Προς το περιεχόμενο

"Έφυγε" ο Charlie Watts, ήταν 80 ετών.


Half Steppin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και προχθές σκεφτόμουν πόσο μεγάλοι είναι οι RS και συνεχίζουν τις περιοδείες....

RIP....

 

αν δεν έχετε διαβάσει την αυτοβιογραφία του Keith Richards, αναφέρει ένα περιστατικό όπου ο Mick Jagger είχε μια "διαφωνία" με τον Charlie, η οποία λύθηκε με ένα δεξί κροσέ του Charlie επί του Mick! από τότε, ουδέν πρόβλημα! :D

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι εγώ ο drummer σου, εσύ είσαι ο τραγουδιστής μου.

 

Αυτό πρέπει να είχε πονέσει πολύ!

 

Αντίο στον πιο περίεργο και κομψό drummer της μουσικής σκηνής.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σπανιο βιντεο οπου παιζει (αντιγραφοντας τον Ringo οπως ειχε παραδεχτει) matched grip.

To έκανε καθ' όλη τη διαρκεια του 1965 μεχρι που ο τιτανας Ian Stewart του ειπε  "ποτε θα σταματησεις τα καραγκιοζιλικια και θα πιασεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ την μπακετα?¨🤣

Ευτυχως δηλαδη γιατι ακομα και σε αυτο το κακοηχο βιντεο ο signature ηχος του εχει παει για βρουβες με το matched.... 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Superfunk είπε

Σπανιο βιντεο οπου παιζει (αντιγραφοντας τον Ringo οπως ειχε παραδεχτει) matched grip.

To έκανε καθ' όλη τη διαρκεια του 1965 μεχρι που ο τιτανας Ian Stewart του ειπε  "ποτε θα σταματησεις τα καραγκιοζιλικια και θα πιασεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ την μπακετα?¨🤣

Ευτυχως δηλαδη γιατι ακομα και σε αυτο το κακοηχο βιντεο ο signature ηχος του εχει παει για βρουβες με το matched.... 


Φυσικά και ο ήχος του είχε να κάνει με το trad (συν με το ότι από κάποιο σημείο και μετά σήκωνε το χέρι απ' το hihat σε κάθε backbeat, συν πολλά άλλα).

Αλλά: Από πότε οι πιανίστες έχουν άποψη για το πώς θα παίξουν οι ντράμερς; Τι λε ρε Ian, που θα μας κάνεις και υποδείξεις. 😀
Αν ήμουν στη θέση του Watts θα του έριχνα μερικές μπούφλες.
Και μετά θα ξαναγύριζα σε traditional. 😆

  • Χαχα 1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Haris είπε

(συν με το ότι από κάποιο σημείο και μετά σήκωνε το χέρι απ' το hihat σε κάθε backbeat, συν πολλά άλλα).

 

+1000

 

το απόλυτο trademark ειναι τα breaks σε στυλ "γκρεμιστηκε ο πυργος με τα κατσαρολικα στον νεροχυτη" (γνωστο και ως "ωχ ειχε break εδω και το ξεχασα, ας το κανω οσο πιο γρηγορα μπορω, μαμω το ρωΟυκ σας μεσα μαμω ,εγω θελω να παιζω big band swing, αλλα ως οΠΣετε η χοντρη κονομα ") 🤣   

 

 

53 λεπτά πριν, Haris είπε

Από πότε οι πιανίστες έχουν άποψη για το πώς θα παίξουν οι ντράμερς;

 

 

εγω πριν απο πολλα χρονια σε ενα γκρουπ που παιζαμε ,και καλα,αΝγκοφωνο ρωΟΥΚ,στο οποιο επαιζα keyboards ειχα υποχρεωσει τον ντραμμερ να σηκωνει το χερι απο το hi hat οταν βαραγε το ταμπουρο σε στυλ Charlie (ο ηχοληπτης στο στουΔιο το ειχε ΛΑΤΡΕΨΕΙ) 😂

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Superfunk είπε

ειχα υποχρεωσει τον ντραμμερ να σηκωνει το χερι απο το hi hat οταν βαραγε το ταμπουρο σε στυλ Charlie 

 Να μου δώσεις τα στοιχεία του ντράμερ, να του εξηγήσω μερικά πράγματα για το πως αντιδρούμε όταν μας κάνουν υποδείξεις οι ...απλοί πολίτες. 😆

  • Like 1
  • Χαχα 1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου