Προς το περιεχόμενο

Στροφές καριέρας, ψυχολογία, χρόνος, μοναξιά και απόγνωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μου έχουν τύχει ανάλογες περιπτώσεις.

Η εποχή που μεγάλωσα ήταν εκείνη που το να ακολουθήσεις καριέρα μουσικού ήταν σαν να τα σπας με τις οικογενειακές και πατροπαράδοτες συνήθειες. Επρεπε να τα ξεχάσεις όλα και να ζήσεις με 50 δραχμές στην τσέπη. Λίγοι τα κατάφεραν τότε.

Το "έπαιξα" μουσικός παράλληλα με το γυμνάσιο και το πανεπιστήμιο. Από ζώδιο ή απο γονίδιο είχα μια τελειομανία που συνήθως δεν μπορεί να λειτουργήσει σε πάνω από ένα επίπεδο. Ετσι όταν έπρεπε να διαλέξω μεταξύ της σιγουριάς μιας πανεπιστημιακής καριέρας από το να κουβαλάω κιθάρες και ενισχυτές και να ξενυχτάω στο σταθμό του ΟΣΕ, διάλεξα το πρώτο. Αυτό μου έσκασε το συννεφάκι του ονείρου πρόωρα, αλλά από την άλλη δεν κατέστρεψε την εικόνα της μουσικής με την κατοπινή ρουτίνα του ξενυχτάδικου και του σεσιονάδικου και του ψαξίματος για ...date....όταν γέμισε η αγορά από μουζικάντηδες του ανατολικού μπλοκ.

Οι φίλοι μου και συνοδοιπόροι μου ζορίστηκαν, κουράστηκαν, ξενύχτησαν, τα χάλασαν με τις οικογένειές τους, τους λείπουν τα ένσημα. Αντίστοιχα όσοι κρατήσαμε την μουσική σαν χόμπυ τουλάχιστον δεν την μισήσαμε (αυτήν ή τον εαυτό μας για την απόφασή του).

Τώρα πλέον με τελειωμένη την επαγγελματική καριέρα μπορώ να αφοσιωθώ με τη μουσική χωρίς αναστολές.

 

Κοντολογίς, καλά τα όνειρα, αλλά εδώ που ζούμε είναι σημαντική η επιβίωση. Και είναι δύσκολο να επιβιώσεις με αυτό που αγαπάς. Συνήθως ένα από τα δυό θα την πληρώσει.

Σαν συμβουλή θα έδινα ...εξσφάλισε τα προς το ζην. Προσπάθησε να εντάξεις το όνειρο έστω πλαγίως και σίγουρα κοινοποίησέ το, είτε δια ζώσης είτε με τις σύγχρονες πρακτικές. Κανείς δεν θα γίνει γνωστός όντας ερημίτης και ακοινώνητος. Ακόμα και σήμερα που μπορεί να έχεις 100000 ακόλουθους πρέπει να σε δούν 5 μάτια που ξέρουν.

Συνεπώς βγες απ το καβούκι σου.

Επίσης....τρέξε από τα 18, από τα 25, από τα 30....μέχρι τα 45. Ό,τι φτιάξεις μέχρι τότε θα το φτιάξεις. Μετά...ζήσε και λίγο για σένα. Γιατί τελειώνει ο χρόνος...

  • Like 6

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, geka είπε

Πιστεύω ότι μέσα στη διαδρομή μας πιάνουν αμφιβολίες επειδή δε μπορούμε να δούμε το τέλος ποτέ.

Μου άρεσε πολύ αυτό, θα το κρατήσω σίγουρα!
 

4 ώρες πριν, Miltos23 είπε

Πιάνεις ένα πολύ μεγάλο θέμα στο οποίο δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να βρεις απαντήσεις εδώ. 

 

Αν ήξερες ότι θα πέθαινες σε 5 χρόνια τι θα έκανες; [...] Δεν χρειάζεται να απαντήσεις, δεν ειναι αυτός ο σκοπός, αλλά να προβληματιστείς.


Σε κάθε περίπτωση να θυμάσαι ότι την ευθύνη για να είσαι ευτυχισμένος και να ζήσεις μια ζωή όπως τη φαντάζεσαι την φέρεις εσύ και μόνο εσύ.

Δεν είναι ότι ψάχνω απαραίτητα απαντήσεις. Είναι περισσότερο του ότι κρατάω πολλά μέσα μου και δεν έχω την καθημερινότητα για να τα αποβάλλω. Απλά έχω αγαπήσει το Noiz και το βλέπω σαν ένα χώρο έκφρασης, όχι μόνο για να προωθώ τις δημιουργίες μου.

 

Δε φοβάμαι το θάνατο, καθόλου. Ίσα ίσα που μου το concept γέννηση-θάνατος μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Βέβαια τα 5 χρόνια που αναφαίρεις είναι ένα πολύ μικρό χρονικό διάστημα - μπορείς σχετικά εύκολα να βρεις χρήματα για να "ζήσεις" μόνο 5 χρόνια, και δε χρειάζεται να ανησυχείς για τα υπόλοιπα. Τα υπόλοιπα είναι το θέμα, γιατί κανείς δε θέλει να περάσει ένα υποτιθέμενο μεγάλο διάστημα ζώντας μια μέτρια καθημερινότητα.

 

Οι παράγοντες τις ευτυχίας δεν είναι απόλυτοι, και σίγουρα όχι 100% ελεγχόμενοι. Μακάρι να μπορούσα να το ελέγξω. Προσπαθώ, αλλά δε τα καταφαίρνω πάντα. Έτσι κι αλλιώς, το συναίσθημα της μοναξιάς είναι πρωτόγονο ένστικτο...

 

3 ώρες πριν, KostasP είπε

Θα μπω στη θέση σου και θα πω ότι με τίποτα δε θα άφηνα τη Κρήτη αν είχα μεγαλώσει εκεί και είχα φίλους.
[...]
Για μένα οι ρίζες είναι σημαντικές

Οι ρίζες όχι μόνο δε με ενδιαφέρουν, αλλά θεωρώ μεγάλη παγίδα να πιαστεί κάποιος από αυτό που του έδωσε "τυχαία" η ζωή. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες προτεραιότητες και προτιμήσεις.

Εμένα δε με ενδιαφέρει καθόλου ο χώρος ή ο τόπος, εκτός αν αυτός καταντάει επιθετικός. Και έτσι ένιωθα στην Κρήτη, για πολλούς λόγους. Μακάρι να έφευγα εξωτερικό, αλλά εδώ δε μπορώ να τα καταφέρω στην ίδια χώρα - πώς να τα καταφέρω σε έναν παντελός άγνωστο τόπο? Με ενδιαφέρουν μόνο τα άτομα (και κατα κύριο λόγο το ταίρι μου) που θα είναι δίπλα μου στο ταξίδι που κλήθηκα να κάνω. Όλα τα υπόλοιπα είναι είτε μικρές, είτε μεγάλες βελτιώσεις.

 

2 ώρες πριν, Wild_Rose είπε

..μην είσαι "κλειστός" σε ιδέες. Δοκίμασε πολλά και διάφορα και δες τι θα σου "κάτσει".

Τα χόμπυ μου είναι αρκετά κλειστά και μοναχικά για κάποιο λόγο - γιατί έτσι είναι ο χαρακτήρας μου, δυστυχώς ή ευτυχώς. όμως δεν είμαι κλειστός, έχω δοκιμάσει πάρα πολλά, δημιουργικά ή όχι, ψηφιακά ή φυσικά. Σπάνια λέω όχι σε ευκαιρίες και ιδέες, το έχω σαν κανόνα να μη λέω πολλά όχι γιατί "ποτέ δε ξέρεις". Αλλά δεν είναι και πολλές πλέον. Το να ξεκινήσω να κάνω άλλα πράγματα για να δω αν μου αρέσουν, ενώ ταυτόχρονα έχω τόσα άλλα ενδιαφέροντα, το θεωρώ κάπως ανούσιο, αν και καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό.

 

1 ώρα πριν, yameth είπε

Αν δεν ήσουν single, αυτές θα ήταν πιθανώς εσωτερικές αναζητήσεις και ίσως πολυτέλειες.

Είμαι πλέον βέβαιος γι αυτό. Από μικρός ένιωθα μόνος και την ανάγκη να μην είμαι. Δυστυχώς δεν τα κατάφερα ακόμη, και η ζωή που εν τέλει κάνω δε βοηθά καθόλου (μα καθόλου). Αλλά είμαι σίγουρος ότι η ψυχολογία μου θα ήταν τόσο βελτιωμένη έτσι ώστε το επαγγελματικό να είναι απλά κάτι το δευτερεύον.

 

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Σαν συμβουλή θα έδινα ...εξσφάλισε τα προς το ζην. Προσπάθησε να εντάξεις το όνειρο έστω πλαγίως

Αυτό έχει γίνει, και μάλλον γι αυτό αρχίζω να θέλω να ξεφύγω σε κάτι πιο αγαπητό. Προφανώς το βλέπω πλέον εκ του ασφαλούς. Δύο χρόνια πριν κόντεψα να τα χάσω όλα, ενώ τώρα είμαι πιο οικονομικά ευκατάστατος από όλη μου την οικογένεια.


Το πιο ασφαλές είναι το πλαγίως που λες. Απλά ο δρόμος με κουράζει πολύ ψυχολογικά. Αν τα δω από μια άλλη οπτική, θα μπορούσα να πω, όλα είναι τέλεια, είμαι υγιέστατος, ευκατάστατος και ελεύθερος να κάνω ότι θέλω. Δυστυχώς δεν έχω τέτοιο κουμπί, και όποια μέρα προσπαθώ να το επιβάλλω, η νύχτα με βρίσκει σε άθλια κατάσταση.

 

...

Όπως και να χει, σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για αυτή τη συζήτηση. Διάβασα πολύ όμορφα λόγια από όλους σας, λόγια που δεν έχω την ευκαιρία να ακούσω εδώ μέσα στα λίγα τετραγωνικά που ζω. Θα προσπαθήσω να τα κρατήσω και να μη το βάλω κάτω!

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Για να αποκτήσεις αυτά που θέλεις και δεν έχεις, ξεκίνησε να κάνεις αυτά που ως τώρα δεν κάνεις".

Το κίνητρο είναι πολύ σημαντική παράμετρος και συνήθως μπορεί να βρεθεί στις διαπροσωπικές σχέσεις.

Άρα, λιγότερο "matrix", περισσότερα walkabouts (κατα προτίμηση με συντροφιά).

Είναι λίγο "βλέποντας και κάνοντας" η φάση ως τώρα και νομίζω οτι αυτό πρέπει να αλλάξει.

Πέτα ο,τι και όποιον δεν σου κάνει, κράτα όσα σου κάνουν.

Πιστεύω οτι χρειάζεσαι ένα συνδυασμό αυτογνωσίας και υπέρβασης.

Περισσότερα και αναλυτικότερα απο κοντά με κανα γκαηφέ..

Αλήθεια, έχεις βρεθεί ποτέ στη Νέα Φιλαδέλφεια; (ρίχνω ιδέες για walkabout)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Πέτα ο,τι και όποιον δεν σου κάνει, κράτα όσα σου κάνουν.

Πιστεύω οτι χρειάζεσαι ένα συνδυασμό αυτογνωσίας και υπέρβασης.

Περισσότερα και αναλυτικότερα απο κοντά με κανα γκαηφέ..

Αλήθεια, έχεις βρεθεί ποτέ στη Νέα Φιλαδέλφεια; (ρίχνω ιδέες για walkabout)


Είναι σκληρό το να πετάξεις όποιον δε σου κάνει. Καταλαβαίνω όμως τι λες και γιατί το λες. Έτσι κι αλλιώς, είναι τόσοι λίγοι και τόσο σημαντικοί αυτοί που μου έχουν μείνει.

Η υπέρβαση σίγουρα μπορεί να γίνει, δε νομίζω κανείς μας να φτάνει το 100% των ορίων του. Βέβαια εκεί μπαίνει η μάχη του σώματος ενάντια στην ψυχή. Θεωρητικά ναι, μπορούμε να κάνουμε πάρα πολλά, και σίγουρα εγώ μπορώ να κάνω περισσότερα, και θα τα κάνω.

 

Φυσικά να πάμε για γκαηφέ, αν και εγώ θα πάρω σοκολατίτσα ή χυμούλη :P
Νέα Φιλαδέλφεια δε νομίζω να έχω πάει. Ίσως να έχω περάσει τυχαία με το μηχανάκι. Μου την έχουν προτείνει για σπίτι αλλά είναι λίγο τσουχτερά και εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάθεση ψυχής πραγματικά..

Έχουν γραφτεί και από τους υπόλοιπους πολύ ωραία πράγματα,

με τα οποία συμφωνώ απόλυτα και δεν έχει νόημα να επαναλάβω.

 

Θα σταθώ σε κάτι,μιας και μένω αισίως 6 χρόνια έξω..

Αφού δεν έχεις ισχυρό δεσμό με τις ρίζες σου ή μεγάλο κοινωνικό κύκλο,

γνωρίζεις να κάνεις πράγματα που αποτελούν "διεθνή γλώσσα",έχεις C2 

και δεν σου ταιριάζουν οι Ελληνίδες,μήπως να σκεφτείς το εξωτερικό;

 

Όσο αφορά τις γυναίκες,αν το πρόβλημα είναι η ιδιοσυγκρασία της μέσης Ελληνίδας,

στην Αθήνα έχεις πολλούς τρόπους να γνωρίσεις γυναίκες από παντού.

Υπάρχουν στέκια και τρόποι.

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alex θα σου γράψω κάτι ακόμα, που για μένα είναι "ευαγγέλιο".

Έχει να κάνει με την αντίληψη των Τολτέκων (μιας νομαδικής φυλής της κεντρικής Αμερικής πριν τους Μάγιας που πια εξαφανίστηκε), και την καθοδήγηση από δάσκαλο σε μαθητή.

 

"- Μπροστά σου, ανοίγονται πολλοί δρόμοι.

Εσύ πρέπει να ακολουθήσεις το μονοπάτι που έχει καρδιά.

Είναι δύσκολο να αποφασίσεις ποιο είναι αυτό, αλλά μόλις το βρεις, να το ακολουθήσεις χωρίς ποτέ να κοιτάξεις πίσω.

Στον δρόμο σου θα βρίσκεις συνέχεια άλλα μονοπάτια που διασταυρώνονται με το δικό σου.

Μονοπάτια όμορφα, θα θέλεις να τα ακολουθήσεις, αλλά μην το κάνεις, γιατί θα χάσεις τον δρόμο σου.

Να μπαίνεις να τα βλέπεις, να παίρνεις ότι καλό έχουν να σου δώσουν, αλλά πάντα να ξαναγυρίζεις στο δικό σου μονοπάτι.

 

- Και πώς θα καταλάβω αν κάποιο μονοπάτι έχει καρδιά?

 

- Θα το νιώσεις. Δεν υπάρχει ένα μονοπάτι με καρδιά για όλους, για κάθε έναν υπάρχει το δικό του μονοπάτι με καρδιά, πρέπει να βρεις το δικό σου.

Το δύσκολο είναι να το βρεις. Όταν το βρεις όμως, πρέπει να το πάρεις μέχρι το τέρμα, γιατί μόνο αυτό το μονοπάτι που έχει καρδιά για σένα, θα σε πάει εκεί που θέλεις."

 

Αυτό ισχύει για τα πάντα, από δουλειά, σχέσεις, χόμπι, μέχρι ....

 

  • Like 6

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Όταν το βρεις όμως, πρέπει να το πάρεις μέχρι το τέρμα

Πώπω με έσφαξες με αυτό κι είναι και βράδυ και καραδοκεί το κρασί στο ψυγείο να με αποτελειώσει..

Είμαι απο τις περιπτώσεις που δεν ακολούθησα το μονοπάτι μου κι όχι επειδή δεν το βρήκα, μου εμφανίστηκε περίλαμπρο και το αντιλήφθηκα αμέσως οτι εκεί έπρεπε να πάω αλλά.. δεν μου επετράπη. Σωρός απο εμπόδια, τί να λέω τώρα.. The adjustment bureau.. κι έτσι ζω ημίνεκρος/ημιζώντανος πολλά χρόνια τώρα. Είναι πολύ σημαντική συμβουλή αυτή που έγραψες, εύχομαι όλοι όσοι διαβάζουν το νήμα να τη λάβουν σοβαρά υπ'όψιν τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Kanimothrios είπε

μήπως να σκεφτείς το εξωτερικό;

[...]

Υπάρχουν στέκια και τρόποι.


Ναι το έχω σκεφτεί πάρα πολλές φορές, αν και δε βρίσκω το πού ακριβώς θα ήθελα να πάω. Θα είμαι ακόμα πιο μακριά από τους φίλους μου, και θα πρέπει να αφήσω και τη δουλειά μου που μου αυτή τη στιγμή μου προσφέρει πολλά. Άσε που αν αυτό δεν είναι Αγγλία, θα έχω μια έξτρα γλώσσα να μάθω. Εξ άλλου, αν είμαι σπίτι όλη μέρα και να δουλεύω/μαθαίνω, έχει αξία όλο αυτό?... Μπορεί, δε ξέρω.

 

Τώρα αυτό με τα στέκια και τους τρόπους, δυστυχώς δεν είχα κανέναν να μου μάθει και να μου δείξει. Όλες οι συμβουλές ευπρόσδεκτες ;)

 

5 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Alex θα σου γράψω κάτι ακόμα, που για μένα είναι "ευαγγέλιο".


Μου αρέσουν πολύ αυτά τα λόγια, και τα καταλαβαίνω. Εγώ απέφυγα το μονοπάτι μου λόγω ημιμάθειας, αλλά τώρα το βρήκα και δε κάνω πίσω. Έχω μάθει να μην επιρρεάζομαι από τίποτα, και να βλέπω καθαρά (βέβαια θα μου πεις, όλοι τα ίδια λένε). Αλλά έτσι νιώθω και αυτό νομίζω πώς πρέπει να κάνω. Γι αυτό και ψάχνομαι λίγο παραπάνω από ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε τα χαρτιά σου γισ το ΔΗΜΌΣΙΟ για καμιά θέση αορίστου , αξιοποίησε τον ελεύθερο χρόνο σου να γραφτείς σε ένα κόμμα και να κάνεις γνωριμίες και αγώνα για να βγει κάποιος "δικός σου" και αυτός μετά σαν δικός του θα σου ανοίξει και άλλες πόρτες και εκεί μπορείς να προωθήσεις τα ταλέντα σου που αδιαμφισβητητα έχεις πολλά πέραν της μουσικής. Με networking θα προωθηθεις ως συνθέτης. 

 

 Γυναίκες βρίσκεις εύκολα, σε όσες ποιο πολλές την πέσεις τόσο πιο πολλές θα βγάλεις, είναι στατιστικό το θέμα, όποια βλέπεις και σου αρέσει να της την πέφτεις, την πιο ωραία για εσένα. Λίγο προσοχή στην εμφάνιση γιστι η πρώτη εντύπωση μετράει, τα μετράνε αυτά αυτές 😀

 

 Και αν είσαι πολύ τυχερός και βρεις μια ΔΗΜΌΣΙΟ ΥΠΆΛΛΗΛΟ με μια άλφα περιουσία εκμεταλλευσιμη που δεν είναι πιεστικη και εκτιμά την δημιουργικότητα σου και σε αφήνει είσαι αρχηγός. Απλά έχε υπόψη σου πως μετα τη γέννα οι περισσότερες αλλάζουν 😀 Και κράτα αποστάσεις με τα πεθερικά, όχι πολλά πολλά 😀😂

 

 Εντο Ελλαντα φίλε μου, ζει με τα δανεικά των Ευρωπαίων και θα μας τσακισουν πιο πολύ, δεν είδαμε τίποτα ακόμα 😀

 

 Προσαρμόζεις τα όνειρα σου στην ελληνική πραγματικότητα και θα τα καταφέρεις να βρεις την ισορροπία 🤠

 

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε
18 ώρες πριν, Wild_Rose είπε

..μην είσαι "κλειστός" σε ιδέες. Δοκίμασε πολλά και διάφορα και δες τι θα σου "κάτσει".

Τα χόμπυ μου είναι αρκετά κλειστά και μοναχικά για κάποιο λόγο - γιατί έτσι είναι ο χαρακτήρας μου, δυστυχώς ή ευτυχώς. όμως δεν είμαι κλειστός, έχω δοκιμάσει πάρα πολλά, δημιουργικά ή όχι, ψηφιακά ή φυσικά.

 

 

αυτό που δεν πρόσεξες είναι ότι είπα να ξεκινήσεις κάτι για κοινωνικοποίηση, όχι απαραίτητα επειδή σου αρέσει. Εφόσον έχεις βρει αυτά τα χόμπι και σε καλύπτουν και σε γεμίζουν προσωπικά, πολύ ωραία.

 

ΑΝ όμως θες να κάνεις παρέες, δοκίμασε κάτι που μαζεύεται κόσμος, και ας μην είναι τόσο δημιουργικό, το κάνεις για να γνωρίσεις και να μιλήσεις και με άλλους ανθρώπους.

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου