Προς το περιεχόμενο

Παίζετε; Θα παίξετε; Ηχογραφείτε; Τι ετοιμάζετε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μεγάλη κουβέντα ανοίξατε, ωραία αλλά και στενάχωρη.

 

Κι εγώ ανήκω σε εκείνους που περίμεναν ότι ο υποχρεωτικός εγκλεισμός θα τους "έστρωνε" να γράψουν. Η πραγματικότητα με διέψευσε. Σκόρπια riffs εδώ κι εκεί, κάνα jamάρισμα με backing tracks και αυτό ήταν για τον τελευταίο 1.5 χρόνο.

 

Η μεγάλη συνειδητοποίηση ήταν τώρα που έφυγα για Ολλανδία μόνο με ένα laptop μέχρι να έρθουν τα πράγματα με τη μεταφορική. Περίμενα ότι αυτές τις 2 βδομάδες θα τη ζητήσω την κιθάρα μου, ότι θα μου λείψει. Δυστυχώς πάλι διαψεύσθηκα. Ίσως είναι και το στρες που είχα με όλα όσα έπρεπε να γίνουν, με τα έντονα συναισθήματα που βίωσα φεύγοντας, αλλά ήταν μεγάλη σφαλιάρα ότι πέρασαν 2 βδομάδες και δεν πέρασε καν απ'το μυαλό μου. Σήμερα ήρθαν τα πράγματα και ούτε καν κόλλησα το μπράτσο με το σώμα.

 

Σκεφτόμουν εδώ και λίγο καιρό να κάνω ένα διάλειμμα από την κιθάρα, εννοώντας κυρίως τα μαθήματα. Είναι άλλο να γρατζουνάς πού και πού επειδή σου ήρθε και άλλο επειδή έχεις ύλη να βγάλεις. Ίσως ασχοληθώ λίγο με άλλα πράγματα στη μουσική, θέλω να δω και τι vibe θα μου βγάλει η πόλη που ήρθα, τι ανθρώπους θα συναναστραφώ, τι θα νιώσω εδώ. Θέλω να νιώσω κάτι για να δημιουργήσω, αλλιώς προτιμώ να παίζω όποτε μου κάνει κέφι.

  • Like 4

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός, περισσότερο χομπίστας.

Μέχρι και προ καραντίνας είχα σίγουρα μια ημέρα την εβδομάδα πρόβα-μάθημα με συμπαίκτη η οποία προϋπέθετε μελέτη μέσα στην εβδομάδα. Επίσης είχαμε την τύχη πότε πότε να παίζουμε καθαρά παρεΐστικα σε κανένα σπίτι ή και καφενείο-ταβέρνα.

Στην καραντίνα εννοείται κόπηκαν όλα, αλλά το χειρότερο είναι ότι μας έφυγε και η «όρεξη», αυτή η ανάγκη για μουσική συναναστροφή πρώτα απ’ όλα για εμάς.

Πλέον ακουμπάω όργανο πολύ περιστασιακά, πιο πολύ για γρατζούνισμα, ούτε καν για συντήρηση και το χειρότερο είναι ότι όπως σε πολλούς, δεν μου λείπει κιόλας.

Θέλω να νιώσω ξανά την ανάγκη και να ξαναμπώ στο παιχνίδι αλλά δεν ξέρω τον τρόπο 

 

Επεξεργασμένο από ekim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσον αφορά τα Live και τα release, δε νομίζω οτι έγινε μεγάλη ζημιά απο τα lockdown. Νομίζω οτι η ζημιά έχει γίνει εδώ και κάποια χρόνια απο τις εταιρείες και απο τα μαγαζιά, που καθοδηγούν τον κόσμο να θέλει Πάολες και trapers και κάθε είδους μουσικών φαστφουντ. Δώσε cheap thrills και τη ζωή τους πάρε. Άρπα και το ιντερνετικό τζαμπατζιλίκι απο την άλλη, πιάσε και μερικές προεπιλεγμένες/πληρωμένες λίστες στα ραδιόφωνα κι είσαι κομπλέ. Καλύτερα να πουλάμε σταυρόλεξα παρά εγκυκλοπαίδειες.. κι έρχεται η άρση της καραντίνας και έχει χαθεί κάθε ψυχική διάθεση για αληθινή μουσική. "Για ποιούς και γιατί να τα βγάλω;" μου έλεγε πρόσφατα ένας φίλος μουσικός "αφού δεν υπάρχει πιά ούτε κοινό, ούτε παιδεία στο όποιο μελλοντικό κοινό". Ένας άλλος μου'λεγε οτι έστειλε δείγμα για release σε μια δισκογραφική και του απαντήσανε "καλά τα τραγούδια σου αλλά δεν έχεις ούτε ένα τσιφτετέλι, ούτε μια καψουρομπαλάντα, ούτε ένα καλοκαιρινό μπιτάκι. Πώς να το πουλήσουμε;" Γελάνε κι οι πέτρες.. πήγα σ'ένα ροκάδικο live τον Ιούνιο κι ήμασταν 21 άτομα μέσα στο μαγαζί.. Εδώ, στο ΝΟΙΖ, ακούω κομματάρες κι έχουνε απο 10 μέχρι 100 παιξίματα. Μου φαίνεται θα τα παρατήσω και θα πα'να φυτεύω κράνα και κρόκο στα Τρίκαλα, τα ζητάνε στην Ευρώπη.. σταδγιάλαπια. Μ' έπιασε το χειμαρρώδες μου, αλλά μου τη δίνει να έχω γράψει 40 ώρες μουσική το τελευταίο 20μηνο και να μην έχω τί να την κάνω. Ζητώ συγγνώμη αν κούρασα, υπερθεματίζοντας σε κάτι που όλοι πλέον γνωρίζουμε..

Επεξεργασμένο από Πάνος Χελιδόνης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την περίοδο η σχέση μου με τη μουσική είναι η εξής:

 

1.Δουλεύω πιο πολύ με στιχους.Έχω καμία 25ρια κομμάτια  έτοιμα από μουσική....εκ των οποίων τα 5 έχουν και στίχους...τελειωμένα.Οποτε έχω 20 κομμάτια περίπου που θέλουν στίχους.Εχω σημειωμένα πολλά σκόρπια δίστιχα η στροφές η ποιήματα η ακόμα και ολόκληρα τραγούδια έτοιμα και προσπαθώ να τα δω τι μπορώ να "χωρέσω"  στη μουσικη που ήδη έχω γράψει.

 

2.Ανηκω σε δύο μπάντες εκ των οποίων η πρώτη (comedy metal στυλ Ανώριμοι) βρίσκεται σε "αγρανάπαυση" για διάφορους λόγους και με τη  δεύτερη (punk-groove metal) φτιάχνουμε εν μέσω όλων των  δυσκολιών το πρώτο μας τραγούδι.

 

3.Στα μελλοντικά μου σχέδια είναι να φτιάξω ένα ντουέτο (εγώ και άλλος ένας...η άλλη  μία) με ένα τρίωρο προγραμματακι ΑΚΟΥΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ κλασσικά rock - metal και όχι μόνο κομμάτια με στόχο του χρόνου το καλοκαίρι να είμαστε έτοιμοι να πάρουμε αμπαριζα τα τουρισταδικα (Χανιά αφού...)να βγει και κάνα ψιλό  :-) 

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο θέμα τελευταία στο noiz.

 

Μέχρι να το διαβάσω, νόμιζα πως κάτι μου συμβαίνει και εδώ και καιρό ακουμπάω τα όργανα στη χάση και στη φέξη, από εκεί που για 4 δεκαετίες δεν μπορούσα ούτε μέρα χωρίς. Τώρα που είδα πως είμαστε πολλοί, αναθάρρησα και ξαναξεκίνησα δειλά δειλά.

 

Εύχομαι να ξαναγυρίσει σύντομα η παλιά εποχή, καλές μουσικές σε όλους.

  • Like 6

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι από τους τυχερούς που ακόμα παίζουν λάιβ μουσική, κάνω 5 gigs την εβδομάδα με μπάντα. Τον Ιούλιο ήταν πιο χαλαρά τα πράγματα. Τώρα αν τον Σεπτέμβρη αλλάξουν τα υγειονομικά δεδομένα, θα δείξει...

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2021 στις 10:24 ΜΜ, BillTrantos είπε

Ίσως ασχοληθώ λίγο με άλλα πράγματα στη μουσική, θέλω να δω και τι vibe θα μου βγάλει η πόλη που ήρθα, τι ανθρώπους θα συναναστραφώ, τι θα νιώσω εδώ. Θέλω να νιώσω κάτι για να δημιουργήσω, αλλιώς προτιμώ να παίζω όποτε μου κάνει κέφι.

 

Πολύ σωστό και σοφό!

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο ενάμισι χρόνο βρήκα ευκαιρία για αρκετή μελέτη. Μάλιστα είχα την τύχη να παρακολουθήσω πολλά ονλαην σεμινάρια μουσικής (από Λαβύρινθο και artsperience - βάζω και λινκς για όποιον ενδιαφέρεται και δεν τα γνωρίζει) και να κάνω και μερικά εξ αποστάσεως ιδιαίτερα μαθήματα. Έτσι μάζεψα υλικό το οποίο τώρα που αρχίσαμε να ξαναβρισκόμαστε με φίλους μουσικούς μπορούμε να δουλεύουμε και παρέα. 
Παρ όλο που μου έλειψε να πηγαίνω σε συναυλίες, είχα το χρόνο να ακουσω πολλές ώρες μουσική αλλά και να δω βίντεο μουσικές εκπομπές και συναυλίες ονλαην. Θα έλεγα λοιπόν ότι δεν πήγαν εντελώς χαμένοι οι μήνες των lockdown. 
To πρώτο παίξιμο σε κοινό έχει ήδη κλείστεί για αρχές Δεκέμβρη και σίγα σιγά θα αρχίσουν και οι εντατικές πρόβες, ελπίζω. 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου