Προς το περιεχόμενο

Η παγκόσμια κρίση στα τσιπ και αντιμετώπιση της


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή χτενίζω την αγορά κάποιον καιρό τώρα, γιατί πρέπει να φτιάξω καινούριο πισί, σας λέω ότι κάθε μέρα απελπίζομαι και περισσότερο.

 

Μέρα με την μέρα ανεβαίνουν οι τιμές, πχ. ο επεξεργαστής που πήρε πριν κάποιο καιρό ο Yameth (i3-9100) 100€, έχει πάει στα 125€.

Και μιλάμε για έναν επεξεργαστή προπροηγούμενης γενιάς.

 

Γίνεται μεγάλο πανηγύρι με τις τιμές των προμηθευτών.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimsonic είπε

 

δεν είπα να συναρμολογήσεις. Εκεί πλέον χάνεται η μπάλα. Λέω από αυτά που προσφέρουν συναρμολογημένα ήδη.

Υπάρχουν κάρτες γραφικών εντελώς entry level με 2 gb. Οι 4 άρες έχουν εξαφανιστεί. Οι δε 6άρες έχουν πάει στον Θεό. Εκτός αν μιλάς για κάρτες gt710, 730 που είναι σχεδόν κατώτερες από τις ενσωματωμένες σε επεξεργαστές.

 

Ναι, για την 710 λέω, όμως είναι τέλεια για all-around χρήση και πολύ καλύτερη από την on-board του Ryzen.

Για "παιχνιδοκάρτες" γραφικών έχω ακούσει εδώ και καιρό ότι έχουν ακριβύνει πολύ λόγω μεγάλης ζήτησης..

 

Ευτυχώς δεν έχω άμεση ανάγκη νέου υπολογιστή κι έτσι θα περιμένω όσο χρειαστεί..

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

 

Ναι, για την 710 λέω, όμως είναι τέλεια για all-around χρήση και πολύ καλύτερη από την on-board του Ryzen.

Για "παιχνιδοκάρτες" γραφικών έχω ακούσει εδώ και καιρό ότι έχουν ακριβύνει πολύ λόγω μεγάλης ζήτησης..

 

Ευτυχώς δεν έχω άμεση ανάγκη νέου υπολογιστή κι έτσι θα περιμένω όσο χρειαστεί..

 

καλά θα κάνεις...

 

απλά θα σου μεταφέρω εδώ από τις σημειώσεις μου όταν αγόρασα εγώ τι είχα καταγράψει (Νοέμβρης 2020)

 

τότε υπήρχαν κάρτες όπως η rx580 και η gtx 1660 που δεν ήταν top, απλώς ήταν υπερ αξιοπρεπείς με 6 gb και κόστιζαν τότε 210 και 236 αντίστοιχα.

Αντίστοιχα πιό χαμηλές όπως η rx550 με 2gb κόστιζαν 78 ευρώ. 

Δεν συζητάμε ότι υπήρχαν κάρτες όπως η 6700 6900 κλπ. Αυτές τότε ήταν ακριβές, σήμερα βέβαια κοστίζουν από 1000-2000.

Σημερα το e-shop έχει την rx550 149 ευρώ, δηλαδή διπλά λεφτά και μιλάμε για μια κάρτα με benchmark γύρω στο 2800.

Οι πιό budget πουσαρισμένες όπως gtx 1650 που πήρα εγώ με benchmark 7700 στα 140 τότε, σήμερα έχουν εξαφανιστεί από την αγορά ή υπάρχουν ως μη διαθέσιμες με την ίδια τιμή. Αν εμφανιστούν θα ξεφύγουν. Μια στο πλαίσιο ήδη κάνει 350. Και φυσικά δεν είναι γνωστή υλοποίηση, πχ από gigabyte.

Τώρα η 710 έχει benchmark 637. Ενώ στον Ryzen 5 η ενσωματωμένη vega 11 φτάνει ή ξεπερνάει το 2000.

Γενικά οι κάρτες 710 730 είναι εντελώς entry.

Χειρότερες κι απο τις παλιες hd620 που είχαν οι Intel.

 

Δεν είμαι ειδικός, απλώς τα είχα σημειωμένα όταν έψαχνα

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

καλά θα κάνεις...

 

απλά θα σου μεταφέρω εδώ από τις σημειώσεις μου όταν αγόρασα εγώ τι είχα καταγράψει (Νοέμβρης 2020)

 

τότε υπήρχαν κάρτες όπως η rx580 και η gtx 1660 που δεν ήταν top, απλώς ήταν υπερ αξιοπρεπείς με 6 gb και κόστιζαν τότε 210 και 236 αντίστοιχα.

Αντίστοιχα πιό χαμηλές όπως η rx550 με 2gb κόστιζαν 78 ευρώ. 

Δεν συζητάμε ότι υπήρχαν κάρτες όπως η 6700 6900 κλπ. Αυτές τότε ήταν ακριβές, σήμερα βέβαια κοστίζουν από 1000-2000.

Σημερα το e-shop έχει την rx550 149 ευρώ, δηλαδή διπλά λεφτά και μιλάμε για μια κάρτα με benchmark γύρω στο 2800.

Οι πιό budget πουσαρισμένες όπως gtx 1650 που πήρα εγώ με benchmark 7700 στα 140 τότε, σήμερα έχουν εξαφανιστεί από την αγορά ή υπάρχουν ως μη διαθέσιμες με την ίδια τιμή. Αν εμφανιστούν θα ξεφύγουν. Μια στο πλαίσιο ήδη κάνει 350. Και φυσικά δεν είναι γνωστή υλοποίηση, πχ από gigabyte.

Τώρα η 710 έχει benchmark 637. Ενώ στον Ryzen 5 η ενσωματωμένη vega 11 φτάνει ή ξεπερνάει το 2000.

Γενικά οι κάρτες 710 730 είναι εντελώς entry.

Χειρότερες κι απο τις παλιες hd620 που είχαν οι Intel.

 

Δεν είμαι ειδικός, απλώς τα είχα σημειωμένα όταν έψαχνα

 

 

Πάντως, η Vega 11 στα Windows 7 - σε σχετικά νέο σύστημα - δεν πήγαινε καλά και έβαλα την 710 που πήγαινε φυσέκι.. Και ήταν και φθηνή..

Ίσως έπρεπε να βρω καλύτερο driver για τη Vega 11 (αν υπήρχε για Win7, δύσκολο..) ή έφταιγε κάτι άλλο..

Anyway, το πρόβλημα λύθηκε..

 

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η vega είναι πιό σύγχρονη από τα 7.

Τα δε 7....είναι ήδη 3 γενιές πίσω.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

η vega είναι πιό σύγχρονη από τα 7.

Τα δε 7....είναι ήδη 3 γενιές πίσω.

 

 

Ίσως ήθελε απλά driver. Δεν έβγαλα ποτέ άκρη..

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτώντας κάποια πρόσφατα supply chain reports βλέπω ότι η Ταϊβάν είναι ο κύριος κατασκευαστής τσιπ υψηλών προδιαγραφών που χρησιμοποιούνται σε οτιδήποτε (από τηλέφωνα και υπολογιστές έως αυτοκίνητα).

 

Τα τελευταία χρονια η αύξηση της "εθνικής επένδυσης" από την ιδια την Ταϊβάν στον τομέα αυτον , σε συνδυασμό με την εντονη αποεπένδυση από την αμερικανική κυβέρνηση στον ιδιο τομέα , οδήγησε στην ενοποίηση του συνόλου της "παραγωγικής ικανότηταs" στην Ταϊβάν.

 

Δημιουργήθηκε έτσι ένα "single point of failure" (κάτι που πάντα δημιουργείται όταν γίνεται consolidation προμηθευτών & απειλεί την επιχειρησιακή συνέχεια  ).

 

 Το  αποτέλεσμα είναι ότι είμαστε πλέον πολύ εξαρτημένοι για μια βασική μορφή υποδομής από  έναν παραγωγό που δεν μπορεί να επεκταθεί τόσο γρήγορα όσο είναι απαραίτητο (και βρίσκεται και σε μια  γεωπολιτικά ευαίσθητη περιοχή).

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 4

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου