Προς το περιεχόμενο

Arranger στα 1000€ & Ελληνικοί ρυθμοί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω για αγορά καινούργιου arranger στα 1000€ αλλά να μπορώ να παίξω Ελληνικούς ρυθμούς.

 

1) Αν πάρω το korg PA700 (1.100€) θα πρέπει να αγοράσω και το set από musicorama (+200€ - 270€) για να έχω Ελληνικούς ρυθμούς; Αλλιώς το PA700 από μόνο του, μάλλον δεν θα έχει Ελληνικούς ρυθμούς; Σωστά;

 

2) Αν πάρω το Yamaha PSR SX700 (999€) και το CD Ελληνικών ρυθμών από Νάκα (+13€), μήπως είμαι οκ? Εχει δοκιμάσει κανείς το CD αυτό? (vol 1 & vol 2)

 

Υπάρχει άλλη λύση, (εκτός από αναζήτηση μεταχειρισμένου) πχ free download ή κάτι άλλο να προτείνετε? Μήπως κάποιο άλλο PSR ή άλλα μοντέλα γενικά, αλλά να μην ξεφύγω πολύ από τα 1000€;

 

Από Roland έχω μεσάνυχτα. Υπάρχει καμία πρόταση σε Roland για ελληνικούς ρυθμούς? 

 

ευχαριστώ

 

 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, killbill είπε

1) Αν πάρω το korg PA700 (1.100€) θα πρέπει να αγοράσω και το set από musicorama (+200€ - 270€) για να έχω Ελληνικούς ρυθμούς; Αλλιώς το PA700 από μόνο του, μάλλον δεν θα έχει Ελληνικούς ρυθμούς; Σωστά;

αυτη τη στιγμή ολο το πακετο βγαινει στα 1,250 https://www.musicorama.gr/products/korg-pa-700-professional-arranger-musicorama-ultimate-style, υπάρχουν όμως και αγγελίες κατα καιρούς που το εχουν και στα 750-800 μεταχειρισμένο

 

2 ώρες πριν, killbill είπε

2) Αν πάρω το Yamaha PSR SX700 (999€) και το CD Ελληνικών ρυθμών από Νάκα (+13€), μήπως είμαι οκ? Εχει δοκιμάσει κανείς το CD αυτό? (vol 1 & vol 2)

να εισαι οκ για που? για το σπιτι οκ θα εισαι αν χρειαστει να πας να παίξεις σε κανα μαγαζι δεν νομίζω να εισαι οκ.....

 

2 ώρες πριν, killbill είπε

Από Roland έχω μεσάνυχτα. Υπάρχει καμία πρόταση σε Roland για ελληνικούς ρυθμούς? 

Εδω εχει η ιδια η Roland μεσανυχτα.... αστο

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο bonstudio το PA 700 (1.130€) γραφει στη περιγραφή "διατίθενται ελληνικοί ρυθμοί και ήχοι". Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται?είναι στη τιμή μέσα? Έξτρα? Προφανώς δεν πρόκειται για το set από musicorama. Αξίζουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, killbill είπε

Αξίζουν?

οχι ειναι κατι οτι να ναι απο pa series μαζεμενα απο εδω κ κει, παρε το σετ να χεις το κεφαλι σου ησυχο

  • Συμφωνώ 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να χρησιμοποιήσεις δικά σου samples? Η μονο ενα οργανο με ελληνικους ρυθμους  και ανατολιτικους ηχους? 

Το θέλεις για μαγαζί ή για το σπίτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NorhymeNoReason είπε

Θέλεις να χρησιμοποιήσεις δικά σου samples? Η μονο ενα οργανο με ελληνικους ρυθμους  και ανατολιτικους ηχους? 

Το θέλεις για μαγαζί ή για το σπίτι?

Και για μαγαζί και για σπίτι για ηχογραφήσεις δικών μου τραγουδιών κλπ

Όχι δικά μου samples. Θα βασιστώ στο όργανο 

 

11 ώρες πριν, stavros_d80 είπε

αυτη τη στιγμή ολο το πακετο βγαινει στα 1,250 https://www.musicorama.gr/products/korg-pa-700-professional-arranger-musicorama-ultimate-style

Καλή η προσφορά αλλά δεν κάνει άτοκες δόσεις (μόνο 3). Ο Ριχάρδος μοναδικός που κάνει 24 άτοκες! Ίσως πάρω από Ριχάρδο και ξεχωριστά το σετ ας βγαίνει 100€παραπάνω αλλά 24 άτοκες δεν το καταλαβαίνεις στη τσέπη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, killbill είπε

0Και για μαγαζί και για σπίτι για ηχογραφήσεις δικών μου τραγουδιών κλπ

Όχι δικά μου samples. Θα βασιστώ στο όργανο 

 

Καλή η προσφορά αλλά δεν κάνει άτοκες δόσεις (μόνο 3). Ο Ριχάρδος μοναδικός που κάνει 24 άτοκες! Ίσως πάρω από Ριχάρδο και ξεχωριστά το σετ ας βγαίνει 100€παραπάνω αλλά 24 άτοκες δεν το καταλαβαίνεις στη τσέπη 

 

Σε ρώτησα για τα samples, γιατί τα όργανα που ανάφερες στο παρέχουν. 

Μπορείς να την βγάλεις πιο οικονομικά κοιτάζοντας στο KORG PA600, σε 2ο χέρι PA900 (400-500 ευρώ περιπου), τα οποία παίρνουν samples, σε yamaha δεν θα προτείνω γιατί τα fill σε 9/8 κτλ σε πετάνε εκτός ρυθμού, και επιπλέον η Roland έχει το Ε09GR, ανατολιτικους ήχους και ελληνικους ρυθμους, και το βρίσκεις στα 150-200 2ο χέρι, και είναι η εναλλακτική πολλών σε σχέση με τα PA, λόγω των ethnic ήχων. 

Ψάξου λίγο με αυτά, και θα δεις ότι λιγο πολύ η ποιότητα δεν αλλάζει, τον κονσερβοηχο δεν τον γλυτώνεις αν δεν ασχοληθείς προσωπικά με τους ρυθμους και τους ηχους. 

Μιας και ειπες Ριχαρδος ψαξου στα Casio X series, τιμη ξεφτιλα, menu για NASA, αλλά κοντράρουν ηχητικά στα 200-300 ευρώ όργανα του 1000αρικου. 

 

Αν έπαιρνα θα επαιρνα τωρα ενα PA900 δευτερο χερι (marketplace facebook παιζει πολυ KORG) 

 

 

O κ.Ριχάρδος test στο CASIO

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινήσω ότι όταν λέω "για μαγαζί" εννοώ μόνο ένα πλήκτρο και φωνή. Δηλαδή το πλήκτρο θα τα κάνει όλα, ρυθμούς, ήχους, συνοδεία.

 

Μάλλον το PA 700 καινούργιο σε 24 άτοκες και το ultimate set μεταχειρισμένο που βλέπω υπάρχει στα 100€, να είναι καλή λύση 

 

Το roland e09 gr βλέπω είναι καταργημενο... Μεταχειρισμένο δεν θέλω να πάρω. Έχω καεί στο παρελθόν 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, killbill είπε

Μάλλον το PA 700 καινούργιο σε 24 άτοκες και το ultimate set μεταχειρισμένο που βλέπω υπάρχει στα 100€, να είναι καλή λύση 

το σετ βγαινει πλεον σε sd card οχι usb, η εκδοση usb ειναι για τα παλια μοντελα οποτε προσεχε τι θα παρεις, εγω θα προτεινα να τα παρεις και τα 2 καινουργια.

 

επισης αν θες να τραγουδας ταυτοχρονα το πιο καταλληλο θα ηταν το pa1000 οχι το 700 σου δινει το tc helicon που ειναι πολυ χρησιμο, μπαινεις με mic πανω στο οργανο και γλυτώνεις την κονσόλα....υπάρχει και 1000αρι σε μεταχειρισμενο αν ψαξεις και βγαινει περιπου ιδια τιμη....

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν θα τραγουδάω εγώ αλλά η τραγουδίστρια 😊

Οι στοιχειώδεις  ελληνικοί ρυθμοί στο PA 700 συμπεριλαμβανονται στις εργοστασιακες ρυθμίσεις του οργάνου φαντάζομαι. Θα δω το manual 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου