον 3 χρονια και δεν έχει απολυτως κανενα προβλημα. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Superfunk είπε

Εγω πάντως άκουσα τον @yameth που μου ειχε πει να μην παω σε custom λυση αλλα να παρω ετοιμο μηχανιΣμα πριν καποια χρονια και τον ευγνωμονώ γιατι με 689 ευρω πηρα ενα Dell Vostro 3670MT (i5-8400/8GB/128GB SSD + 1TB/Windows 10 Pro) & εδω και 3 ετη ειμαι πασας. Το μονο που εκανα ηταν να βαλω αλλα 8 GB RAM (οταν το αγορασα) για να παω στα 16 GB.

To PC έχει να....κλεισει...σχεδον 3 χρονια και δεν έχει απολυτως κανενα προβλημα. 

Και το δικο μου το custom έχει κλείσει πολλά χρόνια χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα με αλλαγές μόνο στις μητρικές, επεξεργαστή και μνήμες για αναβάθμιση και τώρα του βάζω την υδροψυξη και νέα μητρική. Και έχεις με custom build σαφώς ανωτερη σχέση κόστους-απόδοσης. Απλά άμα χαλάσει κάτι πρέπει να ξέρεις να βρίσκεις το φταίει και να το αντικαθιστάς αλλά άμα κσερεις να κτιζεις και να ρυθμιζεθς🤣 το να συμβεί αυτο είναι τοαο πιθανό όσο πιθανό να πάθεις ζημιά από παρενέργεια των εμβολίων για τον covid. Χαχαχαχαχα. 

 

 Η αλήθεια όμως είναι πως αν περιοριστεί κάποιος στις ανάγκες για  υπολογιστή home studio και δουλειά γραφείου, η έτοιμη λύση και καλή είναι και υπάρχουν καλές προτάσεις και έχει Ιδιαίτερα ο χρήστης που δεν θέλει να μπει σε κόπο να φτιάχνει μόνος του quiet his head 😀

 

 Για gaming, video editing η custom λύση Θα βγει πιο φθηνή και θεαματικά πιο αποδοτική γιστι οι έτοιμες προτάσεις really grab ass😀

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα με τις έτοιμες λύσεις είναι αυτή τη στιγμή η έλλειψη εξαρτημάτων και δη καρτών γραφικών.

Από το να πληρώσεις μια κάρτα sub entry level που περισυ κόστιζε 100 ευρώ 300 ή 400 προτιμώτερο είναι να πάρεις κάτι απ αυτά που προσυναρμολογούν οι αλυσίδες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι να μην σε επηρεάζει το marketing, η ασθένεια του gaming και να αγαπάς τους υπολογιστές και ενώ έχεις ψύχωση γι αυτούς από μικρός όπως εγώ να κάθεσαι να βλέπεις βίντεο στο youtube τους reviewers και να πορώνεσαι και να πηγαίνεις να πετάς τα λεφτά σου για να είσαι στη μόδα και να το παίζεις και ότι ξέρεις. 🤪 Είμαι άρρωστος. Έτσι είχα αρρωστήσει και με τη μουσική τεχνολογία μετά τα παιχνίδια γι αυτό είμαι λίγο χαζός, έχω χαζέψει από αυτά τα μαραφέτια που τελικά μου έφαγαν το μισό της ζωής μου και πέρασα καλά βέβαια αλλά καμιά φορά σκέφτομαι τι έχασα και αν άξιζε τελικά τον κόπο. χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα. Ακούγεται πως τα daw δεν αξιοποιούν πολλούς πυρήνες όπως άλλες εφαρμογές. Σε ένα νέο mainstream pc για daw, θα ήταν προτιμότερο ένας i3 10th gen με 4 πυρήνες 6mb cache και χρονισμό στα 3,6GHz ή ένας νεότερος i5 με 6 πυρήνες 12mb cache και 2,6Ghz ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με γεία!

Αυτόν:

https://www.public.gr/product/computers-and-software/statheroi-ypologistes/desktop-pc/desktop-dell-3891intel-core-i5-10400-8gb-1tb256gbintel-uhd-graphics-630/prod14071268pp/

 

Βάλε και άλλα 8  GB ram= 30 euro.Συνολο 600 ευρά.

Μόλις σου γλίτωσα 200-400 ευρα.🤪

Μηχάνημα για τα επόμενα 20 χρόνια....αν δεν πηρες ακόμα δηλαδη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου