Προς το περιεχόμενο

Παίζετε; Θα παίξετε; Ηχογραφείτε; Τι ετοιμάζετε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, Αετός είπε

Συγνώμη για το off.

Θα ξανανοίξει το Lazy;

Γιατί ο Σπύρος,έψαχνε να το δώσει.

Εδώ θα ανοίξει η ΜΑΚΡΟΝΗΣΟΣ, το Lazy δεν θα ανοίξει 🤣

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Πρό καραντινιέρι, έπηζα απο τα πολύωρα session με ηχογραφήσεις πιλότων, ραδιοφωνικών εκπομπών, audio books και με κάθε λογής ψεκασμένων/ψωνισμένων που νομίζανε οτι είναι το δώρο του Απόλλωνα στη γη. Ευτυχώς τα λοκντάουν με γλίτωσαν απο όλα αυτά. Βέβαια μειώθηκε δραματικά η δουλειά (άρα και τα έσοδα), αλλά άνθισε η δημιουργικότητα σε πρωτοφανή επίπεδα. Απο την αρχή του 2021 ως τώρα έχω ηχογραφήσει για πάρτη μου πάνω απο 12 ώρες μουσικού υλικού. Δε λέω βέβαια οτι αξίζουν όλα να δούν το φώς του release, αλλά το πόσο έχω ευεργετηθεί απο τον εγκλεισμό δε το περίμενα. Όταν συμβαίνει ένα rec session για πελάτη, η μία ώρα μου φαίνεται μία δεκαετία κι όταν κάνω rec session για μένα οι 12 ώρες μου φαίνονται 12 λεπτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο 1ο λοκνταουν ολα ήρθαν στα μέτρα μου και με πέτυχε σε φάση που είχα χομστουντιακες εκκρεμότητες οπότε πέρασα φίνα.

 

αφού με παράτησε η κιθαρα, επικεντρώθηκα σε αυτό που είμαι καλος, στο να διαβάζω manuals και έμαθα να προγραμματίζω συνθς και μασινς, χαζοθορυβώ στο MAX/MSP , έμαθα λίγο το reaper, έμαθα να βάζω και τα χέρια μου σε πιάνο. 

 

στις άδειες από τη ματαιότητα ετοίμασα το επόμενο ep της "μπάντας" και αφότου το έστειλα σε 47 indie εταιρείες (κυριολεκτικά) και δεν είδα ούτε να έχουν κάνει play, με έπιασε σοβαρή όρεξη να γίνω καλός στο warzone (δεν εγινα), πήρα καλουτσικο ποδήλατο κλπ.

 

έκτοτε αναρωτιέμαι αν η επόμενη αγορά μου πρέπει να είναι ένα προφετ ή κάποιο καλό τηλεκατευθυνόμενο. not great, not terrible.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως και ενω η καραντινα θεωρητικα θα ηταν μιας πρωτης ταξεως ευκαιρια για μεγαλυτερη ενασχοληση με την μουσικη, τουλαχιστον στο σπιτι γιατι ετσι κι αλλιως πλεον σε μαγαζια και live δεν παιζω,  δεν μπορω να πω οτι επωφεληθηκα ιδιαιτερως. Και μαλιστα οχι απλως δεν επωφεληθηκα αλλα ουσιαστικα εχω να ακουμπησω κιθαρα απο τον Φεβρουαριο κατι που ουσιαστικα εχει να συμβει, απο την ηλικια των 16, οταν δεν ηξερα καν να παιζω. Αιτια ενας τραυματισμος στο χερι που προκληθηκε απο το αλλο αγαπημενο μου χομπυ το οποιο εμπεριεχει και αυτο χορδες (τεννις), με 4 λαθος διαγνωσεις (απο τοπ αμερικανοσπουδαγμενους χειρουργους, ενας εκ των οποιων το κορυφαιο ονομα σε χειρουργο ακρας χειρος), ενα χειρουργειο, στο οποιο κατα την διαρκεια του μου ανακοινωθηκε οτι δεν ηταν αυτο που νομιζαμε, και μια αποκατασταση η οποια παει πιο αργα και απο 4/4 στα 60bpm. Κοινως ενα χερι κοστισε τα δυο πολυαγαπημενα μου χομπυ.

 

Το θεμα ειναι οτι τωρα που τα πραγματα δειχνουν να πηγαινουν καλυτερα θα πρεπει να θυσιασω ενα απο τα δυο, γιατι και τα δυο μαζι, τεννις και κιθαρα, ειναι μεγαλη επιβαρυνση για τον καρπο. Προσανατολιζομαι δυστυχως να θυσιασω τις μεταλλικες χορδες και οχι αυτες με πολυεστερα....... 

Επεξεργασμένο από fenderiarhs
  • Λυπάμαι 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει λυση αρκει να συνδυασεις τον Argytar h ton nasoskom και το παρακατω video

 

 

Σοβαρα τωρα, ευχομαι περαστικα και οτι καλυτερο! (sorry για το off)

Επεξεργασμένο από qesh
  • Χαχα 2

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμένα παλι η 1η καραντινα μου τα εσκασε τελειως αλλιως. Πηρα εργαλεια κηπου και αρχισα να φυτευω, σκαλιζω, κλαδευω 😅 Μουσικά, μελετουσα αλλα με πολυ χαλαρους ρυθμους.  Στη 2η καραντινα βαρεθηκα τον κηπο αλλα μετα απο οοοσα ειχαμε περασει ειχα ερεθισματα να σκαρωσω μερικα κομματια.
Ειμαι απ τους τυχερους που εδω και κανα μηνα εχω gigs (στη Ροδο που μενω) αν και βλεποντας τα κρουσματα, πολυ φοβαμαι οτι παλι θα απαγορευτουν τα gigs.

Δε θα ξεχασω τις πρωτες νοτες πανω στο παταρι μετα απο τοσο μεγαλο διαστημα αποχης.
Ευχομαι σε ολους να το (ξανα)νιωσουν αυτο το συντομοτερο δυνατο.

Κρατατε γερα! 

  • Like 2

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Αετός είπε

Συγνώμη για το off.

Θα ξανανοίξει το Lazy;

Γιατί ο Σπύρος,έψαχνε να το δώσει.

Βεβαίως, πρεμιέρα στις 17 Σεπτεμβρίου με τους Delivers of rock.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fenderiarhs είπε

Το θεμα ειναι οτι τωρα που τα πραγματα δειχνουν να πηγαινουν καλυτερα θα πρεπει να θυσιασω ενα απο τα δυο, γιατι και τα δυο μαζι, τεννις και κιθαρα, ειναι μεγαλη επιβαρυνση για τον καρπο. Προσανατολιζομαι δυστυχως να θυσιασω τις μεταλλικες χορδες και οχι αυτες με πολυεστερα....... 

 

Μην απογοητεύεσαι. Θα έρθει ο καιρός που θα ξαναπιάσεις 🎸 και δεν θα σε ενοχλει ο καρπός. Σιγά σιγά.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγω μετα απο εναμιση χρονο που δεν ημουν και πολυ αθηνα, παλι πισω (περνωντας απο την ειδυλλιακη ατμοσφαιρα της μαλακασας προχτες.....). Ηχογραφησα ενα προτζεκτ με ακουστικη κιθαρα το καλοκαιρι που ευελπιστω να βγει οπου να ναι. Σιγα σιγα ξεκινουν παλι διαφορα μουσικα, τα οποια δεν εβλεπα λογο να γινουν με ολα κλειστα τοσον καιρο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου